24 січня 2019, 13:24
останні оновлення: 24 січня 2019

РЕГІОНАЛЬНИЙ СТРАТЕГІЧНИЙ ПЛАН ДІЙ З РЕФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ ІНСТИТУЦІЙНОГО ДОГЛЯДУ І ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ У ВОЛИНСЬКІЙ ОБЛАСТІ НА 2018 - 2026 РОКИ

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

    Розпорядження голови

            обласної державної адміністрації

            09.11.2018 № 749

 

 

 

РЕГІОНАЛЬНИЙ СТРАТЕГІЧНИЙ ПЛАН ДІЙ

З РЕФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ

ІНСТИТУЦІЙНОГО ДОГЛЯДУ І ВИХОВАННЯ

ДІТЕЙ У ВОЛИНСЬКІЙ ОБЛАСТІ

НА 2018 - 2026 РОКИ

 

 

 

 

Вступ

Регіональний стратегічний план дій з реформування системи інституційного догляду та виховання дітей у Волинській області на 2018 – 2026 роки (далі – Регіональний план) розроблено на виконання Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей, затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 09 серпня 2017 року № 526-р (далі – Національна стратегія).

Регіональний план ґрунтується на положеннях Конвенції ООН про права дитини та принципах Національної стратегії.

Безпека і благополуччя кожної дитини є пріоритетом регіональної політики. Державні органи і посадові особи усвідомлюють свою відповідальність за долю дітей і визнають, що сім'я є найкращим середовищем для виховання і розвитку дитини, збереження сім'ї для дитини є головною умовою безпеки і благополуччя дитини. В рамках реформи всі рішення щодо дитини будуть прийматися з урахуванням її потреб, інтересів, дотримуючись принципу найвищих інтересів дитини.

 

Мета

Основною метою Регіонального плану є послідовне реформування діючої системи забезпечення прав дітей в регіоні та формування такої системи, яка забезпечить право дитини на проживання, догляд і виховання в сім'ї або умовах максимально наближених до сімейних, доступ до якісних соціальних, освітніх, медичних послуг.

 

Завдання

Основними завданнями Регіонального плану є:

- забезпечення в процесі реформи ефективної координації дій між органами державної влади та органами місцевого самоврядування, міжвідомчого співробітництва та взаємодії;

- створення ефективної системи раннього виявлення та підтримки сімей з дітьми, які перебувають в складних життєвих обставинах, з метою попередження розлучення дитини з сім'єю і попадання в заклад інституційного догляду та виховання дітей;

- створення і розвиток освітніх, медичних, соціальних, реабілітаційних послуг відповідно до потреб дітей та їх сімей, насамперед на рівні громади;

- розвиток сімейних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування.

Для досягнення зазначеної основної мети і завдань, ураховуючи результати комплексного дослідження ситуації щодо забезпечення прав дітей в регіоні, Регіональний план передбачає ряд заходів, спрямованих на створення ефективних механізмів підтримки сімей з дітьми, які об'єднують фінансову, матеріальну допомогу та послуги для сприяння батькам у виконанні своїх обов'язків по догляду та вихованню дітей, подоланні складних життєвих обставин.

Особливу увагу приділено питанням розвитку базових медичних, освітніх, соціальних послуг, послуг раннього втручання, інклюзивного навчання, альтернативних форм виховання дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, підвищення професійного рівня фахівців, що надають послуги дітям та сім'ям з дітьми, створенню умов для участі неурядових організацій у наданні послуг сім'ям з дітьми, а також питанням інформаційно-просвітницької діяльності, моніторингу та оцінки виконання плану.

З огляду на головні принципи реформування діючих закладів інституційного догляду та виховання дітей, здійснена їх комплексна оцінка за методологією, наданою Міністерством соціальної політики України.

Для визначення найбільш ефективної форми трансформації кожного закладу будуть створені мультидисциплінарні команди, які проведуть оцінку закладу, персоналу та оцінку потреб кожної дитини і складуть план трансформації закладу (включаючи план використання кадрових, фінансових, матеріальних ресурсів) та індивідуальні плани влаштування для кожної дитини, що передбачає також плани розвитку послуг для дітей. При складанні індивідуального плану дитини насамперед буде вирішуватися питання про реінтеграцію дитини в біологічну сім'ю.

У процесі реформування кожного закладу переважно буде розглядатися можливість створення на їх базі інших освітніх, медичних, соціальних установ/центрів для надання послуг дітям та їх сім'ям, з урахуванням потреб громади, на території якої розташовується установа.

За результатами щорічного моніторингу та оцінки виконання Регіональної плану його перегляд і кореляція можуть проводитися щороку. У той же час, плановий перегляд і кореляція Регіонального плану будуть проведені в 2021, 2024 і 2026 роках.

Ключові показники ефективності реформування системи інституційного догляду та виховання дітей у Волинській області, яких планується досягти станом на 1 січня 2021:

- створити умови для інклюзивного навчання у всіх опорних школах;

- зменшити кількість дітей, які виховуються в установах інституційного догляду та виховання дітей;

- почати трансформацію трьох установ інституційного догляду та виховання дітей;

- інтегрувати в суспільство і забезпечити послугами соціального супроводу випускників закладів інституційного догляду та виховання, дітей/осіб з числа вихованців прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, сімей опікунів, піклувальників з метою їх підготовки до самостійного життя;

- забезпечити дітям і сім'ям з дітьми доступ до послуг відповідно до їх потреб, на рівні ОТГ.

Ключові показники ефективності, яких потрібно досягти в наступні періоди, будуть визначені за результатами перегляду та кореляції Регіонального плану відповідно в 2021 і 2024 роках.

Реалізація Регіонального плану буде здійснюватися на принципах державно-приватного партнерства з широким залученням до цієї роботи представників громадянського суспільства, неурядових організацій, донорів, інших зацікавлених осіб.

Регіональний стратегічний план реформування системи інституційного догляду та виховання дітей у Волинській області на 2018 – 2026 роки розроблений на основі комплексного дослідження ситуації щодо забезпечення прав дітей у регіоні, проведеного в період з 01 жовтня 2017 року до 01 вересня 2018 року.

 

  1. Результати оцінки становища дітей у ситуації ризику і послуг,

що надаються дітям та їхнім родинам

 

  1. Демографічна ситуація

За даними дослідження населення області становить 1 038 457 осіб, серед них 244 832 (23,6%) дитини.

Загальна чисельність населення, у порівнянні з 2015 роком, зменшилася на 4,2 тис., у тому числі чисельність дітей – майже на 1,5 тис. Але в загальному демографічна ситуація в області упродовж 10 років істотно не змінюється.

Переважна більшість населення – 542 734 (52,3%) особи проживає в міських поселеннях, решта 495 723 (47,7%) особи – в сільській місцевості.

 

  1. Сім'ї з дітьми

В області налічувалося 121017 домогосподарств, в яких проживають діти 0 – 17 років. З них 20515 (16,2%) сімей виховують трьох і більше дітей та мають статус багатодітної сім'ї, всього у таких родинах проживає 36200 дітей.

 

Частка сімей, у яких діти виховуються одним із батьків (батьком або матір'ю), – 11531 сім’я, становить 9,5% від загальної кількості сімей з дітьми. У неповних родинах виховується 19783 дитини. До цієї категорії відносяться сім'ї, у яких подружжя розлучилось, а також одинокі матері, які народили дітей, не перебуваючи у шлюбі. Крім того, непоодинокі випадки народження дітей неповнолітніми мамами: тільки у 2017 році було 65 таких випадків.

10726 сімей (8,9%) з дітьми отримують державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям. Щомісяця з державного бюджету для підтримки сімей з дітьми в області спрямовується більше 135 млн. гривень. При цьому кількість дітей, на яких батьки отримують допомогу, становить 96,6 тисячі.

Також у регіоні проживає 5176 сімей (4,3%), у яких виховується 5244 дитини з інвалідністю, з них 1218 (23,2%) встановлено підгрупу А. Такі сім’ї потребують не тільки матеріальної допомоги, а також соціального супроводу сім’ї і дитини, який повинен включати всі аспекти соціальної підтримки, реабілітації, адаптації, захисту дитини та підвищення ресурсу власних можливостей батьків для догляду і виховання дитини.

За даними дослідження на обліку соціальних служб перебуває 1396 сімей з 3096 дітьми, які опинилися в складних життєвих обставинах. Переважно це сім'ї, в яких батьки ведуть нездоровий спосіб життя, зловживають алкогольними напоями або вживають наркотичні засоби, а також неналежним чином виконують свої обов'язки з виховання та догляду за дітьми.

Робота з надання допомоги кризовим сім'ям, надання їм відповідних соціальних послуг з підтримки сім'ї та інших необхідних послуг є недостатньо скоординованою та ефективною, про що свідчить велика кількість справ про позбавлення батьківських прав та про вилучення дітей у батьків у зв'язку із загрозою для життя і здоров'я дитини.

Так, у 2017 році органами опіки та піклування було подано до судів 93 позови про позбавлення батьківських прав та 5 позовів про відібрання дітей у батьків без позбавлення їх батьківських прав. Упродовж року судами було винесено 43 рішення про позбавлення батьківських прав одного або обох батьків відносно 73 дітей і 1 рішення про відібрання 1 дитини у батьків без позбавлення батьківських прав.

 

  1. Діти, які перебувають у складних життєвих обставинах

Станом на 01 вересня 2018 року на обліку в службах у справах дітей перебувало 1430 дітей, які опинились в складних життєвих обставинах.

Найбільше таких дітей перебувають на обліку в службах у справах дітей Горохівської райдержадміністрації (152 дитини), Луцької міської ради (148 дітей), Ратнівської (96 дітей) райдержадміністрації.

Основними причинами постановки на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, є неналежне виконання батьками своїх батьківських обов'язків та систематичне самовільне залишення місця постійного проживання.  За звітний період на профілактичний облік поставлено 300 дітей, з них: 265 дітей, які проживають у сім’ях, у яких батьки ухиляються від виконання батьківських обов'язків; 20 дітей, які систематично самовільно залишають місце проживання; 15 дітей щодо яких скоєно насилля.  

З метою  профілактики дитячої бездоглядності протягом І півріччя 2018 року проведено 361 профілактичний захід (рейд) «Діти вулиці», «Вокзал», під час яких виявлено 129 дітей. Усього вилучено 97 дітей, з них 62 – з вулиці, 34 – з сім'ї, 1 – з розважальних закладів і комп’ютерних клубів. Із загальної кількості вилучених дітей: 21 – повернено в сім'ю, 56 – влаштовано до притулку для дітей служби у справах дітей та центру соціально-психологічної реабілітації дітей, 20 – до закладів охорони здоров'я.  

Обстежено сімей – 866,  попереджено 367 батьків за неналежне виконання батьківських обов’язків.

Службами у справах дітей райдержадміністрацій та міськвиконкомів протягом зазначеного періоду направлено 138 подань до органів внутрішніх справ з  клопотанням про притягнення  до адміністративної відповідальності за ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення батьків, які не забезпечували  створення належних умов життя, навчання та виховання своїх дітей. З них 116 подань розглянуто, притягнено 111 батьків до відповідальності.

Діти, які перебувають в складних життєвих обставинах, через недогляд з боку батьків частіше за інших стають винуватцями правопорушення або стають жертвами злочинів.

В цілому діяльність із соціальної профілактики в сімейному і дитячому середовищі вимагає комплексних заходів, координації і спрямування дій усіх суб'єктів соціальної роботи на раннє виявлення сімейного неблагополуччя, надання сім'ям з дітьми комплексної підтримки і допомоги в подоланні складних життєвих обставин.

 

  1. Діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування

Загальна кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які перебувають на первинному обліку в службах у справах дітей Волинської області на звітний період становить 1461 дитину, з них: 444  дитини-сироти  і 1017 дітей, позбавлених батьківського піклування.

Із загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 94% виховуються у сім'ях (опіка, піклування, прийомні сім'ї, дитячі будинки сімейного типу), цей показник вищий від середнього по Україні (91,3%).

Найбільш поширеною формою виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, в області є опіка та піклування.

У 823 сім'ях опікунів, піклувальників виховується 1118 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що становить 76,5% від загальної кількості дітей цієї категорії.

На звітний період в області функціонувало 20 дитячих будинків сімейного типу, 85 прийомних сімей, у яких виховувалися 294 дитини-сироти та дитини, позбавлених батьківського піклування, що становило 20,1% від загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Мережа патронатних сімей в області не розвивається. Станом на 01 вересня в області функціонує лише 1 патронатна сім’я. З матеріалів дослідження випливає, що в області відсутні кандидати в патронатні сім'ї. Такий стан справ свідчить про необхідність активізації роботи на місцях щодо пошуку кандидатів у патронатні вихователі.

На обліку в області перебуває 328 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які можуть бути усиновлені. Більшість з них – старші 10 років або мають складні проблеми зі здоров'ям і порушення розвитку, що ускладнює можливість їх усиновлення. Так, у 2017 році в області було усиновлено 31 дитину-сироту, дитину позбавлену батьківського піклування, з них 30 – громадянами України та 1 – іноземними громадянами. У 2018 році усиновлено 19 дітей, з них 17 – громадянами України та 2 – іноземцями. Показники усиновлення дітей громадянами України майже на рівні попередніх років.

Незважаючи на те, що в регіоні перевага віддається сімейним формам виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, 71 дитина цієї категорії виховується в установах інституційного догляду та виховання дітей.

Слід зазначити, що в області намітилася тенденція до зменшення кількості сімей, які бажають створити прийомну сім'ю або дитячий будинок сімейного типу. Дана ситуація вимагає змін, насамперед шляхом активізації роботи з населенням щодо популяризації сімейних форм догляду та виховання дітей, які з певних причин не можуть жити з біологічними батьками.

 

  1. Діти з порушеннями розвитку

Діти з порушеннями розвитку та інвалідністю є в кожному районі, місті, ОТГ. В області проживає 18014 дітей з порушеннями психофізичного розвитку різного ступеня складності,  із загальної кількості: 3790 дітей – дошкільного, 14224 дитини– шкільного віку.

 

Домінування  видів порушень психофізичного (ПФР) розвитку в дітей

 

 

                    

Види порушень

Кількість дітей

2018 рік

Кількість дітей

2017 рік

1.

Порушення мовлення

5933

5218

2.

Затримка психічного розвитку

586

686

3.

 Порушення інтелектуального розвитку

515

569

4.

Порушення ОРА

4924

4423

5.

Порушення зору

5211

5159

6.

Інші труднощі психічного розвитку

376

581

7.

Аутизм

110

81

8.

Порушення слуху

359

464

9.

Сліпоглухота

-

3

10

Всього

18014

17184

 

До порушень розвитку, які найчастіше стають причиною влаштування дітей у заклади інституційного догляду та виховання, можна віднести порушення опорно-рухового апарату, зору, слуху, мови, інтелектуального розвитку, затримки психічного розвитку та ін.

  1. Послуги для дітей і сімей з дітьми

 

Освітні послуги

В області функціонує 498 закладів дошкільної освіти різних типів і форм власності. Дошкільною освітою охоплено 38,7 тис. дітей віком від 2 до 6 (7) років, що становить 89 %. Щороку створюється 700 – 800 додаткових місць. Однак має місце перенаповнення вікових груп (на 100 місцях виховується 116 дітей), потребує активізації питання створення інклюзивних груп у закладах дошкільної освіти області, а також їх забезпечення фахівцями.

          У  621  закладі загальної середньої освіти  послуги отримують 133152 учні. З метою підвищення якості освітніх послуг в області проводяться заходи щодо створення мережі опорних закладів. На  початок навчального року  функціонують 30 опорних шкіл, у їх складі – 75 філій, у тому числі в об’єднаних територіальних громадах – 19 опорних закладів, 47 філій. Проблемою є те, що малокомплектні заклади освіти не мають можливості в повному обсязі надавати якісні освітні послуги у зв’язку з обмеженим кадровим ресурсом та мінімальною матеріальною базою, що значно знижує якість надання освітніх послуг дітям.

        Необхідно продовжити роботу щодо оптимізації мережі закладів загальної середньої освіти, утримання яких є соціально  та економічно невмотивованим, розглядати питання можливості використання ресурсу приміщень для функціонування закладів дошкільної, позашкільної  освіти, інклюзивно-ресурсних центрів тощо.

 Парк шкільних автобусів області налічує 191 одиницю, що становить 83 % від потреби (2016/2017 н.р. – 167 одиниць, 2015/2016 н.р. – 133). У подальшому в міру потреби  необхідно здійснювати придбання шкільних автобусів, забезпечувати їх належне зберігання, технічне обслуговування й пристосування, в тому числі для осіб з особливими освітніми потребами.

 

       Динаміка  інклюзивної освіти. Формування мережі інклюзивно-ресурсних центрів

       На початок 2018/2019 навчального року в 388 класах 193 закладів освіти організовано інклюзивне навчання для 470 дітей (2017/2018 н.р. – 334 дитини, 2016/2017 н. р. – 254 дитини, 2015/2016 н.р. –   157 дітей).

       З метою забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами на здобуття якісної освіти та надання психолого-педагогічної допомоги та системного кваліфікованого супроводження за місцем проживання  в області формується мережа інклюзивно-ресурсних центрів. Зокрема, у поточному році органами місцевого самоврядування прийнято 19 рішень про створення інклюзивно-ресурсних центрів, зареєстровані як юридичні особи 17, уже функціонують 10 таких центрів:  облаштовані приміщення, закуплено обладнання; до кінця року буде відкрито ще 9. Формування мережі інклюзивно-ресурсних центрів включено до Плану заходів з реалізації Стратегії розвитку Волинської області до 2020 року. Проводиться робота на місцях щодо підбору кадрів відповідно до вимог Положення про інклюзивно-ресурсний центр: у центрах, що зареєстровані як юридичні особи, введено 38 посад фахівців для проведення комплексної оцінки та корекційно-розвиткової роботи з дітьми.

         В області триває процес децентралізації, на сьогодні  створено 41 територіальну громаду. Необхідно здійснити ефективну передачу повноважень від відділів освіти районних державних адміністрацій до представників органів управління об’єднаних територіальних громад. З метою організації належних послуг відповідно до реальних потреб громад та їх фінансових можливостей, створення нового освітнього середовища в закладах освіти, надання кваліфікованого спектру додаткових послуг органам управління освітою спільно з місцевими органами виконавчої влади та місцевого самоврядування необхідно забезпечити:

-    реалізацію поетапного створення додаткових місць у закладах освіти для дітей дошкільного віку шляхом збільшення обсягів будівництва й реконструкції приміщень закладів дошкільної освіти, відновлення функціонування приміщень ЗДО за призначенням;

               - при формуванні місцевих бюджетів усіх рівнів передбачати кошти на розширення мережі закладів дошкільної освіти, в тому числі шляхом відкриття нових груп;

- впровадження наступності між дошкільною освітою та початковою школою шляхом уведення в дошкільне навчання основних засад НУШ, зокрема доступності здобуття освіти дітьми дошкільного віку, в т. ч. створення інклюзивних, спеціальних груп у закладах дошкільної освіти області відповідно до запитів;

          - відповідне ресурсне, навчально-методичне, кадрове забезпечення на кожному етапі реформи «Нова українська школа», що передбачає наступність дій та синергетичність із реформою децентралізації;

-  функціонування на місцях оптимально ефективної  мережі закладів загальної середньої освіти;

- соціальні гарантії здобувачів освіти, зокрема створення умов на здобуття освіти на всіх рівнях з урахуванням індивідуальних потреб, можливостей, здібностей та інтересів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами;

- організацію перевезення  здобувачів освіти, в тому числі шкільними автобусами; 

- створення архітектурної доступності й  належного освітнього середовища в закладах (установах) освіти, зокрема облаштування ресурсних кімнат, кабінетів фахівців (практичного психолога, логопеда, дефектолога, ЛФК), медіатек тощо;

- інформатизацію та комп’ютеризацію освітнього процесу, стовідсоткове підключення до мережі Інтернет закладів загальної середньої освіти;

- підвищення якісних показників охоплення дітей освітою, в т.ч. інклюзивною, шляхом належного забезпечення закладів, інклюзивно-ресурсних центрів відповідними кадрами (дефектологи, вчителі-реабілітологи, практичні психологи, соціальні педагоги) відповідно до нормативно-правової бази та реальних  потреб;

- відкриття  інклюзивно-ресурсних центрів відповідно до запланованих показників (19 установ до кінця 2018 року, наступні роки – за потребою);                                                                        

- підвищення доступності та ефективності мережі позашкільної освіти з метою запобігання соціальним ризикам: розповсюдження в дитячому середовищі антисоціальних та девіантних проявів (безпритульність, злочинність, шкідливі звички, ігрова комп’ютерна залежність тощо), погіршенню стану здоров’я дітей тощо;

- належне фінансування та збереження мережі закладів позашкільної освіти, в т.ч. на території об’єднаних територіальних громад, збільшенню кількості гуртків, у них – вихованців; не допускати їх безпідставного закриття та /або ліквідації;

- раціонально використати кошти цільових субвенцій, під час складання річних кошторисів передбачати відповідні витрати з місцевих бюджетів для зміцнення матеріальної бази закладів (установ) освіти.

 

Медичні послуги

У Волинській області функціонує 4 однопрофільні спеціалізовані лікарні (Волинська обласна інфекційна лікарня, та 3 туберкульозні лікарні). Базовим закладом з надання спеціалізованої допомоги дітям є Волинське обласне дитяче територіальне медичне об’єднання. Також 43 багатопрофільні стаціонарні заклади. В 22 багатопрофільних закладах у складі є дитячі відділення та педіатричні ліжка. Крім того, функціонує Волинський обласний спеціалізований будинок дитини для дітей з ураженням центральної нервової системи з порушенням психіки, 2 дитячі заклади санаторного типу: санаторій для дітей з батьками «Дачний» Ківерцівського району (входить до складу Волинського обласного дитячого територіального медичного об’єднання) та обласний дитячий протитуберкульозний санаторій «Згорани» Любомльського району.

Мережа медичних закладів, яка забезпечує первинну медичну допомогу, в тому числі дитячому населенню, представлена: 20 ЦПМСД, до складу яких входять 139 амбулаторій ЗПСМ та 752 ФАПами, 2 самостійними амбулаторіями Заболоттівської ОТГ (АЗПСМ смт Заболоття та с.Тур) та 2 самостійними ФАПами, які також входять до складу даної ОТГ, 1 КП Луцька міська дитяча поліклініка.

Укомплектованість лікарями, які надають первинну медичну допомогу, складає 76,4%, забезпеченість на 10 тис. всього населення області штатними посадами – 8,31, фізичними особами – 6,35. Педіатри, які надають амбулаторно-поліклінічну допомогу, представлені 173,75 штатними посадами, на яких працює 161 фізична особа (без осіб, які знаходяться у декретній відпустці та по догляду за дитиною). Укомплектованість педіатрами становить 92,7%.

У кожній адміністративно-територіальній одиниці доступні послуги сімейного лікаря і відповідно все дитяче населення охоплене спостереженням.

У зв'язку з відсутністю у регіоні (як і в державі в цілому) системи послуг раннього втручання якісне та доступне медичне спостереження має важливе значення для раннього виявлення порушень розвитку в дітей та подальшого медичного та соціального супроводу таких випадків.

 

Соціальні послуги

Основним напрямом реформування системи інституційного догляду та виховання дітей є розвиток соціальних послуг для сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах. Це дасть змогу поступово зменшити в інтернатах кількість дітей, влаштованих за заявами батьків, шляхом запобігання потраплянню дітей до інтернатних закладів та реінтеграції дітей в біологічні родини.

Упродовж 6 місяців 2018 року соціальними послугами працівників центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді охоплено 6704 сім’ї  вразливих категорій населення (в яких виховується 10231 дитина). З них на обліку в закладах перебувало 1396 сімей, які потрапили у складні життєві обставини (в них – 3096 дітей). У 148 таких сім’ях (308 дітей) був ризик вилучення дитини та влаштування до закладів державного утримання. Переважно це сім’ї, в яких батьки неналежним чином виконують батьківські обов’язки з виховання та догляду за дітьми, ведуть асоціальний спосіб життя, зловживають психоактивними речовинами. У результаті наданих послуг у 138 сім'ях збережено право на виховання в родині 295 дітей. Тому важливим залишається питання своєчасного виявлення сімей/осіб, які потрапили у складні життєві обставини, надання їм підтримки, запобігання домашньому насильству, жорстокому поводженню з дітьми, втраті дітей через недогляд і нехтуванням їхніми потребами. При цьому необхідно навчати соціальних працівників проводити належне оцінювання потреб дитини, щоб згодом адекватно планувати послуги для кожної окремої дитини та її сім’ї.

Поширеними формами влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, є опіка/піклування та створення прийомних сімей і дитячих будинків сімейного типу. Під соціальним супроводженням районних, міських центрів СССДМ, працівників ОТГ перебувають усі прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу та їх вихованці, а також фахівці із соціальної роботи цього року працювали з 306 сім’ями опікунів, піклувальників. У зв’язку з тим, що соціальне супроводження повинні здійснювати соціальні працівники/фахівці із соціальної роботи, які пройшли спеціальну підготовку за програмою, затвердженою Мінсоцполітики, обласному центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді необхідно продовжити роботу з навчання фахівців об’єднаних територіальних громад.

Також фахівці із соціальної роботи підтримували та працювали з 875 сім’ями (в них – 1233 дитини), в яких один або кілька членів мають інвалідність, та з 751 дитиною, яка має інвалідність. Такі сім’ї потребують не тільки матеріальної допомоги, а й комплексного підходу щодо соціальної підтримки (соціальної реабілітації, адаптації, захисту дитини, підвищення ресурсу власних можливостей батьків для догляду і виховання дитини, а також підтримка самостійного життя молодих людей з інвалідністю).

Важливим завданням залишається надання підтримки випускникам інтернатних закладів у питаннях інтеграції в суспільство та розвиток наставництва як індивідуальної підтримки дітей, які проживають у закладі для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, іншому закладі для дітей.

  1. Кадрове забезпечення послуг

 

          Освітні послуги

На початок 2018/2019 навчального року в 388 класах 193 закладів освіти організовано інклюзивне навчання для 470 дітей (2017/2018 н.р. – 334 дитини, 2016/2017 н.р. – 254 дитини, 2015/2016 н.р. – 157 дітей). Підтримку дітям даної категорії в освітньому просторі  надають 333  асистенти вчителя (2017/2018 н.р. – 170  асистентів, 2016/2017 н.р. – 83 асистенти, 2015/2016 – 48), 59 корекційних педагогів (минулий навчальний  рік – 58).  

З метою забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами  на здобуття  якісної освіти та надання психолого-педагогічної допомоги та системного кваліфікованого супроводження за місцем проживання в області формується мережа інклюзивно-ресурсних центрів. Проводиться робота на місцях щодо підбору кадрів відповідно до вимог Положення про інклюзивно-ресурсний центр: у центрах, що зареєстровані як юридичні особи, введено 38 посад фахівців для проведення комплексної оцінки та корекційно-розвиткової роботи з дітьми.

Моніторинг проведення конкурсів на заміщення вакантних посад показує, що на місцях не вистачає фахівців для повноцінного забезпечення інклюзивно-ресурсних центрів, зокрема дефектологів: олігофрено-, сурдо-, тифлопедагогів, а також вчителів-реабілітологів. Дефіцит  кадрів на сьогодні  не може  задовільнити в повному обсязі як освітні, так і додаткові потреби  дітей даної категорії також і в закладах освіти (наприклад, асистенти дитини для дітей зі складними порушеннями розвитку, фахівці для проведення корекційно-розвиткових занять). 

Необхідно забезпечити системний психолого-педагогічний супровід дітей у закладах дошкільної та загальної середньої  освіти за місцем проживання.  На сьогодні  нормативна потреба в практичних психологах складає 745 ставок, у закладах освіти наявні лише 368 (заклади забезпечені на 50 %); потреба у соціальних педагогах складає 376 ставок, наявні – 170 або 46 % до потреби.

На сьогодні питання  кадрового забезпечення закладів освіти та інклюзивно-ресурсних центрів залишаються відкритими, оскільки перекваліфікація фахівців здійснюється на платній основі і вимагає додаткових фінансових ресурсів.

 

Соціальні послуги

У зв’язку з тим, що на сьогоднішній день у сфері надання соціальних послуг в адміністративно-територіальних одиницях єдиним (і обов'язковим) суб'єктом надання таких послуг є обласний і районні центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, слід зосередитися на кадровому забезпеченні саме цих установ. Оскільки фахівці із соціальної роботи працюють лише в 7-ми ОТГ, а в 10-ти ОТГ повноваження щодо надання соціальних послуг покладено на спеціалістів виконавчих комітетів. Водночас, чисельність фахівців із соціальної роботи не відповідає нормативам (1 фахівець на 1000 сільського населення і          1 фахівець на 5000 міського населення) в жодній ОТГ. У цілому в регіоні працює 8 фахівців із соціальної роботи при загальній потребі у 604 фахівцях (496 в сільській місцевості та 108 у міських поселеннях).

Кадрове забезпечення центрів  соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

 

Посада

Фактично працюють

Потреби в цілому

Потреба

Соціальний педагог/фахівець із соціальної роботи

27

65

38

Практичний психолог

5

26

21

Юрист-консульт

2

13

11

 

У цілому в регіоні прослідковується недостатність кадрового забезпечення в соціальній сфері.

Беручи до уваги процеси децентралізації, необхідно приймати завчасні рішення з приводу реформування або перепідпорядкування районних центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, які сьогодні є винятково єдиними установами, які надають соціальні послуги та здійснюють соціальну роботу на території районів.

ОТГ повинні створювати і розвивати мережу послуг для дітей і сімей відповідно до потреб, використовуючи кадрові та матеріальні ресурси діючих нині районних центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

 

  1. Система інституційного догляду та виховання дітей

 

Мережа закладів

Система інституційного догляду дітей у Волинській області представлена 19 установами, з яких 16 відносяться до системи освіти, 1 – до системи охорони здоров'я, 2 установи підвідомчі службі у справах дітей Волинської облдержадміністрації.

Засновником 18 закладів є Волинська обласна рада, один заклад створено Луцькою міською радою.

 

Заклади системи освіти

         Загалом в області послугу проживання (інтернат) надають 16 закладів загальної середньої освіти, в них  здобувають освіту 4244 дитини (2017/2018 н.р. – 4396 дітей), у тому числі 6 спеціальних закладів та 2 навчально-реабілітаційні центри, в них – 841 дитина (2017/2018 н.р. –  951 дитина).

          Спеціальні заклади освіти та навчально-реабілітаційні центри на сьогодні мають відповідну базу, укомплектовані фахівцями та є осередками, що забезпечують комплексну реабілітацію дітей з порушеннями розвитку відповідно до типу, а також надають допомогу педагогам щодо організації інклюзивної освіти, індивідуальної форми навчання, проведення  корекційно-реабілітаційної роботи з дітьми даної категорії, в тому числі за місцем їх проживання тощо. Зокрема, на базі спеціальних закладів та навчально-реабілітаційних центрів організовано корекційно-розвиткові та реабілітаційні послуги, консультативні (виїзні мобільні) пункти, напрямами роботи яких є: проведення логопедичних занять з учнями (вихованцями) закладів дошкільної, загальної середньої освіти селища (міста), на території якого розташований заклад, по можливості прилеглих ОТГ та району; надання корекційної допомоги дітям, починаючи з раннього віку, дітям, які за станом здоров’я не відвідують заклади освіти, навчаються за індивідуально формою, в інклюзивних класах (групах) закладів дошкільної та загальної середньої освіти, дітям з важкими порушеннями розвитку, які проживають у місті (селі, селищі) та навколишніх населених пунктах; надання допомоги педагогам закладів освіти, які здійснюють навчання дітей з особливими освітніми потребами консультування батьків або осіб, які їх замінюють.

          Подальше реформування  спеціальних  закладів освіти буде забезпечуватись з урахуванням підвищення якості надання освітніх та додаткових послуг дітям з особливими  потребами на місцях,  забезпечення принципів доступності й універсального дизайну, кадрового потенціалу закладів освіти та місцевих соціально-економічних умов, рекомендацій Міністерства освіти і науки України. Зокрема, враховуючи навчально-реабілітаційну базу й кадри, заклади можуть надавати корекційно-розвиткові, реабілітаційні та інші послуги (дефектологи відповідно до типу закладу, логопеди, практичні психологи, гурткова робота тощо)  дітям, в тому числі з порушеннями розвитку, які навчаються в інклюзивних класах (групах) закладів дошкільної та загальної середньої освіти, дітям з важкими порушеннями розвитку, які проживають у навколишніх населених пунктах, у тому числі  забезпечувати педагогічний патронаж.

          Оскільки на сьогодні в районах (містах), об’єднаних територіальних громадах є актуальним питання відкриття інклюзивно-ресурсних центрів, їх функціонування може здійснюватись на базі спеціальних шкіл та навчально-реабілітаційних центрів. Крім того, вивільнені приміщення можуть використовуватись громадами для функціонування закладів дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти.

       У разі стовідсоткового вибуття дітей та надання їм відповідних послуг за місцем проживання працівники реорганізованих закладів можуть бути працевлаштовані у новостворені заклади та установи дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти (відповідно до рішень місцевих громад). Фахівці з дефектологічною освітою також мають можливість забезпечувати підтримку дітей з особливими освітніми потребами в інклюзивних класах (групах), інклюзивно-ресурсних центрах, здійснювати  педагогічний патронаж тощо.

 

Мережа спеціальних закладів освіти області, що мають у структурі інтернат  

 

з/п

Назва

закладу

К-сть дітей

Напрями

 трудового навчання

Тип закладу

Шляхи подальшого функціонування

1

2

3

4

5

6

1

Іваничівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат

90

трудове навчання та  професійна реабілітація за напрямами: швейна, столярна справа 

 

для дітей з порушенням інтелектуального розвитку

розглядається питання ліквідації закладу як юридичної особи. Також на базі закладу можливим є функціонування спеціальної школи з денним перебуванням дітей, закладу дошкільної освіти із спеціальними групами. Вивільнені приміщення можуть використовуватись громадою для функціонування закладів дошкільної, загальної середньої  та позашкільної освіти, оскільки в селищі є потреба у таких закладах

2

Рожищенський навчально-реабілітаційний центр

 

 

78

трудове навчання  за напрямами: швейна, столярна справа та сільськогосподарська праця

для дітей з порушеннями опорно-рухового апарату +  інтелектуального розвитку

на базі закладу можливим є функціонування спеціальної школи з денним перебуванням дітей, інклюзивно-ресурсного центру, закладу дошкільної освіти зі спеціальними групами для потреб  міста Рожище та прилеглих ОТГ. Заклад  є ресурсно-методичним осередком для педагогів закладів дошкільної та  ЗСО,  батьків і дітей з ООП

3

Липлянська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат

 

97

трудове навчання та поглиблена професійна реабілітація за напрямами: швейна, столярна справа та сільськогосподарська праця

для дітей з порушенням інтелектуального розвитку

функціонує  як спеціальна школа (для дітей з порушеннями інтелектуального розвитку) відповідно до  п.2  ст. 9 Закону України «Про загальну середню  освіту».

Заклад  є ресурсно-методичним осередком для педагогів закладів дошкільної та ЗСО, батьків і дітей з ООП.

4

Головненська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат  «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки»

117

трудове навчання та  професійна реабілітація за напрямами: швейна, столярна справа та сільськогосподарська праця

для дітей з порушенням інтелектуального розвитку та  іншими порушеннями розвитку

на сьогодні заклад надає послуги для дітей з ООП з навколишніх сіл (підготовка до освітнього простору дітей дошкільного віку - спеціальні дошкільні групи) та області: спеціальна школа (для дітей з порушенням інтелектуального розвитку), гурткова робота тощо. Заклад також є ресурсно-методичним осередком для педагогів закладів дошкільної та ЗСО, батьків і дітей з ООП

1

2

3

4

5

6

5

Заболоттівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат

114

трудове навчання  за напрямами та професійна реабілітація: швейна, столярна справа та сільськогосподарська праця

для дітей з порушенням інтелектуального розвитку

функціонує як спеціальна школа (для дітей з порушеннями інтелектуального розвитку) відповідно до п.2 ст. 9 Закону України «Про загальну середню  освіту». В подальшому на базі закладу можливим є функціонування спеціальної школи з денним перебуванням дітей, закладу дошкільної освіти із спеціальними групами. У разі вибуття дітей, вивільнені приміщення можуть використовуватись громадою  відповідно до потреб (позашкільна освіта тощо)

6

Затурцівська  спеціальна загальноосвітня школа-інтернат  «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки»

134

трудове навчання та  професійна реабілітація за напрямами: швейна, столярна справа та сільськогосподарська праця

для дітей з порушенням інтелектуального розвитку та  іншими порушеннями розвитку

у цьому році на базі закладу розпочне роботу інклюзивно-ресурсний центр. На сьогодні заклад надає широкий спектр  послуг для дітей з ППР  як із навколишніх сіл та прилеглих ОТГ, так із інших територій області: дошкільна освіта (спеціальні групи), спеціальна школа (для дітей з порушенням інтелектуального розвитку), гурткова робота, підготовка до освітнього простору дітей дошкільного віку, що проживають на території селища, корекційно-розвиткові заняття, реабілітаційні заходи тощо. Заклад також є ресурсно-методичним осередком для педагогів закладів дошкільної та ЗСО, батьків і дітей з ООП

7

Крупівський навчально-реабілітаційний центр

108

 технології відповідно до програм до особливостей розвитку дітей

для дітей з  порушеннями  зору

та  іншими порушеннями розвитку (ОРА+ порушення інтелектуального розвитку, важкі порушення мовлення, затримка психічного розвитку)

заклад відповідає Закону України «Про освіту», пункту 2 статті 9 Закону України «Про загальну середню освіту», зокрема надає широкий спектр послуг дітям із складними порушеннями розвитку, починаючи з дошкільного віку, що проживають на території області, за запитами батьків.

НРЦ є ресурсно-методичним осередком для педагогів закладів дошкільної та ЗСО, батьків і дітей з ООП

8

Володимир-Волинська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат  І-ІІІ ступенів

103

трудове навчання та  професійна реабілітація за напрямами: столяр-будівельник та швачка

для дітей з порушеннями слуху

у зв’язку з відсутністю фахівців на місцях на сьогодні заклад надає послуги для дітей з ППР з усієї області за запитами батьків (спеціальна школа для дітей з порушенням слуху).

Заклад також є ресурсно-методичним осередком для педагогів закладів дошкільної та ЗСО, батьків і дітей з ООП

 

На виконання Державної цільової соціальної програми реформування системи закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2007 року                 № 1242, упродовж минулих років в області завершено реорганізацію мережі закладів для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (реорганізовано чотири заклади).

Проведено роботу в частині забезпечення зміни типу підпорядкованих шкіл-інтернатів відповідно до пункту 31 Прикінцевих положень Закону України «Про освіту». Зокрема колективами Волинського та Нововолинського ліцеїв-інтернатів створено підґрунтя для подальшого функціонування у якості закладів спеціалізованої освіти ІІ – ІІІ ступенів наукового профілю – наукових ліцеїв-інтернатів. Заклади  щорічно демонструють високий рівень освітніх досягнень учнів, участь і перемоги в олімпіадах та конкурсах усіх рівнів, забезпечують здійснення активної науково-дослідницької діяльності, співпрацюють із закладами вищої освіти.

Люблинецька, Княгининівська, Володимир-Волинська спеціалізовані школи-інтернати І – ІІІ ступенів «Центри освіти та  соціально-педагогічної підтримки», Луцький навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа-інтернат І – ІІІ ступенів – правознавчий ліцей з посиленою фізичною підготовкою» відповідно до кадрового потенціалу можуть  забезпечувати  як базову (мати у структурі гімназії) так і профільну середню освіту та провадити освітню діяльність у якості ліцеїв. 

Волинський обласний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою ім. Героїв Небесної Сотні надає послуги в  системі спеціалізованої освіти дітей віком від 13 років та відповідає Закону України «Про освіту», пункту 4 ст. 9 Закону України «Про загальну середню освіту» (зі змінами). Впродовж останніх років спостерігається тенденція до збільшення контингенту дітей, які після закінчення ліцею продовжують навчання у закладах вищої освіти сектору безпеки і оборони України або проходять військову службу в складі Збройних сил України, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, СБУ. Ліцей у повному обсязі забезпечує потреби громади області, доцільності у реформуванні вказаного закладу освіти немає.

 

Мережа закладів загальної середньої освіти області, що мають у структурі інтернат

 

                                                                           З/п

Назва  закладу 

 до зміни типу

Адреса

  закладу

 К-сть

 дітей

 Назви напрямів

 профільного навчання  

Назва  закладу 

 після зміни типу

1

2

3

4

5

6

1

Волинський ліцей-інтернат

43000,

м.Луцьк,

вул. Селищна, 2/В

(0332) 24-41-85

287

природничо-математичний напрям (біолого-хімічний,  математичний); суспільно-гуманітарний напрям

(історичний)

Волинський  науковий ліцей-інтернат Волинської обласної ради

(рішення Волинської обласної ради  від 31.05.2018 № 20/27)

2

Нововолинський ліцей-інтернат

45405,

 м.Нововолинськ,

вул. Пирогова, 1

(03344) 3-67-72

301

природничо-математичний напрям

(біолого-хімічний,  фізико-математичний);

філологічний напрям (української філології),

суспільно-гуманітарний напрям (економічний)

Нововолинський  науковий ліцей-інтернат Волинської обласної ради

(рішення Волинської обласної ради  від 31.05.2018 № 20/25)

1

2

3

4

5

6

3

Люблинецька спеціалізована   школа-інтернат І-ІІІ ст. «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки»

45034,

 Ковельський район

смт Люблинець,                            вул. Незалежності 94

(03352) 5-62-09

400

природничо-математичний напрям

(географічний);

філологічний напрям

(української філології)

Люблинецький ліцей

Волинської обласної ради

(рішення Волинської обласної ради від 31.05.2018 № 20/23)

4

 Княгининівська  спеціалізована   школа-інтернат І-ІІІ ст. «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки»

45630,

Луцький район,

с.Княгининок,

вул. Соборна, 72

(0332) 79-75-89 

454

філологічний напрям

(іноземної філології, української філології)

Княгининівський ліцей

Волинської обласної ради

(рішення Волинської обласної ради від 31.05.2018 № 20/26)

5

Луцький навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів – правознавчий ліцей з посиленою фізичною підготовкою»

43010,

м.Луцьк,

вул. Дубнівська, 32

(0332) 24-54-72 

 405

суспільно-гуманітарний напрям

(правовий)

 

Луцький ліцей

Луцької міської ради

(рішення Луцької міської ради від 25.07.2018 № 44/10)

6

Володимир-Волинська спеціалізована   школа-інтернат І-ІІІ ст. «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки»

44700,

м.Володимир-Волинський,

вул. Берегового, 1

(0242) 2-77-00

609

природничо-математичний напрям

(математичний);

спортивний напрям

(спортивний)

 заплановано здійснити зміну типу закладу на «Володимир-Волинський ліцей «Центр освіти».

Проект рішення винесено на розгляд чергової сесії Волинської обласної ради 26.09.2018 р.

7

Сенкевичівська загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ст.

45750,

Горохівський район,

смт Сенкевичівка,

вул. Шевченка, 49

(03379)  3-97-87

94

-

заплановано здійснити ліквідацію юридичної особи.

  Проект рішення винесено    

на розгляд чергової сесії Волинської обласної ради 26.09.2018 р.

8

Волинський обласний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою ім. Героїв

Небесної Сотні

43021

м.Луцьк,                            вул. Стрілецька, 6

(0332) 24-93-93

853

спортивний напрям

(військово-спортивний)

заклад відповідає Закону України «Про освіту», пункту 4 статті 9 Закону України «Про загальну середню  освіту»

Заклади системи охорони здоров’я

 

Будинок дитини

Спеціалізація

Кількість дітей

1

Волинський обласний будинок дитини з ураженням центральної нервової системи з порушенням психіки

медико-соціальний захист дітей з проблемами здоров’я

27

       

 

Фактично в будинку дитини діти можуть перебувати від народження до 4-х років включно. Діти перебувають в цій установі через проблеми здоров'я, несприятливу економічну ситуацію в родині, а також у разі сирітства або позбавлення батьків батьківських прав. Як відомо, знаходження в установах інституційного догляду дітей раннього віку вкрай несприятливо відбивається на їх розвитку. Тому, відповідно до Національної стратегії, ця установа першочергово підлягає трансформації. Слід відмітити, що будинок дитини Волинської області вже надає різні медичні і соціальні послуги сім'ям з дітьми.

Згідно з наказом управління охорони здоров’я Волинської обласної державної адміністрації від 18 січня 2006 року № 13/од у складі будинку дитини було створено Центр ранньої реабілітації дітей з ураженням центральної нервової системи з порушенням психіки. Метою створення Центру було впровадження сучасних реабілітаційних технологій для вихованців будинку дитини та надання допомоги дітям з особливими потребами від народження і їх сім’ям для сприяння оптимальному розвитку дітей і їх максимально повній інтеграції в суспільство.

Відповідно до Статуту Волинського обласного спеціалізованого будинку дитини для дітей з ураженням центральної нервової системи з порушенням психіки (нова редакція), затвердженого головою обласної ради 15 листопада 2016 року, в структуру Центру входить денний стаціонар, відкритий у 2013 році, де надається допомога вихованцям закладу і дітям м.Луцька та області, які опинились у складних життєвих обставинах, дітям багатодітних сімей, дітям-інвалідам та іншим категоріям дитячого населення.

У денний стаціонар приймаються діти віком від 1 місяця до 7 років за направленням педіатрів, сімейних лікарів, лікарів неврологів і ортопедів дитячих. Денний стаціонар працює за принципом навчання батьків методам реабілітації дітей з дотриманням етапності. Крім того, Центр впроваджує в практику роботи сучасні методики діагностики, лікування і реабілітації, проводить навчання батьків-усиновителів, тісно співпрацює з громадськими організаціями батьків дітей з інвалідністю.

Mультидисциплінарна команда, яка працює в Центрі: педіатр, психіатр та невролог дитячий, лікар лікувальної фізкультури, фізіотерапевт, психологи, логопеди, інструктори ЛФК, масажисти, м/с фізіотерапії, музичний керівник.  Методи реабілітації, які використовуються в Центрі: лікувальна фізкультура, масаж, нейророзвиткова терапія, гідрокінезотерапія, теплові процедури, магнітотерапія, психологічна корекція, логопедична корекція, сенсорна інтеграція, творча терапія-музика, арттерапія. В лікуванні та оздоровленні дітей широко використовується фізіотерапевтичне лікування. Для оснащення Центру постійно залучаються благодійні кошти, на які придбано спеціальні меблі, обладнання. 

Інтернаціональні партнери передали для потреб Центру багато наукової літератури, а також методичних розробок із сучасних методів реабілітації дітей. Співробітники Центру реабілітації активно впроваджують нові методи допомоги дітям з порушенням розвитку. Зокрема, в співпраці з науковцями Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки вони долучилися до поширення ініціативи МБФ «ОМНІ-Мережа для дітей» щодо розуміння фетального алкогольного спектру порушень (ФАСП) та підтримки дітей з ФAС. Для дітей з такими проблемами адаптовані корекційні програми, розроблені науковцями Університету Еморі (Каліфорнія, США) - програма інтерактивного вивчення математики «MILE» та програма нейроповедінкової корекції «Go FAR». З вересня місяця 2017 року педагоги будинку дитини розпочали пілотне впровадження цих програм у Центрі реабілітації. Особливо важливим є те, що використання програми інтерактивного навчання математики «MILE» з розвивальною  програмою «GoFAR»  у роботі з дітьми можна починати з 3-х років.

 Пріоритетна орієнтація на сімейні форми виховання дітей, що залишились у складних життєвих умовах, буде продовжуватись, але  при цьому необхідно обов'язково враховувати наявність категорії залишених хворих дітей, які на певних етапах виховання не зможуть бути усиновленими або виховуватися у прийомній сім'ї чи дитячому будинку сімейного типу, оскільки потребуватимуть постійного медичного спостереження та відповідних лікувально-діагностичних та реабілітаційних заходів. Отже, відповідно до реалізації Національної стратегії реформування системи інституційного догляду та виховання дітей на 2017 – 2026 роки в найближчих планах реформування закладу планується підготовка персоналу та приміщень будинку дитини до надання паліативної допомоги дитячому населенню області. Першим етапом у цьому напрямку може бути створення на базі будинку дитини виїзної паліативної бригади для міста Луцька та прилеглих районів. Вже на наступний рік слід планувати за допомогою УОЗ проведення серії тренінгів та конференцій на тематику надання паліативної допомоги в дитячому віці.

На  кінцевому  етапі реформування закладу стане можливим розширити площі денного стаціонару центру ранньої реабілітації будинку дитини за рахунок вивільнених групових приміщень внаслідок запланованого зменшення поступлення в заклад дітей раннього віку (до 3-х років) з поступовим повним перепрофілюванням будинку дитини в центр раннього втручання.

 

          Установи служби у справах дітей

 

    Центри реабілітації дітей

Спеціалізація

Кількість дітей

1

КУ «Волинський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей»

для дітей, які потребують соціальної та психологічної реабілітації

33

2

Притулок для дітей служби у справах дітей Волинської обласної державної адміністрації

для дітей, які потребують соціальної та психологічної реабілітації

24

 

В області діє два заклади соціального захисту дітей, а саме КУ «Волинський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей» та притулок для дітей служби у справах дітей облдержадміністрації. До закладів соціального захисту дітей приймаються діти віком від 3 до 18 років, які опинились у складних життєвих обставинах. Термін перебування дітей у закладі від трьох до дев’яти місяців відповідно. Під час перебування в закладах вихованцям надається комплексна соціальна, психологічна,  педагогічна,  медична, правова та інших види допомоги. Діти, прийняті до центру та притулку, перебувають під цілодобовим наглядом медичних та інших працівників. Надання стаціонарної та амбулаторної медичної допомоги дітям, які перебувають у закладах, забезпечується державними та комунальними закладами охорони здоров’я за місцем розташування закладу. Вихованці закладів, які досягли шкільного віку, навчаються в загальноосвітніх школах за місцем розташування. У той же час, діти дошкільного віку не відвідують дитячих садків.

Ці заклади надають тимчасовий догляд для дітей і могли б мати набагато менше клієнтів у разі існування послуг з раннього виявлення і втручання, послуг з підтримки сім'ї, а також послуг патронатного виховання.

 

  1. Діти в закладах інституційного догляду

 

У 19 закладах інституційного догляду виховується 4328 осіб, з них:

 у закладах системи освіти – 4244 дитини або 98% від загальної кількості дітей в інтернатах:

- спеціальні школи-інтернати

655 15,1%) дітей;

- заклади системи спеціалізованої освіти

1441  33,3%) дитина;

- загальноосвітня школа-інтернат

94   (2,2%) дитини;

- навчально-реабілітаційний центр

186 4,3%) дітей;

- ліцеї, які мають послугу проживання (інтернати)

     1868(43,2) дітей

 

у закладах системи управління охорони здоров'я – 27 дітей (0,6%);

у закладах служби у справах дітей – 57 дітей (1,4%).

 

  1. Розподіл дітей за віком

 

З 4328 дітей, що знаходяться в закладах інституційного догляду, за віком:

          0-2 років – 0,3%; 3-5 років – 3,7%;  6-10 років – 23,7%;  11-15 років – 45,7%;  16-17 років – 26,2%;  старше 18 років – 0,4%.

Тип закладу

0 - 2 років

3 - 5 років

6 - 10 років

11 - 15 років

16 - 17 років

18 років і старше

Спеціальні школи-інтернати

0

8

280

285

65

17

Заклади системи спеціалізованої освіти

0

0

0

658

781

2

Загальноосвітня школа-інтернат

0

0

34

50

10

0

Навчально-реабілітаційний центр

0

26

70

66

24

0

Ліцеї, які мають послугу проживання (інтернати)

0

95

626

897

250

0

Будинок дитини

14

13

0

0

0

0

Заклади соціального захисту дітей

0

18

15

19

5

0

Всього

14

160

1025

1975

1135

19

 

В інституційних закладах виховується 14 дітей у віці до 3-х років. Для дітей цього віку необхідно насамперед створити послуги для реінтеграції в сім'ю, а також припинити подальше направлення дітей молодшого віку в інституції.

1154 дитини у віці старше 16 років в найближчі два роки закінчать навчання і покинуть заклади.

Найбільшу категорію вихованців закладів складають діти шкільного віку від 6-ти до 16-ти років. Цей факт також необхідно брати до уваги при плануванні послуг, зокрема послуг інклюзивної освіти, а також послуг з підтримки сім'ї.

 

  1. Групи братів і сестер

У закладах виховуються 1015 дітей, які складають 436 родинних груп дітей (рідні брати і сестри). Тобто в середньому по 2-3 дитини з однієї сім'ї.

При цьому 290 дітей з 113 сімейних груп навчаються в спеціальних школах-інтернатах.

69 дітей з 26 сімейних груп знаходяться в загальноосвітній школі-інтернаті. Ці діти не мають серйозних порушень здоров'я. Причиною їх перебування в інтернаті є складні життєві обставини сім'ї, а також відсутність достатньої кількості послуг з підтримки сім'ї, що і призвело до розлучення дітей з батьками.

 

  1. Статус дитини

В інституційних закладах Волинської області виховуються 71 дитина-сирота та дитина, позбавлена батьківського піклування, з них 61 дитина має правові підстави для усиновлення

 

Типи закладів

Кількість дітей

Будинок дитини

14

 

Загальноосвітні школи-інтернати

11

 

Спеціальні школи-інтернати

37

 

Заклади для дітей-інвалідів

9

 

       

 

  1. Причини влаштування дітей в установи

Причини влаштування дітей у заклади інституційного догляду можна розділити на медичні, соціальні та для отримання спеціальної освіти. Із 19 закладів інституційного догляду до 9-ти діти направляються за станом здоров’я, 3 заклади є закладами спеціалізованої освіти (навчання проводиться з 8 по 11 клас) і зарахування до них проходить за результатами проведених конкурсів.

В цілому за станом здоров'я до установ влаштовано 868 дітей, через соціальні причини – 221 дитина, а в заклади для здобуття спеціалізованої освіти 2588 дітей, з інших причин – 651 дитина.

 

У спецшколах знаходяться діти зі спеціальними освітніми потребами, таким чином, причиною їх перебування в закладах є відсутність достатньо розвиненої системи інклюзивної освіти.

 

  1. Форми і тривалість перебування дітей у закладах

В інтернатних закладах існують дві форми перебування дітей: цілодобове та денне перебування.

Із загальної кількості дітей, які перебувають в інтернатних закладах, 2314 (53,5%) знаходяться в закладі цілодобово,    2014 (46,5%) – перебувають у закладі на денній формі утримання (денний догляд) і проживають вдома.

Слід також зазначити, що 2842 (66%) дитини, утримуються в закладах за рахунок держави і 1486 (34%) дітей частково або повністю утримуються в закладі за рахунок батьків.

 

З 4328 вихованців установ, в закладах знаходяться:

Тривалість  перебування

Кількість дітей

до 1 року

698

1-3 роки

2334

4-6 років

799

7-9 років

446

більше 10 років

51

В цілому 19% дітей знаходяться в закладах понад три роки.

У найбільш скрутному становищі знаходяться діти, які перебувають у закладах більше 7 років (10%), тому що тривале перебування дітей у закладах негативно позначається на їх фізичному і психологічному розвитку, призводить до порушення уподобань дитини та сім'ї та ізоляції дітей від суспільства.

Кожна третя дитина (майже 30%) знаходиться в закладі тривалий час – від 3 до 10 і більше років. У 95% дітей є батьки. Це свідчить про те, що робота з реінтеграції дітей у сім'ї проводиться недостатньо.

 

  1. Кадрове забезпечення закладів

На початок 2018/2019 навчального року в 388 класах 193 закладів освіти організовано інклюзивне навчання для 470 дітей (2017/2018 н.р. – 334 дитини, 2016-2017 н. р. – 254 дитини, 2015/2016и н.р. – 157 дітей). Підтримку дітям даної категорії в освітньому просторі  надають 333  асистенти вчителя (2017/2018 н.р. – 170  асистентів, 2016/2017 н.р. – 83 асистенти, 2015/2016 – 48), 59 корекційних педагогів (минулий навчальний  рік – 58).  

В інклюзивно-ресурсних центрах, що зареєстровані як юридичні особи, введено 38 посад фахівців для проведення комплексної оцінки та корекційно-розвиткової роботи з дітьми.

Моніторинг проведення конкурсів на заміщення вакантних посад показує, що на місцях не вистачає фахівців для повноцінного забезпечення інклюзивно-ресурсних центрів, зокрема дефектологів: олігофрено-, сурдо-, тифлопедагогів, а також вчителів-реабілітологів. Дефіцит кадрів на сьогодні не може задовільнити в повному обсязі як освітні, так і додаткові потреби  дітей даної категорії також і в закладах освіти (н-д, асистенти дитини для дітей із складними порушеннями розвитку, фахівці для проведення коекційно-розвиткових занять). 

  Необхідно забезпечити системний психолого-педагогічний супровід дітей у закладах дошкільної та загальної середньої  освіти за місцем проживання. На сьогодні нормативна потреба в практичних психологах складає 745 ставок, у закладах освіти наявні лише 368 (заклади забезпечені на 50 %); потреба у соціальних педагогах складає 376 ставок, наявні – 170 або 46 % до потреби.

        На сьогодні питання  кадрового забезпечення закладів освіти та інклюзивно-ресурсних центрів залишаються відкритими, оскільки  перекваліфікація фахівців здійснюється на платній основі і вимагає додаткових фінансових ресурсів.

 

  1. Матеріально-технічна база закладів

 

           Матеріально-технічна база закладів освіти

Загальна площа земельних ділянок, які перебувають у власності закладів, становить 123,8 га. Найбільшу площу земельних ділянок мають Володимир-Волинська спеціалізована школа інтернат «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки» – 37,02 га, Волинський обласний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Небесної Сотні – 14,74 га, Крупівський навчально-реабілітаційний центр – 14,12 га.

Загальна площа будівель, що знаходяться на балансі закладів, становить 103522,1 м кв. Найбільшу площу будівель мають Волинський обласний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Небесної Сотні – 17477,6 м кв., Володимир-Волинська спеціалізована школа інтернат «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки» – 14848,5 м кв., Люблинецька спеціалізована школа-інтернат I – III ступенів «Центр освіти та соціально-педагогічної підтримки» – 10695,1 м кв.

У 10 закладах освіти функціонує автономне опалення, в 4 закладах опалення централізоване, 1 заклад забезпечується теплом від котельні, зданої в оренду.

Всі заклади мають гаряче водопостачання, забезпечені внутрішніми санвузлами та душовими кімнатами.

Всього на балансі вказаних вище закладів освіти знаходиться 151 будівля, 112 з яких побудовані до 1990 року.

Матеріально-технічна база закладів налічує 61 транспортний засіб, з них – 18 легкових автомобілів.

 

  1. Фінансове забезпечення закладів

        Фінансове забезпечення закладів інституційного догляду здійснюється з кількох джерел фінансування: державного, обласного, місцевого бюджету та недержавних джерел (спонсорська, благодійна допомоги тощо).

Рік

Державний бюджет

Обласний бюджет (грн)

Районний та міський бюджет (грн.)

Бюджет ОТГ

(грн.)

Спонсорська та благодійна допомога

(грн.)

2017

 

 

 

 

 

Ліцеї та спеціалізовані школи-інтернати

77866885,64

79417689,97

10138015

0

405688,6

Загальноосвітня школа-інтернат

4 576 764,66

3498231,62

0

0

42941,82

Спеціальні школи-інтернати

44 169 244,43

30648365,76

0

0

965220,85

Навчально-реабілітаційні центри

15 326 059,81

11639037,96

0

0

408084,58

Будинок дитини

0

8455270

0

0

433080,36

Заклади соціального захисту дітей

0

5923762,65

0

0

253841,05

2018

 

 

 

 

 

Ліцеї та спеціалізовані школи-інтернати

70669344

76252900

42457865

0

260449

Загальноосвітня школа-інтернат

5807693

4885653

0

0

40239

Спеціальні школи-інтернати

57562323

40257272

0

0

851690

Навчально-реабілітаційні центри

19933526

14351718

0

0

415548

Будинок дитини

0

8406086,13

0

0

277004,81

Заклади соціального захисту дітей

0

7778100

0

0

105960,64

 

  1. Витрати на утримання установ за категоріями

 

          Витрати на утримання закладів освіти за категоріями

         У загальній сумі витрат у 2018 році на утримання закладів системи освіти, що мають у структурі інтернат, найбільшу частку займає оплата праці персоналу – 236818284 грн., що становить 71 % від загальних витрат. Розмір виплати на заробітну плату в середньому зріс у кожному з типів закладів у порівнянні з 2017 роком (52142435,01 грн.):

- в ліцеях та спеціалізованих школах-інтернат – на 36,4%;

- в загальноосвітній школі-інтернаті – на 28,3 %;

- в навчально-реабілітаційних центрах – на 28,1 %.

Варто відзначити, що в 2018 році, у порівнянні з 2017 роком, приблизно на 20 % скоротилися витрати на капітальні ремонти, придбання обладнання і предметів довгострокового користування. Витрати на капітальні ремонти приміщень відомств більш характерні для 2017 року (13752698,6 грн.) і значно скорочені (6352821 грн.) або повністю відсутні в деяких установах у 2018 році.

Витрати на харчування дітей у 2018 році зросли на 2744319 грн. порівняно з 2017 роком, що становить 107,4 %.                  У 2017 році витрати на харчування дітей складають (36894460,2 грн.), що становить 13,2 %  від загальної суми витрат.

Витрати на предмети, матеріали, одяг і взуття в 2018 році скоротилися на 5081051,86 грн. в порівнянні з 2017 роком. У 2017 році витрати складають 5 % (3964951,86 грн.) від загальної суми фінансування в 2017 році, в 2018 році – 2,7 % (8883900 грн.) від загальної суми фінансування в 2018 році. У спеціальних школах-інтернатах у 2018 році були незначні витрати на одяг і взуття. Стабільно незначними, близько 0,5 %, є витрати на медикаменти дітей.

 

 

Витрати по статтях

2017 рік (гривень)

2018 рік (гривень)

Різниця

(гривень)

Фактична сума, отримана закладом з відповідного бюджету для здійснення статутної діяльності

279102230,7

333746220

54643989,3

Оплата праці з нарахуваннями

184675848,99

236818284

52142435,01

Капітальні витрати на придбання обладнання і предметів довгострокового користування

2378310,35

 6882627

4504316,65

Витрати на капітальні ремонти будинків

13752698,6

6352821

-7399877,6

Комунальні послуги та енергоносії

19972072,99

26146810

6174737,01

Витрати на продукти харчування

36894460,2

39638779

2744318,8

Витрати на медикаменти

1179339,29

1053650

-125689,29

Предмети, матеріали, обладнання та інвентар (у тому числі витрати на одяг, взуття)

13964951,86

8883900

-5081051,86

Оплата послуг (крім комунальних), в тому числі поточні ремонти

4552922,59

5316680

763757,41

Інші видатки

74344,94

159835

85490,06

Витрати на утримання  закладів охорони здоровя

Витрати по статтях

2017 рік(гривень)

2018 рік

(гривень)

Різниця

(гривень)

Фактична сума, отримана установою з відповідного бюджету для здійснення статутної діяльності

8406086,13

9629200

1223113,87

  Оплата праці з нарахуваннями

7369179,61

8303430

934251,6

Капітальні витрати на придбання обладнання і предметів довгострокового користування

-

-

-

Витрати на капітальні ремонти будинків

-

-

-

Комунальні послуги та енергоносії

369388,41

556700

187311,59

Витрати на продукти харчування

419157,34

485568

66410,66

Витрати на медикаменти

91870

115840

23970

Предмети, матеріали, обладнання та інвентар (в тому числі витрати на одяг, взуття)

64300

63662

-638

Оплата послуг (крім комунальних), в тому числі поточні ремонти

92190,77

104000

11809,23

Інші видатки

-

-

-

 

Витрати на утримання  закладів соціального захисту дітей

 

          У загальній сумі витрат у 2018 році на утримання закладів найбільшу частку займає оплата праці персоналу – 5149878 гривень, що становить 66,2 % від загальних витрат. Розмір виплати на заробітну плату в середньому зріс у кожному з типів закладів порівняно з 2017 роком (1292712,03 гривень): в закладах соціального захисту дітей – на 33,5%.

Витрати на харчування дітей у 2018 році зросли на 287113,48 гривень у порівнянні з 2017 роком, що становить 29,7 %.                  У 2018 році витрати на харчування дітей складають (1255000 гривень), що становить 16,1 %  від загальної суми витрат.

Витрати на предмети, матеріали, одяг і взуття в 2018 році скоротилися на 4998,57 гривень у порівнянні з 2017 роком. У 2017 році витрати складають 3,3 % (194998,57 гривень) від загальної суми фінансування в 2017 році, в 2018 році – 2,4 % (190000 гривень) від загальної суми фінансування в 2018 році. Стабільно незначними, близько 0,5 %, є витрати на медикаменти дітей.

У 2018 році збільшилися витрати на статтю оплати послуг (крім комунальних), у тому числі поточні ремонти, на 210418,79 гривень. Витрати у 2017 році складають 1,3 % (74981,21 гривень) від загальної суми фінансування в 2017 році, у    2018 році – 3,7 % (285400 гривень) від загальної суми фінансування в 2018 році.

 

Витрати по статтях

2017 рік (гривень)

2018 рік (гривень)

Різниця

(гривень)

Фактична сума, отримана закладом з відповідного бюджету для здійснення статутної діяльності

5923762,65

7778100

1854337,35

Оплата праці з нарахуваннями

3857165,97

5149878

1292712,03

Капітальні витрати на придбання обладнання і предметів довгострокового користування

0

0

0

Витрати на капітальні ремонти будинків

0

0

0

Комунальні послуги та енергоносії

794549,21

856440

61890,79

Витрати на продукти харчування

967886,52

1255000

287113,48

Витрати на медикаменти

28509,8

34740

6230,2

Предмети, матеріали, обладнання та інвентар (в тому числі витрати на одяг, взуття)

194998,57

190000

-4998,57

Оплата послуг (крім комунальних), в тому числі поточні ремонти

74981,21

285400

210418,79

Інші видатки

5671,37

6642

970,63

 

  1. Витрати на одну дитину в 2017 - 2018 роках

 

 У 2017 році на забезпечення потреб дітей у закладах освіти (харчування, лікування, одяг, взуття) витрачено всього  52038751 гривню (18,6 % від загальної суми фінансування 2017 року).

Витрати у 2018 році на утримання однієї дитини в місяць у закладі освіти складають близько 35,8 тис. гривень.

Вартість утримання дитини в освітніх закладах у 2018 році порівняно з 2017 роком зросла в середньому на 1,3 рази (в ліцеях та спеціалізованих школах-інтернатах з 24152 гривень до 31200 гривень на одну дитину, в спеціальних школах-інтернатах з 55414 гривень до 72508 гривень на одну дитину, в навчально-реабілітаційних центрах з 24508 гривень до 29951 гривні, в загальноосвітній школі-інтернаті з 5598 гривень до 9357 гривень).

В закладах соціального захисту дітей у 2017 році на забезпечення потреб дітей (харчування, лікування) витрачено 996396,32 гривень (16,8 % від загальної суми фінансування 2017 року).

Витрати у 2018 році на утримання однієї дитини в місяць у цих закладах складають близько 12,1 тис. гривень.

Вартість утримання дитини в закладах соціального захисту дітей у 2018 році порівняно з 2017 роком зросла в середньому на 27,4 % (з 1667,73 гривень до 2125,16 гривень).

 

Тип закладу

Середньорічна кількість

дітей

у 2017 році

Витрати

2017 рік

(гривень)

2017 рік у середньому

на 1 дитину/місяць (гривень)

Середньо-річна кількість дітей в

2018 році

Витрати

2018 рік

(гривень)

2018 рік у середньому на

1 дитину/місяць

(гривень)

Ліцеї та спеціалізовані школи-інтернати (без спонсорської та                           благодійної допомоги)

463

134186601,93

24152

482

180463056

31200

Загальноосвітня школа-інтернат (без спонсорської та благодійної допомоги)

119

7993527,28

5598

94

10554225

9357

Спеціальні школи-інтернати (без спонсорської та благодійної допомоги)

111

73811895,56

55414

109

94840999

72508

Навчально-реабілітаційні центри (без спонсорської та благодійної допомоги)

91

26762946,13

24508

93

33424982

29951

Будинок дитини

61

8455270

11664

51

6203950,69

15188,8

Заклади соціального захисту дітей

296

5923762,65

1667,73

305

7778100

12125,16

 

Результати аналізу аспектів фінансування установ інституційного догляду та виховання дітей вказують на відсутність чіткого бачення і ефективного використання фінансових коштів: в той час як в цілому реєструється зростання фінансових вкладень, асигнування на забезпечення потреб дитини складають досить малу частку витрат.

Констатація того, що частка витрат на забезпечення потреб дитини незначна, у порівнянні з витратами на утримання будинків і на оплату праці персоналу, вказує на необхідність перерозподілу фінансових ресурсів установ інституційного догляду та виховання дітей на розвиток послуг, що забезпечують проживання дітей у сімейному середовищі або середовищі сімейного типу та інклюзію дітей в загальноосвітні заклади.

 

ІІ. Загальні висновки за результатами оцінки становища дітей в ситуації ризику і послуг,

що надаються дітям та їхнім родинам

 

  1. Сфера захисту прав дітей потребує модернізації і якісного реформування. У процесі реформи слід акцентувати увагу на такі основні напрями:

1) діяльність структурних підрозділів органів влади, установ, організацій громадянського суспільства повинна бути орієнтована на створення скоординованої, стійкої системи забезпечення і захисту прав дітей, заснованої на принципі дотримання найвищих інтересів дитини, які попередили б розлучення дитини з сім'єю та інституалізацію дітей;

2) на рівні громад повинні бути створені і надані дітям та сім'ям з дітьми якісні та ефективні послуги, орієнтовані на отримувачів, що відповідають їхнім потребам, засновані на принципі міжвідомчого співробітництва та сприяння;

3) послуги мають надаватися кваліфікованими кадрами. З цією метою повинні бути розроблені комплексні програми нарощування людського потенціалу, безперервної підготовки та перекваліфікації персоналу на всіх рівнях.

  1. Система закладів інституційного догляду та виховання дітей повинна бути поступово реформована і трансформована, так як вона не забезпечує право дітей на виховання в сім'ї та навчання в загальному середовищі.
  2. Реформа закладів інституційного догляду та виховання повинна здійснюватися з дотриманням таких принципів:

1) реінтеграція дітей із закладів ґрунтується на оцінці ситуації та на індивідуальному плані;

2) при прийнятті рішення про вибір форми влаштування дитини пріоритетними є її думка і попередня підготовка;

3) органи у справах захисту прав дітей та соціальні послуги, які вони надають, повинні бути створені на рівні спільноти;

4) підтримка сімей, в які повертаються діти, повинна здійснюватися до, під час і після реінтеграції;

5) попередження розміщення дітей у заклад інституційного догляду та виховання необхідно вирішувати за допомогою розвитку відповідних соціальних послуг;

6) для найбільш ефективного використання ресурсів, процес оптимізації закладів інституційного догляду та виховання повинен супроводжуватися перерозподілом фінансових, матеріальних і людських ресурсів до новостворених соціальних послуг та послуг інклюзивної освіти.

  1. Важливість, необхідність та незворотність процесів реформи повинні бути доведені до громадськості та осіб (керівників і фахівців), залучених до процесу захисту дитини та сім'ї. Формування правильної громадської думки є однією з головних передумов успіху реформи.
  2. Діти (на рівні спільнот, що знаходяться в закладах інституційного догляду та виховання, випускники закладів з особливими потребами і без) повинні бути залучені і брати участь у процесах реформ і прийнятті рішень, які їх стосуються.
  3. Для проведення реформи системи захисту дітей повинні бути заплановані ресурси (фінансові, людські, матеріальні), що ґрунтуються на принципах достатності, якості і ефективного використання.
  4. Постійний моніторинг на всіх рівнях системи захисту дитини та сім'ї і періодична оцінка повинні супроводжувати процеси реформи, відповідні зміни і доповнення повинні бути внесені для забезпечення правильного курсу реформи.

Для здійснення зазначених вище цілей, пропонується Регіональний стратегічний план дій з реформування системи інституційного догляду та виховання дітей у Волинській області на 2018 - 2026 роки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

РЕГІОНАЛЬНИЙ СТРАТЕГІЧНИЙ ПЛАН ДІЙ

З РЕФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ ІНСТИТУЦІОНАЛЬНОГО ДОГЛЯДУ І ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ

У ВОЛИНСЬКІЙ ОБЛАСТІ НА 2018 - 2026 РОКИ

 

з/п

Дії

Термін виконання

Відповідальні виконавці

Фінансові витрати

Показники виконання

1

2

3

4

5

6

 

Основна мета плану: Послідовне реформування діючої системи забезпечення прав дітей у регіоні та формування системи, яка забезпечить проживання, догляд і виховання дитини в сім’ї або в умовах максимально наближених до сімейних

 

І. Координація та взаємодія в процесі реформування системи інституційного догляду та виховання дітей

 

Специфічні цілі:

створення ефективних механізмів координації і взаємодії усіх суб'єктів реформування системи інституційного догляду та виховання дітей. Визначення рівнів відповідальності в процесі реформи;

інтегрування основних принципів, цілей і завдань Національної стратегії в Регіональний план, регіональні програми та відомчі плани, плани місцевих адміністрацій;

впровадження механізму прийняття рішень в інтересах дитини, залучення дітей до прийняття рішень, що стосуються їх долі.

1.       

Проведення засідань Міжвідомчої робочої групи з реформування системи інституційного догляду та виховання дітей

за потреби

голова робочої групи, члени робочої групи

 

протоколи засідань,

прийняті рішення

2.       

Проведення щорічного розширеного засідання Міжвідомчої робочої групи з реформування системи інституційного догляду та виховання дітей для подання загального звіту про хід / рівні реалізації реформи

щороку

голова робочої групи, члени робочої групи

 

представлені звіти,

протоколи засідань

3.       

Розробка рекомендацій для місцевих органів влади про створення міжвідомчих робочих груп з питань охорони дитинства та розвитку системи соціальних послуг для підтримки дітей і сім'ї

ІV квартал 2018 року

служба у справах дітей, управління освіти, науки та молоді, управління охорони здоров'я, департамент праці та соціального захисту населення облдержадміністрації, обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

 

розроблені/затверджені рекомендації

1

2

3

4

5

6

4.       

Створення в усіх районах, містах, об'єднаних територіальних громадах міжвідомчих робочих груп з питань охорони дитинства та розвитку системи соціальних послуг для підтримки дітей і сім'ї

I квартал  2019 року

районні державні    адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

 

розпорядження голів про створення міжвідомчих робочих груп

5.       

Розробка, затвердження та впровадження щорічних галузевих робочих планів з реалізації Регіонального стратегічного плану дій з реформування системи інституційного догляду та виховання дітей в області на 2019 - 2026 роки

щороку до     1 лютого

служба у справах дітей, управління освіти, науки та молоді, управління охорони здоров'я, департамент соціального захисту населення облдержадміністрації, обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

 

розроблені/затверджені робочі плани

6.       

Проведення дослідження та створення переліку неурядових організацій, що здійснюють діяльність у сфері захисту прав дітей, надають послуги для дітей і сімей з дітьми на території регіону у сфері освіти, соціального захисту, охорони здоров'я та реабілітації

I квартал

2019 року

служба у справах дітей, управління освіти, науки та молоді, управління охорони здоров'я, департамент соціального захисту населення облдержадміністрації, обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

 

створений і оприлюднений/доступний регіональний реєстр організацій

7.       

Залучення неурядових організацій у наданні підтримки місцевим державним адміністраціям та органам самоврядування

2018 – 2026

роки

служба у справах дітей, управління освіти, науки та молоді, управління охорони здоров'я, департамент соціального захисту населення облдержадміністрації, обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

 

включення представників неурядових організацій у різні комітети, комісії, робочі групи

 

8.       

Розробка механізму міжвідомчого співробітництва з метою прийняття рішень в інтересах дитини всіма суб'єктами забезпечення і захисту її прав

I квартал

2019 року

служба у справах дітей, управління освіти, науки та молоді, управління охорони здоров'я, департамент соціального захисту населення облдержадміністрації, обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

 

 

розроблений/затверджений механізм

1

2

3

4

5

6

ІІ. Розвиток освітніх, медичних, соціальних і реабілітаційних послуг для дітей і сімей з дітьми

Специфічні цілі:

створення системи якісних і ефективних послуг на рівні громад, що відповідають актуальним потребам дітей і сімей з дітьми, з метою попередження розлучення дітей з біологічною родиною;

забезпечення дітей-вихованців закладів інституційного догляду послугами, необхідними для реінтеграції в суспільство, утримання та виховання дітей у сімейному середовищі;

збільшення кількості дітей з особливими освітніми потребами, охоплених інклюзивним навчанням, на 30% щороку (починаючи з 2018 року);

забезпечення надання соціальних послуг дітям та сім'ям з дітьми (включно неурядовими організаціями) не менше 50% від загальної кількості тих, хто потребує таких послуг (починаючи з 2026 року)

Освітні послуги

У сфері дошкільної освіти

1.

Забезпечення доступності здобуття дошкільної освіти дітьми дошкільного віку шляхом розширення мережі закладів дошкільної освіти різних типів і форм власності:

- розширення мережі закладів дошкільної освіти шляхом їх будівництва за новими типовими проектами, вивільнення орендованих приміщень;

- відновлення діяльності закладів дошкільної освіти, що тривалий час використовувались не за призначенням;

- відкриття додаткових груп у функціонуючих закладах дошкільної освіти.

2018-2026

роки

управління освіти, науки та молоді обласної державної адміністрації, районні державні    адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

у межах бюджетних призначень

державний бюджет,

кошти  місцевих

бюджетів

 

інші джерела, не заборонені законодавством

 

відкриття  оптимальної  мережі закладів дошкільної освіти, створення  додаткових місць відповідно до поступових запитів громад

У сфері загальної середньої освіти

2.

Придбання шкільних автобусів для забезпечення регулярного перевезення учнів і педагогічних працівників 

2018-2026

роки

управління освіти, науки та молоді обласної державної адміністрації, районні державні    адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

у межах бюджетних призначень

державний бюджет,

обласний бюджет,

кошти 

місцевих бюджетів

забезпечення  регулярним та якісним  підвезенням учнів до закладів освіти, оновлення парку шкільних автобусів

 

1

2

3

4

5

6

3.

Створення умов для здобуття освіти особами з особливими освітніми потребами на всіх рівнях з урахуванням їх потреб та можливостей

2018-2026

роки

управління освіти, науки та молоді обласної державної адміністрації, районні державні    адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

 

у межах бюджетних призначень

державний бюджет,

кошти місцевих  бюджетів усіх рівнів,

інші джерела, не заборонені законодавством

створення належних умов навчання для дітей з особливими освітніми потребами відповідно до реальних потреб місцевих громад. 

    Забезпечення на місцях доступу до якісної освіти дітей з особливими освітніми потребами, зокрема шляхом створення інклюзивних та/або спеціальних груп і класів, належного забезпечення закладів  відповідними фахівцями (корекційні педагоги, дефектологи, реабілітологи, вчителі ЛФК, практичні психологи відповідно до запитів), створення  їх архітектурної доступності,  інклюзивного освітнього середовища (облаштування ресурсних кімнат, кабінетів логопеда, дефектолога, ЛФК тощо).

4.

Створення й  організація роботи інклюзивноресурсних центрів   для надання  послуг дітям з особливими освітніми потребами за місцем проживання.

2018-2020

 

 

 

 

 

2021-2026

управління освіти, науки та молоді обласної державної адміністрації, райдержадміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

 

створення 20 інклюзивно-ресурсних центрів, забезпечення ІРЦ окремими приміщеннями, необхідним обладнанням та відповідними фахівцями.  

 

Формування оптимальної  мережі інклюзивно-ресурсних центрів, що за потребою буде коригуватись.

1

2

3

4

5

6

5.

Створення команд з розробки Індивідуальної програми розвитку для дітей з ООП у навчальних закладах

2019-2020

 роки

управління освіти, науки та молоді облдержадміністрації, районні державні    адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

 

у загальноосвітніх школах І-ІІ ступенів створені і діють команди з розробки Індивідуальної програми розвитку для дітей з ООП

6.

Реформування мережі закладів освіти 

2018-2026

роки

управління освіти, науки та молоді облдержадміністрації,

виконкоми міських (міст обласного значення) рад

у межах бюджетних призначень

державний бюджет

кошти місцевих  бюджетів

функціонування в області оптимальної мережі  закладів з потужною освітньою базою, що надаватимуть широкий спектр освітніх та додаткових послуг, при потребі можуть забезпечувати послугу проживання

7.

Забезпечення на всіх рівнях підготовки фахівців для роботи із здобувачами освіти, в тому числі з особливими освітніми потребами

2018-2022

роки

управління освіти, науки та молоді облдержадміністрації,

районні державні    адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад),

 заклади освіти обласного підпорядкування

2400

обласний бюджет,

державний бюджет,

кошти місцевих  бюджетів,

інші джерела, не заборонені законодавством

перепідготовка та підвищення кваліфікації педагогічних працівників для забезпечення якісних освітніх послуг у   закладах освіти на всіх рівнях, у тому числі з інклюзивним навчанням,  інклюзивно-ресурсних центрах (оптимальне наповнення ІРЦ   відповідними  фахівцями)

1

2

3

4

5

6

8.

Створення та забезпечення доступності послуги продовженого дня у загальноосвітніх навчальних закладах

2018-2026

роки

управління освіти, науки та молоді облдержадміністрації,

районні державні    адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад),

заклади освіти обласного підпорядкування

 

потреба визначена, групи продовженого дня створено

9.

Забезпечення гарячим харчуванням дітей у загальноосвітніх навчальних закладах

2018-2026

роки

управління освіти, науки та молоді облдержадміністрації,

районні державні    адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад),

заклади освіти обласного підпорядкування

 

потреби визначені. Дітям надається гаряче харчування

Медичні послуги

10.

Створення відділення консультативно- катамнестичного спостереження в складі обласного дитячого територіального медичного об’єднання з метою попередження та зменшення негативних наслідків у новонароджених, що перенесли критичний стан або важку хворобу відразу після народження для зменшення кількості відмов від дітей за медичними показаннями

2018-2020 роки

управління охорони здоров’я облдержадміністрації,  Волинське обласне дитяче територіальне медичне об’єднання

2018-2019 роки

 

1

2

3

4

5

6

11.

Відкриття перинатального центру для надання високоспеціалізованої медичної допомоги вагітним, породіллям та новонародженим групи високого ризику з метою зниження та попередження дитячої інвалідності і відповідно зниження числа відмов від дітей за медичними показаннями

 

управління охорони здоров’я облдержадміністрації

березень 2019 року

 

12.

Відкриття у дитячих відділеннях центральних районних лікарень палат для проведення ранньої реабілітації дітей групи ризику за місцем проживання

2018-2026

роки

управління охорони здоров’я облдержадміністрації, керівники ЦРЛ, ЦМЛ, районні державні    адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад

 

забезпечено доступність дітей до послуг реабілітації

13.

Забезпечення медичного спостереження за дітьми раннього віку відповідно до галузевих стандартів та протоколів

2018-2026

роки

управління охорони здоров’я облдержадміністрації, районні державні    адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад

 

діти раннього віку  охоплені медичним наглядом

14.

Створення ефективної системи надання первинної медичної допомоги відповідно до встановлених нормативів

2018-2026

роки

управління охорони здоров’я облдержадміністрації,

районні державні    адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

 

усі діти мають доступ до медичних послуг

15.

Забезпечення своєчасного інформування соціальних працівників про новонароджених та дітей раннього віку, які проживають у сім’ях, що

2018-2026

управління охорони здоров’я облдержадміністрації,

 

надання допомоги сім’ям з дітьми

1

2

3

4

5

6

 

опинились у складних життєвих обставинах

 

районні державні    адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

 

 

16.

Забезпечення ефективної системи вторинної медичної допомоги. Розвиток закладів, що надають високоспеціалізовану медичну допомогу дитячому населенню

2018-2026

роки

управління охорони здоров’я облдержадміністрації,

керівники закладів охорони здоров’я

 

 

мережа закладів розвинена та функціонує

17.

Удосконалення роботи мережі центрів/кабінетів планування сім’ї зі школами відповідального батьківства

2018-2026

роки

управління охорони здоров’я облдержадміністрації,

районні державні    адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад

 

впроваджується програма навчання молодих батьків по догляду та вихованню дітей

18.

Введення посад медичної сестри у закладах дошкільної та загальної середньої освіти

2018-2026

роки

управління освіти, науки та молоді облдержадміністрації,

районні державні    адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

 

забезпечення безпечного середовища для дітей

1

2

3

4

5

6

19.

Вивчення можливості організації надання паліативної допомоги дітям мобільною бригадою  на базі обласного спеціалізованого будинку дитини

2019-2026

роки

управління охорони здоров’я облдержадміністрації

 

2018 рік

розроблено примірне положення про виїзну бригаду

20.

Матеріально-технічне оснащення виїзної паліативної бригади для дітей

2019-2026

роки

управління охорони здоров’я облдержадміністрації,

обласний спеціалізований будинок дитини

2018-2019

роки

визначено потребу коштів  у забезпеченні функціонування виїзної паліативної бригади

21.

Навчання персоналу з надання паліативної допомоги дітям

2019-2026

роки

управління охорони здоров’я облдержадміністрації,

обласний спеціалізований будинок дитини

2018-2019

роки

персонал навчений

Соціальні послуги

22.

Проведення комплексної оцінки потреб у соціальних послугах в кожній об’єднаній територіальній громаді

І півріччя 2019 року

обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, департамент соціального захисту населення, служба у справах дітей, управління освіти, науки та молоді, управління охорони здоров'я облдержадміністрації, виконкоми  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

 

оцінка проведена,

потреби виявлені

1

2

3

4

5

6

23.

Розробка перспективних планів розвитку соціальних послуг для сімей та дітей

до кінця 2019 року

виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

 

 

24.

Створення та забезпечення функціонування системи соціальних послуг для дітей та сімей з дітьми в кожній громаді

2018-2026 роки

департамент соціального захисту населення облдержадміністрації,

обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, районні державні    адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

 

введено посади і працевлаштовано

604 фахівці з соціальної роботи

25.

Забезпечення надання у громадах соціальних послуг для дітей і сімей у складних життєвих обставинах, упровадження програм адресної підтримки сімей з дітьми у СЖО

2018-2026

роки

районні державні    адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

 

 

діти та сім’ї у складних життєвих обставинах перебувають під соціальним супроводом та отримують допомогу, відповідно до потреб

1

2

3

4

5

6

26.

Розвиток послуг консультування з питань соціального захисту

2018-2026

роки

департамент соціального захисту населення облдержадміністрації,

обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, районні державні    адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

 

послуги консультування надаються у кожній громаді

27.

Організація та проведення навчальних тренінгів для фахівців із соціальної роботи

 

 

 

2018-2026

роки

обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, районні державні    адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

12 000 тис.гривень

обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, голови районних держадміністрацій, міських рад, ОТГ, недержавні організації (за згодою)

28.

Забезпечення розвитку інституту наставництва для дітей, які виховуються в закладах з метою їхньої підготовки до самостійного життя

2018 – 2025

роки

обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, служба у справах дітей, управління освіти і науки облдерж-адміністрації  районні державні    адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

6 000 тис. гривень

 

1

2

3

4

5

6

29.

Створення і розвиток послуги для підтримки, забезпечення соціальної інтеграції випускників інтернатних закладів

2019 – 2021

роки

обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, райдержадміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

 

до 2023 року

100% випускників інтернатних установ (діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування) отримують послугу

 

30.

Методичне забезпечення функціонування соціального гуртожитку для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа

2018 – 2026

роки

обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

 

 

31.

Створення послуги денного догляду

2019-2024

роки

департамент соціального захисту населення, управління охорони здоров’я облдержадміністрації,

райдержадміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

 

діти, які потребують, отримують послугу денного догляду

32.

Створення послуги тимчасового перепочинку для батьків, які виховують дітей з комплексними обмеженнями можливостей

2020-2026

роки

департамент соціального захисту населення, управління охорони здоров’я облдержадміністрації,

райдержадміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

 

батьки мають можливість користуватись послугою

1

2

3

4

5

6

33.

Впровадження механізму замовлення соціальних послуг у недержавних організацій

до

2024 року

департамент соціального захисту населення, облдержадміністрації,

районні державні    адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

 

механізм упроваджений

Можливість замовлення  соціальних послуг у недержавних організацій

34.

Проведення аудиту і створення реєстру постачальників соціальних послуг

до

2021 року

департамент соціального захисту населення, облдержадміністрації

 

реєстр складено і підтримується в актуальному стані

Реабілітаційні послуги

35.

Визначення потреби в реабілітаційних послугах для дітей з обмеженими можливостями

2019-2020

роки

департамент соціального захисту населення, управління охорони здоров’я облдержадміністрації,

обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, райдержадміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

 

аналіз проведений.

Потреби виявлені

36.

Розширити площі денного стаціонару  центру ранньої реабілітації будинку дитини за рахунок вивільнених групових приміщень внаслідок запланованого зменшення поступлення в заклад дітей раннього віку (до 3х років) з поступовим повним перепрофілюванням будинку дитини в центр раннього втручання

2019-2026 роки

управління охорони здоров’я облдержадміністрації,

обласний спеціалізований будинок дитини

у межах кошторисних видатків

збільшення вдвічі щорічної  кількості дітей що отримали послуги в центрі ранньої реабілітації

1

2

3

4

5

6

37.

Надання батькам дітей з інвалідністю (або особам, які їх заміняюють)  психологічної підтримки з одночасним проведенням курсів ранньої реабілітації

2021-2026 роки

управління охорони здоров’я облдержадміністрації,

обласний спеціалізований будинок дитини

у межах кошторисного з залученням спонсорських коштів для реконструкції групових приміщень

проводиться

38.

Створення послуги персонального асистента для дітей з комплексним порушенням розвитку

2012-2026

роки

департамент соціального захисту населення облдержадміністрації

 

послуги надаються дітям

39.

Створення служби соціального таксі для підвезення дітей з інвалідністю до реабілітаційних центрів

2020-2026

роки

виконкоми міських (міст обласного значення) рад, сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

 

 

ІІІ. Розвиток сімейних та інших форм альтернативного догляду для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

Специфічні цілі:

створення системи якісних і ефективних форм альтернативного догляду;

створення умов для забезпечення прав дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, на  проживання і виховання в сім'ї або в умовах максимально наближених до сімейного середовища

1.       

Створення служби у справах дітей та сім’ї в кожній ОТГ:

2021 рік - 80%

2026 рік - 100%

2019-2026 роки

виконкоми сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

 

служби у справах дітей та сім’ї створені

2.       

Організація і проведення підвищення кваліфікації фахівців із соціальної роботи, які здійснюють соціальний супровід/супроводження сімей, у яких виховуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування

постійно

обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

 

до 01 січня 2020 року пройдуть навчання і отримають відповідні сертифікати 90% фахівців із соціальної роботи

3.       

Забезпечення систематичного підбору та навчання кандидатів в усиновлювачі, опікуни/піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі

2018–2024 роки

служба у справах дітей облдержадміністрації, обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

 

до 2024 року не менше ніж по 1 кандидату в кожному районі, ОТГ. Пройдуть навчання не менше 20 кандидатів.

1

2

3

4

5

6

4.       

Забезпечення якісним систематичним соціальним супроводом/супроводженням опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів патронатних вихователів та дітей, які проживають у цих сім’ях

2018-2026 роки

обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

 

потреби виявлені.

Підтримка надана

 

5.       

Функціонування груп взаємодопомоги  прийомних батьків, батьків-вихователів

2019-2026 роки

обласний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, районні державні адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад виконкоми  сільських, селищних рад (об’єднаних територіальних громад)

 

у всіх адміністративно-територіальних одиницях створені і працюють  групи взаємопідтримки прийомних батьків, підвищення виховного потенціалу прийомних батьків, батьків-вихователів

 

6.       

Забезпечення створення сімей патронатних вихователів у громадах

до 2026 року

обласний центр соціальних служб для сім”ї, дітей та молоді, виконкоми міських, сільських, селищних рад (об’єднаних територіальних громад)

 

у 30% громад створити сім”ї патронатних вихователів

7.       

Створення дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей

 

2018-2026

районні державні адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад, сільських, селищних рад (об’єднаних територіальних громад)

 

 

розвиток мережі сімейних форм виховання для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

1

2

3

4

5

6

8.       

Створення малих групових будинків (МГБ)

2019-2025 роки

районні державні адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад, сільських, селищних рад (об’єднаних територіальних громад)

 

запровадження наближених до сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

9.       

Забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування та осіб з їх числа, які перебувають на квартирному та соціальному квартирному обліку

2019-2026 роки

районні державні адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад, сільських, селищних рад (об’єднаних територіальних громад)

 

особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що перебували на обліку, отримали житло

IV.     Кадрове забезпечення реформування системи інституційного догляду та виховання дітей

Специфічні цілі:

організація підготовки та перепідготовки всіх суб'єктів, що мають повноваження і відповідальність в процесі реалізації Регіонального стратегічного плану дій з реформування системи інституційного догляду та виховання дітей у Волинській області на 2018-2026 роки;

забезпечення достатньої кількості фахівців, які здійснюють свою діяльність у сфері захисту прав дітей та надання їм послуг;

забезпечення нових структур, служб, послуг якісними кадровими ресурсами;

обслуговування та керування професійної реконверсії (перепідготовки) кадрового потенціалу зі сфери інституційного догляду та виховання дітей.

1.       

Розробка і впровадження плану і програм навчання різних категорій керівників і фахівців з реалізації Регіонального стратегічного плану дій з реформування системи інституційного догляду та виховання дітей у Волинській області на 2018-2026 роки

2018-2019 роки

управління освіти, науки та молоді, департамент соціального захисту населення, управління охорони здоров'я, служба у справах дітей облдержадміністрації, обласний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді

 

план розроблений і затверджений.

Програми розроблені і впроваджуються

1

2

3

4

5

6

2.       

Введення посадових одиниць для кадрового забезпечення інклюзивно-ресурсних центрів (ІРЦ). Підготовка персоналу

 

2018-2020 роки

управління освіти, науки та молоді облдержадміністрації, районні державні адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) ради, сільських, селищних рад (об’єднаних територіальних громад)

 

ІРЦ забезпечені кваліфікованими кадрами, персонал навчений

3.       

Введення посадових одиниць персоналу підтримки в загальноосвітніх навчальних закладах

2018-2026 роки

управління освіти, науки та молоді облдержадміністрації, районні державні адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) ради, сільських, селищних рад (об’єднаних територіальних громад)

 

структури і послуги підтримки забезпечені кваліфікованими кадрами

4.       

Введення посадових одиниць персоналу підтримки в закладах дошкільної освіти

2020-2026 роки

управління освіти, науки та молоді облдержадміністрації, районні державні адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) ради, сільських, селищних рад (об’єднаних територіальних громад)

 

 

структури і послуги підтримки забезпечені кваліфікованими кадрами

1

2

3

4

5

6

5.       

Розробка плану і програм навчання всіх категорій персоналу підтримки, впровадження програм

2018-2021 року

управління освіти і науки облдержадміністрації

 

план і програма розроблені.

Курси організовані, персонал підготовлено

6.       

Кадрове забезпечення катамнестичного спостереження у Волинському обласному дитячому територіальному медичному об’єднанні. Підготовка персоналу

2019-2020 року

управління охорони здоров'я облдержадміністрації,

Волинське обласне дитяче територіальне медичне об’єднання

 

кабінет обладнаний,

фахівці пройшли навчання

7.       

Розробка і впровадження програми для забезпечення підготовки спеціалістів для шкіл відповідального батьківства

2019-2021 року

управління охорони здоров'я облдержадміністрації

 

персонал для шкіл відповідального батьківства навчений

8.       

Розробка і впровадження програми для підготовки фахівців центру медичної реабілітації та паліативної допомоги для дітей

2019-2020 року

управління охорони здоров'я облдержадміністрації

 

спеціалісти центрів і відділень медичної реабілітації навчені і продовжують безперервне навчання

9.       

Забезпечення персоналом служби соціального працівника на рівні громади. Підготовка соціальних працівників

2019-2026 року

департамент соціального захисту населення облдержадміністрації, районні державні адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад, сільських, селищних рад (об’єднаних територіальних громад)

 

 

10.   

Забезпечення персоналом центрів денного догляду. Підготовка персоналу

2020-2022 рр.

департамент соціального захисту населення, районні державні адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад, сільських, селищних рад (об’єднаних територіальних громад)

 

посади створені, фахівці навчені

1

2

3

4

5

6

11.   

Забезпечення персоналом послуги тимчасового відпочинку (перепочинку) для батьків, які доглядають за дітьми з комплексними обмеженнями можливостей. Підготовка персоналу

2020-2023 роки

департамент соціального захисту населення облдержадміністрації, районні державні адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад, сільських, селищних рад (об’єднаних територіальних громад)

 

посади створені, фахівці навчені

12.   

Забезпечення підготовки наставників дитини з метою соціальної адаптації випускників інтернатних установ

2019-2026

роки

обласний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, районні державні адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад, сільських, селищних рад (об’єднаних територіальних громад)

 

наставники навчені і сприяють життєвій адаптації випускників інтернатних установ

13.   

Забезпечення персоналом послуги соціального гуртожитку. Підготовка персоналу

2018-2025 роки

обласний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, департамент соціального захисту населення облдержадміністрації

 

спеціалісти навчені

14.   

Підготовка персоналу центру соціально-психологічної реабілітації дітей

2018-2022 роки

служба у справах дітей, управління освіти і науки, охорони здоров’я  облдержадміністрації

 

 

1

2

3

4

5

6

15.   

Забезпечення персоналом послуги Персональний асистент. Підготовка персоналу

2020-2026 роки

департамент соціального захисту населення, управління охорони здоров'я облдержадміністрації

 

посади створені,  фахівці навчені

16.   

Забезпечення персоналом сімей патронатних вихователів. Підготовка персоналу

2018-2026 роки

обласний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, районні державні адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад, сільських, селищних рад (об’єднаних територіальних громад)

 

 

17.   

Забезпечення підбору прийомних батьків та батьків-вихователів. Підготовка персоналу

2018-2026 роки

обласний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, районні державні адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад, сільських, селищних рад (об’єднаних територіальних громад)

 

 

18.   

Забезпечення персоналом малих групових будинків (МГБ). Підготовка персоналу

2019-2025 роки

районні державні адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад, сільських, селищних рад (об’єднаних територіальних громад)

 

 

 

1

2

3

4

5

6

V.    Трансформація установ інституційного догляду та виховання дітей

Специфічні цілі:

поступове зменшення кількості дітей в установах інституційного догляду та виховання на 20% щороку (починаючи з 2018 року);

скорочення кількості закладів інституційного догляду та виховання дітей на 15% щороку (починаючи з 2019 року);

припинення до 2026 року діяльності всіх типів установ інституційного догляду та виховання дітей, в яких проживає понад 10 вихованців.

1.       

Вивчення потреб дітей-вихованців кожної школи-інтернату та їх сімей

відповідно до черговості трансфор-мації закладів системи інституційного догляду та виховання дітей

управління освіти, науки та молоді, охорони здоров’я, служба у справах дітей облдержадміністрації, обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді,  районні державні адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад, сільських, селищних рад (об’єднаних територіальних громад)

 

підготовлено аналітичні звіти щодо потреб дітей-вихованців інституцій з визначенням необхідних послуг у громаді за місцем майбутнього повернення дитини

2.       

Перевірка наявності послуг у громадах відповідно до потреб дітей та їх сімей

відповідно до черговості трансфор-мації закладів системи інституційного догляду та виховання дітей

управління освіти, науки та молоді, охорони здоров’я, служба у справах дітей, департамент соціального захисту населення облдержадміністрації, обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді,  районні державні адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад, сільських, селищних рад (об’єднаних територіальних громад)

 

підготовлено аналітичну записку щодо наявності послуг у громадах

3.       

Скласти план трансформації кожного закладу інституційного догляду

відповідно до черговості трансформації закладів системи інституційного догляду дітей

управління освіти, науки та молоді, охорони здоров’я, служба у справах дітей облдержадміністрації

 

погоджений План трансформації інституцій

1

2

3

4

5

6

4.       

Проведення комплексної оцінки закладів

2019-2024

роки

управління освіти, науки та молоді, охорони здоров'я, служба у справах дітей облдержадміністрації, обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

 

звіти оцінки розроблені

5.       

Розробка індивідуальних планів реінтеграції кожної дитини, розміщеної в закладі інституційного догляду та виховання на основі проведення комплексної оцінки потреб кожної дитини

2019-2024

роки

управління освіти, науки та молоді, департамент соціального захисту населення, управління охорони здоров'я, служба у справах дітей облдержадміністрації, установи інституційного догляду та виховання дітей, неурядові організації (за згодою)

 

звіти оцінки розроблені.

Індивідуальні плани реінтеграції  дитини розроблені

6.       

Здійснення аналізу та планування перекваліфікації та застосування кадрових ресурсів кожного закладу інституційного догляду та виховання дітей

2019-2024

роки

управління освіти, науки та молоді, департамент соціального захисту населення, управління охорони здоров'я, служба у справах дітей облдержадміністрації, установи інституційного догляду та виховання дітей, неурядові організації (за згодою)

 

аналіз проведений.

План використання людських ресурсів розроблений

7.       

Здійснення аналізу та планування перерозподілу матеріальних ресурсів кожного закладу інституційного догляду та виховання дітей

2019-2024

роки

управління освіти, науки та молоді, охорони здоров'я служба у справах дітей облдержадміністрації, установи інституційного догляду та виховання дітей, неурядові організації (за згодою)

 

аналіз проведений.

План використання матеріальних ресурсів розроблений

VI.      Інформаційно-просвітницька діяльність

Специфічні цілі:

забезпечення поінформованості керівників і фахівців різних рівнів про процеси реформи;

інформування громадськості та батьків про права дитини на сім'ю, на освіту в загальному середовищі і про обов'язки дорослих забезпечити реалізацію цих прав;

просування значущості та необхідності розвитку альтернативних форм захисту дітей у ситуації ризику для забезпечення впровадження прав дітей та поліпшення добробуту дітей та їх сімей.

1.       

Інформування громадськості про реалізацію регіонального стратегічного плану дій щодо реформування системи інституційного догляду та

2018-2026

роки

відділ інформаційної політики, департамент соціального захисту

 

забезпечено широке інформування громадськості

1

2

3

4

5

6

2.       

виховання дітей в області на 2018-2026 роки, його цілі і завдання

 

населення облдержадміні-страції, управління охорони здоров’я, освіти, науки та молоді, служба у справах дітей облдержадміністрації,

обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, районні державні    адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

 

 

3.       

Забезпечення створення і функціонування окремого розділу на сторінці обласної державної адміністрації

2019

рік

відділ інформаційної політики облдержадміністрації

 

створено спеціальний розділ

4.       

Розробка інформаційних роз'яснювальних матеріалів: брошури, листівки, плакати, буклети для різних цільових аудиторій

2019-2020 роки

обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді,  управління освіти, науки та молоді, служба у справах дітей, департамент соціального захисту населення облдержадміністрації, районні державні адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

 

розроблені матеріали поширюються на всій території області

5.       

Організація заходів щодо обговорення із співробітниками установ, батьками дітей, які виховуються в них, і громадськими організаціями плану трансформації закладів

2019-2024

управління освіти, науки та молоді, охорони здоров'я, служба у справах дітей облдержадміністрації

 

погоджено план зустрічей з ключовими аудиторіями для обговорення плану трансформації

1

2

3

4

5

6

6.       

Проведення прес-конференцій та брифінгів з актуальних питань деінституціалізації

2019-2026

роки

відділ інформаційної політики, департамент соціального захисту населення, управління охорони здоров’я, освіти, науки та молоді, служба у справах дітей облдержадміністрації,

обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, районні державні    адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

 

комунікаційний план виконується

7.       

Визначення основних цільових аудиторій для комунікації і підготовка ключових повідомлень

2019-2020

роки

відділ інформаційної політики, департамент соціального захисту населення, управління охорони здоров’я, освіти, науки та молоді, служба у справах дітей облдержадміністрації,

обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, районні державні    адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

 

цільові аудиторії визначені і ключові повідомлення підготовлені

1

2

3

4

5

6

8.       

Організація комунікаційних кампаній

2019-2026

роки

відділ інформаційної політики, департамент соціального захисту населення, управління охорони здоров’я, освіти, науки та молоді, служба у справах дітей облдержадміні-страції, обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, районні державні    адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

 

3 кампанії організовані

VII.          Залучення ресурсів для виконання Регіонального плану

Специфічні цілі:

гарантування стабільного і достатнього фінансування для виконання заходів Регіонального плану;

забезпечення ефективності використання коштів, що спрямовуються на систему захисту, догляду та виховання дітей

1.       

Щороку передбачати кошти для фінансового забезпечення заходів Регіонального плану

2018-2026

роки

департамент соціального захисту населення, управління охорони здоров’я, освіти, науки та молоді, служба у справах дітей, департамент фінансів облдержадміні-страції, обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, райдержадмі-ністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

 

подані заявки на включення до бюджету коштів для виконання заходів.

Затверджений бюджет

1

2

3

4

5

6

2.       

Здійснення аналізу та планування перерозподілу фінансових ресурсів кожного закладу інституційного догляду та виховання дітей для  створення послуг нового типу

2019-2024

роки

департамент фінансів, управління освіти, науки та моді, департамент соціального захисту населення, управління охорони здоров'я облдержадміністрації

 

аналіз проведений.

План використання фінансових ресурсів розроблений

3.       

Проведення заходів щодо виявлення позабюджетних, альтернативних джерел фінансування та налагодження співпраці з міжнародними донорськими проектами і програмами технічної допомоги та грантів

2020-2026

роки

управління освіти, науки та молоді, департамент соціального захисту населення, управління охорони здоров'я, служба у справах дітей облдержадміністрації,  неурядові організації

(за згодою)

 

впроваджені проекти.

Використані позабюджетні, альтернативні джерела

4.       

Проведення щорічного конкурсу з метою залучення недержавних суб'єктів до надання соціальних послуг дітям та дітям з сім'ями через механізм соціального замовлення, програмно-цільовий метод та ін.

2019-2026

роки

департаменти фінансів, соціального захисту населення облдержадміністрації, районні державні    адміністрації, виконкоми міських (міст обласного значення) рад,  сільських, селищних та міських рад (об’єднаних територіальних громад)

 

організований конкурс.

Кошти залучені

VIII.              Моніторинг та оцінка виконання Регіонального плану

Специфічні цілі:

забезпечення реалізації Регіонального плану у встановлені терміни та у відповідності з встановленими показниками;

забезпечення прозорості процесу реалізації Регіонального плану;

інформування жителів регіону про результати виконання Регіонального плану;

забезпечення моніторингу та оцінки стану дітей для гарантування їхнього добробуту в процесі впровадження Регіонального плану

1.       

Розробити систему моніторингу та оцінки, визначити основні джерела отримання даних, методи збору інформації, визначити індикатори (кількісні та/або якісні), які будуть

2019 рік

департамент соціального захисту населення, управління охорони здоров’я, освіти, науки та молоді, служба у справах дітей, департамент

 

затверджене рішення про організацію моніторингу

1

2

3

4

5

6

 

характеризувати результативність реалізації заходів Регіонального плану

 

фінансів облдержадміністрації,

обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

 

 

2.       

Планування і проведення моніторингу та оцінки виконання Регіонального плану структурними підрозділами обласної державної адміністрації

2018-2026

роки

департамент соціального захисту населення, управління охорони здоров’я, освіти, науки та молоді, служба у справах дітей, департамент фінансів, відділ інформаційної політики облдержадміністрації,

обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді,

 

відомчі затверджені плани

3.       

Розробка та затвердження форм звітності про результати проведення моніторингу та оцінки виконання Регіонального плану

2019

рік

обласна державна адміністрація

 

розроблені, затверджені форми

4.       

Визначення працівників, які відповідатимуть за збір інформації, необхідної для моніторингу реалізації Регіонального плану

2018

рік

департамент соціального захисту населення, управління охорони здоров’я, освіти, науки та молоді, служба у справах дітей, департамент фінансів, облдержадміністрації,

обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

 

призначено відповідальних осіб

5.       

Подання відомчих звітів про виконання Регіонального плану на засіданнях міжвідомчої робочої групи

2018-2026

роки

департамент соціального захисту населення, управління охорони здоров’я, освіти, науки та молоді, служба у справах дітей, відділ інформаційної політики облдержадміні-страції, обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

 

представлені звіти.

Прийняті рішення

6.       

Проведення аналізу цільового/адресного використання фінансових ресурсів у рамках виконання заходів Регіонального плану

щороку

(до 15.02. наступного  за звітним роком)

департамент фінансів облдержадміністрації

 

 

розроблений звіт за результатами аналізу

1

2

3

4

5

6

7.       

Підготовка та оприлюднення щорічного підсумкового звіту про результати проведення моніторингу виконання Регіонального плану

щороку

(до 15.02. наступного  за звітним роком)

служба у справах дітей, управління освіти, науки та молоді, департамент соціального захисту населення, управління охорони здоров'я, департамент фінансів, відділ інформаційної політики облдержадміні-страції, обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

 

опублікований звіт

8.       

Плановий перегляд і кореляція Регіонального плану

2021

2024

2026

роки

служба у справах дітей, управління освіти, науки та молоді, департамент соціального захисту населення, управління охорони здоров'я, департамент фінансів, відділ інформаційної політики облдержадміні-страції, обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

 

внесені зміни та доповнення (у разі потреби)

9.       

Організація і проведення обласної конференції щодо реалізації Регіонального плану

2021

2024

2026

роки

служба у справах дітей, управління освіти, науки та молоді, департамент соціального захисту населення, управління охорони здоров'я, департамент фінансів, відділ інформаційної політики облдержадміні-страції, обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

 

3 організованих конференції

10.   

Висвітлення результатів моніторингу на офіційному сайті обласної державної адміністрації, на сайтах її структурних підрозділів, в інших засобах масової інформації

2018-2026

роки

служба у справах дітей, управління освіти, науки та молоді, департамент соціального захисту населення, управління охорони здоров'я, департамент фінансів, відділ інформаційної політики облдержадміні-страції, обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

 

висвітлення на сайті