20210802145905.JPG, фото
02 серпня 2021, 14:58
останні оновлення: 20 грудня 2023

«Під Лесиним небом» (презентація видавничих проєктів Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки у рік Лесі Українки на Волині)

29 липня 2021 року, напередодні сумної дати – 108-ої річниці від дня смерті Лесі України в далекому Сурамі у Волинській ДОУНБ імені Олени Пчілки презентовано науковий і творчий доробок працівників бібліотеки у рік 150-літнього ювілею видатної письменниці.

Під час презентації і модераторкою презентації – директоркою Людмилою Стасюк, і учасниками у  виступах відзначалося, що реалізація амбітних творчих планів бібліотеки стала можливою завдяки фінансовій підтримці управління культури з питань релігій та національностей облдержадміністрації, яке надзвичайно потужно впливало на хід робіт із підготовки. Довір’я керівництва управління, інтерес його фахівців до творчих знахідок бібліотекарів, безперечно, окрилює.

Напередодні Нового 2021 року волинські читачі отримали «Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2021 рік» із  розлогою статтею дослідниць із Колодяжненського музею Лесі Українки Марії Чашук і Катерини Волох та розлогою бібліографією до 25 лютого – дня 150-літнього ювілею . Тоді ж світ побачив бібліографічний покажчик «Леся Українка на сторінках періодичних видань Волині» (1945-2020). Ідею підготовки останнього підказав краєзнавцям авторитетний дослідник, науковий співробітник Національної Бібліотеки імені Вернадського Сидір Кіроль. Жодна з інших бібліотек області не мала бази  для підготовки такого  посібника, адже саме у Волинській ДОУНБ імені Олени Пчілки завдяки старанній праці багатьох поколінь бібліотекарів дбайливо збережені періодичні видання з 1947 року, а записи в паперовому краєзнавчому каталозі беруть відлік із 1945 року. Унікальне за змістом видання дозволило представити внесок волинських журналістів, науковців  у  дослідження та висвітлення життєпису, творчості Лесі Українки, поступове становлення і змужніння наукової бази  лесезнавчих досліджень у краї. А всього покажчик включає 1530 позицій.

Наступною вершиною, яку вдалося підкорити краєзнавцям бібліотеки, є бібліографічний покажчик «Я житиму сльозою серед співів» (з нагоди 150-річчя від дня народження Лесі Українки). До видання включені бібліографічні записи у збірниках, монографіях, періодичних виданнях за 20 років (з 2001 року по лютий 2021 року), а також матеріали про її життя та творчість. Якщо зробити екскурс в історію бібліографічних досліджень творчості Лесі Українки на Волині, то «першою ластівкою» був покажчик «Леся Українка в Волинь», упорядкований і виданий 1990 року до 120-річчя від дня народження видатної поетеси Олександром Рисаком. Наступним був  список «Я житиму сльозою серед співів», виданий до 130-ої річниці від дня її народження. Автор – відомий краєзнавець Емілія Кзендзук, на той час – завідувач відділу краєзнавчої роботи книгозбірні.

Нинішній однойменний бібліографічний покажчик 2021 року є продовженням названих вище посібників і включає 2772 публікації. Має значний обсяг – 324 сторінки. Укладач – Алла Понагайба.

У стислі терміни (січень – лютий 2021 року) вже іншим творчим колективом працівників відділу літератури з питань мистецтва Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки підготовлено буклет «У камені, мармурі і бронзі». Плідно потрудилися над його змістом завідувачка означеного відділу Олена Курило та провідний бібліотекар Інна Ковальчук. У буклеті подано інформацію про 40 пам’ятників та 16 дощок, якими увічнено місця перебування Лесі Українки на Волині, в Україні та поза її межами. Світлини взяті з відкритих інтернет-ресурсів. Цінним джерелом у роботі були методико-бібліографічні матеріали «Спинивши вічність, ожила в граніті», підготовлені 2020 року Наталією Харчук, завідувачкою науково-методичного відділу бібліотеки.

Під час презентації було зазначено, що передмову до бібліографічного покажчика «Леся Українка на сторінках періодичних видань Волині» (1945-2020) написала Надія Гуменюк – поетеса, заслужений журналіст України, лауреат премії Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки під назвою «Леся Українка. Геніальна і актуальна. «Продовжуємо йти до джерел Лесі України» – таку назву має передмова до бібліографічного покажчика «Я житиму сльозою серед співів» Алли Диби (м. Київ), вченого-літературознавця, дослідниці Лесі Українки, її родини, оточення.

У ході презентації перед присутніми виступили укладачі біобібліографічного та бібліографічного покажчиків Алла Понагайба та буклету – Олена Курило. Прозвучали поезії Надії Гуменюк, Михайла Пронька у виконанні працівниць бібліотеки Наталії Хомяк, Уляни Джаман, Оксани Ковальчук, Марії Лавренюк.