26 січня 2021, 15:10
останні оновлення: 15 серпня 2024

Моніторинг стану довкілля за IV квартал 2020 року

Аналітична довідка за ІV квартал 2020 року

 

  1. Стан атмосферного повітря в регіоні

Спостереження за станом атмосферного повітря у Волинській області здійснює Волинський обласний центр гідрометеорології (на трьох постах спостережень забруднення  у місті Луцьк).

Випадків високого забруднення атмосферного повітря в місті Луцьк за ІV квартал 2020 року не зафіксовано.

За даними моніторингу  на трьох постах спостережень забруднення, перевищення середньомісячних концентрацій забруднюючих речовин спостерігається по 3-х інгредієнтах: діоксид азоту, фенолу та формальдегіду.

  1. Стан водних об’єктів Волинської області

 Регіональним офісом водних ресурсів у Волинській області та Волинським обласним центром гідрометеорології у ІV кварталі 2020 року було відібрано та проаналізовано 13 проби поверхневих вод річок Волинської області. Дослідження проводилися по річках: Стир, Прип’ять, Турія, Стохід.

Річка Стир.

На якість води річки Стир, у створі вище міста, мають вплив забруднення, що потрапляють з річки Іква ЖКП «Млинівське» та ДКП «Дубнівське» Рівненської області. А також стічні води, що переносяться з Львівсьої області – КП «Радехівське ВКГ» (через річку Острівка) та КП «Бродиводоканал» (через річку Бовдурка).  Якість води у створі нижче міста зазнає впливу стічних вод  КП «Луцькводоканал».

Кисневий режим річки задовільний.

Дослідження якості води річки проводились в пунктах спостереження м.Луцьк (питний водозабір м. Луцьк).

Якість води у річці Стир в цілому залишається задовільною. Суттєвих змін у її складі в ІІІ кварталі не відбулось. Перевищення забруднення виявлено по амонію сольовому – 0,11 мг/дм3, БСК5 – 0,89 мгО2/дм3 .

Річка Прип'ять.

Забрудненн води річки Прип’ять в пункті спостереження с. Річиця обумовлюють стічні води ВУЖКГ смт. Ратно та госпобутові стоки прилеглих населених пунктів. Кисневий режим річки задовільний. Перевищення забруднення виявлено по амонію сольовому – 0,74 мг/дм3, БСК5 – 0,89 мгО2/дм3 .

Річка Турія.

На якість води річки Турії впливають стічні води ВУВКГ м. Ковель та смт.Турійськ. Спостереження в звітному кварталі велися в 3-х пунктах: 2 км вище міста, 1,5 км нижче міста та в межах міста Ковель. Кисневий режим річки задовільний.

Перевищення показників води річки Турія виявлено по БСК5 – 0,75 мгО2/дм3 та ХСК – 0,56 мгО2/дм3.

Річка Стохід.

Організованих джерел забруднення на річці Стохід немає. На якість води можуть впливати змиви з сільгоспугідь та забруднення приватного сектора. Перевищень по хімічним показникам не виявлено.

3.Радіаційний стан

Спостереження за радіаційним забрудненням поверхневих вод у зонах впливу атомних станцій здійснюється Регіональним офісом водних ресурсів у  Рівненській області, на пунктах спостереження в зоні Рівненської АЕС, що розташовані на території області, на річці Стир (права притока річки Прип’ять).

За результатами аналізів еколого-хімічної лабораторії служби охорони навколишнього середовища, середні значення основних показників, що характеризують якість скидної зворотної води з об’єктів проммайданчика Рівненської АЕС у річку Стир за період з 1 по 31 грудня 2020 року становили:

Показник

Фактичне значення

Допустимі концентрації

Водневий показник (рН), од. рН

8,742

6,5-9,0

Нафтопродукти, мг/дм3

0,089

<0,104

Cульфати, мг/м3

88,81

<418,48

Завислі речовини, мг/м3

8,643

<14,88

Кисень розчинений (О2), мг/м3

9,983

>4.0

Екологічний показник води у річці Стир – залишається в нормі. У зворотній воді відсутні перевищень допустимих скидів, встановлених для Рівненської АЕС Державним агентством водних ресурсів Україні.

Якість води в річці Стир до скиду зворотних вод Рівненської АЕС і після їх скиду, за контрольованим хіміко-фізичним складом та концентраціями залишається незмінною.

Скидні зворотні води з об’єктів проммайданчика електростанції не призводять до погіршення екологічного стану річки Стир і не спричиняють негативного впливу на довкілля.

Перевищень радіоактивного забруднення атмосферного повітря за ІV квартал 2020 року не виявлено, рівень природного фону становив в середньому 10,5 мкР/год., що не перевищує гранично допустимий рівень Гамма-фону.