10 липня 2018, 14:20
останні оновлення: 27 квітня 2021

Інформація про діяльність управління Державної інспекції ядерного регулювання України на території Волинської області у ІІ-му кварталі 2018 року

Потягом ІІ-го кварталу 2018 року на території Волинської області діяльність у сфері використання ядерної енергії здійснювали 88 суб’єктів господарчої діяльності (юридичних та фізичних осіб), що застосовують у своїй діяльності радіаційні технології та використовують закриті (радіонуклідні) джерела іонізуючого випромінювання та пристрої, що генерують іонізуюче випромінювання (ДІВ).

Переважна кількість з цих суб’єктів – медичні установи, які використовують ДІВ у променевій терапії, рентгенівській діагностиці, інтервенційній радіології та інших галузях медицини.

Всі ДІВ, що не звільнені у встановленому порядку від регулюючого контролю, підлягають обов’язковій реєстрації у Державному регістрі джерел іонізуючого випромінювання. Станом на 30 червня 2018 року до бази даних Державного регістру джерел іонізуючого випромінювання внесено інформацію щодо 88 суб’єктів господарчої діяльності Волинської області та 311 одиниць ДІВ, які використовуються ними.

Діяльність 59 суб’єктів Волинської області у відповідності до статті 26 Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» здійснюється на дозвільному принципі та у відповідності до ліцензій виданих Державною інспекцією ядерного регулювання України.

У ІІ-му кварталі 2018 року Управлінням (Північно-західною інспекцією з ядерної та радіаційної безпеки на правах самостійного управління) Держатомрегулювання продовжувалось надання адміністративних послуг з ліцензування окремих видів діяльності у сфері використання ядерної енергії.

Протягом зазначеного періоду було завершено розгляд 5 заяв ліцензіатів на внесення змін до діючих ліцензій на право провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання, за результатами їх розгляду відповідними наказами Державної інспекції ядерного регулювання України були прийняті рішення щодо внесення змін до діючих ліцензій наступних ліцензіатів:

–        Ковельського міськрайонного територіального медичного об’єднання;

–        Державного лікувально-профілактичного закладу «Берестечківська районна лікарня № 2»;

–        Поворської туберкульозної лікарні Обласного територіального медичного протитуберкульозного об’єднання;

–        Хотешівської туберкульозної лікарні Обласного територіального медичного протитуберкульозного об’єднання.

За результатами розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕРІХЕМ ТЕРВАКОСКІ» діяльність заявника у сфері використання ядерної енергії було звільнено від ліцензування у відповідності до наказу Державної інспекції ядерного регулювання України від 03.12.2013 року № 138, яким затверджено «Перелік джерел іонізуючого випромінювання, діяльність по використанню яких звільняється від ліцензування».

Протягом ІІ-го кварталу продовжувалось здійснення заходів державного нагляду у відповідності до Річного плану здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) Державної інспекції ядерного регулювання України на 2018 рік, затвердженого наказом Держатомрегулювання від 29.11.2017 року № 438. Було проведено 4 комплексні планові інспекційні перевірки наступних суб’єктів діяльності:

–        Волинського обласного дитячого територіального медичного об’єднання;

–        Приватного акціонерного товариства «Пусконалагоджувальне управління»;

–        Луківської туберкульозної лікарні Обласного територіального медичного протитуберкульозного об’єднання;

–        Хотешівської туберкульозної лікарні Обласного територіального медичного протитуберкульозного об’єднання.

За результатами проведених наглядових заходів складено відповідні акти та надано приписи щодо усунення виявлених порушень керівникам установ.

Заходами державного нагляду підтверджено задовільний стан радіаційної безпеки на об’єктах використання ДІВ, що інспектувались, та дотримання ліцензіатами умов ліцензії на право провадження діяльності з використання ДІВ.

Порушень, які б суттєво впливали на стан системи радіаційної безпеки, не виявлено.

З метою перевірки повноти і достовірності відомостей, що містяться в поданих для отримання (переоформлення, внесення змін) ліцензії на провадження окремих видів діяльності у сфері використання ядерної енергії документах та оцінки стану радіаційної безпеки об’єктів використання ДІВ було проведено інспекційні (передліцензійні) обстеження наступних заявників:

–        Ковельського міськрайонного територіального медичного об’єднання;

–        Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки;

–        Державного підприємства «Волинський експертно-технічний центр Держгірпромнагляду України».

Висновки за результатами проведених інспекційних (передліцензійних) обстежень підтвердили спроможність заявників дотримуватись заявлених видів діяльності у сфері використання ядерної енергії.

Для забезпечення дотримання суб’єктами господарської діяльності Волинської області положень Закону України «Про дозвільну діяльність у сфері використання ядерної енергії», щодо обов’язкової реєстрації наявних ДІВ у Державному регістрі джерел іонізуючого випромінювання, протягом ІІ-го кварталу 2018 року проведено реєстрацію 6 одиниць нових ДІВ та знято з обліку 2 одиниці ДІВ, що були виведені з експлуатації у встановленому порядку.

Протягом ІІ-го кварталу 2018 року порушень суб’єктами господарської діяльності Волинської області вимог ядерної та радіаційної безпеки при провадженні діяльності з використання ДІВ, які б призвели (або могли призвести) до несанкціонованого опромінення персоналу або радіоактивного забруднення навколишнього природного середовища, та виявлення ДІВ у незаконному обігу не зафіксовано.

У межах заходів щодо забезпечення відкритості і доступності інформації, пов’язаної з використанням ядерної енергії, було проведено інформаційний захід для студентів Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки з питань безпеки при поводжені з джерелами іонізуючого випромінювання.