Забруднення радіонуклідами лісових грибів і ягід у листопаді на території радіоактивно забруднених районів Волинської області
На Волині ліси займають 705, 46 тис.га, що становить 35 відсотків території.
Зокрема, на території зони радіоактивного забруднення області знаходяться 8 лісогосподарських підприємств: ДП «Камінь-Каширське ЛГ», ДП «СЛАП «Камінь-Каширськагроліс», ДП«Любешівське ЛМГ», ДП «СЛАП Любешівагроліс», ДП «Городоцьке ЛГ», ДП «Колківське ЛГ», ДП «Маневицьке ЛГ», ДП «Поліське ЛГ».
Загальна площа території області зі щільністю забруднення 137Cs від 1 до 5 Кі/км2 складає близько 60 тис.га, серед них - близько 12 тис.га сільськогосподарських угідь. Площа лісових масивів зі щільністю забруднення від 1 до 5 Кі/км2 складає 42,9 тис.га, з них – у Камінь-Каширському районі – 9,35 тис.га, у Любешівському районі – 6,22 тис.га, у Маневицькому районі 25,9 – тис.га, у Ковельському- 0,75 тис.га.
В той же час у лісах, які займають майже 70% забрудненої території, заходи щодо докорінного поліпшення земель у лісах провести неможливо, тому продукція лісу – гриби та лісові ягоди, які на сьогодні є вагомою часткою у раціоні харчування населення забруднених районів, мають ще досить високі рівні вмісту радіоцезію. Таким чином, вживання таких радіоактивно забруднених грибів є на даний час основним дозоутворюючим компонентом.
У листопаді сезон збору грибів завершився, однак це не зменшує проблеми радіоактивного забруднення дарів лісу, оскільки вони потім протягом року вживаються у консервованому та сушеному вигляді. За 11 місяців 2019 року радіологами мережі радіаційного контролю проведені дослідження 14319 проб різноманітної сільськогосподарської, лісогосподарської продукції, сировини у всіх населених пунктах зони радіоактивного забруднення. Виявлено перевищення допустимих рівнів вмісту цезію-137 у 27 пробах:
- 11 проб - це сухі гриби, максимальний рівень забруднення сухих грибів цезієм-137 становить 5060 Бк/кг (с.Піщане Камінь-Каширського району) при гранично допустимих рівнях 2500 Бк/кг;
- 13 проб – свіжі лісові гриби, максимальний рівень забруднення – 3524 Бк/кг (с. Велика Яблунька Маневицького району), допустимий рівень забруднення свіжих грибів – 500 Бк/кг. Усі 13 проб з лісів Маневицького району були зібрані в листопаді;
- 3 проби молока від корів приватного сектору. Максимальний рівень вмісту цезію-137, виявлений у молоці корів приватного сектору становить 106 Бк/кг (с.Лобна і Віл Любешівського району).
Рекомендації для тих, хто не може відмовитись від споживання лісових ягід та грибів:
Дбаючи про власне здоров’я, рекомендуємо досліджувати їх на вміст радіоактивних речовин у радіологів мережі радіаційного контролю, ДП «Маневицька радіологічна лабораторія», лабораторіях ветеринарно-санітарної експертизи на ринках міст, не купувати гриби на стихійних ринках. Обов’язково вимагайте у продавців на ринках висновки експертизи щодо проведення радіологічних досліджень.
Управління екології та природних ресурсів облдержадміністрації