Відкриття виставки «Донбас»: переПРОчитання образу»
(15 березня 2019 року, 11.00 год.,
Волинський краєзнавчий музей, вул. Шопена, 20)
Український інститут національної пам’яті та Національний музей історії України підготували виставку «Донбас: переPROчитання образу», яка спростовує російські і радянські міфи про особливий статус Донбасу як окремого антиукраїнського регіону.
Виставка є спробою деконструювання негативного медійного образу краю, створеного російською пропагандою та актуалізованого в українському суспільстві в умовах війни Росії проти України.
Контент виставки містить маловідомі матеріали з фондів Центрального державного архіву громадських об'єднань України, Галузевого державного архіву СБУ, а також документи з Держархіву Донецької області, що публікуються вперше.
“Ми створили виставку, яка є спробою подолання нав’язуваного російською пропагандою уявлення про Донбас, як «особливого» антиукраїнського регіону. Зібрані цікаві факти з історії заселення краю мають показати його, як цивілізаційно-культурне перехрестя, простір який завжди був привабливим для людини. Приділивши увагу “антирадянським виступам” та проявам суспільної незгоди серед жителів Донецької та Луганської областей ми намагалися спростувати образ найбільш зрадянізованого регіону України”, - зазначає один з авторів виставки, співробітник Українського інституту національної пам’яті Ігор Карєтніков.
Спочатку імперії крадуть минуле, потім загарбують територію. Так робила Росія із Кримом, який зображали "ісконноруским", і з Донбасом, із минулого якого стирали українські сліди. Такий погляд активно впроваджувався в суспільну свідомість на цих теренах та в Україні загалом. Вже потім з‘являються "зелені чоловічки" чи терористи з георгіївським стрічками, які нібито відновлюють історичну справедливість. Тому визволення і Криму й Донбасу неможливе без повернення правди про їхнє минуле, їхню інтеграції в загальноукраїнський історичний наратив. Для цього і створена виставка.
Для донесення до широкої аудиторії, передусім молоді та студентів, виставка буде експонуватися у музейних та освітніх закладах області.