Пантелеймон Куліш – письменник, громадський діяч
07 серпня 2019 року у Волинській державній обласній універсальній науковій бібліотеці імені Олени Пчілки відбувся вечір літературного портрету «Пантелеймон Куліш – письменник, громадський діяч».
Про творчість полум’яного патріота України, несхитного борця за збереження і розвиток самобутності українського народу вели мову ведучі заходу – працівники бібліотеки Іванна Волох і Наталія Куницька. Лише в незалежній Україні ім’я письменника, якого Іван Франко назвав «перворядною звіздою в письменстві», повернуть у ряд видатних національних постатей. Отримавши класичну освіту під час слухання курсу в Київському університеті, в 1842 році Пантелеймон Олександрович прибуває до Луцька. Тут, у Луцьку він пізнав радість творчої праці під час роботи над романами «Чорна рада», «Михайло Чернишенко», поемою «Україна». Внаслідок конфлікту з директором гімназії Пантелеймон Куліш полишає педагогічну діяльність і відбуває з Луцька. Життєві дороги в подальшому пролягали через Санкт-Петербург, Київ, європейські столиці. Завершився земний шлях письменника у Мотронівці на Чернігівщині 1897 року.
Пантелеймон Куліш увійшов в історію світової культури насамперед як автор перекладу «Біблії» на українську мову (спільно з Іваном Пулюєм), а також видавець, редактор творів Шевченка, Марка Вовчка, талановитий перекладач.
Під час заходу звучали віршовані тексти Пантелеймона Куліша у виконанні бібліотекаря Тетяни Бордунової та юного читача Марка Думи. Було зачитано уривок із роману Івана Корсака «Перстень Ганни Барвінок», при написанні якого автор активно користувався фондом Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки. Працівники бібліотеки допомагали Іванові Феодосійовичу при написанні художнього полотна про дружину П. Куліша Ганну Барвінок (Олександру Білозерську), замовляючи книги у бібліотеках Львова, Києва.