05 жовтня 2020, 10:49
останні оновлення: 14 грудня 2020

вересень

Щомісячна аналітична довідка

про розвиток суспільно-політичної ситуації та актуальні питання в інших сферах життя Волинської області

(за вересень 2020 року)

 

 1. Загальна оцінка суспільно-політичної ситуації та основних політичних процесів в регіоні

У вересні суспільно-політична ситуація у Волинській області характеризувалась помірним рівнем активності та перебувала на контролі.

Протягом місяця представники влади проводили наради та зустрічі, що стосувались вирішення пріоритетних завдань соціально-економічного розвитку області, зокрема: будівництва та реконструкції амбулаторій загальної практики сімейної медицини; реалізації в області національного проєкту «Велике будівництво»; виконання ремонтно-будівельних робіт на автомобільних дорогах загального користування державного і місцевого значення. Особливу увагу у звітному періоді керівництво області приділяло впровадженню в закладах освіти протиепідемічних правил та запобіганню поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19 в умовах підвищеного ризику через настання нового навчального року.

 1. Інформація про осередки політичних партій

Загалом на Волині зареєстровано 262 обласних організацій політичних партій.

Найбільш впливовими у регіоні є обласні організації «Українське об’єднання патріотів – УКРОП», ВО «Свобода», ВО «Батьківщина», ПП «Громадянський рух «Свідомі», ПП «Національний Корпус». «Українське об’єднання патріотів – УКРОП» втратила свої лідерські позиції. На її основі її регіональних структур екс-голова обласної ради І.Палиця розбудовує ПП «За майбутнє»). Представники цих партій беруть активну участь у суспільно-політичному житті краю, проводять публічні заходи та організовують інформаційні кампанії у засобах масової інформації, брали активну участь у виборах до ОТГ, президентських та парламентських виборах 2019 року.

У Волинській обласній раді налічується 64 депутати. Голова облради – І.Вахович (ПП «УКРОП»), перший заступник – Ю.Поліщук (ВО «Свобода»), заступник – Р.Карпюк (обраний від ВО «Батьківщина»). В обласній раді створено фракції: ПП «УКРОП» (18 депутатів), ВО «Батьківщина» (9), ВО «Свобода» (7), ПП «Об’єднання «Самопоміч» (4), позафракційні (10), депутатська група «Патріоти Волині» (16). Сформовано 9 постійних депутатських комісій.

У Луцькій міській раді (42 депутати) створено такі фракції: ПП «УКРОП» (15 депутатів), «Солідарність» (4), «Об’єднання «Самопоміч» (4), ВО «Батьківщина» (4), ВО «Свобода» (5), «Народний Контроль» (3), позафракційні (7). Посада міського голови залишається вакантною з 3 лютого 2017 року.

Активними діями у вересні відзначились представники обласних осередків політичних партій «За майбутнє», «Громадянський рух «Свідомі», «Свобода», «Європейська Солідарність», «Слуга народу», «Батьківщина».

Осередки політичних партій активізували свою роботу напередодні місцевих виборів. Зокрема, станом на сьогодні Луцькі міські організації ВО «Свобода», «Батьківщина», «За майбутнє» та громадський рух «Свідомі» встановили агітаційні намети для розповсюдження інформаційних бюлетенів на території міста.

29 вересня керівник партії «Радикальної Партії Олега Ляшка» на Волині Володимир Кравценюк опублікував список кандидатів до Волинської обласної ради.

 https://www.facebook.com/kravtsenyuk/posts/10221026454905422

22 вересня за круглим столом готелю «Україна» у Луцьку відбулась конференція політичної партії «Перемога Пальчевського» під час якої були представлені кандидати на місцеві вибори.

https://sylapravdy.com/hto-czi-lyudy-i-yakoyu-bula-konferencziya-volynskoyi-peremogy-palchevskogo/

21 вересня в готелі «Україна» у м. Луцьку відбулася конференція Луцької міської організації Народного Руху України, під час якої представили об’єднану команду. Громадська організація «Розвиток Мікрорайонів Міста», громадський рух «Народний контроль» та Волинська крайова організація Народного Руху України оголосили рішення про об’єднання та участь у місцевих виборах однією командою.

Волинська обласна організація партії «Слуга Народу» подала до територіальних виборчих комісій, утворених в області, пакети документів щодо реєстрації кандидатів, висунутих цією політичною силою до складу органів місцевої влади.

20 вересня в  Луцьку відбувся з’їзд партії «Європейська Солідарність», на якому були представлені кандидати на місцеві вибори. На з’їзді Волинської «Європейської Солідарності» були присутні очільниця Волинського штабу партії Юлія Вусенко, народний депутат від «Європейської Солідарності», голова Верховної Ради VIII скликання Андрій Парубій, Ганна Гопко, Володимр В’ятрович, Ігор Лапін та інші.

18 вересня у луцькій «Просвіті» відбулись партійні загальні збори народного депутата України Ігоря Палиці, під час яких затвердили списки до рад різних рівнів на вибори 25 жовтня та кандидатів на посади керівників органів місцевого самоврядування. У списках – політологи та експерти, серед претендентів на депутатські місця – усі 5 народних депутатів від Волині. 11 вересня на території Луцького замку відбувся відкритий форум прихильників політичної партії «За майбутнє». Серед спікерів заходу: Ігор Палиця, лідер політичної сили «За майбутнє»; Ігор Гузь, народний депутат від групи «Партія «За майбутнє»; Ірина Констанкевич, народна депутатка від групи «Партія «За майбутнє »; Вячеслав Рубльов, народний депутат України; Степан Івахів, народний депутат України; голова обласної ради Ірина Вахович та інші.

17 вересня Волинська обласна конференція ВО «Свобода» затвердила список кандидатів у депутати Волинської обласної ради та на посаду голів сільських селищних і міських ОТГ Волині.

15 вересня у Луцьку відбулась конференція Громадянського руху «Свідомі»  під час якої лідер руху Андрій Покровський представив список із 42-х кандидатів у депутати до Луцької міської ради.

2 вересня відбулась XVIII звітно-виборна конференція Волинської обласної парторганізації ВО «Батьківщина». У роботі конференції взяв участь керівник департаменту партійного будівництва виконавчого секретаріату партії «Батьківщина» Віктор Олійник. Делегати обрали нового голову Волинської обласної партійної організації ВО «Батьківщина» - депутата Луцької міськради Андрія Козюру, а також нових членів бюро обласної парторганізації. Депутати фракції «Батьківщина» Ковельської міськради, що у Волинській області, спрямували кошти зі своїх депутатських фондів на потреби освітніх закладів Ковеля, а саме на придбання необхідної комп’ютерної техніки та ремонт приміщень навчальних закладів міста.

Соціологічна група «Рейтинг» оприлюднила моніторинг місцевих виборів які відбудуться 25 жовтня 2020: Волинська область. Опитування проводилось з 10-14 вересня 2020 року. Лідером у рейтингу партій до обласної ради є партія «ЗА Майбутнє» - 37,8% серед тих, хто буде голосувати та визначився із вибором. Наступні голоси розподілилися так: «Слуга народу» - 12%, «Європейська солідарність» 11,7%, «Батьківщина» - 9,9%. На межі прохідного бар’єру Радикальна партія (5,4%) та «Свобода» (4,3%).

В період з 25 по 27 вересня 2020 року Агенція соціального аналізу «Соціум-ХХІ» провела соціологічне опитування політичних настроїв мешканців у місті Луцьку та населених пунктах, що приєднуються до Луцької територіальної громади. Лідерами рейтингів на виборах до Луцької міської ради є три політичні сили: партію «За Майбутнє» готові підтримати 27 % опитаних, Громадянський Рух «Свідомі» - 13,6 %, а «Європейську Солідарність» - 9,3 % серед усіх опитаних. Також 5-ти відсотковий прохідний бар’єр долають партія «Слуга народу» - 7,7 %, та «Батьківщина» - 6,3 %. Інші політичні партії поки перебувають за межами прохідного бар’єру («Свобода» - 4,5 %, «Голос» - 2,4 %, Народний Рух України – 1,9 %, «Сила і честь» - 1,4%). Близько 13% не визначились із своїм вибором до Луцької міської ради.

Матеріали зовнішньої реклами у Волинській області були виявлені на користь 8 політичних партій («За майбутнє», «Слуга народу», «Європейська Солідарність», «Громадянський рух «Свідомі», «Перемога Пальчевського», «Пропозиція», «Батьківщина» та «Наш край») та персонально на користь 10 потенційних кандидатів (Валерій Боярський, Роман Бондарук, Ігор Лісовський, Андрій Костенко, Сергій Ковальчук, Олег Уніга, Ігор Пальонка, Борис Карпус, Андрій Бадзюнь, Ірина Чебелюк).

Лідером за кількістю іміджевих матеріалів, опублікованих у ЗМІ є політична партія «За майбутнє», на користь якої та потенційних кандидатів від неї було виявлено близько 200 публікацій. Також у ЗМІ було виявлено інформаційні та рекламні матеріали (включаючи заяви партій та їх представників про рішення брати участь у виборах) щодо партій: «Слуга народу», ВО «Батьківщина», ВО «Свобода», «Європейська Солідарність», «Сила та честь», Народний Рух України, «Голос», «Громадянський рух «Свідомі».

У жовтні очікується значна активність представників обласних осередків громадських об’єднань та політичних партій напередодні місцевих виборів.

 1. Інформація про громадські організації області

В області зареєстровано близько 1 тисячі громадських об’єднань, більшість з них за спрямуванням: об’єднання ветеранів та інвалідів, освітні, фізкультурно-спортивні, культурно-виховні, правозахисні, професійні, молодіжні, дитячі, жіночі.

Активну участь у суспільно-політичному житті регіону відіграють такі громадські об’єднання як: обласна Організація ветеранів України; обласне Товариство політв’язнів та репресованих, Волинська обласна Організація Української спілки ветеранів Афганістану, обласне відділення Української спілки в’язнів-жертв нацизму, Братство ветеранів ОУН-УПА Волинського краю імені полковника Клима Савура, обласне ветеранське громадсько-культурне товариство «Холмщина», Волинський обласний відділ Союзу українок, Громадська організація «Жінки Волині», регіональне відділення Українського союзу промисловців і підприємців, Волинське обласне об’єднання організацій роботодавців, Волинська обласна Асоціація захисту прав малого та середнього бізнесу «Бізнес-Волинь».

Важливу роль у суспільно-політичному житті регіону відіграють об’єднання учасників і ветеранів АТО/ООС, волонтерів, зокрема «Спілка воїнів АТО Волині», «ВОО ветеранів АТО» та «Спілка воїнів АТО». У Луцьку діє Волинський обласний центр допомоги учасникам антитерористичної операції, який опікується проблемами ветеранів та учасників АТО, а також згуртовує довкола себе волонтерські громадські організації.

13 вересня поблизу села Новий Загорів, Локачинського району відбулись урочистості з нагоди 77-ї річниці героїчного бою УПА чоти «Берези» проти німецьких окупантів. Цьогоріч захід організували представники Локачинської «Свободи». У заході взяли участь депутат Волинської обласної ради від ВО «Свобода» Сергій Сівак, голова Локачинської районної організації ВО «Свобода» Оксана Поплавська та активісти цієї політсили. Також до заходу долучились представники ПП «Європейська Солідарність».

12 вересня у стінах Луцької міської ради відбулась зустріч з Надзвичайним та Поважним Послом Французької Республіки в Україні Етьєном де Понсен під час якої обговорили реалізацію проєкту «Шлях Королеви», а також перспективи реалізації подальших спільних ініціатив та проєктів між Луцькою міською радою і Посольством Французької Республіки в Україні. Опісля, в межах проекту «Шлях Королеви», у сквері міста Луцька відбулось відкриття пам’ятника Анні Київській.

19 травня, у зв’язку із закінченням повноважень діючої громадської ради, розпорядженням голови облдержадміністрації № 274 затверджено ініціативну групу з підготовки та проведення установчих зборів для обрання членів громадської ради. Триває процес формування нового складу громадської ради.

Інформація про результати установчих зборів, діяльність консультативно-дорадчого органу, орієнтовний план проведення консультацій з громадськістю, який щорічно складається з урахуванням пропозицій громадської ради при обласній державній адміністрації, а також відомості про проведені консультації оприлюднюються на офіційному веб-сайті облдержадміністрації в рубриках «Громадська рада», «Консультації з громадськістю».

 1. Акції протестного характеру

Протестні настрої регіону у звітному періоді стосувались проблем малого та середнього бізнесу.

9 вересня біля адмінбудівлі Волинської обласної ради відбувся пікет (близько 80 осіб) за організації ГО «Волинська обласна організація приватних роботодавців торгівельної і комерційної сфери». Мета заходу: привернення уваги до проблем малого та середнього бізнесу. Організатори пікету передали звернення до голови обласної ради Ірини Вахович та депутатам обласної ради.

3 вересня біля головного управління Національної поліції у Волинській області відбулась всеукраїнська акція на підтримку патріотів «Захист України – не злочин». Патріотичне об’єднання «Рух Опору Капітуляції» на Волині зібрало близько 40 лучан та передали звернення до правоохоронних органів з вимогою відпустити затриманих.

Станом на 1 жовтня факторів дестабілізації суспільно-політичної ситуації в області не зафіксовано. Інформація про акції протесту та чинники деструктивного характеру відсутня.

 1. Ситуація в обласній та районних (міських) радах

Впродовж вересня відбувались засідання сесій місцевих та районних рад, під час яких розглядали бюджетні, організаційні, господарські та земельні питання.

29 вересня відбулось засідання 55 чергової сесії Маневицької районної ради. Під час засідання розглянули більше 30 питань, зокрема:- про звернення Маневицької районної ради Волинської області до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, народних депутатів України Палиці І.П., Констанкевич І.М., Гузя І.В., Івахіва С.П., Рубльова В.В., Стернійчука В.О. щодо логічного завершення реформи децентралізації; - про підтримку звернення Маневицької селищної ради до Президента України,  Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, народного  депутата України від виборчого округу № 23, Констанкевич І.М., народного депутата України Веніславського Ф.В., голови Волинської ОДА Погуляйка Ю.М.  щодо виключення Маневицької селищної ради зі складу утвореного Камінь-Каширського району та включення Маневицької селищної ради до складу утвореного Ковельського району; -  про подання Маневицькою районною радою позовної заяви до Верховного Суду України (Касаційного адміністративного суду) щодо визнання Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 за № 807-ІX протиправною та нечинною в частині ліквідації Маневицького району Волинської області.

25 вересня відбулось засідання 93 позачергової сесії Луцької міської ради.  Депутати озвучили свої запити і запитання, затвердили Комплексну програму підтримки військовослужбовців, призваних на військову службу по мобілізації, членів їх сімей, а також сімей загиблих (померлих) військовослужбовців-мешканців м. Луцька, Концепцію розміщення та розвитку зовнішньої реклами та вивісок в місті Луцьку. Окрім цього, депутати розглянули понад шістдесят земельних питань. Чотири земельні ділянки було надано у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд сім’ям загиблих учасників АТО.

10 вересня голова облдержадміністрації Юрій Погуляйко взяв участь у роботі позачергової 31 сесії обласної ради. У сесійній залі зареєструвалося 49 депутатів. У порядку денному засідання було 67 питань, з яких 66 було підтримано депутатами.

 1. Діяльність народних депутатів України

У вересні активними діями відзначились народні депутати від Волині Ігор Гузь, Вячеслав Рубльов, Ірина Констанкевич, Ігор Палиця.

Протягом вересня 2020 року троє народних депутатів Ірина Констанкевич, Ігор Гузь, Вячеслав Рубльов (В.Рубльов на місцевих виборах підтримуватиме не свою політичну силу «Слуга народу» від якої він був обраний, а партію Ігоря Палиці «За майбутнє»), обраних в округах у межах Волинської області, публічно згадували про своє «сприяння» у виділенні коштів із державного бюджету для облаштування певних об’єктів.

З 19 вересня народний депутат України Ірина Констанкевич (ПП «За майбутнє») бере активну участь в передвиборчій агітації в області, а також представляє команди політичної партії «За майбутнє» в регіонах, зокрема, кандидатів на голів ОТГ, депутатів Волинської обласної та міських рад. 8 вересня І.Констанкевич (ПП «За майбутнє») разом з головою Волинської обласної державної адміністрації Юрієм Погуляйком, депутатами обласної ради, головою районної ради відкрили та оглянули реконструйовану амбулаторію загальної практики сімейної медицини в селах Воєгоща та Бузаки Камінь-Каширського району. За рахунок коштів Світового банку в рамках субпроєкту «Вдосконалення медичної допомоги хворим з хворобами системи кровообігу у Волинській області» осучаснили будівлю, кабінети та оновити матеріальну базу.

13 вересня в центральному парку в місті Рожище відбулось представлення команди партії «ЗА МАЙБУТНЄ», зокрема, мешканці району познайомилися з тими, хто представлятиме партію на виборах в трьох громадах – Рожищенській, Копачівській та Доросинівській об’єднаних територіальних громадах. На зустрічі у Рожищі був присутній народний депутат України Вячеслав Рубльов. 9 вересня відбулось відкриття оновленого спортивний комплекс «Колос». Участь у відкритті закладу взяли народний депутат України В’ячеслав Рубльов (ПП «За майбутнє»), голова Волинської обласної ради Ірина Вахович.

11 вересня народний депутат України Ігор Палиця (ПП «За майбутнє») з робочим візитом перебував на Волині. Зокрема, відвідав окреме відділення інфекційного госпіталю Волинської обласної клінічної лікарні для хворих на коронавірус, що в селі Тарасовому під Луцьком на території якого  встановлено потужний кисневий резервуар, аналоги якому є лише в національних науково-дослідницьких центрах. Завдяки цьому вдвічі збільшено кількість ліжкомісць із подачею кисню. Опісля відвідав Обласний будинок дитини «Малятко» в Луцьку.

 1. Наявні та прогнозовані суспільно-політичні, соціально-економічні, гуманітарні та інші проблеми, зони суспільної напруги
 2. Релігійна ситуація в регіоні, міжконфесійні відносини

Станом на 1 жовтня 2020 року релігійна ситуація в регіоні, міжконфесійні відносини не змінилась. Зареєстровано статути 1652 релігійних організацій, що входять до 30 конфесій та інших релігійних напрямків, у тому числі статути 1604 релігійні громади, 19 – монастирів, 8 – духовних навчальних закладів, 8 – управлінь, 7 – місій, 3 – братства, 3 – центри. 12 релігійних громад діють без реєстрації статутів.

За авторитетом та ступенем впливу на населення пріоритетне становище, як і раніше, займає православ’я – 1123 (УПЦ – 590, УПЦ-КП – 293, ПЦУ – 223, УАПЦ – 16, незалежні православні релігійні громади – 1). Протестантських релігійних організацій – 399, католицьких – 58.

26 вересня на території Свято-Михайлівського храму у селі Біличі Іваничівського району Волинської області відбувся конфлікт між вірянами ПЦУ та УПЦ. Представники ПЦУ хотіли захопити храм. На місці події були присутні працівники поліції які опечатали храм до рішення суду.

 1. Інформаційний простір

На Волині активно працюють інтернет-видання (більше 40 редакцій), друковані (29) та електронні ЗМІ. Усі активно висвітлюють роботу органів державної влади, суспільне та культурне життя області. Наразі найбільш поширеними інтернет-виданнями є «Волинь post», «Волинь24», «Волинські новини», «ВолиньUA», «Конкурент», «Перший канал соціальних новин» та мережа сайтів «Район.in.ua».

З друкованих видань – 6 мають статус всеукраїнських та обласних. Комунальні міські, районні та міськрайонні – 18 видань після процесу роздержавлення перейшли у приватну власність, ще 3 видання «Місто вечірнє» (місто Володимир-Волинський), «Новий погляд» (місто Любомль) та «Ковель сьогодні» (місто Ковель) – приватні видання. Наклад друкованих ЗМІ згідно із замовлення. Всі газети виходять українською мовою.

Активно працюють електронні ЗМІ. Так у телепросторі Волині функціонують 4 регіональних телеканали. А саме, ПАТ «НСТУ Волинська регіональна дирекція» ТВО Телебачення, ТРК «Аверс», 12 канал та ПП «Телерадіокомпанія «СФЕРА-ТВ». Також працюють регіональні радіокомпанії: Волинська регіональна дирекція НТКУ ТВО «Радіомовлення», радіо «Сід FM», ТзОВ «Радіо «Нова», КПТРК «Бурштиновий шлях» та Маневицьке районне проводове радіомовлення». Окрім того, на території області працюють власні кореспонденти всеукраїнських газет («Голос України», «Урядовий кур’єр»), центральних телеканалів («1+1», «СТБ», ТРК «Україна», «ICTV», «ZIK», «Інтер», «112» тощо).

Співпраця органів виконавчої влади та засобів масової інформації налагоджена та скоординована.

 1. Пропозиції для можливого реагування Глави держави та Офісу Президента України (зміст проблеми, прогнозна оцінка розвитку ситуації у разі відсутності реакції, пропозиції щодо вирішення із зазначенням відповідальних суб’єктів державної влади).

Пропозиції щодо можливого реагування Президента України чи Офісу Президента України у стратегічній перспективі відсутні.

 1. Анонс найважливіших подій наступного місяця, що можуть мати суспільний резонанс.

Важливих подій, що можуть мати суспільний резонанс не очікується.

 

 

Сектор з питань внутрішньої політики облдержадміністрації