20180723104405.jpg, фото
23 липня 2018, 10:42
останні оновлення: 19 грудня 2018

Як уберегтися від кульової блискавки?

Кульова блискавка зазвичай з'являється у грозову, штормову погоду; часто, але не обов'язково, поряд зі звичайними блискавками. Впізнати кульову блискавку дуже легко, незважаючи на різноманітність її видів. Звичайно, вона має форму кулі, що світиться як лампочка на 60-100 Ватт. Колір може бути неоднорідним, інколи кульові блискавки змінюють його, як хамелеон. Розмір кулі коливається від декількох сантиметрів до декількох метрів, проте частіше вони зустрічаються діаметром 10-20 сантиметрів.

Траєкторія польоту кульової блискавки практично непередбачувана – вона і поводиться непередбачено, як крапля води на розпеченій сковороді. Блискавка може залишити після себе дірку у дверях, а може – лише запах озону.

Кульові блискавки незрозумілим чином вилітають із електричних розеток у будинку і «просочуються» через найменші щілини в стінах і вікнах, перетворюючись у «сосиски», після чого приймають звичну свою форму. При цьому не залишається ніяких оплавлених чи обгорілих слідів. Вони або можуть спокійно висіти на одному місці на невеликій відстані від землі, або зненацька кудись нестися із швидкістю 8-10 метрів за секунду.

Найчастіше блискавка, покружлявши над місцевістю, зникає, не причинивши ніякої шкоди. Якщо вона з’явилася у будинку, то, як правило, «просочується» назад на вулицю і тільки там розтає.

Якщо ви зустрілися з кульовою блискавкою:

  • не варто робити різких рухів і, тим більше, втікати від неї, бо це може викликати повітряний вихор, по якому згусток енергії полетить цілеспрямовано за вами. Відірватися від кульової блискавки можна тільки на автомобілі, проте ніяк не своїм ходом;
  • спробуйте тихенько звернути з шляху блискавки і триматися подалі від неї, але не повертатися до неї спиною;
  • якщо ви знаходитеся у приміщенні – неспішно підійдіть до вікна та відчиніть кватирку. З великою вірогідністю блискавка вилетить назовні;
  • тримайтеся подалі від електроприладів та електропроводки;
  • не торкайтеся металевих предметів;
  • ні в якому разі не кидайте нічого в кульову блискавку! Вона може не просто зникнути, а вибухнути, як міна, і тоді важкі наслідки (опіки, травми, інколи втрата свідомості і зупинка серця) вам забезпечені;
  • добре було б встигнути взяти в руки який-небудь предмет (тільки не металевий!) та виставити перед собою. Якщо кульова блискавка «прилипне» до нього – обережно покласти предмет на підлогу та постаратися повільно вийти з приміщення, не викликаючи коливань повітря.
  • якщо ж кульова блискавка зачепила людину і вона втратила свідомість, то необхідно перенести її добре провітрюване приміщення, тепло закутати, зробити штучне дихання та обов’язково викликати швидку медичну допомогу.

 

Управління з питань цивільного захисту облдержадміністрації.