20181205165725.jpg, фото
05 грудня 2018, 16:57
останні оновлення: 05 грудня 2018

ОБЕРЕЖНО: К Л І Щ !

У народі кажуть: вчепився, як кліщ. І це дійсно так. Кожен знає, як важко звільнитися від кліща. До речі це маленьке створіння не таке безпечне, як здається на перший погляд.
Причепившись до тіла людини чи тварини, кліщ висмоктує таку кількість крові, яка в декілька разів перевищує його власні розміри.
Деякі види кліщів паразитують на плодових деревах та кущах, значно знижуючи їх врожайність, інші – на диких та свійських тваринах і птахах, а коростяний кліщ, наприклад, паразитує тільки на шкірі людини, спричиняючи коросту.
Весною, а особливо влітку, активізуються кліщі, які переносять збудників дуже небезпечних інфекційних хвороб.
У 60-70% інфікованих людей на місці укусу кліща через деякий час (на 2-4 день, іноді через 2 місяці, а найчастіше через 12-14 днів) виникає червона пляма – мігруюча еритема, яка з часом зростає у розмірах і може досягати до 20-30 см і більше в діаметрі. Збудник хвороби передається із слиною інфікованого кліща в перші години кровосмоктання. Слід враховувати, що досить часто до людини присмоктуються не тільки дорослі кліщі, а і німфи кліщів, укуси яких завдяки їх малим розмірам залишаються непоміченими.
Специфічних методів профілактики на сьогоднішній день не існує. Тому при відвідуванні лісу рекомендується триматися середини стежок, одягати довгі штани, сорочку з довгими рукавами і щільно прилягаючим коміром, головний убір. Повернувшись додому, необхідно перевірити себе і друзів, чи не причепився кліщ. Особливо ретельно обстежувати частини тіла з волосяним покривом.
Виявленого кліща необхідно якомога скоріше видалити. Для цього: захопити його вигнутим пінцетом або хірургічним затискачем якомога ближче до хоботка, акуратно підтягувати, обертаючи навколо вісі в зручну сторону (за чи проти годинникової стрілки). Через 1-3 оберти кліщ виймається повністю разом з хоботком. Якщо ж кліща намагатися висмикнути, то тільце відірветься, а голова кліща залишиться у шкірі. Якщо таке сталося, необхідно звернутися до хірурга. Пам’ятайте, що чим раніше ви звернетеся до медичних працівників та своєчасно розпочнете лікування, тим більша надія на повне одужання.
При відсутності інструментів кліща можна видалити за допомогою петлі з грубої нитки: захопити його петлею якомога ближче до шкіри та акуратно, похитуючи з боку в бік, витягти.


Увага! Обробка кліща олією не змусить його вийняти хоботок. Олія тільки вб’є кліща, закривши йому дихальний отвір, та змусить його відригнути вміст шлунка у ранку, що збільшить ризик зараження.

 

Управління з питань цивільного захисту облдержадміністрації