Моніторинг стану довкілля за 2020 рік
Аналітична довідка за 2020 рік
Волинська область
Земельні ресурси та грунти
Спостереження за станом грунтів у Волинській області здійснюють Державна екологічна інспекція у Волинській області, Волинська філія державної установи «Держгрунтохорона», ДУ «Волинський обласний лабораторний центр МОЗ України».
За даними Волинської філії ДУ «Держгрунтохорона», протягом 2020 року відібрано та проаналізовано 25 проб води на вміст забруднюючих речовин (ДДТ, ГХЦГ) у поверхневих водах сільськогосподарського призначення.
Аналізуючи результати досліджень зразків води, встановлено, що майже всі зразки води містять залишкові кількості хлорорганічних пестицидів, що знаходяться в стані розкладу: залишками ДДТ забруднено 9 зразків (36 %), ГХЦГ– 3 зразки (12%). Проте, перевищень гранично допустимих концентрацій не виявлено. Максимальний вміст ДДТ становить 0,00001 мг/кг (Старовижівський район) при гранично допустимій нормі 0,002 мг/кг, ГХЦГ – 0,000012 мг/кг (Камінь-Каширський район) при гранично допустимій нормі 0,002 мг/кг.
Моніторинг поверхневих вод сільськогосподарського використання здійснювався з метою виявлення впливу сільськогосподарського виробництва та чинників техногенного забруднення на просторові та часові зміни якісних показників поверхневих вод сільськогосподарського призначення Волинської області.
Вміст та активність техногенних радіонуклідів 137Сs та 90Sr, враховуючи контрольні рівні для грунтів – до 1 Кі/км2. Протягом 2020 року на території області щільність забруднення земель сільськогосподарського призначення 137Сs знаходиться в межах до 1 Кі/км2, вміст 90Sr знаходитьмя в межах до 0,02 Кі/км2.
В порівнянні з результатами обстеження попередніх років слід зауважити, що показник забруднення грунту цезієм та стронцієм знизився.
Зменшення площ із підвищеним вмістом радіонуклідів відбулося за рахунок природного розпаду ізотопів та вжитих заходів контролю на сільськогосподарських угіддях.
Техногенне забруднення земель пестицидами, важкими металами, а також інші фактори призводять до погіршення якості грунтів та їх агроекологічного стану.
При проведенні контролю за вмістом залишків пестицидів в грунтах сільськогосподарського призначення першочергова увага приділяється персистентним пестицидам, які здатні накопичуватися в грунтах у досить великих кількостях і зберігатися в них протягом довгого часу. До таких пестицидів відносяться хлорорганічні пестициди та різні сполуки важких металів.
На території області протягом 2020 року відібрано 411 зразків грунту на вміст забруднення земель сільськогосподасрького призначення залишковими кількостями стійких хлорорганічних пестицидів (ДДТ, ГХЦГ і 2,4-Д), які є основними забруднювачами грунтів Волині.
Аналізуючи вміст залишкових ДДТ (суми метаболітів) слід відмітити, що із 131 проаналізованих проб перевищень ГДК не виявлено. Максимальний вміст становив 0,0027 мг/кг при гранично допустимій нормі 0,1 мг/кг.
По препарату ДДТ зберігається загальна тенденція до зниження рівня забрудненості грунтів і зменшення кількості перевищень гранично допустимих норм.
По ГХЦГ (сума ізомерів) із 98 проаналізованих проб перевищень гранично допустимих концентрацій також не виявлено. Максимальний вміст ГХЦГ – 0,001 мг/кг при ГДК 0,1 мг/кг.
Аналіз залишкових кількостей пестицидів в грунтах Волинської області показав, що по препарату ГХЦГ за останні роки різких змін у виявленні ізомерів не помічено.
Забруднення зразків препаратом 2,4-Д (амінна сіль) протягом 2020 року не встановлено. Вміст препарату 2,4-Д (амінна сіль) в грунтах за останні роки різко знизився, що пов’язано з обстеженням в попередніх роках малозабруднених районів поліської і перехідної зон.
Існують досить багато джерел, які забруднюють довкілля (видобування корисних копалин, внесення мінеральних добрив та пестицидів, звалища відходів, склади, пожежі тощо).
До забруднювачів грунтів належать мінеральні добрива і хімічні меліоранти, недоліком яких є наявність в них баластних речовин, у тому числі токсичних елементів і сполук.
Важливою особливістю важких металів, що присутні у ґрунтах, є інерційність змін - за умови відсутності нового забруднення зменшення концентрацій відбувається дуже повільно. Це означає, що забруднені ділянки залишатимуться такими протягом десятків років. Як правило, значна забрудненість ґрунтів спостерігається в межах промислових зон, а також звалищ побутового сміття.
Основними забруднювачами ґрунтів у місті є свинець, ртуть, мідь, цинк. Азотні та калійні добрива забруднені важкими металами меншою мірою. Особливу екологічну небезпеку становить ненормоване застосування хімічних меліорантів і відходів промисловості.
Визначення вмісту важких металів у грунті, як і залишкових кількостей пестицидів, в 2020 році проводився з метою дослідження якісного стану грунтів Волинської області, ведення інформаційного банку даних стану грунтів області, а також здійснення комплексної оцінки впливу міграційних процесів в системі «грунт-рослина» на продуктивність і якість сільськогосподарської продукції.
Протягом 2020 року відібрано та проаналізовано 1082 зразки грунту на вміст важких металів при чому перевищень вмісту важких металів не виявлено.
За даними Держекоінспекції протягом 2020 року було здійснено 18 визначень по 6 показниках на земельній ділянці площею 1200 м2, а також відібрано та проаналізовано 3 зразки грунту. Зразки відбиралися на території полів фільтрації ПрАТ «Гнідавський цукровий завод», полігон ТПВ с.Брище, Луцького району та сміттєзвалище у с.Рокині, Луцького району. Перевищення нормативного вмісту показників виявлено по всіх шести показниках.