Просвітницька кампанія у сфері протидії торгівлі людьми ОБСЄ
Організація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) започаткувала онлайн просвітницьку кампанію у сфері протидії торгівлі людьми в контексті попередження ризиків сексуальної та трудової експлуатації українських жінок та дітей з числа біженців у європейських країнах «Будьте в безпеці». Вона містить інформацію про ризики торгівлі людьми та ресурси для уникнення таких ризиків, включаючи інформацію про номери гарячих ліній та контакти агенцій, що допомагають постраждалим. Зокрема, в кампанії ідеться про такі три кроки, які допомагають людям бути обізнаними та залишатися у безпеці:
І) Необхідно знати про застережуючі знаки торгівлі людьм, а саме якщо людина, з якою ви перебуваєте або розмовляєте:
- пропонує роботу з нереально високою зарплатою або умовами, що виглядають занадто гарними, щоб бути правдою;
- пропонує зустрітися з вами віч-на-віч;
- пропонує вам гроші;
- пропонує додаткові послуги без вашого прохання;
- вилучила або не віддає вам паспорт чи інші документи, що посвідчують особу, та/або ваш телефон/ноутбук та інше.
ІІ) Декілька правил як мінімізувати ризики.
1. Завжди:
- намагайтеся не залишатися наодинці, постійно будьте та переміщайтесь у товаристві інших осіб;
- не довіряйте свої важливі документи нікому, крім уповноважених осіб, які мають відповідні посвідчення особи;
- завантажте мобільний додаток дія на свій смартфон, щоб отримати доступ до електронних копій вашого паспорта, водійського посвідчення, тощо;
- зробіть копії важливих документів і тримайте їх окремо від оригіналів;
- майте із собою контактну інформацію посольств та консульств україни в країнах транзиту та призначення.
- Під час подорожі:
- під час поїздки зберіть якомога більше інформації про деталі подорожі та поділіться нею зі своїми друзями чи родичами;
- не приймайте непроханих пропозицій щодо транспортування від неофіційних осіб;
- перевірте документи, що засвідчують особу людини, з якою ви плануєте подорожувати, намагайтеся подорожувати групою та інше.
- Після прибуття:
- Не приймайте рішення і не погоджуйтесь на пропозиції сторонніх осіб поспіхом, під тиском, у стані виснаженості після тривалої поїздки;
- Підтримуйте зв’язок з рідними, негайно проінформуйте про зміну вашого плану поїздки;
- Не приймайте непроханих пропозицій щодо грошей, їжі, транспортування чи працевлаштування від будь-яких неофіційних осіб;
- Остерігайтеся пропозицій, які виглядають занадто добре, щоб бути правдою;
- Торгівці людьми використовують соціальні мережі для пошуку потенційних жертв, пропонуючи їм житло чи іншу допомогу, тому будьте обережні та просіть посвідчення у особи, з якою контактуєте тощо.
ІІІ) Необхідно знати як отримати допомогу.
Якщо ви підозрюєте, що спілкуєтеся з торгівцем людьми, і перебуваєте серед інших людей, намагайтеся фізично дистанціюватися та вийти із ситуації. Якщо поблизу є правоохоронці або інші офіційні особи, спробуйте подати їм сигнал. Якщо вам загрожує небезпека і ви маєте доступ до телефону, зателефонуйте в місцеві служби екстреної допомоги, поліцію, на гарячу лінію з питань торгівлі людьми в країні перебування або в посольство України в цій країні.
Деякі з телефонів, за якими можна зв’язатися для отримання офіційної інформації та допомоги у разі підозри чи ситуації торгівлі людьми:
⃰112 – Європейська лінія екстреної допомоги;
⃰1547 (24/7, безкоштовно) та +38 044 284 19 15 (для дзвінків з-за кордону згідно тарифів вашого оператора) – Урядова гаряча лінія з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей України та інші.
Детальніше за посиланням