20220518164259.JPG, фото
18 травня 2022, 16:41
останні оновлення: 18 травня 2022

Свято Польщі в Волинській ДОУНБ імені Олени Пчілки

15 травня 2022 року Товариство польської культури імені Тадеуша Костюшка в Луцьку спільно зі творчим партнером – Волинською державною обласною універсальною науковою бібліотекою імені Олени Пчілки відзначило державне свято польського народу – День Конституції, якій виповнилося 231 рік з часу прийняття. Під час дійства підкреслювалося, що Конституція Польщі 1791 року, ухвалена чотирирічним сеймом, є однією з перших у світі конституцій – після Конституції України Пилипа Орлика 1710  та Конституції США 1787 років. У роки панування комуністичного режиму на відзначення річниць прийняття цього документу у Польщі була накладена заборона. До патріотичного календаря наших західних сусідів свято повернулося лише 1990 року. У прийнятті Конституції важливу роль зіграли польський король Станіслав-Август Понятковський, котрий походив із українських етнічних теренів, та Гуго Коллонтай, уродженець містечка Великі Дедеркали (нині – село на Кременеччині Тернопільської області). Причетність до появи Конституції мав письменник, політик Юліан Урсин Нємцевич.

День Конституції у Польщі – одне з найбільших свят, що символізує національне єднання, незалежність та ствердження демократичних засад. Польща залишається для багатьох країн прикладом демократичних перетворень. У 2021 році поряд із главами держав Латвії, Литви, Естонії. Президент України Володимир Зеленський брав участь в ювілейних урочистостях з нагоди 230-ої річниці прийняття Конституції Польщі. А в 2022 році в ході телефонної розмови з Президентом Польщі Анжеєм Дудою глава Української держави привітав лідера Польщі та братній польський народ із черговою річницею Конституції. У свою чергу Анжей Дуда висловився за міцну дружбу з Україною, зазначивши, що на «десятиріччя, а, можливо й на сторіччя, як пророче про це сказав Володимир Зеленський, між нашими країнами – Польщею та Україною – не буде більше кордону».

Український народ в дні агресії, розв’язаної росією проти України, як ніколи, відчуває підтримку країни, через яку постачається зброя, гуманітарна допомога і пальне. У сусідній країні нині перебуває понад 2 млн українців, які відчули тепло і розуміння польської землі.

Модератор історичної години Жанна Литвина, завідувач відділу читальних залів, нагадала про те, що 2 травня поляки також у всьому світі відзначили День прапора і День Полонії та поляків за кордоном. 20 мільйонів поляків та осіб польського походження мешкають поза межами вітчизни. Польська спільнота в Україні налічує біля 145 тис осіб.

Із словами привітання з нагоди державного свята братнього народу звернулася до присутніх голова Товариства польської культури  імені Тадеуша Костюшка Ніна Поремська.

Пам’ять воїнів і цивільних громадян, загиблих у ході російсько-української війни, було вшановано хвилиною мовчання. Прозвучав фрагмент із поезії славетної польської письменниці, лауреата Нобелівської премії Віслави Шимборської у виконанні директорки бібліотеки Людмили Стасюк.

Захід був проілюстрований багатим відеорядом (автор слайдів – Олена Пишнюк, головний бібліотекар відділу документів іноземними мовами).