22 серпня 2023 року відзначає 80 років від дня народження Леонід Єгорович Литвин – заслужений художник України
Сьогодні, 22 серпня 2023 року відзначає 80 років від дня народження Леонід Єгорович Литвин – заслужений художник України. Народився Леонід Литвин 22 серпня 1943 року в селі Ощів Горохівського району на Волині. Дитинство і юність пройшли в Луцьку. Два роки навчався в художній студії Петра Сензюка, що діяла при Луцькому будинку піонерів. Його наставниками у Львівському училищі прикладного та декоративного мистецтва імені Івана Труша були Валерій Єлізаров, Михайло Ткаченко, Володимир Овсійчук. По закінченні навчання в училищі у 1968 році (відділ монументального живопису) працював за направленням у Волинських художньо-виробничих майстернях Художнього фонду УРСР. Виконував творчі замовлення. Активно включився в художнє життя міста. Уже в 1968 році вперше взяв участь у Республіканській виставці акварелей у Києві. Леонід Литвин працює в галузі станкового і монументального живопису, член Національної спілки художників України (1990), заслужений художник України (2008). Він – автор мозаїк та розписів громадських споруд міст і сіл Волині (переважно це автопавільйони з анімалістичними мотивами декору), станкових творів. Працює в жанрах пейзажу, натюрморта, портрета, тематичної картини. Один з улюблених жанрів митця пейзаж. Ним написано чимало краєвидів Луцька, його околиць, пам’яток історії і культури Волині. На його полотнах оживає краса рідного краю як образ матері-землі: ліси і луки Полісся, озеро Світязь, широкі поля Горохівщини. Творчу уяву Литвина захоплює далека й сувора Північ, де художник служив моряком на Балтійському й Північному флотах. Цим творам притаманна монументальність у вирішенні теми, стримана кольорова гама. Леонід Литвин багато мандрує, бере участь у пленерах. Майстерно виконані його седнівські пейзажі, мальовничі плеса ковельщини. Дихають величаво Карпатські гори, бринить лірично Чернігівщина, замріяна річка Снов з похиленими старезними вербами на березі і красенями конями.
У тематичних роботах художника постають давня історія України, події Другої світової війни, повоєнна відбудова Луцька, будні моряків, фольклор і народні традиції українців («Давня Русь», 1972; «Не здамося», 1975; «Свято на Івана Купала», 1976; «Вертеп у Луцьку», 1996). Провідною для митця стала козацька тема («Запорожці», 1973; «Козацька пісня», 2004; «Битва під Берестечком», 2004; «Гайдамаки», 2011; «Через пороги», 2009). Ці та інші картини склали своєрідний «козацький цикл». Вони притягують глядача силою своєї енергетики, повертають до історичної пам’яті. З трепетом і гіркотою схиляється митець перед подвигом нескорених українців у війні з російською федерацією (війна на Донбасі – «У зоні АТО»; «За Україну»; «Щастя Вам! Миру!»). У цих творах вдячність автора воякам, полеглим і живим, за мирний день і тишу, за можливість показати людям одвічну красу рідної землі. «Живе лиш той, – за Василем Симоненком, – хто не живе для себе, хто для других виборює життя». На порозі свого 80-ліття Леонід Литвин у добрій фізичній і творчій формі. Він сповнений мрій і нових творчих задумів.
З нагоди поважного ювілею Леонід Єгорович отримав подяку голови Волинської ОВА Юрія Погуляйка 21 серпня 2023 року під час відкриття виставки своїх робіт у Галереї мистецтв м. Луцьк. За дорученням директора профільного Департаменту Олександра Хвіщука подяку та квіти пану Леоніду вручила Тетяна Дудар-заступник начальника управління культури Департаменту.
Інформація узята із Календаря знаменних і пам'ятних дат Волині на 2023 рік/Волин. обл.рада, Упр.культури, з питань релігій та національностей Волин.ОДА, Волин.краєзн.музей, Волин. ДОУНБ ім. Олени Пчілки; ред.-упоряд.: Є.І.Ковальчук, А.А.Понагайба; відп. за вип.: О.Г. Важатко, Н.В. Граніч. - Луцьк : Терен, 2022. - 276 с.