
До уваги осіб з інвалідністю, які потребують забезпечення допоміжними засобами реабілітації
У зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації в Україні постійно зростає кількість осіб з інвалідністю, насамперед осіб зі складними порушеннями функціонування (множинними ампутаціями кінцівок, спинальними травмами, черепно-мозковими травмами). Для відновлення функціонування та ефективної реабілітації такі особи потребують допоміжних засобів реабілітації (далі – засоби реабілітації).
Держава безоплатно забезпечує таких осіб засобами реабілітації через Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю. Звертаємо увагу, що Міністерство соціальної політики постійно вдосконалює державну програму забезпечення засобами реабілітації, щоб зробити процес забезпечення максимально простим і доступним для людини. При цьому значна частина осіб, які мають право на забезпечення засобами реабілітації, не звертається за ними.
Протезування в Україні — безоплатне. Держава гарантує отримання якісних протезів та інших засобів реабілітації, покриває їх ремонт, заміну та обслуговування.
У 2024 році на протезування держава спрямувала понад 5 мільярдів гривень.
Це дозволило майже 108 тисячам українців отримати більш як 416 тисяч засобів реабілітації. Зокрема, у Волинській області на протези та засоби реабілітації спрямовано 107 мільйонів гривень, за рахунок яких видано 11 459 засобів для 3000 людей.
Більше про державну програму протезування дізнавайтеся на платформі, яку запустили Міністерство соціальної політики України та Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю. Відвідайте її за посиланням http://protez.msp.gov.ua/
Яка процедура оформлення допоміжних засобів реабілітації?
1. Встановлення потреби за медичними показаннями.
Потребу визначають:
– лікарсько-консультативні комісії (ЛКК),
– військово-лікарські комісії (ВЛК),
– мультидисциплінарні реабілітаційні команди (МДРК),
– лікарсько-експертні комісії ДСНС.
За результатами огляду особи зазначеними уповноваженими установами визначається потреба у формі документа – Висновку щодо необхідності забезпечення допоміжними засобами реабілітації.
Експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи надають витяг з рішенням та рекомендаціями.
2.Подання документів на отримання ДЗР.
Документи подаються:
– особисто або через законного представника,
– у паперовій або електронній формі,
- Очно:
– до центру надання адміністративних послуг (ЦНАП),
– органу соціального захисту населення,
– територіального відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.
- Дистанційно:
– через електронний кабінет особи,
– через Єдиний державний веб-портал електронних послуг,
– через веб-портал електронних послуг Мінсоцполітики.
3. Вибір підприємства.
Людина самостійно обирає підприємство, яке здійснює забезпечення осіб засобами реабілітації за державні кошти. Перелік таких підприємств розміщений на сайті Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю.
4. Підготовка замовлення.
Підприємство:
– формує замовлення,
– укладає договір з територіальним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю,
– виготовляє та постачає виріб.
5. Підписання акту виконаних робіт: Людина отримує виріб та підписує акт, після чого підприємство отримує оплату за виконану роботу.
Крім того, рекомендуємо користуватися такими посиланнями:
- Заява про забезпечення засобом реабілітації: що потрібно знати.
- Одна заява — декілька засобів реабілітації: як подати та на що звернути увагу. Докладне роз’яснення, як і куди можна подати заяву про потребу в допоміжному засобі реабілітації (ДЗР). Розглядаються усі можливі варіанти — онлайн та особисте звернення до уповноваженої установи. Мінсоцполітики спростило подання заяв для отримання засобів реабілітації. На Соціальному порталі Мінсоцполітики gov.ua з’явилася можливість подавати заяву про забезпечення засобом реабілітації. Зараз сервісом можуть скористатися люди, які пройдуть оцінювання повсякденного функціонування експертними командами з 1 січня 2025 року.
- Уряд розширив можливості для військових отримати високофункціональні протези. Учасники бойових дій можуть отримувати високофункціональний протез без проведення первинного протезування, якщо це рекомендовано мультидисциплінарною реабілітаційною командою (МДРК), а також у всіх випадках високої ампутації кінцівки або подвійної ампутації.
- Підтримка захисників: у Мінсоцполітики підвищили граничні ціни на високофункціональні протези.
- Онлайн-платформа msp.gov.ua. Ресурс допоможе розібратися із кожним етапом отримання засобу реабілітації — від подання заяви і до отримання самого виробу.
Так, на платформі, зокрема, докладно описано про:
- види засобів реабілітації та як їх отримати;
- можливість отримати компенсацію за самостійно придбаний виріб;
- ремонт та обслуговування.
Ресурс постійно оновлюють і доповнюють, зважаючи на зміни в державній програмі та нові запити користувачів.
Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації