
Літературний вечір „Погляд крізь століття” (з нагоди 150-річчя від дня народження Василя Стефаника) в Волинській ДОУНБ імені Олени Пчілки
13 травня 2021 року з нагоди 150-річчя від дня народження неперевершеного майстра психологічної новели Василя Стефаника (1871-1936) головна бібліотека Волині провела літературний вечір, під час якого були перегорнуті сторінки життєвої і творчої біографії Майстра пера. Ведучі – працівниці бібліотеки Галина Гриценя та Ангеліна Андріюк нагадали про малу батьківщину письменника – Русів на Покутті, де згодом він поселив своїх героїв. Закінчивши Дрогобицьку гімназію, навчався в Ягелонському університеті. Перша збірка новел „Синя книжечка” побачила світ 1899 року у Чернівцях, а наступна – „Камінний хрест” (1900) набула значення вагомої літературної події. Твори збірки викликали захоплення Івана Франка, Лесі Українки, Ольги Кобилянської. Наступні збірки мали назви „Дорога”, „Моє слово”. Під час заходу наголошувалося, що Василь Стефаник мав приязні творчі стосунки з Оленою Пчілкою, Лесею Українкою, з якими мав змогу зустрітися в 1903 році під час поїздки на Велику Україну для участі в відкритті пам’ятника Івану Котляревському у Полтаві.
У радянські часи замовчувалося доленосне знайомство Василя Семеновича з митрополитом Андреєм Шептицьким, який задля підтримки хворого письменника в 1932 році призначив йому стипендію греко-католицької церкви. Помер видатний український письменник 7 грудня 1936 року. Було згадано і Юрія Стефаника, сина письменника, журналіста, члена ОУН, який залишив по собі добру славу в Україні та діаспорі (1909-1985, Едмонтон, Канада).
Під час літературного вечора було показано уривок із художньої кінострічки „Камінний хрест” режисера Леоніда Осики. У головній ролі виступив Борис Брондуков. Фільм, що належить до класики українського кіно, з’явився 1968 року на Київській кіностудії імені Олександра Довженка, в часи, коли її очолював Василь Цвігунов. Лише через 29 років, у часи Незалежної України цей геніальний твір був відзначений Національною премією України імені Тараса Шевченка.
Директорка бібліотеки Людмила Стасюк звернула увагу на обставину, що до дослідження спадщини Василя Стефаника долучилися волинські літературознавці Олександр Рисак, Світлана Богдан. У фонді бібліотеки з 1999 року перебувають 2 діаспорні видання творів В.Стефаника (колекція П.Наумчука) та прижиттєве видання „Вибраних творів” (1928), отримане в післявоєнні роки з Миколаївської обласної бібліотеки. Ім’я Василя Стефаника носить з 1971 року національна бібліотека у Львові, біля якої споруджено пам’ятник.
Ім’я видатного краянина присвоєне вулицям у багатьох містах, у тому числі – у Луцьку.