Засідання за „круглим столом” з обговорення „Стратегії розвитку читання на 2021-2025 роки „Читання як життєва стратегія” (в форматі „Книжковий Арсенал в твоїй бібліотеці”)
У рамках програми Х Міжнародного книжкового Арсеналу проводилися заходи „Книжковий Арсенал в твоїй бібліотеці”. Однією з його локацій була визначена Волинська державна обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки. Бібліотекам-учасникам було запропоновано програму, з якої бібліотекарі сформували власну. З-поміж шести подій, обраних волинянами, які транслювалися у режимі „стрім”, найбільш пам’ятними були: „Канон українських письменниць: давні і нові імена” (учасники – Віра Агеєва, Ростислав Семків, Анна Довгопол, Ірина Борисюк), „Формати прочитання класики: Леся Українка” (учасники: Оксана Забужко, Наталка Мелетич, Юрій Громик, Сергій Романов), а також – „До 30-річчя Незалежності. Публічна розмова „Вони виборювали незалежність України” (учасники: Орися Сокульська, Олексій Сінченко, Олена Лодзинська, Олександра Матвійчук, Віра Соловйова) та ін.
Крім перегляду трансляцій літературних подій із Києва, Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки запропонувала для ознайомлення в форматі „стрім” засідання за „круглим столом” „Стратегія розвитку читання на 2021-2025 роки „Читання як життєва стратегія”.
Під час зустрічі були представлені всі сторони, зацікавлені в повноцінній реалізації Стратегії на Волині, – письменники, видавці, книгорозповсюджувачі. Модерував засідання заступник начальника управління культури, з питань релігій і національностей облдержадміністрації Валерій Дмитрук.
Усього до участі в обговоренні долучилися 11 спікерів, які виявилися одностайними у тому, що втілення в життя стратегії є необхідною складовою гуманітарної безпеки України. Тривогу і письменників, і видавців, а тим паче – бібліотекарів, викликає той факт, що за останні роки читання без примусу як життєва практика втрачає свою популярність. Письменники Надія Гуменюк, Ольга Ляснюк висловили занепокоєння з приводу, що поїздки літераторів в шкільні колективи не підтримуються матеріально місцевою владою, а обласна програма книговидання на 2021 рік для реалізації передбачає 100 тис. гривень. Видавці Андрій Криштальський, Микола Мартинюк звернули увагу на те, що необхідність участі в процедурі закупівель зводить нанівець можливості волинських поліграфічних підприємств у цьому процесі. Заслужений працівник культури України, директор книгарні Дмитро Головенко наголосив на доцільності розміщення книготорговельних кіосків, магазинів у бібліотеках. У той же час присутні директори бібліотек Наталія Граніч, Людмила Стасюк зазначили, що лише бібліотека, яка є об’єктом комунальної власності з ознаками юридичної особи може надавати послуги оренди, з урахуванням відсотків власнику майна – раді відповідного рівня.
Підбиваючи підсумок дискусії, що розгорнулася, Валерій Дмитрук висловив пропозицію про необхідність вироблення конкретної програми підтримки стратегії читання на Волині, закликав до участі в формуванні такої програми письменницьку організацію Волині.