01 грудня 2021, 14:45
останні оновлення: 22 листопада 2023

Проєкт регіональної цільової програми сприяння розвитку громадянського суспільства у Волинській області на 2022–2026 роки

ЗАТВЕРДЖЕНО

Рішення обласної ради

 _________  № ________

 

 

ПАСПОРТ

регіональної цільової програми сприяння розвитку громадянського суспільства у Волинській області на 2022– 2026 роки

 

1.

Ініціатор розроблення Програми

Волинська обласна державна адміністрація

2.

Дата, номер і назва розпорядчого документа органу виконавчої влади про розроблення Програми

Національна стратегія сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021-2026 роки, затверджена Указом Президента України «Про Національну стратегію сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні» від 27 вересня 2021 року № 487/2021, постанова Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 року № 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики» зі змінами

 

 

3.

Розробник Програми

Управління інформаційної та внутрішньої політики Волинської обласної державної адміністрації

4.

Співрозробники Програми

Громадська рада при обласній державній адміністрації, Координаційна рада сприяння розвитку громадянського суспільства у Волинській області

5.

Відповідальний виконавець Програми

Управління інформаційної та внутрішньої політики обласної державної адміністрації

6.

Учасники Програми

Волинська обласна рада (за згодою), структурні підрозділи Волинської обласної державної адміністрації; районні державні адміністрації; органи місцевого самоврядування, територіальні підрозділи центральних органів виконавчої влади (за згодою), громадська рада при облдержадміністрації (за згодою), інститути громадянського суспільства (за згодою)

7.

 

Термін реалізації Програми

2022-2026 роки

8.

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми, всього, у тому числі:

2817 тис. грн

 

 

обласний бюджет

 

Всього: 2550тис. грн, у тому числі:

2022 р. – 367 тис. грн

2023 р. – 497 тис. грн   

2024 р. – 562 тис. грн 

2025 р. – 562 тис. грн  

2026 р. – 562 тис. грн  

 

кошти інших джерел

Всього: 267 тис. грн, у тому числі:

2022 р. – 30 тис. грн

2023 р. – 52,5 тис. грн   

2024 р. – 61,5 тис. грн 

2025 р. – 61,5 тис. грн 

2026 р. – 61,5 тис. грн 

 

 

ІІ. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Утвердження громадянського суспільства як гарантії демократичного розвитку України визначено одним із найголовніших напрямів її внутрішньої політики, а події новітньої історії продемонстрували небувалу активність громадян, їх об’єднань та рухів у відстоюванні власних прав, демократичних свобод, суверенітету нашої держави, захисті її територіальної цілісності.

Інститути громадянського суспільства (далі – ІГС) здатні зробити значний внесок у сталий розвиток регіону шляхом надання соціальних послуг, забезпечення здійснення соціального підприємництва, збільшенні кількості робочих місць і самозайнятих осіб, поліпшення бізнес-середовища, протидії корупції, сприяння прозорості діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування, реалізації інших суспільно корисних проєктів.

Саме ІГС є індикаторами розуміння процесів, що відбуваються у суспільстві, виразником та захисником інтересів і прагнень суспільних груп та окремих громадян. Їх діяльність впливає на процеси гармонізації суспільно-політичних відносин в регіоні, показує вміння місцевої влади співпрацювати з представниками всіх груп інтересів, знаходити спільну мову та долати внутрішні конфлікти заради загального добробуту мешканців області.

Специфічні регіональні особливості Волинської області полягають у прикордонному розташуванні, що підвищує ризики у сфері мілітарної, міграційної та інформаційної безпеки. У результаті глибоких реформаційних процесів, зокрема реформи децентралізації, реорганізації структур державного управління, зміни ідеології бюджетної політики, завершення формування територіальних громад та укрупнення районів Волинської області, першочерговими постають потреби у ефективній комунікації ІГС на місцях із новосформованими органами публічного врядування, взаємодії громадських об’єднань між собою, обмін досвідом та кращими практиками, обізнаність широких верств населення щодо ролі громадянського суспільства, можливості участі в громадській діяльності, поінформованості про конкретні ініціативи, що впроваджуються в громадах.

У Волинській області прослідковується позитивна динаміка розвитку громадянського суспільства. Загалом, за даними реєстраційних органів, в регіоні на кінець 2021 року зареєстровано 2764 громадських організацій, об`єднань, фондів, спілок тощо, що на 345 % більше ніж у 2015 році. Більшість організацій поширюють свою діяльність на територію міст обласного значення, рідше охоплюються діяльністю проблеми малих територіальних громад.

За спрямуванням та видами діяльності найбільш поширеними є оздоровчі та фізкультурно-спортивні, професійної спрямованості, молодіжні, об’єднання ветеранів та неповносправних, освітні й культурно-виховні, жіночі організації, об’єднання охорони природи, національно-культурні товариства, громадські рухи, науково-технічні товариства, творчі об’єднання. Набув масового поширення волонтерський рух. Зареєстровано понад 50 організацій учасників АТО/ООС та членів їх сімей. Починаючи з 2020 року, ІГС роблять внесок у запобігання поширенню на території області гострої респіраторної хвороби COVID-19 та боротьбу з її наслідками.

Наразі, серед населення, посилюється розуміння важливої ролі громадських організацій та необхідності створення моделі таких суспільних відносин, за яких громадянське суспільство спільно з органами влади могло б працювати на покращення життя в регіоні.

Разом з тим, у розвитку ІГС зацікавлена і обласна влада, яка також прагне забезпечити ефективну участь громадськості у формуванні і реалізації державної та регіональної політики, в контексті впровадження національних реформ, соціально-економічного розвитку регіону, вирішення актуальних питань територіальних громад. Що сприятиме підвищенню якості публічного управління в державному і громадському секторі.

З цією метою в області започатковано ряд позитивних процесів, спрямованих на демократичну, публічну та результативну взаємодію з ІГС. Зокрема, представники громадських організацій входять до складу консультативно-дорадчих органів при органах влади, а також включаються до складу оргкомітетів, робочих груп з підготовки обласних заходів, проєктів цільових програм. Більшість стратегічних документів нормативно-правових актів із суспільно значущих питань розробляються спільно з ІГС шляхом проведення консультацій з громадськістю, що позитивно впливає на формування сприятливого середовища для залучення соціального потенціалу до процесів реалізації державної і регіональної політики та вирішення питань місцевого значення.

Проте, аналіз цих процесів свідчить про наявність комплексу актуальних проблем. На фоні того, що в області кілька останніх років з’явилася тенденція дедалі ширшого залучення організацій громадянського суспільства до формування та реалізації регіональної політики, більшість із ІГС є не дієвими та малоефективними. Зокрема, в області можна назвати лише кілька десятків громадських організацій, що формують регіональну громадську політику, здатні доносити до населення та влади різних рівнів свою позицію. Певна штучність розгалуженої системи громадянського суспільства в області, проявляється у хаотичності та несистемності роботи організацій при величезній кількості зареєстрованих ІГС, і ця тенденція до штучного кількісного збільшення зберігається. Таким чином, зростає потреба в підсиленні механізмів участі для налагодження взаємодії влади та громадськості.

За таких умов, задля забезпечення стабільного розвитку регіону, необхідно налагоджувати та посилювати систему взаємодії органів публічної влади з ІГС, бізнес-структурами, закладами освіти і культури, що в свою чергу, вимагає чіткого визначення та планування спільних дій та заходів, запровадження громадського контролю за діяльністю влади, проведення регулярних консультацій з громадськістю.

Дієвим стимулом для громадських організацій в налагодженні ефективного діалогу та партнерських відносин з органами влади, підсилення відповідальності за його результативність у Волинській області стане прийняття та реалізація «Регіональної цільової програми сприяння розвитку громадянського суспільства у Волинській області на 2022-2026 роки» (далі – Програма), яка спрямована на комплексне вирішення найактуальніших суспільних питань, створення необхідних умов для розбудови громадянського суспільства загалом, забезпечення інклюзивного прийняття управлінських рішень на всіх рівнях, задоволення суспільних інтересів з використанням різноманітних форм демократії участі, громадської ініціативи та самоорганізації.

Ухвалення Програми сприятиме забезпеченню додаткових можливостей для реалізації громадянських прав та розвитку громадської активності.

Програма розроблена відповідно до Конституції України, Законів України «Про місцеві державні адміністрації», «Про волонтерську діяльність», «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації», п.3 Указу Президента України «Про Національну стратегію сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні» від 27 вересня 2021 року № 487/2021, постанови Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 року № 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики» зі змінами.

 

ІІІ. МЕТА ПРОГРАМИ

Метою Програми є: створення сприятливих умов для розвитку громадської ініціативи та самоорганізації, формування та діяльності ІГС у Волинській області; забезпечення участі ІГС області у формуванні та реалізації державної та регіональної політики, налагодження ефективної взаємодії громадськості з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування; підвищення громадської активності, волонтерства, меценатства та благодійництва, зміцнення інформаційної безпеки  та збереження суспільної злагоди на Волині.

 

ІV. ШЛЯХИ І ЗАСОБИ ВИРІШЕННЯ ПРОБЛЕМ, СТРОКИ ВИКОНАННЯПРОГРАМИ

Реалізація Програми здійснюється шляхом виконання заходів, що є невід’ємною її частиною. Зокрема:

- проведення широкої інформаційно-просвітницької кампанії з питань громадянського суспільства та соціального партнерства на регіональному, місцевому рівнях та розповсюдження відповідних інформаційних матеріалів;

- організації тематичних тренінгів, семінарів, навчань, конференцій, консультацій, слухань тощо для різних цільових груп;

- залучення ІГС та громадськості до процесів формування та реалізації державної і регіональної політики, у т.ч. через імплементацію інструментів демократії участі, консультативно-дорадчі органи та розвиток різних форм самоорганізації населення;

- проведення обласних конкурсів соціальних проєктів;

- проведення заходів, спрямованих на аналітичну та інформаційну підтримку інститутів громадянського суспільства.

Строк виконання Програми п’ять років (2022 – 2026 роки).

 

  1. V. ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ТА ЗАХОДИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ

Забезпечити виконання в області Стратегії державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні, залучити ІГС до формування та реалізації державної та регіональної політики.

Основними завданнями Програми є реалізація заходів за такими напрямами:

1) створення сприятливих умов, у тому числі правових, для діяльності та інституційного розвитку організацій громадянського суспільства:

- підвищення рівня залученості громадян до діяльності ІГС;

- забезпечення фінансової та інформаційної підтримки ІГС;

2) забезпечення ефективних процедур громадянського представництва у формуванні та реалізації державної політики в регіоні, вирішенні питань місцевого значення:

- вивчення стану розвитку громадянського суспільства та суспільної думки жителів області;

- забезпечення ефективних механізмів співпраці місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та ІГС у процесі формування й реалізації державної політики в регіоні;

- забезпечення безбар'єрності для врахування потреб різних груп населення, у тому числі осіб з інвалідністю, під час організації доступу до публічної інформації; 

- упровадження в діяльність органів державної влади, органів місцевого самоврядування інструментів діалогу як підходу до вирішення чутливих питань, розв'язання конфліктів тощо;

- упровадження онлайн-платформи для взаємодії органів виконавчої влади з громадянами та ІГС, що забезпечуватиме, зокрема, доступ до механізмів електронних консультацій з громадськістю та громадської експертизи діяльності органів виконавчої влади;

3) стимулювання участі організацій громадянського суспільства в соціально-економічному розвитку регіону:

- прозоре визначення критеріїв конкурсного відбору ІГС як виконавців, регіональних і місцевих програм (у тому числі цільових) та одержувачів бюджетних коштів у рамках таких програм;

- створення сприятливих умов для участі ІГС у державно-приватному партнерстві;

- досягнення згуртованості влади, ІГС, соціально-відповідального бізнесу навколо вирішення пріоритетних цілей розвитку регіону;

4) створення сприятливих умов для міжсекторальної співпраці:

- сприяння підвищенню рівня обізнаності громадян, представників бізнесу, державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування про роль ІГС, у тому числі проведення просвітницьких заходів, розповсюдження інформаційних матеріалів та  соціальної реклами;

- налагодження інформування про дієві механізми міжсекторальної співпраці на всіх рівнях, можливості отримання державної підтримки ІГС шляхом проведення інформаційних заходів; 

- сприяння підвищенню рівня самоорганізації громадян, розвитку волонтерського руху та благодійництва;

- залучення ІГС до надання соціальних послуг;

- залучення ІГС до формування, моніторингу та реалізації державної політики;

- сприяння ІГС у впровадженні в їх діяльність принципів підзвітності, прозорості, публічності та належного врядування.

Основні заходи щодо реалізації регіональної цільової програми сприяння розвитку громадянського суспільства у Волинській області на 2022– 2026 роки  за напрямами діяльності наведені у Додатоку 2.

 

VІ.ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОГРАМИ

Фінансування Програми здійснюється за рахунок публічних коштів, зокрема, обласного бюджету в обсягах, передбачених рішеннями Волинської обласної ради про обласний бюджет на відповідні роки, а також коштів з інших джерел, не заборонених чинним законодавством України.  

Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації заходів Програми, становить 2817,0 тис. грн., у тому числі кошти обласного бюджету – 2550,0 тис. грн, кошти з інших джерел фінансування – 267,0 тис. грн.

Розпорядником коштів Програми виступає управління інформаційної та внутрішньої політики обласної державної адміністрації.

Розрахунок асигнувань на реалізацію заходів (ресурсне забезпечення Програми) наведено у додатку 1.

 

VІІ. ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ ВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ

Реалізація Програми дозволить:

- забезпечити врахування громадської думки в управлінському процесі;

- поліпшити якість надання соціальних послуг населенню, залучити для цього додаткові ресурси;

- підвищити рівень громадянської культури і правової освіти населення області;

- підвищити професійний рівень державних службовців, посадових осіб органів місцевого самоврядування та представників організацій громадянського суспільства;

- зростання показників участі ІГС у наданні благодійної допомоги, залученню волонтерів до своєї діяльності;

- підвищити рівень організаційної спроможності ІГС;

- налагодити та використовувати механізми співпраці між ІГС та органами державної влади, органами місцевого самоврядування, суб'єктами підприємницької діяльності для реалізації суспільно корисних проектів.

Очікувані результати виконання Програми наведені у додатку 2.

 

VІІІ. ОРГАНІЗАЦІЯ ТА КОНТРОЛЬ ЗА ВИКОНАННЯМ ПРОГРАМИ

Реалізація Програми здійснюється шляхом виконання заходів, що є невід’ємною її частиною.

Загальну координацію та контроль за виконанням заходів із реалізації Програми здійснює управління інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації.

Органи місцевого самоврядування беруть участь у виконанні Програми на підставі та в спосіб, передбачений законами України, статутами територіальних громад та власними актами.

Громадський супровід виконання Програми здійснюють: ІГС, незалежні експерти, координаційна рада сприяння розвитку громадянського суспільства у Волинській області, громадська рада при обласній державній адміністрації – безпосередньо та через її відповідні комісії.

Оцінка ефективності виконання Програми ґрунтується на досягненні індикаторів очікуваних результатів, результатах соціологічних досліджень (за наявності), включається у щорічні офіційні звіти про її виконання та не рідше одного разу на рік публікуються на офіційному веб-сайті облдержадміністрації.

Управління інформаційної та внутрішньої політики облдержадміністрації подає щорічно до 20 січня узагальнену інформацію про виконання Програми постійній комісії обласної ради з питань освіти, науки, інформаційного простору, культури та мови, національного і духовного розвитку.

 

Додаток 1 до проєкту Програми

РЕСУРСНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

регіональної цільової програми сприяння розвитку громадянського суспільства

у Волинській області на 2022 – 2026 роки

 

тис.грн

 

Обсяг коштів, які пропонується

залучити на виконання Програми

 

 

Роки реалізації Програми

 

Усього витрат

на виконання Програми

 

2022 р.

 

2023 р.

 

2024 р.

 

2025р.

2026 р.

 

Обсяг ресурсів, усього, у тому числі:

 

397

549,5

623,5

623,5

623,5

2817

обласний бюджет

 

367

497

562

562

562

2550

районні, міські (міст обласного значення) бюджети

 

-

-

-

-

-

-

бюджети сіл, селищ, міст районного значення

 

-

-

-

-

-

-

кошти не бюджетних джерел

 

30

52,5

61,5

61,5

61,5

267

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 2 до проєкту Програми

ЗАХОДИ

щодо реалізації регіональної цільової програми сприяння розвитку громадянського суспільства

у Волинській області на 2022 – 2026 роки

 

 

 

Перелік заходів Програми

 

 

Строк виконання

 

 

Виконавці

 

 

Джерела фінансу-вання

Орієнтовні обсяги фінансування (вартість),

тис. грн, у тому числі:

 

Очікуваний    результат

(якісні та кількісні показники)

Всього

2022 - 2026 роки

1

2

3

4

5

6

7

І. Створення сприятливих умов, у тому числі правових, для діяльності та інституційного розвитку інститутів громадянського суспільства

1) забезпечення проведення публічних консультацій з громадськістю (конференцій, форумів, зустрічей за круглим столом, громадських слухань, зборів) щодо проектів обласних програм із соціально-економічного і культурного розвитку, проєктів регуляторних актів, звітів головних розпорядників бюджетних коштів про їх витрачання за минулий рік та з інших актуальних питань соціально-економічного та гуманітарного розвитку області

2022-2026 роки

Управління інформаційної та  внутрішньої політики облдержадміністрації,

координаційна рада сприяння розвитку громадянського суспільства у Волинській області,

громадська рада при облдержадміністрації, структурні підрозділи облдержадміністрації

У межах кошторису виконавців

-

-

Врахування думки громадськості при прийнятті рішень місцевими  органами  державної влади та органами  місцевого самоврядування

2) запровадження спільних навчальних тренінгів для державних службовців, посадових осіб органів місцевого самоврядування та представників інститутів громадянського суспільства, окремих категорій  громадян з питань проведення громадської експертизи, організації доступу до публічної інформації, антикорупційної експертизи, тощо.

2022-2026 роки

Управління інформаційної та  внутрішньої політики облдержадміністрації,

сектор з питань запобігання та виявлення корупції,

структурні підрозділи облдержадміністрації,

райдержадміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,

ІГС (за згодою)

У межах кошторису виконавців

-

-

Участь громадськості у формуванні та реалізації державної політики, підвищення рівня комунікації та обміну досвідом між інститутами громадянського суспільства, органами державної влади та органами місцевого самоврядування

3) проведення соціологічних досліджень із соціально значущих питань для Волинської області та вивчення громадської думки,

моніторингу реалізації Стратегії, проблем, що виникають, зокрема, на основі експертних та соціологічних опитувань

2022-2026 роки

Управління інформаційної та  внутрішньої політики облдержадміністрації

Обласний бюджет

250

2022 - 50

2023 - 50

2024 - 50

2025 - 50

2026 - 50

 

Виявлення пріоритетних соціальних проблем та громадська оцінка діяльності органів влади

 

4) проведення щорічного регіонального Форуму організацій  громадянського суспільства з публічною презентацією річного звіту про виконання Програми

2022-2026 роки

Управління інформаційної та  внутрішньої політики облдержадміністрації,

координаційна рада сприяння розвитку громадянського суспільства у Волинській області,

громадська рада при облдержадміністрації,

організації громадянського суспільства

(за згодою)

Обласний бюджет

85

2022 - 17

2023 - 17

2024 - 17

2025 - 17

2026 - 17

Створення умов для комунікації та обміну досвідом між організаціями громадянського суспільства, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування

5) підготовка та поширення інформаційних продуктів (тематичні матеріали в теле-, радіоефірі, інші електронні та  поліграфічні матеріали) з питань  розвитку в регіоні громадянського суспільства

2022-2026 роки

Управління інформаційної та  внутрішньої політики облдержадміністрації,

засоби масової інформації, ІГС (за згодою)

Обласний бюджет

50

2022 - 10

2023 - 10

2024 - 10

2025 - 10

2026 - 10

Створення системи інформаційної підтримки процесу розвитку громадянського суспільства та доступу громадян до інформації

6) підготовка та щорічне видання громадського бюлетеня

«Волинь. Громадський рух»

2022-2026 роки

Управління інформаційної та  внутрішньої політики облдержадміністрації, координаційна рада сприяння розвитку громадянського суспільства у Волинській області,

громадська рада при облдержадміністрації (за згодою), ІГС  

(за згодою)

Обласний бюджет

50

2022 - 10

2023 - 10

2024 - 10

2025 - 10

2026 - 10

Поширення та популяризація інформації про діяльність організацій громадянського суспільства

7) створення бази даних організацій громадянського

суспільства, які активно працюють у Волинській області, за видами і напрямами діяльності та інтерактивної карти реально працюючих організацій громадянського суспільства у відповідних адміністративно-територіальних одиницях області

2022-2026 роки

Управління інформаційної та  внутрішньої політики облдержадміністрації, структурні підрозділи облдержадміністрації, ІГС  (за згодою)

Обласний бюджет

70

2022 - 30

2023 - 10

2024 - 10

2025 - 10

2026 - 10

Забезпечення органів державної влади, органів місцевого самоврядуванн, ЗМІ, донорів та громадськості актуальною інформацією про функціонуючі ІГС у Волинській області.

Формування партнерської мережі для реалізації стратегії в багаторівневому вимірі (громади,

райони, регіон

8) Проведення конкурсу серед журналістів на краще висвітлення проблематики громадянського суспільства, розвитку людського і  соціального капіталу, проблематики і здобутків реформи децентралізації в регіоні

2022-2026 роки

Управління інформаційної та  внутрішньої політики облдержадміністрації,структурні підрозділи облдержадміністрації, ІГС  (за згодою)

Обласний бюджет

50

2022 - 10

2023 - 10

2024 - 10

2025 - 10

2026 - 10

Популяризація питань розвитку громадянського суспільства у регіоні, побудова стійкості до конфліктів  шляхом діалогу

9) Проведення у закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти лекторіїв, факультативів інших заходів із питань інформування учнів та студентів про особливості формування громадянського суспільства, форм публічної громадської активності та самоорганізації тощо

2022-2026 роки

Управління освіти і науки облдержадміністрації, ІГС (за згодою)

У межах кошторису виконавців

-

-

Розвиток громадянських компетенцій студентської молоді

10) співпраця структурних підрозділів облдержадміністрації з громадською радою при  облдержадміністрації та інститутами громадянського суспільства у наповненні інформаційними матеріалами  рубрики «Громадянське суспільство»

2022-2026 роки

Управління інформаційної та  внутрішньої політики облдержадміністрації, координаційна рада сприяння розвитку громадянського суспільства у Волинській області,

громадська рада при облдержадміністрації, структурні підрозділи облдержадміністрації

 

У межах кошторису виконавців

-

-

Сприяння підвищенню інформаційної освіченості державних службовців, посадових осіб органів місцевого самоврядування та представників інститутів громадянського суспільства

 

ІІ. Забезпечення ефективних процедур громадянського представництва у формуванні та реалізації державної політики в регіоні, вирішенні питань місцевого значення

 

1) залучення організацій громадянського суспільства до роботи у складі оргкомітетів, експертних та робочих груп, консультативно-дорадчих органів при місцевих органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування

2022-2026 роки

Управління інформаційної та  внутрішньої політики облдержадміністрації, структурні підрозділи облдержадміністрації,  райдержадміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,

координаційна рада сприяння розвитку громадянського суспільства у Волинській області,

громадська рада при облдержадміністрації

(за згодою)

У межах кошторису виконавців

-

-

Забезпечення участі громадськості у заходах з реалізації державної та регіональної політики

 

 

2) забезпечення проведення публічних консультацій з громадськістю (громадських обговорень, слухань, круглих столів, тощо) з актуальних питань соціально-економічного та гуманітарного розвитку регіону. Підготовка та проведення установчих зборів з формування нового складу громадської ради при облдержадміністрації

2022-2026 роки

Управління інформаційної та  внутрішньої політики облдержадміністрації, структурні підрозділи облдержадміністрації, райдержадміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад

Обласний бюджет

115

2022 - 20

2023 - 20

2024 - 25

2025 - 25

2026 - 25

Підвищення якості регіональної політики з урахуванням потреб громадськості.

Формування нового складу громадської ради при обласній державній адміністрації

3) забезпечення підтримки діяльності громадської ради при облдержадміністрації

 

2022-2026 роки

Управління інформаційної та  внутрішньої політики облдержадміністрації

Обласний бюджет

50

2022 - 10

2023 - 10

2024 - 10

2025 - 10

2026 - 10

Підвищення якості регіональної політики з урахуванням потреб громадськості

4) розроблення і поширення методичних рекомендацій щодо використання інститутами громадянського суспільства та громадянами механізмів участі у формуванні та реалізації регіональної політики

2022-2026 роки

Управління інформаційної та  внутрішньої політики облдержадміністрації, структурні підрозділи облдержадміністрації, райдержадміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад, координаційна рада сприяння розвитку громадянського суспільства у Волинській області,

громадська рада при облдержадміністрації

(за згодою)

У межах кошторису виконавців

-

-

Підвищення спроможності інститутів громадянського суспільства та активізація участі громадян у формуванні та реалізації державної політики

 

 

ІII. Стимулювання участі організацій громадянського суспільства в соціально-економічному розвитку регіону

1) створення банку суспільно значимих ініціатив організацій громадянського суспільства

2022-2026 роки

Управління інформаційної та  внутрішньої політики облдержадміністрації

У межах кошторису виконавців

-

-

Залучення організацій громадянського суспільства до вирішення завдань регіональної політики

2) надання на конкурсних засадах фінансової підтримки організаціям  громадянського суспільства для реалізації соціальних програм і проектів, спрямованих на вирішення завдань регіональної політики та розвиток громадянського суспільства; забезпечення публічної звітності використання бюджетних коштів відповідними організаціями

2022-2026 роки

Управління інформаційної та  внутрішньої політики облдержадміністрації

Обласний бюджет

1500

 

2022 - 150

2023 - 300

2024 - 350

2025 - 350

2026 - 350

 

Надання організаціям громадянського суспільства організаційної, інституційної, інформаційної допомоги

 

Кошти не бюджетних джерел

225

2022 - 22,5

2023 - 45

2024 - 52,5

2025 - 52,5

2026 - 52,5

3) стимулювання розвитку соціального підприємництва, зокрема, розробка пропозицій щодо вдосконалення механізмів організаційної, методичної та фінансової підтримки такої діяльності

2022-2026 роки

Управління інформаційної та  внутрішньої політики облдержадміністрації, структурні підрозділи облдержадміністрації, райдержадміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад, ІГС (за згодою)

У межах кошторису виконавців

-

-

Розвиток соціального підприємництва в регіоні

 

4) проведення моніторингу  та оцінки результативності підтриманих проєктів для цільової аудиторії 

2022-2026 роки

Управління інформаційної та  внутрішньої політики облдержадміністрації

У межах кошторису виконавців

-

-

IV. Створення сприятливих умов для міжсекторальної співпраці

1) сприяння громадським ініціативам з питань розвитку волонтерського руху

 

2022-2026 роки

Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації, управління інформаційної та  внутрішньої політики облдержадміністрації, управління освіти та науки облдержадміністрації,  Головне управління Національної соціальної сервісної служби у Волинській області, райдержадміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад, організації громадянського суспільства (за згодою)

У межах кошторису виконавців

-

-

Поширення прикладів волонтерства, благодійництва та меценатства, підтримка волонтерського руху

 

2) надання на конкурсних засадах фінансової підтримки волонтерським та благодійним громадським організаціям для реалізації соціальних міні-програм і проєктів, спрямованих на розвиток волонтерського руху та благодійництво. Проведення навчальних тренінгів, семінарів, навчань, форумів для волонтерських організацій

2022-2026 роки

Управління інформаційної та  внутрішньої політики облдержадміністрації, волонтерські та благодійні громадські організації (за згодою)

Обласний бюджет

280

2022 - 50

2023 - 50

2024 - 60

2025 - 60

2026 - 60

Кошти не бюджетних джерел

42

2022 - 7,5

2023 - 7,5

2024 - 9

2025 - 9

2026 - 9

3) проведення щорічного обласного конкурсу кращих практик благодійності, корпоративної соціальної відповідальності та соціального підприємництва

2022-2026 роки

Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації, управління інформаційної та  внутрішньої політики облдержадміністрації,

волонтерські та благодійні громадські організації (за згодою)

Обласний бюджет

50

2022 - 10

2023 - 10

2024 - 10

2025 - 10

2026 - 10

Сприяння залученню організацій громадянського суспільства до соціального діалогу та надання соціальних послуг

4) проведення органами виконавчої влади та місцевого самоврядування спільних з організаціями громадянського суспільства заходів щодо надання соціально-побутових, психологічних, соціально-педагогічних, соціально-медичних, соціально-економічних, юридичних, інформаційних послуг

2022-2026 роки

Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації, райдержадміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад, організації Громадянського суспільства (за згодою)

У межах кошторису виконавців

-

-

Налагодження соціального партнерства органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та ІГС. Залучення організацій громадянсь

кого суспільства до надання соціальних послуг

5) посилення громадського контролю за прийняттям рішень органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, зокрема, шляхом запровадження механізму попереднього громадського обговорення суспільно важливих рішень

2022-2026 роки

Управління інформаційної та внутрішньої політики, структурні підрозділи

облдержадміністрації, райдержадміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад, громадська рада при облдержадміністрації (за згодою)

У межах кошторису виконавців

-

-

Встановлення нових форм співпраці з громадськістю у формуванні та моніторингу реалізації державної антикорупційної політики

6) прийняття та реалізація у співпраці з організаціями громадянського суспільства плану заходів щодо комплексного розв’язання проблеми толерантного ставлення населення до корупції, орієнтованого на різні соціальні та вікові групи

2022-2026 роки

Сектор з питань запобігання та виявлення корупції облдержадміністрації,  управління інформаційної та  внутрішньої політики облдержадміністрації,

громадська рада при облдержадміністрації, організації громадянського суспільства (за згодою)

У межах кошторису виконавців

-

-

Збільшення потенціалу організацій громадянського суспільства у виявленні та запобіганні корупції шляхом розширення доступу до суспільно важливої інформації

7) проведення інформаційних та просвітницьких заходів, спрямованих на формування у населення несприйняття корупції як способу розв’язання проблеми, а також підвищення рівня правової свідомості населення в сфері подолання корупційних проявів, сприяння у проведенні організаціями громадянського суспільства антикорупційної експертизи проєктів нормативно-правових актів, в тому числі органів виконавчої влади та місцевого самоврядування

2022-2026 роки

Сектор з питань запобігання та виявлення корупції облдержадміністрації, управління інформаційної та  внутрішньої політики облдержадміністрації, структурні підрозділи

облдержадміністрації, райдержадміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад, координаційна рада сприяння розвитку громадянського суспільства у Волинській області,

громадська рада при облдержадміністрації, організації громадянського суспільства (за згодою)

У межах кошторису виконавців

-

-

Підвищення рівня довіри до органів влади та зміна уявлення громадян про корупцію та моделі поведінки, які є правильними у ситуації, коли виникають (можуть виникнути) ризики корупційних проявів

 

Всього за завданнями Програми

2817

2022 - 397

2023 - 549,5

2024 - 623,5

2025 - 623,5

2026 - 623,5

 

Обласний бюджет

2550

2022- 367

2023 - 497

2024 - 562

2025 - 562

2026 - 562

 

Кошти не бюджетних джерел

267

2022- 30

2023 - 52,5

2024 - 61,5

2025 - 61,5

2026 - 61,5