17 січня 2022, 17:04
останні оновлення: 05 січня 2024

Інформація про виконання програми "Радіологічний захист населення та екологічне оздоровлення територій, що зазнали радіоактивного забруднення" за 12 місяців 2021 року

Станом на 1 січня 2022 року до зони радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи відноситься 167 населених пунктів області:  55 населених пунктів у  Камінь-Каширській міській раді, 41 населений пункт у Любешівській селищній раді, 36 населених пунктів у Маневицькій селищній раді району, 11 населених пунктів у Прилісненській сільській раді,  12 населених пунктів у Сошичненській сільській раді Камінь - Каширського району та 12 населених пунктів у Колківській селищній раді Луцького району, яким надано статус  третьої зони гарантованого (добровільного) відселення.

Радіаційний контроль за якістю продукції, що виробляється на забруднених територіях, проводять радіологи державної мережі радіаційного контролю. Ними проводиться дослідження різноманітної продукції на вміст радіоактивних речовин.

При проведенні досліджень, виявляються перевищення допустимих рівнів вмісту радіоцезію у сільськогосподарській продукції, сировині, кормах та продукції лісу. Радіологи на місцях шляхом радіометричного контролю визначають рівні забруднення різноманітної продукції та запобігають вживанню населенням тих продуктів, рівні вмісту радіоцезію в яких перевищують ДР-2006.

На сучасному етапі основна частина дози опромінення населення, яке проживає на забруднених територіях, обумовлена внутрішнім опроміненням за рахунок вмісту радіонуклідів штучного походження  в основних продуктах харчування (молоці, овочах, лісових ягодах і грибах). Встановлено, що надходження радіоактивного цезію до організму людини з харчовими продуктами в умовах того чи іншого населеного пункту залежить не стільки від щільності забруднення цезієм, скільки від повноти проведення протирадіаційних заходів, особливості харчового раціону. Тому, основним заходом запобігання внутрішнього опромінення є радіаційний контроль харчових продуктів і сировини, заборона виробництва та вживання місцевих продуктів з вмістом радіонуклідів вище допустимих рівнів, вилучення з раціонів харчування найбільш забруднених грибів, лісових ягід, молока, м'яса, овочів.

На виконання програми "Радіологічний захист населення та екологічне оздоровлення території, що зазнали радіоактивного забруднення" за КПКВ 2708070 у 2021 році були виділені кошти у сумі 784,2 тис. гривень для оплати праці радіологів мережі радіаційного контролю, які проводять дослідження сільськогосподарської та лісогосподарської продукції в населених пунктах радіоактивно забруднених територій.

У 2021 році проведені наступні дослідження:

Назва продукції

Кількість досліджень

Кількість

перевищень

ДР-2006

Макс.рівні

Бк/кг,л

Де виявлені

Молоко

6201

2

109

с. Лобна

Гриби і ягоди лісові сухі

1154

28

8080

с. Лобна, с. Надрічне,                        с. Велика Осниця,                              с. Гораймівка, с. Стобихівка,              с. Карасин, с. Карпилівка,                  с. Старий Чорторийськ

Гриби і ягоди лісові свіжі

886

28

1270

с. Міжгайці, с. В.Осниця,                  с. Гораймівка, с. Чорниж,                  с. Куликовичі, с. Велика Яблунька, с. Нові Червища

Всього по зоні забруднення

19591

58

-

 

В т.ч.:                      - сільско-господарської

16874

2

-

 

- лісо-господарської

2717

56