20211210134458.JPG, фото
10 грудня 2021, 13:44
останні оновлення: 20 грудня 2023

ВОЛИНСЬКА ДОУНБ ІМЕНІ ОЛЕНИ ПЧІЛКИ ПРЕЗЕНТУВАЛА ІННОВАЦІЙНИЙ ДОСВІД БІБЛІОТЕК ВОЛИНІ

Секцією працівників публічних бібліотек ВГО Українська бібліотечна асоціація ініційовано проведення онлайнового марафону інноваційного досвіду бібліотек України.

9 грудня  2021 року бібліотечні установи Волині презентувати свій досвід впровадження інновацій. З вітальним словом до учасників марафону звернулися Леся Гук, голова Секції працівників публічних бібліотек ВГО УБА та Лариса Сеник, членкиня Президії ВГО УБА.

Модератор заходу, заслужений працівник культури України, директорка Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки, заступник Голови Волинського обласного відділення ВГО «Українська бібліотечна асоціація» Людмила Стасюк,  зазначила, що головна книгозбірня області перебуває на чолі запровадження інноваційних бібліотечних послуг, всіляко заохочуючи до участі бібліотечні установи Волині. Найбільш успішно ця робота здійснюється в Ківерцівській, Маневицькій, Торчинській публічних бібліотеках, бібліотеці-філії с. Княгининок. Серед лідерів інноваційного простору – також дитячі бібліотеки – бібліотека-струдія ДІМ Луцької міської ЦБС та Волинська обласна бібліотека для дітей.

Людмила Стасюк розповіла про інноваційні практики Волинська ДОУНБ ім. Олени Пчілки в контексті реалій сьогодення. Інновації стали невід’ємною частиною бібліотечного життя головної книгозбірні області. Спільно з ГО «Волинське обласна відділення УБА» бібліотека координує роботу обласних та публічних бібліотек регіону з питань запровадження інновацій. Вивчається, узагальнюється та поширюється кращий досвід бібліотек громад, зокрема в царині проєктної діяльності.

Завідувачка відділу читальних залів Волинської ДОУНБ ім. Олени Пчілки Жанна Литвина продовжила розмову  на тему: «Адвокаційний проєкт «Від упередження – до суспільного діалогу: розбудова партнерства задля просування європейських цінностей».  Бібліотека успішно реалізовує адвокаційний проєкт в межах Всеукраїнської адвокаційної компанії ГО «Докудейз» «Кампанія з підвищення рівня впливу громади на процеси прийняття рішень на місцях та розвитку демократичних стандартів врядування на підтримку реформи децентралізації».

Із проєктною діяльністю Волинської обласної бібліотеки для юнацтва бібліотечну спільноту ознайомила Оксана Коба, завідувачка відділу комплектування та каталогізування документів та Оксана Романюк, головна методистка науково-методичного відділу. Зокрема, про екологічний напрям – проєкт-переможець конкурсу соціальних ідей у Волинській області «ЕКО-ФАБРИКА: Ощадливе споживання в дії». Громадянська освіта молоді – проєкт «Помічник патрульного», який у 2020 році визнано кращою практикою молодіжної роботи в Україні.

Завідувачка дитячого та сімейного читання Волинської обласної бібліотеки для дітей Оксана Кардаш висвітлила питання про те, як заохотити дітей дошкільного та молодшого шкільного віку до читання, прищепити навички користування бібліотекою, залучити батьків та вчителів до співпраці, а також створити цікавий та корисний бібліотечний контент. Зокрема, багато уваги відвела проєкту «І радість доброти відчути зможеш, коли тваринам допоможеш».

З інноваційною моделлю сучасної бібліотеки – Бібліотека-судія ДіМ – присутніх ознайомила Ніна Бочарова, заступниця директорки  КЗ «Луцька міська централізована бібліотечна система». Бібліотека успішно реалізовує проєкт трансформації книгозбірні у відкритий простір, який здійснюється в рамках реалізації Програми розвитку культури у місті Луцьк на 2018-2021 роки. Нині – це комфортна зона для проведення дозвілля різними категоріями населення під назвою «Бібліотека-студія «ДіМ».

Наймасштабніша літературна подія міста Нововолинськ  – книжкова толока «Нововолинськ  читає». До міста приїжджають поети і прозаїки, співаки і видавці, розповсюджувачі книг та майстри декоративно-ужиткового мистецтва з різних куточків України. Про те, як зі сцени та чисельних  локацій звучало живе і друковане, читане і співане слово, розповіла завідувачка відділу обслуговування Нововолинської центральної міської бібліотеки Оксана Жабровець.

«Інноваційна складова популяризації краєзнавчої діяльності бібліотек Ківерцівської громади» – така тема виступу  директорки Публічної бібліотеки Ківерцівської міської ради Любов Михальчук. Бібліотеки громади ведуть пошук нових форм і методів, впроваджують інноваційні елементи в цей напрямок бібліотечної діяльності.  Постійна пошукова краєзнавча робота бібліотечних працівників  сприяла виданню низки краєзнавчих видань, що надає публічним бібліотекам місцевого колориту, регіональної специфіки.

  Маневицька публічна бібліотека стала справжнім осередком  культурного життя в громаді та активно налаштовує свою діяльність на комунікацію з її мешканцями. Проєктна діяльність стала рушійною силою для розвитку бібліотеки, сприяла впровадженню нових бібліотечних послуг з доступом до мережі Інтернет та відкриттю простору під відкритим небом «Бібліодворик – новий формат культурного відпочинку» та мистецького простору «Арт-кафе». У книгозбірні відбуваються зустрічі з відомими письменниками, проводяться різні майстер-класи, тренінги, бібліовечірки, тематичні заходи, тощо. А ще бібліотека стала місцем реабілітації для соціально незахищених верств населення та тісно співпрацює з громадськими організаціями. Про це вела розмову директорка Публічної  бібліотеки Маневицької селищної ради Любов Солов’янчик «Публічна бібліотека в культурному середовищі Маневицької територіальної громади».

Як за допомогою гри перетворити невеличку сільську бібліотеку на центр життя громади, стати сучасною та потрібною громаді» – про це йшлося у виступі директорка КЗ «Торчинська публічна бібліотека» Торчинської селищної ради Оксана Мельничук – «Гра «Світ громад» у моїй бібліотеці». Бібліотека успішно взяла участь у грантовій програмі «Світ Громад» в мої громаді», завершивши всі її етапи. Працівникам вдалося за іграми згуртувати чиновників, активістів, знайти спонсорів та разом відремонтувати та прибрати дитячий майданчик, а також – отримати вдячних відвідувачів, сповнених нових знань, емоцій та вражень.

Одна з кращих бібліотек області в запровадженні інноваційних ідей в практику роботи книгозбірні – бібліотека с. Княгининок КЗ «Луцька міська ЦБС» Луцької міської ради. Про роль сільської бібліотеки в культурному розвитку громади розповіла завідувачка книгозбірні Оксана Глушко, яка вміло згуртовує користувачів та залучає їх до культурного життя громади.

Організатори онлайнового марафону: ВГО Українська бібліотечна асоціація, Секція працівників публічних бібліотек, Волинське обласне відділення ВГО Українська бібліотечна асоціація.

Марафон проводився на платформі Zoom і транслювався на сторінці УБА у Фейсбук (https://www.facebook.com/ula.org.ua/videos/689804831986084).