20220704113045.jpg, фото
04 липня 2022, 11:30
останні оновлення: 08 жовтня 2024

Питання психологічної реабілітації постраждалих учасників Революції Гідності, учасників антитерористичної операції та осіб, які здійснювали заходи із забезпечення національної безпеки та оборони

Постановою Уряду від 10 травня 2022 року № 587 внесено зміни до Порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 12 липня 2017 р. № 497 і від 27 грудня 2017 р. № 1057, що регулюють питання психологічної реабілітації постраждалих учасників Революції Гідності, учасників антитерористичної операції та осіб, які здійснювали заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, членів їх сімей та членів сімей загиблих (померлих) таких осіб.

Постанова, над якою працювали фахівці Міністерства у справах ветеранів України, передбачає якісно новий механізм організації психологічної реабілітації, що відповідає сучасним вимогам. 

На сьогодні заклади охорони здоров’я, які надають медичну допомогу пораненим/травмованим учасникам бойових дій, а також членам сімей ветеранів війни і родин загиблих захисників і захисниць України, мають водночас забезпечувати своїм пацієнтам кваліфіковану психологічну допомогу, яка наразі не передбачена Програмою медичних гарантій. Ухвалена постанова розширює можливості фахівців у сфері психічного здоров’я, адже дозволяє створювати у медзакладах мультидисциплінарні команди фахівців, які на основі кейс-менеджменту надаватимуть якісні послуги з психологічної реабілітації. До команди входитимуть фахівці медичного і немедичного профілю, які у взаємодії з лікуючим лікарем пацієнта розроблятимуть та реалізовуватимуть  програму реабілітації відповідно до індивідуальних потреб отримувача послуг. 

Такий підхід повністю відповідає сучасним вимогам до організації реабілітаційного процесу.  

Установи, які надаватимуть послугу

Міністерство у справах ветеранів України укладатиме договори про відшкодування вартості наданих послуг з суб'єктами, які включені до Реєстру постачальників послуг із психологічної реабілітації, у межах відповідних бюджетних асигнувань та з  урахуванням кількості утворених суб’єктом надання послуг мультидисциплінарних команд.

Наразі новий механізм має запрацювати як пілотний проєкт у госпіталях ветеранів війни, які повинні відповідати наступним вимогам:

  • провадять діяльність на підставі ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики;

- мають у своєму складі окремий структурний підрозділ (центр психологічної реабілітації та/або травматерапії або відділення медико-психологічної реабілітації), укомплектований працівниками, що виконують роботу на підставі трудового або цивільно-правового договору, який забезпечує здійснення мультидисциплінарною командою стаціонарної та/або амбулаторної, та/або дистанційної психологічної реабілітації;

- мають кабінет (кабінети) для надання індивідуальної психологічної допомоги членами мультидисциплінарної команди.

До складу мультидисциплінарної команди психологічної реабілітації входять не менше чотирьох осіб, зокрема лікар-психіатр (не менше однієї особи на структурний підрозділ), лікар-психолог або лікар-психотерапевт або психолог (не менше трьох осіб), один з яких виконує функції кейс-менеджера.

Хто має право на отримання послуги з психологічної реабілітації.

Право на отримання послуги психреабілітації має - особа, яка звернулася за психологічною допомогою і отримує послуги із психологічної реабілітації, із числа осіб, яким установлено один із таких статусів:

учасника бойових дій - відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (далі - Закон);

особи з інвалідністю внаслідок війни - відповідно до пунктів 10-14 частини другої статті 7 Закону;

учасника війни - відповідно до пункту 13 статті 9 Закону;

постраждалого учасника Революції Гідності - відповідно до статті 16-1 Закону;

члена сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни - відповідно до абзацу четвертого пункту 1 статті 10 Закону;

члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України - відповідно до статті 10-1 Закону.

До отримувачів послуг належать також члени сімей зазначених осіб.

Мета психологічної реабілітації.

Метою психологічної реабілітації є:

1) збереження або відновлення фізичного та психічного здоров’я отримувачів послуг;

2) досягнення соціально-психологічного благополуччя;

3) зниження частоти та тяжкості наслідків перенесених бойових психічних травм у формі гострих стресових реакцій;

4) запобігання інвалідності;

5) профілактика агресивної та саморуйнівної поведінки.

Як отримати послугу та куди звернутись.

Послуги із психологічної реабілітації надаються стаціонарно, амбулаторно, у тому числі шляхом виїзного обслуговування, за бажанням отримувача послуг, та/або дистанційно.

Психологічній реабілітації, що проводиться стаціонарно, підлягають особи з клінічно значущими порушеннями психіки і поведінки та особи, які одночасно проходять лікування у закладі охорони здоров’я - суб’єкті надання послуг.

Психологічна реабілітація інших осіб здійснюється амбулаторно або дистанційно.

Підставами надання послуг із психологічної реабілітації є:

1) направлення лікаря, який надає первинну медичну допомогу, або направлення лікуючого лікаря;

2) особисте звернення отримувача послуг.

 

 

Відділ у Волинській області Міністерства у справах ветеранів України