Вечір літературного портрета «Письменник з мужнім і чутливим серцем» відбувся у Волинській обласній бібліотеці для юнацтва
09 грудня у читальній залі Волинської обласної бібліотеки для юнацтва відбувся вечір літературного портрета «Письменник з мужнім і чутливим серцем», присвячений 90-річчю від дня народження українського письменника-прозаїка, перекладача, педагога Григора Тютюнника.
Разом із вихованками Волинського обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Небесної Сотні пройшли стежинами життєвого та творчого шляху видатного майстра, який вражає глибокою правдою життя та який займає особливе місце як у культурно-мистецькому житті України епохи шістдесятництва, так і зокрема у її літературі. Григір Тютюнник увійшов в українську літературу як автор невеличких новел, в яких описував життя селян у повоєнні роки. Життя, сповнене сирітства, недолі, злиднів, принижень та страждань.
«Я сприймаю те, що мене оточує, і те, що діється навколо мене, спочатку почуттям, серцем, а вже потім усвідомлюю розумом – тобто страждаю двічі з одного приводу. Боже, як важко», – так говорив Григір Тютюнник.
Вечір розпочався з цитат зі щоденника та записних книжок Григора Тютюнника, які гармонійно звучали у виконанні ліцеїсток. Справді, в його творчості переплелися мудра вічність та гіркі миті. Новели й оповідання й справді народжувалися в нього по-особливому: спочатку виникали в уяві чи, радше, у спогляданні реалій життя, а потім «програвалися» на слух на людях – як правило, в ролях, майстерно, артистично. Так подати слухачам ту чи іншу житейську історію, ситуацію, характер міг лише Григір Тютюнник.
Уривки документального фільму «Григор Тютюнник. Доля» режисерів П. Засенка та О. Рябокриса дозволили почути голос письменника, спогади його друзів, земляків і таким чином краще зрозуміти його твори, його вміння передати почуття. Насправді, Григір Тютюнник «ніколи не працював над темою. Завжди працював над почуттями».
Творча спадщина Григора Тютюнника невелика за обсягом − уміщується в одному томі на 600 сторінок. Це близько сорока новел, п’ять повістей, ряд нарисів, статей та спогадів. Однак цінність літературної творчості надзвичайна.
Спільно з ліцеїстами проаналізували перлину творчості письменника, його новелу «Три зозулі з поклоном», яка чи не найглибше з усіх творів віддзеркалює внутрішній світ автора, його світобачення. В нагоді стало відео «Григір Тютюнник. Ку.КУ. Ку. Три зозулі з поклоном». «Готуйте серветки та хустинки, бо твір, хоч і короткий, але за душу хапальний. Воно й не дивно, бо писав Тютюнник про себе, своїх батьків та всевишню любов. Писав правду, тому й вийшло щиро та чутливо» – так у відео починається розповідь про новелу.
Після перегляду учениці успішно виконали завдання тесту «Як ви знаєте новелу «Три зозулі з поклоном» та познайомилися із збірками творів Григора Тютюнника на бібліотечній виставці «З любові й муки народжується письменник…»