18 липня 2018, 11:29
останні оновлення: 15 серпня 2024

Моніторинг стану довкілля за травень 2018 року

 

Моніторинг стану довкілля за травень 2018 року

ВОЛИНСЬКА ОБЛАСТЬ

1.Стан атмосферного повітря

(Табл. 1.1)

В травні 2018 року за даними спостереження обласного центру гідрометеорології на трьох стаціонарних постах в м. Луцьку відношення середньомісячних та максимально разових концентрацій домішок до їх ГДК за звітний місяць було таким:

середньомісячні концентрації:                 мах. раз. концентрації

пил                                -        0,62 ГДК             0,4 ГДК

двоокис сірки               -        0,03 ГДК             0,01 ГДК

окис вуглецю                -        0,10 ГДК             0,2 ГДК

двоокис азоту               -        2,8 ГДК               1,8 ГДК

окис азоту                    -        1 ГДК                  0,37 ГДК

фенол                            -        1,9 ГДК               1,0 ГДК

формальдегід                -        4,4 ГДК               1,7 ГДК

 

Мал.1.1. Динаміка середньомісячних концентрацій ЗР в атмосферному повітрі м. Луцьк за травень 2018 року, частка ГДК

 

 

 

 

 

Перевищення середньомісячних концентрацій забруднюючих речовин спостерігається по 3-х інгредієнтах - двоокису азоту, фенолу та формальдегіду.

Для порівняння з попереднім місяцем, квітнем 2018 року, та відповідним місяцем минулого року, тобто травнем 2017 року, нижче представлена порівняльна таблиця показників, по яких були перевищення середньомісячних ГДК:

 

Місяць, рік

Показник

травень 2018 р., частка середньомісячної ГДК

квітень 2018 р., частка середньомісячної ГДК

травень 2017 р.,

частка середньомісячної ГДК

Двоокис азоту

2,8

2,9

2,6

Фенол

1,9

1,8

1,5

Формальдегід

4,4

5,1

2,9

 

Забруднення м.Луцька діоксидом азоту залишається досить високим, хоча в порівнянні з попереднім місяцем (2,9 ГДК) і аналогічним місяцем минулого року (2,6 ГДК с.д.) концентрація середньомісячних ГДК лишається майже без суттєвих змін. Найвищі середньомісячні концентрації спостерігались на 04 ПСЗ (вул. Шопена) та 07 ПСЗ (вул. Конякіна) і досягали 2,7-3,0 ГДК с.м.

Забруднення повітря міста фенолом в порівнянні з попереднім місяцем квітнем 2018 року (1,8 ГДК) і аналогічним  місяцем минулого року травнем 2017 р. (1,5 ГДК) залишається майже без суттєвих змін хоча і з незначним збільшенням та становить за звітний місяць 1,9 ГДК.

Щодо забруднення повітря міста формальдегідом то тут відмічається  збільшення концетрації в порівнянні  з відповідним місяцем минулого року (2,9 ГДК). Щодо попереднього місяця, квітня (5,1ГДК) концентрація забруднення дещо зменшилась і становить за звітний місяць 4,4 ГДК Найвищі середньомісячні концентрації спостерігались на 07 ПСЗ (вул. Конякіна) і досягали 4,6 ГДК с.м.

  1. Стан хімічного забруднення поверхневих вод області

(Табл. 2.1)

Щомісячний моніторинг поверхневих вод проводять та надають результати своїх спостережень Волинське обласне управління водних ресурсів та Західно-Бузьке басейнове управління.

На протязі звітного місяця відібрано та проаналізовано 5 проб по річках: Турія, Стир. Західний Буг, Ягодинка та оз.Світязь.

Річка Турія. На якість води р.Турії впливають стічні води УВКГ м.Ковеля.

Кисневий режим річки задовільний. Протягом місяця спостереження велися в пункті спостереження м.Ковель (питний водозабір). Перевищення показників води річки Турії виявлено лише по БСК5 в 1 рази.

Річка Стир. На якість води р.Стир впливають стічні води КП «Луцькводоканал».

Кисневий режим річки задовільний.

Дослідження якості води річки проводились в пункті спостереження м.Луцьк (питний водозабір). Перевищення показників виявлено по БСК5 в 1 раз та залізу також в 1 раз.

Річка Західний Буг. Значний вплив на стан якості води річки Західний Буг мають забруднення, що потрапляють у річку із зворотними водами Львівської області та прилеглих до неї територій.

Протягом звітного місяця річка контролювалась в 1 створі населеного пункту с. Забужжя.

Спостерігалося перевищення показників по БСК5 в 2,7 рази, залізу  в 38 рази, міді-48 рази, марганцю -9 раз, азоту амонійного -1,6 рази, азоту нітритного -7,9 рази відповідно. Решта гідрохімічних показників знаходяться нижче встановлених гранично допустимих концентрацій.

Річка Гапа (Ягодинка). Протягом місяця спостереження велися у створі нижче оз.Ягодинське.

Кисневий режим річки задовільний. Перевищення показників води виявлено по БСК5 в 2,2 рази, залізу загальному в 2,1 рази, азоту амонійному в 2,5 рази, азоту нітритному в 2 рази, міді в 24 рази та марганцю  у 8 раз відповідно.

Озеро Світязь. Протягом звітного кварталу озеро контролювалось у створі с.Світязь. Перевищення показників води озера не виявлено.

 

  1. 3. Радіоактивне забруднення

3.1. Радіоактивне забруднення атмосферного повітря Волинської області

Спостереження за радіоактивним забрудненням атмосферного повітря здійснюється Волинським обласним центром з гідрометеорології.

Перевищень радіоактивного забруднення атмосферного повітря за травень місяць не виявлено, рівень природного фону за місяць по пунктах спостереження становив:

М Володимир-Волинськ - 13 мкР/год;

М Ковель - 10 мкР/год;

М Луцьк - 10 мкР/год;

М.Любешів - 10 мкР/год;

М Маневичі - 11 мкР/год;

М Світязь - 10 мкР/год,

що не перевищує гранично допустимий рівень Гамма-фону.

Таким чином в порівнянні з попереднім місяцем мо можемо побачити що зміна середньомісячних та максимально разових значень гамма-фону коливаливаються у межах 1-2 мкР/год, залишаючись значно нижче рівня природного фону.

 

3.2. Радіоактивне забруднення поверхневих вод Волинської області

Спостереження за радіаційним забрудненням поверхневих вод у зонах впливу атомних станцій здійснює Рівненська гідрогеолого-меліоративна експедиція по пунктах спостереження в зоні Рівненської АЕС, що розташовані на території області на річках Турія, Стир, Західний Буг, Стохід.     

 

За  травень місяць дослідження радіаційного забруднення поверхневих вод на території Волинської області не надавались, так як спостереження проводяться в останній місяць кварталу.

 

  1. 4. Стан геологічного середовища

Спостереження за екзогенними та ендогенними геодинамічними процесами проводяться Рівненською геологічною експедицією ДП “Північ геологія”. Інформація від вищеназваної організації не надходить, у зв’язку з відсутністю сейсмічних зон.

 

Управління екології та природних ресурсів облдержадміністрації