02 січня 2024, 14:06
останні оновлення: 10 грудня 2024

Інформаційні матеріали з питань безбарʼєрності

Безбарʼєрність стала новою цінністю українського суспільства – результати досліджень

 

Про гайд безбарʼєрних подій

В рамках реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2021 р. № 366 та відповідно до пункту 6 Протокольного рішення Ради безбар’єрності від 29.03.2024р., Міністерство культури та інформаційної політики України інформує про Гайд безбар’єрних подій (http://surl.li/smnqh - у форматі книги, http://surl.li/smnqm, яку можна завантажувати) – рекомендації для проведення публічних заходів за принципами безбар’єрності та рекомендує його використовувати для онлайн, і офлайн-подій.
Гайд безбар'єрних подій створено у межах ініціативи першої леді Олени Зеленської «Без бар'єрів».
Проєкт реалізується громадською організацією «Безбар'єрність» за підтримки спільноти «Бізнес без бар'єрів», зокрема компанії ДТЕК, у співпраці з командою київського проєкту «Кураж».
Гайд безбар’єрних подій – це ще один розділ «Довідника безбар’єрності» (
https://bf.in.ua/) гіду з коректного спілкування, у якому зафіксовані нові норми безбар'єрної мови.

 

Про проведення рейдових перевірок щодо  випадків порушень законодавства стосовно доступності транспортних засобів і транспортного обслуговування для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення

 

Про Альбом з безбарʼєрних рішень

Міністерством розвитку громад та територій України спільно з громадською організацією «Безбар’єрність» в межах ініціативи першої леді Олени Зеленської «Без бар’єрів» у рамках проєкту «Інтегрований розвиток міст в Україні ІІ», який виконує німецька урядова компанія «Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH» за фінансування Урядів Німеччини та Швейцарії розроблено перший розділ Альбому безбар’єрних рішень (далі – Альбом).
Перший розділ Альбому присвячений доступності ґанків та подвір’я. Зокрема, у ньому зібрані проєктні рішення і вимоги для нового будівництва та наявного простору окремих об’єктів, наведено приклади альтернативних підходів з міжнародних посібників з посиланнями на них, а також посилання на державні будівельні норми та стандарти.
Альбом опубліковано на офіційному веб-сайті сайті Міністерства розвитку громад та територій України за посиланням –
https://www.minregion.gov.ua/wpcontent/uploads/2021/12/albom-bezbaryernyh-rishen.-rozdil_1.pdf.

 

Державні будівельні норми України. Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення. ДБН В.2.2-40:2018

 

Безбарʼєрне спілкування.

Як користуватися "Довідником безбарʼєрності"

Безбар’єрність – це не тільки  доступ до фізичних об'єктів. Це значно ширше поняття, яке включає в себе не лише різні сфери діяльності, але і категорії мислення та взаємодії з іншими людьми, як рівними. Довідник безбар’єрностіу доступній формі пояснює, чому не можна обмежуватися пандусами, якщо хочемо жити у безбар’єрному світі, а також, чому мова спілкування дуже важлива.

Структура Довідника включає в себе чотири розділи: «Складові безбар’єрності», «Правила мови», «Словник» та «Безбар’єрний календар».

Розділ «Складові безбар’єрності» простою та доступною мовою розкриває, що таке бар’єри, стереотипи, інклюзія, залучення, недискримінація, толерантність, прийняття, доступність, гендерна рівність, універсальний дизайн тощо.

У розділі «Правила мови» наведені та пояснені принципи безбар’єрної мови – мови, у якій відсутні слова, фрази, що демонструють упереджене, стереотипне або дискримінаційне ставлення до людини.

У розділі «Словник» зібрані поняття, які некоректно вживати стосовно різних людей. Тут пропонуються варіанти, як говорити правильно і пояснюється, чому саме так.

Розділ «Безбар’єрний календар» розповідає про важливі дати, визначні і пам’ятні дні та пояснює, як їх відзначати та коли привітання є недоречними.

«Довідник безбар’єрності» доступний за посиланням. На головній сторінці можна пройти тест, щоб перевірити власну толерантність та коректність. Також тут розміщені ілюстрації, які спеціально для проєкту створила художниця Ольга Дегтярьова. Вихід друкованої версії «Довідника безбар’єрності» з елементами шрифту Брайля заплановано навесні 2022 року.

 «Довідник безбар’єрності» є ініціативою першої леді Олени Зеленської. Він створений у співпраці з громадськими організаціями, правозахисниками, психологами, батьками, що виховують дітей з інвалідністю, українськими та міжнародними експертами. Аналітичну та технічну підтримку проєкту надавала ГО «Безбар’єрність». Упорядниця Довідника – Тетяна Касьян, ілюстраторка – Ольга Дегтярьова. Партнерами проєкту виступили ДТЕК, Danone, Fairmont Grand Hotel Kyiv, Inka, 1+1 media, Доступно.UA, Happy Today.

 

Розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.02.2021 № 366-р "Про створення Національної стратегії із створення безбарʼєрного простору в Україні на період до 2030 року"