Моніторинг стану довкілля за І квартал 2020 року
Аналітична довідка за І квартал 2020 року
- Стан атмосферного повітря в регіоні
Спостереження за станом атмосферного повітря у Волинській області здійснює Волинський обласний центр гідрометеорології (на трьох постах спостережень забруднення у м. Луцьк).
Випадків екстремального забруднення атмосферного повітря в м. Луцьк за І квартал 2020 року не встановлено.
За даними моніторингу на трьох постах спостережень забруднення рівень забруднення атмосферного повітря в м. Луцьк перевищував середньомісячні концентрації по 3 інгредієнтах: двоокису азоту в 1,9 рази, фенолу в 1,9 рази та формальдегіду в 1,6 рази.
- Стан водних об’єктів Волинської області
Регіональним офісом водних ресурсів у Волинській області та Волинським центром гідрометеорології у І кварталі 2020 року було відібрано та проаналізовано 18 проби поверхневих вод річок Волинської області. Дослідження проводилися по річках: Західний Буг, Луга, Стир, Прип’ять, Турія, Стохід та на озері Світязь.
Річка Західний Буг. Значний вплив на стан якості води річки Західний Буг мають забруднення, що потрапляють у річку із зворотними водами Львівської області та прилеглих до неї територій.
Протягом звітного кварталу річка контролювалась в одному створі населеного пункту села Литовеж.
Виявлено забруднення по амонію сольовому в 1,6 мг/дм 3 . Решта хімічних показників знаходяться нижче встановлених гранично допустимих концентрацій.
Річка Луга. На забруднення річки Луга впливають стічні води очисних споруд м. Володимир-Волинського та селищ міського типу Іваничі, Локачі, Павлівка.
Контроль якості води в річці проводився у 3-х створах м.Володимир-Волинський. Концентрація вища від допустимих норм по амонію сольовому - 0,2 мг/дм 3. Решта хімічних показників знаходяться нижче встановлених гранично допустимих концентрацій.
Річка Стир. На якість води річки Стир у створі вище міста мають вплив забруднення, які потрапляють з р. Іква, що протікає через м. Дубно та смт.Млинів Рівненської області, а також впливає м. Броди Львівської області.
На стан води у створі нижче міста Луцька здійснюють вплив о/с КП «Луцькводоканал».
Спостереження за станом річки велися в 3 пунктах: 1 км вище міста, 1,5 км нижче міста та в межах міста Луцьк. Кисневий режим річки задовільний.
В даних створах виявлено забруднення по БСК5 - 1,6 мг О2/дм3, залізу - 0,4 мг/дм 3, амонію сольовому - 0,54 мг/дм 3.
Річка Прип'ять. Забрудненн води річки Прип’ять в пункті спостереження с. Річиця обумовлюють стічні води смт.Ратно та госпобутових стоків прилеглих населених пунктів.
Перевищення виявлено по амонію сольовому – 0,06 мг/дм 3 .
Річка Турія. На якість води р.Турія впливають стічні води о/с УВКГ м.Ковель та населений пункт с. Бузаки.
Спостереження в звітному кварталі велися в 3-х пунктах: 2 км вище міста, 1,5 км нижче міста та в межах міста Ковель. Кисневий режим річки задовільний.
Перевищення виявлено по БСК5 - 0,15 мг/дм 3 , амонію сольовому – 0,5 мг/дм 3 , та по залізу загальному 0,1 мг/дм 3 .
Річка Стохід. Організованих джерел забруднення на р.Стохід немає. На якість води можуть впливати змиви з сільгоспугідь та забруднення приватного сектора. Перевищення спостерігалось лише по амонію сольовому в 0,1 мг/дм 3 .
3.Радіаційний стан
Спостереження за радіоактивним забрудненням атмосферного повітря здійснюється Волинським обласним центром з гідрометеорології. Перевищень радіоактивного забруднення атмосферного повітря за І квартал 2020 року не виявлено, рівень природного фону становив в середньому 10,5 мкР/год., що не перевищує гранично допустимий рівень Гамма-фону.
Спостереження за радіаційним забрудненням поверхневих вод у зонах впливу атомних станцій здійснюється Регіональним офісом водних ресурсів у Рівненській області на пунктах спостереження в зоні Рівненської АЕС, що розташовані на території області на річці Стир (права притока р. Прип’ять).
Згідно плану-графіку Регіонального офісу водних ресурсів у Рівненській області вимірювання проб води поверхневих водойм проводились протягом звітного кварталу. Перевищень не виявлено.