03 грудня 2024, 10:25
останні оновлення: 27 грудня 2024

Заходи та події з питань безбарʼєрності

ПРО ПРОВЕДЕННЯ ПІДСУМКОВОГО ЗАСІДАННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ РАДИ БЕЗБАР’ЄРНОСТІ ЗА УЧАСТІ ПЕРШОЇ ЛЕДІ УКРАЇНИ ОЛЕНИ ЗЕЛЕНСЬКОЇ

 

ЩОДО ПРОВЕДЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ СЕСІЇ З ПИТАНЬ БЕЗБАР’ЄРНОСТІ СОЦІАЛЬНО ВАЖЛИВИХ ОБ’ЄКТІВ У ВОЛИНСЬКІЙ ОБЛАСТІ

17 листопада 2024 року в Луцьку відбувся партнерський захід, організований Регіональним офісом ULEAD з Європою у Волинській області спільно з Управлінням містобудування та архітектури Волинської обласної державної адміністрації з питань здійснення територіальними громадами області моніторингу соціально важливих обʼєктів на предмет їх безбарʼєрності.

Участь у заході взяли представники сільських, селищних та міських рад, власники (балансоутримувачі), орендарі та інші управителі обʼєктів, що несуть відповідальність за їх експлуатацію.

Відкрив захід Керівник Регіонального офісу Анатолій Пархом’юк, який підкреслив, що створення доступного середовища є одним із ключових завдань громад, особливо в умовах воєнного стану. Він наголосив, що для досягнення результатів важливо налагоджувати діалог між громадами, обласною адміністрацією та експертами, зокрема спільні заходи дозволяють краще зрозуміти завдання та отримати необхідну підтримку на місцях.

Про важливість впровадження Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року та виконання в області заходів з її реалізації розповів керівник управління містобудування та архітектури Волинської обласної державної адміністрації Василь Василенко. Разом з цим, доповідач розповів про процедуру обстеження значимих соціальних обʼєктів щодо їх безбарʼєрності, визначену постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2021 року № 537 «Порядок проведення моніторингу та оцінки ступеня безбар’єрності об’єктів фізичного оточення і послуг для осіб з інвалідністю, який визначає саму процедуру здійснення відповідного обстеження».

Громадський активіст та ветеран війни Євген Сивопляс поділився результатами тестування аптек та закладів соціальної сфери у Луцьку на предмет  їх доступності. Як показали результати дослідження, більшість об’єктів на сьогодні не відповідають потребам осіб з інвалідністю. Представник громадськості висловив пропозицію щодо напрацювання нових підходів у вирішенні цих соціально важливих питань з метою враховування інтересів маломобільних груп населення.

Також на зустрічі виступила керівниця філії ДП «Укрдержбудекспертиза» у Волинській області Ольга Мамедова, яка наголосила на важливості експертизи містобудівної документації та контролю за дотриманням норм, прописаних в діючому законодавстві.

Підсумовуючи зустріч, Анатолій Пархом’юк закликав громади активно впроваджувати рішення для створення безбар’єрного середовища та співпрацювати з експертами для контролю якості робіт. Також було зазначено, що лише спільними зусиллями влади, громадськості та експертів можна досягти результатів у створенні доступного простору для усіх мешканців нашої області.

 

 

 

 

 

 

 

 

ЩОДО ПРОВЕДЕННЯ В ЛУЦЬКУ ДИСКУСІЙНОЇ ПАНЕЛІ З НАГОДИ ДНЯ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ

З нагоди дня осіб з інвалідністю у Луцькому національному технічному університеті відбулась дискусійна панель на тему «Доступність, як її досягти?», у якій взяли участь заступник Луцького міського голови Ірина Чебелюк, керівники виконавчих органів міської ради, науковці, ветерани, представники громадських організацій осіб з інвалідністю. Участь у заходів як представник обласної державної адміністрації взяв т.в.о. начальника управління містобудування та архітектури облдержадміністрації Василь ВАСИЛЕНКО.  

Ірина Чебелюк зауважила, що доступність – це, насамперед, про відсутність бар’єрів у всіх сферах нашого життя, про середовище, у якому кожна людина може повноцінно брати участь у соціальному, економічному та культурному житті. Це відображає повагу до людської гідності шляхом усунення перешкод, які ізолюють людей з інвалідністю або з інших вразливих груп населення.

Представники організацій громадянського суспільства, місцевого бізнесу та банківських установ поділились досвідом своєї діяльності в частині надання соціальних послуг, забезпечення фізичної, освітньої, суспільної та інформаційної доступності, порушили ряд проблемних питань у цій сфері. Ветеран, директор комунальної установи «ХАБ ВЕТЕРАН» Тарас Сасовський та ветеран, засновник громадської організації «Зруш скелю» Євген Сивопляс закцентували увагу на питаннях небайдужості та забезпечення усіх напрямів доступності для ветеранської спільноти.

У підсумку, учасники заходу визначили шляхи побудови безбар’єрного простору на рівні громади та країни в цілому.

 

ПРО ПРОВЕДЕННЯ ЧЕРГОВОГО ЗАСІДАННЯ РАДИ БЕЗБАР’ЄРНОСТІ ПРИ ВОЛИНСЬКІЙ ОБЛАСНІЙ ДЕРЖАВНІЙ (ВІЙСЬКОВІЙ) АДМІНІСТРАЦІЇ

28 листопада 2024 року під керівництвом заступника голови облдержадміністрації Тараса Шкітера відбулося засідання Ради безбар’єрності при Волинській ОДА.

У вступному слові Тарас Шкітер наголосив та тому, що відповідно до Конституції України людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Разом з тим перед багатьма громадянами стоїть ряд бар’єрів у реалізації своїх прав, отриманні доступу до публічних послуг та повноцінної участі у культурному, політичному та суспільному житті. Ці бар’єри наявні у різних сферах – від доступності до громадських та житлових будівель до працевлаштування чи культурного життя – і все це призводить до загального погіршення добробуту кожної людини.

Тому з ініціативи першої леді України Олени Зеленської «Без бар’єрів» прийнята Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року. Відтак, в області прийнято розпорядження голови облдержадміністрації від 10 травня 2023 року № 209 «Про затвердження плану заходів на 2023–2024 роки з реалізації у Волинській області Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року». А для забезпечення проведення моніторингу та контролю виконання зазначенрго плану заходів розпорядженням начальника обласної військової адміністрації 30 травня 2024 року утворений консультативно-дорадчий орган – Рада безбарʼєрності при Волинській обласній державній (військовій) адміністрації.

На початку засідання виступив т.в.о. начальника управління містобудування та архітектури облдержадміністрації Василь Василенко, який розповів про стан виконання Плану заходів на 2023-2024 роки з реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року.

Обласною державною адміністрацією проводиться необхідна робота з упровадження принципів безбар’єрності на територіях місцевих громад. Відповідно до протокольного рішення засідання Ради безбар’єрності при Волинській обласній державній (військовій) адміністрації від 13 червня 2024 року на сьогодні ради безбар’єрності уже створені в 17 територіальних громадах області, а більш як у 24 громадах затверджено програмний документ щодо створення/покращення безбарʼєрного простору, в багатьох громадах такий документ на стадії розроблення або його розроблення заплановано на початку 2025 року. 

Під час нового будівництва і реконструкції будівель і споруд в громадах проводяться заходи із створення та покращення безбарʼєрного простору для осіб з інвалідністю, облаштовуються пандуси до будівель та захисних споруд, встановлюються спеціалізовані ліфти і підйомники, проводиться реконструкція санвузлів, інших приміщень до потреб маломобільних груп населення, а також продовжується робота з покращення дорожньої інфраструктури.

У 2024 році згідно із визначеним Кабінетом Міністрів України переліком в області проводився моніторинг та оцінка ступеня безбарʼєрності обʼєктів фізичного оточення і послуг для осіб з інвалідністю, зокрема закладів охорони здоровʼя, освіти, безбарʼєрних маршрутів, ЦНАПів, залізничних та автовокзалів і станцій, будівель надавачів соціальних послуг та соціального захисту населення. За результатами проведення моніторингу в області обстежено 4566 обʼєктів.

Відповідно до інформації з територіальних громад області, на сьогоднішній день із 346 закладів охорони здоровʼя – 96,8 відсотка безбарʼєрні або частково безбарʼєрні), із 969 закладів освіти – 80,4 відсотка безбарʼєрні або частково безбарʼєрні), із 53 центрів надання адміністративних послуг – 92,4 відсотка безбарʼєрні або частково безбарʼєрні). Проблемними щодо забезпечення доступності залишаються ще споруди цивільного захисту – з  2304 споруд безберʼєрні лише 2,9 відсотка, а 71,1 відсотка – барʼєрні).

З початку 2024 року управління містобудування та архітектури облдержадміністрації забезпечило звітування в системі ProjectUA щодо результатів виконання заходів та показників плану заходів на 2023-2024 роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року.

Окрім того, на засіданні Ради безбарʼєрності про створення безбар’єрного простору в територіальних громадах області доповіли голови РДА та міські голови або їх заступники.

За результатами засідання органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування було надано окремі доручення для продовження відповідної роботи зі створення безбарʼєрного простору на території області.

 

ЩОДО ПРОВЕДЕННЯ В ОБЛАСТІ ОНЛАЙН-ЗУСТРІЧІ З ПИТАНЬ БЕЗБАР’ЄРНОСТІ

27 листопада 2024 року Волинським регіональним центром підвищення кваліфікації проведено чергове онлайн-навчання для зацікавлених публічних службовців Волині з питань забезпечення створення безбар*єрного простоту на засадах рівності, недискримінації, доступності та інклюзії на території області.

З доповіддю про виконання Плану заходів на 2023-2024 роки з реалізації у Волинській області Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року з метою забезпечення безперешкодного доступу осіб з інвалідністю до об’єктів соціальної та дорожньо-транспортної інфраструктури виступив керівник управління містобудування та архітектури обласної державної адміністрації Василь ВАСИЛЕНКО.

 

ПРИ ВОЛИНСЬКІЙ ОВА УТВОРИЛИ РАДУ БЕЗБАР’ЄРНОСТІ

13 червня 2024 року у Волинській обласній військовій адміністрації відбулось перше засідання регіональної Ради безбар’єрності за участю очільника області Юрія Погуляйка. Зустріч також проходила в онлайн-форматі для підключення учасників із районів та територіальних громад.

Рішення про утворення Ради безбар’єрності при Волинській ОВА офіційно затверджене 30 травня 2024 року розпорядженням начальника обласної військової адміністрації № 220. Водночас робота над забезпеченням безбар’єрного простору на Волині триває не перший рік. Тож насамперед заслухали результати цієї роботи від керівників ключових галузей області.

Про доступність фізичного простору на Волині доповів т.в.о. начальника управління містобудування та архітектури Василь Василенко.

Також з доповідями про проведену роботу у 2023 році щодо створення безбарʼєрного простору в територіальних громадах області році виступили представники обласних департаментів соціальної та ветеранської політики, культури, молоді та спорту, управлінь охорони здоровʼя та освіти і науки.

На засіданні було озвучено, що програми або заходи зі створення безбар’єрного простору затверджені у 16 громадах області, а саме: Володимирській, Затурцівській, Зимнівській, Устилузькій, Ковельській, Люблинецькій, Любомльській, Рівненській, Смідинській, Шацькій, Колківській, Луцькій, Олицькій, Прилісненській та Сошичненській.

За результатами моніторингу 2023 року, проведеного Міністерством відновлення, розвитку громад та інфраструктури України, Волинська область – серед шести регіонів із високим ступенем безбар’єрності. Зокрема, йдеться про доступність фізичного простору ЦНАПів, будівель для розміщень ВПО, залізничних та автовокзалів, закладів освіти і спортивних шкіл. Саме такі показники у Волині одні з найвищих в рейтингу регіонів.