Поповнення іменної колекції Алли та Михайла Гереців у Волинській державній обласній універсальній науковій бібліотеці імені Олени Пчілки
Із 2019 року головна бібліотека Волині підтримує тісні зв’язки з діячем української діаспори в Сполучених Штатах Америки, уродженцем села Люб’язь Любешівського району, Михайлом Івановичем Герецем та його дружиною Аллою Кузьмівною Легкою-Герець. У листопаді минулого року до бібліотеки надійшли в дарунок 108 книг із їх особистої бібліотеки. Це – книги зарубіжних видавництв, цінні рідкісні видання. А познайомив бібліотекарів із відомими меценатами, патріотами України Андрій Іванович Бондарчук, письменник, народний депутат України першого демократичного скликання. 29 січня у стінах бібліотеки відбулася презентація подарованої колекції, яка стала родзинкою зібрання Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки.
Днями бібліотека отримала чергову партію подарунків із особистої бібліотеки родини Гереців, надісланої за кошти благодійників. У листі від 29 червня ц.р. Алла та Михайло Гереці так пояснюють мотиви свого шляхетного вчинку:
„В нашій „домашній бібліотеці” лишилася велика кількість книжок, виданих на Заході, переважно українських письменників, які опинилися на еміграції… Видання це не були люксусові, радше скромні, з м’якими обкладинками і не високого накладу… Але ми ці книжки читали, обговорювали на літературних вечорах, сперечались… Вони створювали для нас ілюзію України, яку, з різних причин, ми покинули..
… Надіємось, що більшість книжок, поданих на залучених списках, можуть попасти на полиці Вашої бібліотеки і читачі будуть ними користуватись”.
Усього нинішнє поповнення бібліотеки від американських благодійників складає 53 одиниці друкованої продукції. Серед них особливо цінними є 28 книг, виданих за кордоном: Іван Кошелівець „Панорама найновішої літератури в УРСР (1963 р. видання), „Хрестоматія з української літератури ХХ сторіччя” (Нью-Йорк, 1978), прижиттєве видання В.Липинського „Україна на переломі” (Відень, 1920), а також – В.Липинський „Листи до братів-хліборобів” (Нью-Йорк, 1954), твори Олександра Олеся, Уласа Самчука, Євгена Маланюка, Івана Багряного, Володимира Винниченка, видані в США, щоденники Євгена Чикаленка. Крім того, в складі надісланого – 12 видань Фундації імені Олега Ольжича в США, яку очолював свого часу Михайло Герець На кожній книжці – напис: „Дар подружжя Гереців та Алли Легкої з Гадяча та Михайла з с. Люб’язь, Волинь, мешканців США з 1950 року”.
Довідково: Михайло Герець народився 4 грудня 1925 року в селі Люб’язь Любешівського району. Після закінчення курсів вчителював у Любешеві, в селах Хоцунь, Шлапань, Кримне. Був членом УПА, секретарем господарчої частини сотенного Мазепи. У 1944 році разом із родиною був вивезений до Німеччини. У кінці 1949 року переїхав до США, де здобув фах інженера-будівельника.
Із 1990 року очолював Українське православне товариство Святого апостола Андрія Первозванного, котре виділило 105 тисяч доларів США на відбудову Михайлівського Золотоверхого Собору в Києві. Працював міністром в уряді Миколи Плав’юка.
В селі Люб’язь профінансував спорудження пам’ятника роду Гереців.