20190925094708.JPG, фото
25 вересня 2019, 09:45
останні оновлення: 20 грудня 2023

„Терновий вінок художниці”

     24 вересня 2019 року у мистецькій вітальні Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки відбулося вшанування пам’яті української художниці та громадської діячки Алли Горської (1929-1970). Донька організатора кіновиробництва Олександра Горського виросла в російськомовній родині радянських інтелігентів, разом із матір’ю пережила облогу Ленінграду. Закінчила Київський художній інститут (майстерня Сергія Григор’єва). Свою долю пов’язала з художником Віктором Зарецьким. Час реалізації таланту припав на роки хрущовської відлиги. Для пошуку сюжетів виїжджала на Донеччину, в околиці Чорнобиля. Займалася створенням ескізів театральних вистав. Мистецьку цінність складають її вітражі. Пішла з життя за нез’ясованих обставин 28 листопада 1970 року. За трагічною загибеллю проглядалася рука радянських каральних органів, які не могли пробачити художниці патріотичної позиції.

    На початку 60-х Алла Горська включилася в процес національного відродження, який охопив молодше покоління творчої інтелігенції Києва: з допомогою Надії Світличної опанувала українську мову, читала видання з історії України. 1962 року було створено Клуб творчої молоді, якому подружжя Зарецький-Горська надали притулок у власному помешканні. До складу клубу ввійшов цвіт українського шістдесятництва – Василь Симоненко, Ліна Костенко, Іван Драч, Іван Дзюба, Василь Стус, Євген Сверстюк, Іван Світличний, Опанас Заливаха, Людмила Семикіна, Лесь Танюк, Ірина Жиленко та ін. Владі не подобалася просвітницька діяльність клубу, і з 1964 року він припинив роботу.

   Під час мистецької години присутні оглянули уривки з документальних фільмів із спогадами про А.Горську відомих шестидесятників-волинян – Леся Танюка, Євгена Сверстюка. Був зачитаний уривок із спогадів про Аллу Горську дисидентки Наталії Каразії, родом із містечка Колки на Волині.

    Поезію Василя Стуса, присвячену пам’яті Алли Горської, „Ярій, душе…” продекламувала Наталія  Куницька. Екскурс у громадянське і мистецьке життя А.Горської провела Олена Курило, завідувач відділу літератури з питань мистецтва.