20 жовтня 2022, 12:21
останні оновлення: 15 серпня 2024

Моніторинг стану довкілля за ІІІ квартал 2022 року

Аналітична довідка за ІIІ квартал 2022 року

  1. Стан атмосферного повітря в регіоні

Спостереження за станом атмосферного повітря у Волинській області здійснює Волинський обласний центр гідрометеорології (на трьох постах спостережень забруднення  у місті Луцьк).

Випадків високого забруднення атмосферного повітря в місті Луцьк за ІIІ квартал 2022 року не зафіксовано.

За даними моніторингу  на трьох постах спостережень забруднення, перевищення середньомісячних концентрацій забруднюючих речовин спостерігається по 3-х інгредієнтах: діоксид азоту, фенолу та формальдегіду.

  1. Стан водних об’єктів Волинської області

 

Регіональним офісом водних ресурсів у Волинській області та Волинським обласним центром гідрометеорології у ІIІ кварталі 2022 року було відібрано та проаналізовано 30 проб поверхневих вод річок  Волинської області. Дослідження проводилися по річках: Стир, Прип’ять, Турія, Стохід.

Річка Стир.

На якість води річки Стир, у створі вище міста, мають вплив забруднення, що потрапляють з річки Іква ЖКП «Млинівське» та ДКП «Дубнівське» Рівненської області,  також стічні води, що переносяться з Львівсьої області – КП «Радехівське ВКГ» (через річку Острівка) та КП «Бродиводоканал» (через річку Бовдурка).  Якість води у створі нижче міста зазнає впливу стічних вод  КП «Луцькводоканал».

Кисневий режим річки задовільний.

Дослідження якості води річки проводились в пунктах спостереження м. Луцьк (питний водозабір м. Луцьк) та с. Княгининок Луцького району.

Якість води у річці Стир в цілому залишається задовільною. Суттєвих змін у її складі в ІIІ кварталі не відбулось. Перевищення показників води у річці Стир виявлено по БСК5 – на 4,71 мг/дм3  у с. Княгининок та на 2,66 мг/дм3  у м. Луцьк.  Решта гідрохімічних показників знаходяться нижче встановлених гранично допустимих концентрацій.

Річка Прип'ять.

Основними проблемами в басейні Прип’яті є: повені, паводки, замулення, радіаційне забруднення, зміна русел річок, зміна водного режиму. Забруднення води річки Прип’ять в пункті спостереження с. Річиця обумовлюють стічні води ВУЖКГ смт. Ратно та госпобутові стоки прилеглих населених пунктів.  Встановлено, що поверхневі води долини р. Прип’ять згідно проведеної  оцінки якості поверхневих вод досить чисті чи слабо забруднені, але за окремими показниками, особливо нижче скиду комунальних очисних споруд, якість води погіршується. Спостерігається перевищення  норм показників води у річці При’пять  по БСК-5, між селами  Річиця-Піски на 0,24мг/м3. Решта гідрохімічних показників знаходяться нижче встановлених гранично допустимих концентрацій.

Річка Турія.

На якість води річки Турії впливають стічні води ВУВКГ м. Ковель та смт. Турійськ. Спостереження в звітному кварталі велися в 3-х пунктах: 2 км вище міста, 1,5 км нижче міста та в межах м. Ковель. Кисневий режим річки задовільний.

Перевищення показників води у річці Турія виявлено по БСК5 – на 4,06 мг/дм3  в с. Бахів Ковельського району та по БСК5 на 1,9 мг/дм3 у місті Ковель.

Річка Стохід.

Організованих джерел забруднення на річці Стохід не має. На якість води можуть впливати змиви з сільгоспугідь та забруднення приватного сектора. Перевищення норм показників виявлено  по БСК5  на 0,98 мг/дм3 в смт. Любешів Камінь-Каширського району та на 2,84 мг/дм3 у с. Малинівка Луцького району.  Решта показників у нормі.

 

  1. Радіаційний стан

 

Спостереження за радіаційним забрудненням поверхневих вод у зонах впливу атомних станцій здійснюється Регіональним офісом водних ресурсів у  Рівненській області, на пунктах спостереження в зоні Рівненської АЕС, що розташовані на території області, на річці Стир (права притока річки Прип’ять).

Згідно плану-графіку Регіонального офісу водних ресурсів у Рівненській області  вимірювання проб води поверхневих водойм протягом  звітного кварталу не проводились.

Перевищень радіоактивного забруднення атмосферного повітря за ІIІ квартал 2022 року не виявлено, рівень природного фону становив в середньому 10,5 мкР/год., що не перевищує гранично допустимий рівень Гамма-фону.