Роз’яснення щодо експлуатації генераторів
Роз’яснення щодо ситуації із отриманням дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від експлуатації генераторів
У зв’язку із військовою агресією російської федерації проти України електропостачання в багатьох регіонах країни є недостатнім і нерегулярним. Аварійні та віялові відключення електроенергії в Україні спричинили попит на генератори та акумулятори, як альтернативні джерела енергії. Особлива потреба у генераторах, за екстреного відключення електрики виникла у критичної інфраструктури, проте автономні дизельні та/або бензинові генератори є інтенсивними забруднювачами атмосферного повітря.
Статтею 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» визначено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися лише після отримання дозволу.
Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами – це офіційний документ, який дає право суб'єктам господарювання, а саме: підприємствам, установам, організаціям та громадянам-підприємцям – експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.
Разом з тим, в умовах воєнного стану постановою Кабінету Міністрів України від 18.03.2022 №314 "Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану" (далі-постанова) встановлено, що в період воєнного стану право на провадження господарської діяльності суб’єкти господарювання можуть набувати на підставі декларації про провадження господарської діяльності, що містить відомості згідно з додатком 1 до даної постанови, без отримання дозвільних документів (документів дозвільного характеру, ліцензій або інших результатів надання публічних послуг), крім видів господарської діяльності за переліком згідно з додатком 2 до постанови.
Враховуючи зазначене, суб'єкти господарювання, які встановили генератори в період воєнного стану, можуть подати декларацію, а не отримувати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Крім того, фахівці ДСНС надали роз’яснення щодо заходів безпеки під час використання бензинових та дизельних генераторів з яким можна ознайомитись за посиланням: https://pl.dsns.gov.ua/uk/news/ostanni-novini/zaxodi-bezpeki-pid-cas-vikoristannia-benzinovix-ta-dizelnix-generatoriv
Управління екології та природних ресурсів облдержадміністрації