Інформація про результати моніторингу та оцінки якості надання соціальних послуг у Волинській області
На виконання Закону України «Про соціальні послуги», постанови Кабінету Міністрів України № 449 від 01.06.2020 року «Про затвердження Порядку проведення моніторингу надання та оцінки якості соціальних послуг», вимог наказу Міністерства соціальної політики України від 27.12.2013 № 904 «Про затвердження Методичних рекомендацій з проведення моніторингу та оцінки якості соціальних послуг», наказу департаменту від 03.02.2014 року № 4 «Про організацію роботи підвідомчих установ сфери управління департаменту соціального захисту населення з проведення моніторингу та оцінки якості соціальних послуг», з врахуванням Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», в області проведено моніторинг та оцінку якості надання соціальних послуг.
Як і в попередні роки, в 2021 році сферу соціальних послуг (соціального обслуговування) в області представляють: територіальні центри соціального обслуговування (надання соціальних послуг), центри надання соціальних послуг територіальних громад, будинки-інтернати для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю, а саме: 12 територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг); 23 комунальні установи - центри надання соціальних послуг територіальних громад ; 9 структурних підрозділів з питань надання соціальних послуг (Боратинської, Колодяжненської, Люблинецької, Доросинівської, Копачівської, Марянівської, Горохівської, Городищенської та Підгайцівської) територіальних громад.
У складі закладів функціонували 75 відділень та відділів, з них: 37 відділень соціальної допомоги вдома, 17 відділень стаціонарного догляду для постійного проживання, 9 відділень організації надання адресної натуральної та грошової допомоги, 1 відділення соціально – психологічної допомоги, відділення соціально – психологічних послуг, відділення денного перебування (м. Луцьк), 4 відділення соціально – інноваційних та соціально – побутових послуг, 5 окремих структурних підрозділів Університет 3 віку.
Протягом звітного періоду суб’єкти, що надавали соціальні послуги виявили та надали соціальні послуги більше 20 тис. осіб, що становить 99,9 відсотків до потреби.
У 2021 році розпочали роботу новостворені структурні підрозділи з питань надання соціальних послуг у Підгайцівській, Мар’янівській, Копачівській, Доросинівській, Городищенській, Горохівській територіальних громадах та центри надання соціальних послуг у Затурцівській, Колодяжненській, Локачинській, Ківерцівській міській громаді.
Фінансування соціальних послуг здійснювалось за рахунок коштів місцевого бюджетів, спеціальних фондів, плати за соціальні послуги, коштів благодійної допомоги (пожертвувань), коштів одержувачів соціальних послуг та інших джерел, передбачених законодавством.
При проведенні оцінки якості надання соціальної послуги догляду вдома, проаналізовано такі показники: адресність та індивідуальний підхід, результативність, своєчасність, доступність та відкритість, повага до гідності отримувача соціальної послуги, професійність.
Відповідно до оцінки якісних та кількісних показників соціальних послуг та узагальнення статусів кожного показника встановлено, що узагальнений статус в переважній більшості відповідає установленому рівню «добре».
В ході проведення моніторингу, територіальними центрами було використано такі методи: вивчення документації, опитування отримувачів соціальної послуги, анкетування. При проведенні опитування та анкетування, скарг від отримувачів не зареєстровано.
Оцінка результатів аналізу опитування отримувачів соціальної послуги догляду вдома показав позитивну тенденцію у процесі надання соціальної послуги догляду вдома, задоволення індивідуальних потреб отримувачів соціальної послуги, дотримання вимог й показників забезпечення якості, встановлених у Державному стандарті догляду вдома.
Протягом 2021 року діяльність 17 відділень стаціонарного догляду для постійного проживання здійснювалась згідно Державного стандарту стаціонарного догляду за особами, які втратили здатність до самообслуговування чи не набули такої здатності. 100 відсотків особових справ підопічних відділень стаціонарного догляду сформовані згідно вимог Державного стандарту. З кожним отримувачем соціальної послуги стаціонарного догляду укладено договір про її надання з урахуванням індивідуального плану.
Організація роботи інтернатних закладів області здійснюється відповідно до вимог нормативних правових актів та документів-рекомендацій профільного міністерства з урахуванням контингенту підопічних, їх психологічних особливостей та компенсаторно-адаптаційних можливостей.
Станом на 01.01.2022 в шести інтернатних закладах проживало 732 підопічних, з них 587 у психоневрологічних інтернатах.
Надання соціальної послуги проводиться своєчасно та професійно з урахуванням ступеня індивідуальних потреб мешканців, з повагою до їх гідності. Призначено відповідальних за впровадження соціальної послуги стаціонарного догляду та затверджено план її впровадження. Протягом 2021 року створені комісії, які проводили внутрішні моніториги та оцінювання якості соціальних послуг.
Для кожного мешканця закладу складено індивідуальний план надання соціальної послуги стаціонарного догляду згідно якого, спеціалісти інтернату проводять заходи. З усіма підопічними або їх законними представниками укладено договори про надання соціальної послуги відповідно до наказу Міністерства соціальної політики України № 847 від 23.12.2020 року.
З метою недопущення поширення гострих респіраторних вірусних інфекцій, у тому числі спричинених коронавірусом COVID-19 до стабілізації епідемічної ситуації інтернатні заклади працювали в умовах карантинного режиму.
Департаментом соціального захисту населення облдержадміністрації скеровані виконавчим органам місцевого самоврядування рекомендації щодо забезпечення надання якісних та безпечних послуг особам похилого віку та особам з інвалідністю, внутрішньо переміщеним особам із зони бойових дій в умовах воєнного стану тощо.
При цьому спеціалісти департаменту будуть моніторити виконання зазначеного, координувати роботу територіальних центрів, центрів надання соціальних послуг, будинків-інтернатів по наданню соціальних послуг та забезпечувати наповнення Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг даними щодо надавачів соціальних послуг, що функціонують на території області, незалежно від форм власності та підпорядкування.
Департамент соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації