Заслуженому вчителю України, громадській діячці Олесі Григорівні Ковальчук – 80
17 червня 2022 року в мистецькій вітальні Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки зібралися друзі, шанувальники літературного і людського таланту Олесі Григорівни Ковальчук – відомої на Волині освітянки, письменниці, відзначеної урядовими нагородами – званням заслуженого вчителя України, кавалера ордена княгині Ольги. Вибір головної бібліотеки для проведення вшанування відомої краянки був не випадковим, адже протягом тривалого проміжку часу вона співпрацювала і співпрацює з колективом книгозбірні, є учасником наукових конференцій і заходів з ушанування Олени Пчілки, Лесі Українки. Краєзнавці бібліотеки брали участь у впорядкуванні доробку цієї яскравої особистості – збірника публіцистичних літературознавчих статей, який, сподіваємося, буде виданий в ювілейному році Олесі Григорівни.
Нагадаємо, що Олеся Ковальчук – учасниця дисидентського руху на Волині 60-х років. За прихильність до української ідеї і слова ще під час навчання в Луцькому педінституті зазнала переслідувань КДБ. Як неблагонадійну її було скеровано «на виправлення» в віддалений куточок Волині – село Ворокомле Камінь-Каширського району, де десятки сільських дітей мали щастя від неї пізнавати справжню мову та літературу України. Із 1977 року працювала в Жидичинській середній школі. З установленням незалежності Олеся Григорівна – в лавах невтомних борців за утвердження незалежності, повернення в обіг істинної української мови. Зболене і пережите виливає в поетичні рядки. Надзвичайну популярність читачів бібліотек здобула поетична збірка Олесі Ковальчук «Барвінок у снігу».
У святі вшанування ювілярки взяли участь поважні гості – Петро Олешко, директор Волинського інституту післядипломної освіти, кандидат історичних наук; Василь Грановський, голова обкому профспілки працівників освіти і науки; Богдан Шиба, громадський діяч. Філологічний факультет Волинського державного університету імені Лесі Українки, який свого часу закінчила Олеся Григорівна, був представлений кандидатом філологічних наук Світланою Богдан та доктором філологічних наук, членом НСП України Галиною Яструбецькою. Із Жидичина прибула делегація односельчан і сусідів у складі Валерія Шевчука, заступника директора Волинської обласної філармонії, Людмили Кондратюк, заступника директора місцевої загальноосвітньої школи, Іраїди Майданець, почесного краєзнавця України.
Тепле слово про щедрість людської натури і творчу ерудицію Олесі Ковальчук мовила Марія Іванівна Корсак, удова відомого письменника і мецената, яка пам’ятає ювілярку в часи її вчительської неспокійної юності в селі Ворокомле. Пізніше Олеся Григорівна активно співпрацювала з Іваном Корсаком.
Привітав знану на Волині діячку, постійну авторку всеукраїнських видань «Слово «Просвіти», «Літературна Україна» Андрій Бондарчук, народний депутат Верховної Ради України першого демократичного скликання.
До вітань доєдналися і представники галузі культури, які вбачають в Олесі Григорівні активну діячку на ниві збереження культурних цінностей: Дмитро Головенко, видавець, заслужений працівник культури України; Людмила Стасюк, директорка Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки; Ніна Фурдило, режисерка обласного науково-методичного центру культури Волині; Леся Обухович, реставратор Волинського краєзнавчого музею. Музичним фоном для ювілейних урочистостей були виступи Лідії Гольонко, члена Національної спілки письменників України, учасниці перших фестивалів «Оберіг» у Луцьку; Ігоря Баранюка. Акапельно виконала народну пісню професор Галина Яструбецька.