Презентація книжкової виставки „Михайло і Алла Гереці: з Україною в серці” в Волинській ДОУНБ імені Олени Пчілки
3 грудня 2020 року в Волинській державній обласній універсальній науковій бібліотеці імені Олени Пчілки презентовано колекцію книг, подарованих родиною вихідців із України Аллою Легкою-Герець і Михайлом Герецем для книгозбірні та її читачів. Михайло Герець – уродженець с. Люб’язь Любешівського району, учасник національно-визвольних змагань в лавах УПА. У 1944 році разом із батьківською родиною емігрував до Німеччини, де здобув загальну середню освіту. Від 1950 року Гереці мешкають у США. Михайло Іванович Герець успішно реалізував себе в умовах американського суспільства, здобувши фах інженера-будівельника. З 1957 року перебуває в щасливому сімейному союзі з Аллою Кузьмівною Легкою. Любов до України щедро передають дітям та онукам.
Михайло Герець відомий багатьма своїми благородними справами щодо підтримки України. Зокрема, подбав про внесення інформації про Голодомор в Україні до підручників штату, в якому мешкає, а також створив перший гурток українського мистецтва. Очолював 7 років Українське товариство Святого Андрія Первозванного в США, що виділило Україні 105000 американських доларів на відбудову Михайлівського Золотоверхого Собору. За сприяння пана Михайла повернуто в Україну 11 старовинних фресок цього храму. Із початком російсько-української війни узяв під опіку військовиків полку „Азов”. І це далеко не повний перелік доброчинності уродженця Волинської землі.
За посередництва Андрія Івановича Бондарчука, народного депутата Верховної Ради України першого демократичного скликання, члена Національної спілки письменників України, були налагоджені зв’язки бібліотеки з співвітчизниками на американському континенті. Пан Михайло вирішив передати для головної бібліотеки Волині домашню бібліотеку, про яку писав в одному з листів: „лишилася велика кількість книжок, виданих на Заході, переважно українських письменників, які опинилися на еміграції. Видання ці не були люксусові; радше скромні, з м’якими обкладинками і не високого накладу… Але ми ці книжки вивчали, обговорювали на літературних вечорах, сперечались… Вони створювали для нас ілюзію України, яку, з різних причин, ми покинули. До цих книжок ми маємо сентимент…”
У 2019 році Гереці надіслали 124 примірники книг, а в 2020 році їх колекція у фондах бібліотеки поповнилася ще на 53 одиниці зберігання.
4 грудня Михайлові Івановичу Герецю, палкому патріотові України, виповнюється 95 літ. Тож напередодні його дня народження до бібліотеки завітали гості, причетні до одержання бібліотекою означеної книжкової колекції. У презентації взяли участь Андрій Бондарчук, письменник і політичний діяч, та Петро Троневич, краєзнавець, дослідник родоводу Гереців в архівах Пінська, Бреста, Рівного, Луцька. Поезію Наталії Лівицької-Холодної, поетеси празької школи, та вірш внучки Софійки Герець-Гайди, присвячений подіям на Майдані, продекламувала бібліотекар Марія Лавренюк.