„Трохимброд: місто, яке стало легендою”
15 жовтня 2019 року у Волинській державній обласній універсальній науковій бібліотеці імені Олени Пчілки відбулася година-реквієм, присвячена вшануванню пам’яті волинського єврейського містечка з 10-тисячним населенням, стертою з мапи нацистами 1942 року. Місто посеред волинських лісів славилася своїми хліборобами і ремісниками, комерсантами і виробниками скла. Мало 7 синагог, костел і єврейські освітні заклади. Мешканці Трохимброду, що налічував понад 130 літ історії, жили в мирі з поляками та українцями. Та в 1942 році квітучого Трохимброда не стало.
Вражаючі світлини та не менш промовисті факти прозвучали під час години-реквієму з уст ведучих – бібліотекарів Марії Лавренюк та Катерини Веремчук, яка є і автором сценарію. Запрошений на захід виконавчий директор громади прогресивного іудаїзму Сергій Швардовський прокоментував рідкісні світлини з архіву трохимбродівського довоєнного життя родини його бабусі, якій чудом вдалося врятуватися та піти в партизанський загін, звідти – в лави Червоної Армії. Врятувалася також сестра бабусі – Бетті (Бася), в заміжжі – Голд, яка пізніше, під час проживання в США, написала унікальні спогади. Уривки зі спогадів Бетті Голд за книгою польського журналіста Вітольда Шабловського прочитала завідувач відділу бібліотеки Ольга Кириченко.
Про необхідність підтримки в належному стані поховань жертв нацистського терору та виховання у нащадків відповідального ставлення до минулого говорила під час виступу Оксана Сущук – голова громадської організації „Волинське відділення Всеукраїнського товариства охорони пам’ятників історії та культури”, керівник проекту „Захистимо пам’ять”.
На завершення присутні – учні технікуму Національного інституту харчових технологій – прослухали поезії Мойсея Фішбейна, Василя Симоненка у неперевершеному виконанні актриси Тетяни Холковської.