Участь Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки в засіданні ради з розвитку бібліотечної прави, організованому Міністерством культури і інформаційної політики України
18 квітня 2022 року в режимі онлайн відбулося засідання ради з питань розвитку бібліотечної справи, на якому обговорювали актуальні питання роботи бібліотек у воєнний час та вилучення книжок російських видавництв із фондів бібліотек. Модерували захід заступник керівника профільного міністерства Лариса Петасюк та народний депутат України Євгенія Кравчук. В обговоренні взяли участь і виступили народний депутат Ірина Констанкевич, президентка Української бібліотечної асоціації Оксана Бруй, директорка Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого Тамара Вилегжаніна.
До участі в обговоренні питань зареєструвався 51 представник. Учасники онлайн-зустрічі, зокрема, вели мову про вилучення російських видань із фондів бібліотек. При цьому наголошувалося на тому, що повинні бути враховані типи бібліотек та видань, а також – особливості публічних та наукових бібліотек, потреби користувачів. Книга, як і мова, потужно використовується державою-агресором. Тому позиція бібліотек повинна бути принциповою й однозначною, заснованою на утвердженні національних цінностей, на захист яких став український народ.
Відзначалася необхідність розвитку електронного видавництва книг та вироблення бізнес-моделі взаємодії з бібліотеками.
До розмови в режимі онлайн долучилася і директорка Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки Людмила Стасюк, яка акцентувала увагу на потребі прискорення темпів очищення книжкових фондів від російськомовного продукту. Бібліотеки, які в часи війни набрали рис діяльності інформаційних хабів, повинні наполегливо пропагувати українську мову, бути осередками вивчення державної мови, поширення мовної культури, ставити перепони вживанню лихослів’я.
Не менш важливою є участь книгозбірень у перейменуванні вулиць, показі героїзму воїнів збройних сил України. Водночас не може не турбувати відсутність на місцях коштів на придбання автоматизованих бібліотечних систем українського виробництва. Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки потребує, як і багато інших регіональних бібліотек, заміни систем ИРБИС на програмне забезпечення, що має українську локалізацію. Однією з таких є АБІС Koha, яка підтримує міжнародні стандарти. Означена програма була презентована в стінах бібліотеки представниками розробника в 2019 році, однак для її придбання бібліотека потребує додатково виділення 300 тис. гривень. Не менш болючим є закупівля сервера та оновлення комп’ютерної техніки для головної бібліотеки Волині.
За підсумками онлайн-конференції кожна з регіональних книгозбірень має надати пропозицій для вироблення рекомендацій, зокрема, в питаннях поетапного звільнення книжкових фондів від літератури, виданої в Російській Федерації.