20210727163148.jpg, фото
27 липня 2021, 16:30
останні оновлення: 20 грудня 2023

Презентація поетичної збірки Марії Пишук «Слово про БАЧЕНЕ і слово ПРОБАЧЕНЕ»

25 липня 2021 року в літературній вітальні Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки відбулася презентація поетичної збірки знаної на Волині поетеси Марії Пишук «Слово БАЧЕНЕ і слово ПРОБАЧЕНЕ». Книга вийшла цього року в ПП «Волинська друкарня» невеликим накладом 100 примірників, проте за короткий час стала бібліографічною рідкістю, здобула широке коло шанувальників. Означена збірка – третя в доробку поетеси.

Презентація зібрала значну аудиторію, яку склали члени літературної студії «Зорі над Стиром», бібліотекарі, підопічні територіального центру з обслуговування населення  м. Луцька.

Захід розпочався зворушливою піснею «Доброго ранку!» у виконанні юної учениці загальноосвітньої школи №3 м. Луцька Мілени Васіної (автори:                               тексту – Марія Пишук, музики – Галина Васіна).

У відповідях на запитання модератора презентації – директорки бібліотеки Людмили Стасюк – авторка презентованої збірки розповіла про витоки свого поетичного обдаровання, вплив на його розвиток поезії Ліни Костенко, про побратимів посестер по перу. Схвильоване поетичне слово Марії Іванівни витримало випробування часом . Від часу виходу першої книги «Нерозділений рай» (Луцьк, 2008) до нинішньої, 362-сторінкової збірки пройшли 13 літ, які були роками вдосконалення та творчого зросту. «Хрещеним батьком» у творчості Марія Пишук вважає Ігоря Ольшевського (1958-2021) - письменника, перекладача, члена НСП України, котрий теплою передмовою благословив появу першої поетичної «ластівки» Марії Іванівни. Ігор Едилович, який передчасно помер 6 червня ц.р.,  поряд із Анною Трофимчук був редактором й означеного видання. Присутні пошанували пам'ять відомого волинянина хвилиною мовчання. Пісенним дарунком поетесі в день презентації від світлої пам’яті Ігоря Ольшевського прозвучала пісня у його виконанні, сповнена світлої печалі і ніжності.

Під час презентації й організатори – працівники бібліотеки і гості багато декламували поетичних творів Марії Пишук. Актуальність, глибоке знання сучасних реалій життя в поєднанні з поетичною майстерністю засвідчило прочитання її поезій працівниками бібліотеки Ольгою Кириченко, Наталією Хомяк, Оксаною Ковальчук. Особливо щемливо прозвучали вірші, присвячені драматичній долі сучасних українських заробітчанок  (розділ «А сонце чуже підіймається рано»). Адже сама Марія Іванівна, за фахом медпрацівник, спізнала гіркоту наймитської праці в Польщі, Німеччині.

Твори Марії Пишук відзначаються мелодійністю, почуттям ритму і гармонії. Саме тому її тексти обирають творці музики. Шістдесят сім пісень на слова волинської поетеси представлені у розділі «А щастя живе в ріднім краї». Давня приязнь і творче взаєморозуміння поєднують Марію Іванівну з Галиною Вікторівною Васіною. Їх  спільний доробок – понад 70 пісень, які стали популярними. Галина Васіна щиро привітала подругу зі знаковою подією, зачитала свої улюблені поезії, висловивши подяку за плідну співпрацю. Прозвучали в запису пісні, які встигли полюбити волиняни:  «Квітка купальська», «Танцювала до світання», «Вальс випускників» та ін. Емоційно і напрочуд щиро прозвучала одна з поезій Марії Пишук у виконанні шанувальниці її поетичного таланту Тетяни Александрової. Завітала на творчу імпрезу й інша співавторка Марії Іванівни – самодіяльна композиторка з с. Княгининок Галина Терлецька, оскільки у збірці вміщено ноти і текс її 5 пісень, створених у співдружності з Марією Пишук, серед них – гімн села Княгининок       «Село – Вкраїни перевесло». Перу поетеси належить і текст до гімну сіл Сирники, Милуші. Галина Терлецька виконала пісню на свою мелодію «Найдорожчій». Зворушливим епізодом презентації став вальс Галини Терлецької, під час якого закружляли у ритмі танцю Галина Терлецька, Михайло Генсьор.

Пісні на слова Марії Пишук прозвучали у виконанні композитора-пісняра, лауреата обласної літературно-мистецької премії імені Вячеслава Хурсенка, Ігоря Баранюка та співачки Ольги Калашевої. Ольга Яківна як композиторка має також у своєму доробку пісні на слова поетеси, одну з яких виконала під час презентації акапельно.

Потішили своїми талантами героїню презентації підопічні територіального центру з обслуговування громади м. Луцька. Улюблену поезію Марії Пишук продекламувала Валентина Маркус, а її колега Наталія Мороз зізналася  у прихильності до поетичного слова Марії Іванівни виконанням щойно створеної пісні. За хвилини насолоди поезією подякував Євген Костюк.

Із подією в творчому житті поетесу привітали: Анатолій Лучко, ліквідатор аварії на Чорнобильській АЕС, майстер лозоплетіння, та колеги по літературній студії «Зорі над Стиром» Володимир Ткачук та Михайло Генсьор, який подякував їй за сприяння у виході 2-х його поетичних збірок. Адже Марія Іванівна – скрупульозний і об’єктивний редактор видань своїх побратимів, має хороші знання з теорії літератури. Свого часу цю рису відзначав у передмові до першої збірки Ігор Ольшевський. Олена Дзюрбей висловила побажання щодо перевидання збірки «Слово БАЧЕНЕ і слово ПРОБАЧЕНЕ», яка здобула визнання читацької аудиторії. До слова була запрошена художник видання Любов Косарук, яка разом із своєю донькою – художницею Ольгою Ставецькою подбала, аби збірка мала ошатний вигляд. Кульмінацією презентації став виступ виконавця, співаної поезії учасника АТО  Юрія Щербика з піснею на слова Марії Пишук.

Понад дві години тривало поетичне дійство, на закінчення якого Марія Пишук подякувала за увагу та прихильність до її творчого надбання.