30 січня 2019, 10:19
останні оновлення: 15 серпня 2024

Моніторинг стану довкілля за 2018 рік

Моніторинг стану довкілля за 2018 рік

Волинська область

 

Земельні ресурси та грунти

Спостереження за станом грунтів у Волинській області здійснюють Волинська філія ДУ “Держгрунтохорона” Інституту охорони грунтів України, Державна установа «Волинський обласний лабораторний центр» МОЗ України та Державна екологічна інспекція у Волинській області.

На забруднення грунтів в області залишковими кількостями пестицидів, агрохімікатів і важких металів впливає видобування корисних копалин, внесення мінеральних добрив та пестицидів, звалища відходів, склади, пожежі тощо.

За даними Волинська філія ДУ “Держгрунтохорона”, протягом 2018 року відібрано та проаналізовано 25 проб води на вміст забруднюючих речовин  (важких металів, ДДТ, ГХЦГ), у поверхневих водах сільськогосподарського призначення.

Аналізуючи результати досліджень зразків води, встановлено, що залишками ДДТ забруднено 8 зразків, ГХЦГ – 4 зразки. Перевищень гранично допустимих норм не виявлено. Максимальний вміст ДДТ становить 0,000017 мг/кг (Ковельський район) при гранично допустимій нормі 0,002 мг/кг, ГХЦГ – 0,000012 мг/кг (Камінь-Каширський район) при гранично допустимій нормі 0,02 мг/кг.

Згідно лабораторних досліджень Волинської філії державної установи “Інститут охорони грунтів щодо вмісту та активності техногенних радіонуклідів 137Сs та 90Sr, враховуючи контрольні рівні для грунтів – до 1 Кі/км2, протягом 2018 року на території області щільність забруднення земель сільськогосподарського призначення  137Сs знаходиться в межах до 1 Кі/км2, вміст 90Sr знаходитьмя в межах до 0,02 Кі/км2.

При проведенні контролю за вмістом залишків пестицидів в грунтах сільськогосподарського призначення першочергова увага приділяється персистентним  пестицидам, які здатні накопичуватися в грунтах у досить великих кількостях і зберігатися в них протягом довгого часу. До таких пестицидів відносяться хлорорганічні пестициди та різні сполуки важких металів.

За даними Волинської філії державної установи “Інститут охорони грунтів України” на території області у 2018 році відібрано та проаналізовано 375 зразків грунту на вміст стійких хлорорганічних пестцидів (ДДТ, ГХЦГ і 2,4-Д), важких металів,  які є основними забруднювачами грунтів Волині.

Аналізуючи вміст залишкових ДДТ (суми метаболітів) слід відмітити, що із 375 проаналізованих проб забруднених – 121. Максимальний вміст становив 0,009 мг/кг при гранично допустимій нормі 0,1 мг/кг.

По ГХЦГ (сума ізомерів) перевищень гранично допустимих концентрацій не виявлено, з 375 проаналізованих проб забруднених 90. Максимальний вміст ГХЦГ – 0,006 мг/кг при ГДК 0,1 мг/кг.

Рівень забруднення зразків препаратом 2,4-Д (амінна сіль) становив у співвідношенні 0 проб з 375 відібраних, що свідчить таки про значне покращення ситуації.

Крім того, цією ж установою відібрано та проаналізовано 375 зразків грунту на важкі метали, де не виявлено залишкової кількості пестицидів. Максимальний вміст ртуті в грунтах становив – 0,012 мг/кг (Любомльський, Ратнівський, Шацький) при ГДК 2,1 мг/кг.

За даними  ДУ «Волинський обласний лабораторний центр» у результаті аналізу 21 проби основних осередків забруднення підземних вод в більшості переважає перевищення по залізу.

Серед показників державного контролю грунтів, слід відзначити, що перевищення виявлено лише по Гельмінтах з 1354 проб грунту у 13 випадках показник забруднення перевищує встановлену норму.

За результатами досліджень, проведених у 2018 році суб’єктами моніторингу слід констатувати:

- протягом останніх років показник забруднення грунтів цезієм та стронцієм залишається незмінним;

- знижується рівень забрудненості грунтів, за рахунок зменшення кількості перевищень гранично-допустимих норм, препаратом ДДТ;

- наявних змін у грунтах суми ізомерів ГХЦГ за останні 5 років не відбулося;

- знизився також вміст препарату 2,4 Діамінна сіль в грунтах за останні роки.