Звіт діяльності галузі охорони здоров'я за квітень
Ситуація із забезпечення киснем ковідних лікарень.
1 квітня 2021 року голова облдержадміністрації Юрій Погуляйко провів термінову нараду з керівниками ковідних лікарень у Луцьку, за участі керівництва обласної ради та керівників відповідних структурних підрозділів облдержадміністрації, з метою обговорення забезпеченості киснем медичних закладів, що надають допомогу хворим на COVID-19. Юрій Погуляйко відзначив, що коронавірусним хворим нічого не загрожує і усі, хто потребує кисневої терапії, - її отримують.
Дізнавшись про те, що у лікарнях Волині через форс-мажорні обставини на заводі з виробництва кисню, яких в Україні є кілька і один із них, де закуповують кисень Волинські медзаклади, - знаходиться у Львівській області може виникнути проблема із забезпечення киснем, управління охорони здоров’я облдержадміністрації прийняло рішення про переведення хворих, які потребують стаціонарного киснезабезпечення, у інші ковідні медзаклади.
Слід зауважити, що мова про кисень, який подається під тиском. Він потрібен для хворих, котрі перебувають на апаратах ШВЛ. Керівництво обласної державної адміністрації постійно тримало зв’язок із директором заводу та вело переговори із Львівською ОДА, завдяки чому постачання вже 02 квітня 2021року було відновлено.
Нагадаємо, що в області є ще 19 закладів, які надають допомогу хворим на COVID-19, та мають централізований кисень. Вони усі здатні на сьогодні забезпечити усіх, хто цього потребує, киснем.
Усі вакцини AstraZeneca проти COVID-19, незалежно від країни виробництва, є взаємозамінними.
Нагадаємо, що в Україні триває 1 і 2 етапи вакцинації проти COVID-19.
Можете вакцинуватись, якщо ви серед однієї з груп:
- медики та персонал закладів охорони здоров’я;
- учасники Операції об'єднаних сил на Сході України;
- мешканці та персонал інтернатів, будинків для літніх людей;
- соціальні працівники;
- люди старші 80 років.
Записатись на вакцинацію можна:
- звернувшись до свого сімейного лікаря;
- зателефонувавши в реєстратуру пункту щеплення.
Перелік пунктів щеплення на vaccination.covid19.gov.ua/articles/vaccinationdetails
Якщо ви є в переліку - про запис у чергу або ж реєстрацію на щеплення проти COVID-19 подбає ваш роботодавець
Алгоритм запису для роботодавців:
- Регіональні координатори з вакцинації поінформують управлінців кожної сфери, зокрема керівників закладів, про початок вакцинації цієї цільової групи та звернуться з проханням щодо формування списків.
- Керівники закладів передають ці списки регіональному координатору з вакцинації.
- Керівники закладів готують приміщення для вакцинації та домовляються з регіональним координатором про день та час візиту мобільної бригади.
- У призначений день і час проводять вакцинацію за списком.
- Важливо не забути взяти з собою на вакцинацію копію про підписання декларації або паспорт з ідентифікаційним кодом (для реєстрації в
Людям, яким зробили перше щеплення проти COVID-19 вакциною AstraZeneca/Covishield, виготовленою індійським Інститутом сироватки крові, можна робити друге щеплення вакциною AstraZeneca, виробленою на інших виробничих майданчиках. Такі рекомендації Міністерству охорони здоров’я України надала Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ).
Вакцина AstraZeneca (AZD1222) виробництва Інституту сироватки крові Індії (Covishield) та вакцина, виготовлена південнокорейською компанією SK Bioscience Co Ltd. (AstraZeneca-SKBio), є ідентичними за складом та технологіями виготовлення, не розглядаються як різні вакцини та є взаємозамінними, пояснили в НТГЕІ.
Водночас експерти попереджають, що вакцини різних типів та створені різними компаніями не є взаємозамінними. Тобто людей, які отримали першу дозу векторної вакцини AstraZeneca/Covishield, не можна щепити другою дозою вакцини іншого типу, наприклад мРНК-вакциною від Pfizer-Biontech або інактивованою вакциною CoronaVac/Sinovac, бо щодо цих препаратів недостатньо даних про взаємозамінність та вони можуть відрізнятися за технологіями виготовлення.
Міністерство охорони здоров'я гарантує, що вакцина для другого щеплення всім, хто щепився першою дозою, буде в достатній кількості та доступною.
Нагадаємо, що МОЗ збільшив інтервал між введенням першої та другої доз вакцини Covishield/AstraZeneca до 12 тижнів. Відповідно, щеплення другою дозою вакцини проти COVID-19 повинно розпочатись не раніше ніж в середині травня для осіб, які були щеплені в Україні першими.
23 лютого 2021 року, Україна отримала першу партію з 500 тис. доз вакцини AstraZeneca/Covishield, виробленої в Індії під локальною назвою Covishield та придбаної державним коштом.
13 квітня 2021 року на Волинь прибула вакцина CoronaVac китайського виробника Sinovac Biotech.
2080 доз прибуло у Волинську область для вакцинації маломобільних груп населення. Зокрема вакциною щеплюватимуть людей, котрі не можуть самостійно прибути до стаціонарних пунктів щеплення та тих, хто за ними доглядає, а також працівників поліції та вчителів, котрі будуть задіяні у проведенні ЗНО.
Поставку вакцини, оглянула заступниця голови ОДА Людмила Тимощук.
CoronaVac - це однодозна вакцина, розрахована на два щеплення. Першою дозою розпочали щеплювати вже від, 14 квітня 2021 року. Другу дозу вакцини робитимуть через 28 днів після першої.
Запис на вакцинацію проводився через сімейних лікарів, управління охорони здоров’я облдержадміністрації та через додаток «Дія».
Проводитимуть щеплення на Волині дві бригади. До слова, ті ж самі, котрі щелювали вакциною AstraZeneca.
16 квітня 2021 року, Україна отримала перші вакцини від COVID-19 в рамках механізму COVAX.
В Україну доставили перші вакцини в рамках механізму COVAX - безпрецедентної ініціативи світової солідарності щодо забезпечення глобального доступу до вакцин від COVID-19.
Це перша поставка в межах ініціативи COVAX в Україну. 117 тисяч доз вакцини Pfizer/BioNTech Україна отримує безоплатно.
Щеплення вакциною Comirnaty проти COVID-19 виробництва Pfizer-BioNTech розпочалось в Україні 18 квітня 2021 року, зокрема на Волині, першим провели щеплення утриманцям Луцького геріатричного пансіонату.
Загалом щеплення вказаною вакциною отримає 585 волинян, кожен отримає по два щеплення, решті регіонів вакцинація цим препаратом стартувала 19 квітня після того, як вакцину доставили на обласні склади. Разом з вакцинами оставляють розчин для їхнього розведення, шприци та коробки для безпечної утилізації медичних відходів. «Україна здатна забезпечити холодовий ланцюг для зберігання та транспортування вакцини виробництва Pfizer-BioNTech.
Завдяки партнерам вона має все необхідне обладнання, професійного підрядника та достатньо навченого персоналу, які відповідатимуть за логістику цієї вакцини», - запевняє заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко. Приватна логістична компанія «Фармасофт» щотижнево (за необхідності - частіше) розвозитиме вакцину з національного складу, де вона зберігатиметься у спеціалізованих морозильних камерах із дотриманням температурного режиму від -60°C до -80°C, на регіональні склади в спеціальних контейнерах із сухим льодом, здатним підтримувати наднизькі температури.
На регіональних складах вакцина зберігатиметься в тих самих термоконтейнерах, де регулярно поповлюють сухим льодом. Звідти попередньо розморожені до +2°C - +8°C флакони з вакциною щодня видавають мобільним бригадам, які мають використати її протягом 120 годин. Стандарти цієї процедури прописані й відпрацьовані з ВООЗ, Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, виробником вакцини та логістичною компанією. Компанію «Фармасофт» обрали для логістичного супроводу перших 117 тис. доз вакцини від Pfizer за результатами тендеру, проведеного проєктом «Безпечні, доступні та ефективні ліки для українців» (SAFEMed), який виконується за підтримки Агентства з міжнародного розвитку США (USAID).
Також ЮНІСЕФ провів низку тренінгів для осіб, відповідальних за отримання, логістику та розподіл вакцин на регіональному рівні. Це перша партія вакцини Pfizer-BioNTech, які Україна отримала в межах глобальної ініціативи COVAX.Постачання вакцин різних виробників в рамках COVAX продовжаться, і очікується, що до кінця 2021 року дозволять охопити щепленнями до 20% населення України. У рамках механізму COVAX ЮНІСЕФ закуповує і постачає лише ті вакцини від COVID-19, що відповідають критеріям безпеки та ефективності ВООЗ.
Максим Степанов, міністр охорони здоров’я, підкреслив: «Держава Україна поставила перед собою чітку задачу – охопити щепленням від COVID-19 більшість дорослого населення України вже цього календарного року. Це важка задача, проте вона точно може бути виконана. Цей процес стане справжнім логістичним і управлінським викликом, оскільки для вакцинації будуть задіяні різні виробники і типи вакцин, кожна з яких має свої умови для застосування, транспортування і зберігання.
Ми вітаємо отримання першої із поставок вакцини в рамках глобальної ініціативи та підтримку міжнародних партнерів. Для України важливо, що в умовах жорсткої конкуренції і боротьби за доступ до вакцин у світі COVAX на практиці підтверджує виконання завдань, для яких і створювалось це глобальне партнерство - забезпечити справедливі можливості для всіх». 117 000 доз вакцини Pfizer/BioNTech, в першу чергу, використають для щеплення персоналу і мешканців будинків для літніх людей.
Потім - працівників Державної служби з надзвичайних ситуацій та прикордонників. «Включення України до механізму COVAX стало можливим завдяки спільним зусиллям усіх, хто підтримує COVAX, а саме внеску від урядів, міжнародних організацій та приватних компаній. Вакцинація від COVID-19 - додатковий інструмент, який ми маємо для стримування пандемії. Наразі вона є пріоритетом в Україні та світі.
ВООЗ працює над забезпеченням наявності та доступності вакцин, а також над проведенням безпечного і ефективного процесу вакцинації в Україні. Сьогодні такі партнери як ВООЗ, ЮНІСЕФ, Європейський Союз, USAID, Великобританія та Світовий банк надали пріоритет вакцинації від COVID-19 та виділили ресурси для підтримки цих зусиль в Україні. Забезпечення справедливого доступу до вакцини від COVID-19, особливо для захисту найбільш уразливих груп населення, дасть змогу пом'якшити наслідки пандемії для здоров'я населення та економіки», – сказав д-р Ярно Хабіхт, Представник ВООЗ та Голова Бюро ВООЗ в Україні.
«Сьогодні ми зробили важливий крок для захисту тих, хто ризикує тяжко захворіти і померти від COVID-19. Більше вакцин будуть доставлені в Україну в межах ініціативи COVAX, і ЮНІСЕФ продовжує підтримувати Уряд України для того, щоб захистити людей від згубного впливу COVID-19 на життя та економіку. Ми сподіваємось, що вакцинація пройде швидко та ефективно, інакше люди продовжать втрачати близьких, а медична система залишатиметься перевантаженою. Дуже важливо, щоб процес вакцинації був організований безпечно: з дотриманням дистанції, не в тісних приміщеннях, щоб люди не заразились COVID, чекаючи на вакцинацію», –сказала Лотта Сильвандер, голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні.
За кілька днів до поставки вакцин ЮНІСЕФ в рамках COVAX також доставив в Україну близько 140 тисяч шприців для розведення вакцини з розчинником та ін’єкцій та понад 1300 коробок для їх безпечної утилізації.ЮНІСЕФ, ВООЗ та партнери підтримують Уряд України у відповіді на пандемію та проведенні кампанії з вакцинації від COVID-19. Це включає допомогу у розробці національного плану вакцинації, підтримку інфраструктури холодового ланцюга, а також навчання медичних працівників щодо зберігання та застосування вакцин від COVID-19, якісного надання послуг з імунізації, інфекційного контролю під час вакцинації, ефективного консультування та комунікації з питань вакцинації, а також співпрацю з громадами у протидії дезінформації про вакцини.
Важливо, щоб в країні продовжували застосовувати заходи для запобігання та контролю передачі, такі як фізичне дистанціювання, маски, вентиляція, провітрювання та гігієна рук, поряд із надійними програмами для тестування, відстеження, ізоляції та лікування. Також важливо продовжувати розширювати доступ до діагностики та лікування пацієнтів з COVID-19, включаючи доступ до кисневої підтримки.
COVAX — це глобальна ініціатива, щоби пришвидшити розробку та виробництво вакцин від COVID-19 і забезпечити їх рівномірний розподіл у всьому світі. Роботу COVAX координують Глобальний альянс з вакцин та імунізації (GAVI), ВООЗ та Коаліція з питань інновацій для готовності до епідемій (CEPI), а ЮНІСЕФ взаємодіє з виробниками та партнерами щодо закупівель та логістики вакцин від COVID-19.
Партнерами механізму, що роблять досягнення можливими, виступають організації громадянського суспільства, виробники вакцин, уряди США, Великобританії, Європейського Союзу, Світовий банк та інші.
Літак із вакцинами прибув до міжнародного аеропорту«Київ» імені І.Сікорського. «Аеропорт «Київ» - надійний партнер, завжди відкритий до співпраці. Команда аеропорту готова провести додаткові логістичні заходи, щоб сприяти вчасній та безпечній доставці вакцини громадянам України»,– зазначив Денис Костржевський, Голова ради директорів Міжнародного аеропорту «Київ» імені І.Сікорського.
Волинь отримала 7 700 доз COVID-вакцини AstraZeneca-SKBio
Вакцину розподілили сьогодні, 27 квітня, та направили до 58 пунктів щеплень. Щеплення вакциною AstraZeneca-SKBio виробництва Південної Кореї триватиме до 30 квітня 2021 року. Вакцинуватимуть людей віком 65 років і старших. Також в кінці травня частина цієї партії буде використана для введення другої дози тим, хто отримав першу дозу вакцини AstraZeneca в кінці лютого.
Нагадаємо, що 23 квітня в Україну прибуло понад 367 200 доз COVID-вакцини AstraZeneca-SKBio виробництва Південної Кореї в межах глобальної ініціативи COVAX. Цю партію вакцини використають для вакцинації пріоритетних груп, людей віком 65+ та тих, хто має отримати другу дозу вакцини AstraZeneca відповідно до визначеного інтервалу між першим та другим щепленням. Всього в Україні працює 2127 таких пунктів. Усі вони розташовані в закладах охорони здоров’я, що надають медичні послуги, й обладнані відповідно до вимог інфекційного контролю.
Відтак, Волинь на сьогодні отримала 7 700 доз COVID-вакцини AstraZeneca-SKBio, яку розподілено серед тих закладів охорони здоров’я, в яких розміщено пункти щеплень. Загалом в області протягом усіх етапів вакцинації будуть діяти 87 стаціонарних пунктів щеплень.
Зокрема, зазначеною вакциною будуть щеплюватися люди віком 65 і старші у 58 пунктах щеплень. На щеплення можна записатися через сімейного лікаря або реєстратуру пункту щеплення. Знайти адресу та телефон найближчого до вас пункту щеплення можна на сайті vaccination.covid19.gov.ua.
Для проведення вакцинації необхідно мати з собою паспорт та ідентифікаційний код. «Україна взяла на себе амбітні цілі по охопленню щепленнями від COVID-19 більшості дорослого населення до кінця року. Це величезний виклик, і для досягнення мети ми розраховуємо на паралельний запуск різних платформ, використання різних вакцин та всіх можливих шляхів постачання. Раді отримати чергову поставку вакцини від глобальної ініціативи COVAX.
Важливо, що в умовах жорсткої конкуренції і боротьби за доступ до вакцин у світі COVAX на практиці підтверджує виконання завдань, для яких і створювалось це глобальне партнерство - забезпечити справедливі можливості для всіх. Україна, виконавши свої зобов'язання перед глобальним механізмом, отримує першу поставку, яка негайно буде передана тим категоріям, для яких вона призначається», - зазначив Віктор Ляшко, заступник міністра охорони здоров'я, головний державний санітарний лікар України.
«Великою перевагою отримання вакцин через механізм COVAX, є те, що всі вакцини є безкоштовними. Друга партія вакцини через COVAX прибула в дуже символічний час - напередодні Всесвітнього тижня імунізації, який має на меті нагадати про важливість щеплення для захисту дітей та дорослих», - підкреслює Лотта Сильвандер, Голова ЮНІСЕФ в Україні.
Поки світ бореться з COVID-19, вакцини лишаються найбільшою надією, щоб зупинити пандемію. Міжнародні партнери продовжать підтримувати Уряд України у відповіді на пандемію COVID-19 та проведенні кампанії з вакцинації. Дякуємо UNICEF Ukraine, World Health Organization , USAID Ukraine - USAID Україна, European Union in Ukraine, World Bank Ukraine, Embassy of Canada in Ukraine, U.S. Embassy Kyiv Ukraine, British Embassy Kyiv
COVAX має на меті забезпечити рівний доступ всіх країн до вакцин проти COVID-19. Усі вакцини у межах цієї ініціативи Україна отримує безоплатно. Загалом до кінця року COVAX має надати вакцини для щеплення 8 млн українців повыдомляє Міністерство охорони здоров'я України.
Українських священнослужителів щепитимуть на 2 етапі вакцинації проти COVID-19
Оперативний штаб Міністерства охорони здоров'я України (МОЗ) з вакцинокерованих інфекцій “прирівняв” священнослужителів до соціальних працівників. Тепер духівники можуть отримати щеплення проти COVID-19 на 2-му етапі вакцинації, відповідно до дорожньої карти.
“Рекомендувати МОЗ України “прирівняти” служителів офіційно зареєстрованих в Україні церков і релігійних організацій до соціальних працівників”, - йдеться в протоколі засідання штабу.
Голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федір Лапій зазначив, що такий крок є необхідним, адже священнослужителі тісно контактують з людьми, які належать до груп ризику.
Щоб записатися на щеплення, духівникам потрібно звернутися до свого керівництва та повідомити про бажання вакцинуватися. Ті ж у свою чергу передадуть списки координаторам з вакцинації у регіоні. Після узгодження з координаторами керівники повідомлять охочих про час та місце щеплення.
Вакцинація проти COVID-19 в Україні розпочалася 24 лютого 2021 року. Вона відбуватиметься в п’ять етапів. На першому етапі щеплюють медичних працівників ковідних лікарень, бригади екстреної допомоги, співробітників лабораторій, що тестують на COVID-19, мешканців та персонал будинків для людей похилого віку та військових на фронті.
22 березня 2021 року в Україні розгорнули 2-й етап вакцинації проти COVID-19. До вакцинальної кампанії, відповідно до дорожньої карти, долучили лікарів усіх закладів охорони здоров’я, соціальних працівників та людей старших 80 років. Усі щеплення є добровільними й безоплатними.
Дізнайтеся більше про вакцинацію від COVID-19 на сайті vaccination.covid19.gov.ua та за телефоном контакт-центру 0 800 60 20 19. Запишіться в чергу на вакцинацію на сайті або у мобільному додатку “Дія”. До слова в Україні з’явився збірник відповідей на найпоширеніші запитання про вакцинацію проти COVID-19 для медичних працівників та широкого загалу, який підготували представники ГО «Батьки за вакцинацію» за підтримки Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я та міжнародних партнерів.
Збірник «100+ відповідей на запитання про вакцинацію проти COVID-19» містить 10 розділів, в яких доступною мовою йдеться про те, як працюють різні типи вакцин, як вимірюють їхню ефективність і перевіряють їхню безпечність, як робити щеплення людям з серйозними захворюваннями (наприклад з онкохворобами), кому не можна робити щеплення, які є реакції на вакцини, як поводити себе після щеплення тощо.
Електронну версію збірника можна знайти за посиланням. Невдовзі з’являться і паперові екземпляри, які отримають лікарі й медичні сестри в усіх регіонах України.
Проєкт реалізується ГО «Батьки за вакцинацію» за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження» в рамках програм «Соціальний капітал» і «Громадське здоров’я», україно-швейцарського проєкту «Розвиток медичної освіти», за участі кластеру «Перспективи розвитку східних регіонів України» Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) GmbH та інформаційної підтримки ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України».
Погляди й ідеї, представлені в збірнику, належать авторам і не обов’язково відображають погляди Швейцарської агенції розвитку і співробітництва, а також україно-швейцарського проєкту «Розвиток медичної освіти».
Ще більше інформації про вакцинацію проти COVID-19 можна знайти на сайті vaccination.covid19.gov.ua.
15 квітня 2021 року у пресцентрі Волинської ОДА відбувся онлайн-брифінг, про вакцинальну кампанію у регіоні. Медичні експерти та представники Волинської ОДА розповіли про вакцинальну кампанію проти COVID-19 під час онлайн-брифінгу
В обговоренні взяли участь заступниця голови місцевої ОДА Людмила Тимощук, т.в.о. директора комунального підприємства «Волинський обласний центр громадського здоров'я» Волинської обласної ради Сергій Новосад, а також головний спеціаліст управління охорони здоров'я облдержадміністрації Людмила Рожко.
Людмила Тимощук зазначила, що наразі в Україні триває другий етап кампанії — свою дозу вакцини отримують медики та працівники закладів охорони здоров’я; мешканці та персонал будинків для літніх людей; учасники Операції об'єднаних сил на Сході України, соціальні працівники, а також люди 80+ років. Перевірити свою чергу на вакцинацію можна на vaccination.covid19.gov.ua.
Тимощук розповіла, що на Волині як і по всій Україні, використовують дві вакцини: з 24 лютого триває імунізація AstraZeneca/Covishield, а з 13 квітня розпочато вакцинацію препаратом Sinovac Biotech (CoronaVac). Останньою вакцинують зокрема освітян, залучених у ЗНО 2021 та маломобільних людей.
Людмила Рожко наголосила, що обидві наявні в Україні вакцини безпечні та ефективні. Вона також нагадала, що для збільшення ефективності щеплення вакциною AstraZeneca/Covishield інтервал між введеннями першої та другої дози збільшили з 4 до 12 тижнів.
«Результати низки досліджень, опубліковані на початку березня, показали, що ефективність вакцини AstraZeneca значно збільшується, якщо її другу дозу вводять з інтервалом у 12 тижнів або більше. Якщо другу дозу вводили через 12 тижнів або пізніше, ефективність вакцини становила 81,3%», — сказала Рожко.
Сергій Новосад зі свого боку розповів, що станом на 14 квітня у Волинській області працює 64 пункти щеплення, а також 10 мобільних бригад, що зокрема виїжджають до громадян, які не в змозі самостійно прийти до пункту щеплення. Щоб зареєструватися на вакцинацію, необхідно зателефонувати до реєстратури найближчого пункту щеплення (перелік на vaccination.covid19.gov.ua) або подзвонити сімейному лікарю.
«Тим громадянам, які не входять до пріоритетних груп, необхідно записатись у лист очікування через портал чи мобільний застосунок "Дія" або через національний контакт-центр МОЗ», — додав Новосад.
Онлайн-брифінг резюмувала Людмила Тимощук:
«Вакцинація — єдиний спосіб сформувати імунітет до COVID-19 та принаймні виключити важкий перебіг хвороби. І що швидше ми зможемо імунізувати населення, то скоріше Україна та Волинь зокрема зможе повернутися до нормального життя без пандемії», – зазначила представниця Волинської ОДА.
Волинська область має одні з найнижчих показників в Україні за кількістю вакцинованих проти COVID-19. Станом на 15 квітня 2021 року у Волинській області за добу виявлено 397 випадків COVID-19 та зроблено 503 щеплення. Всього щеплено 10 726 людей.
Достовірну інформацію про вакцинацію від COVID-19 можна знайти на vaccination.covid19.gov.ua.
Захід відбувався у форматі онлайн з дотриманням усіх карантинних норм.
Велике будівництво-2021»: перші 50 амбулаторій у сільських громадах готові приймати відвідувачів. Завершені будівельні роботи у 50 амбулаторіях, що розташовані у сільських громадах. Рухаємося за планом – у межах Програми Президента «Велике будівництво» до кінця року запрацюють 200 амбулаторій.
«У кожній громаді має бути амбулаторія, де місцеві мешканці зможуть отримати первинну медичну допомогу, – це одна з цілей Мінрегіону. В амбулаторіях працюватимуть сімейні лікарі, що дуже важливо, адже саме до них пацієнти звертаються у першу чергу. Особливого значення така допомога набула в період пандемії – саме тому медичний напрям, у тому числі будівництво та реконструкція 200 амбулаторій, є одним з основних у Програмі «Велике будівництво» цього року», – наголошує Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов. 50 амбулаторій, що вже запрацювали в першому кварталі 2021 року, оснащені сучасними меблями та необхідним обладнанням, зокрема й телемедичним. .
Також умежах Програми Президента "Велике будівництво" запускається масова реконструкцію обласних лікарень
У другій половині цього року в Україні розпочнеться реконструкція обласних лікарень. Роботи заплановані у рамках Президентської програми «Велике будівництво».
Про це у четвер, 8 квітня, повідомив заступник керівника Офісу Президента, координатор "Великого будівництва" Кирило Тимошенко під час онлайн-включення на форумі «Муніципальна інфраструктура: розвиток і комфорт міст», передає «Укрінформ».
«Цього року додалося ще проєктів до «Великого будівництва», це і реконструкція обласних лікарень - ми починаємо проєктування і вже реконструкції почнуться в другій половині року. Наразі на фінальному етапі знаходиться реконструкція приймальних відділень у лікарнях», - зазначив він.
Раніше Тимошенко повідомив про те, що у 2021 році будуть реконструйовані 177 приймальних відділень по всій країні.
У рамках президентської програми «Велике будівництво» розбудові соціальної інфраструктури приділяється окрема увага. У 2021 році заплановано побудувати чи реконструювати 95 шкіл, 70 садочків, 80 стадіонів, 29 басейнів.
До слова, будівельна готовність приймального відділення Луцької міської клінічної лікарні – 89%.
Голова облдержадміністрації Юрій Погуляйко проінспектував хід ремонтних робіт у приймальному відділенні Луцької міської клінічної лікарні сьогодні, 6 квітня 2021 року. Реконструкція відділення екстреної медичної допомоги відбувається у рамках програми Президента України «Велике будівництво».
Голова ОДА Юрій Погуляйко разом із заступником очільника облдержадміністрації Ігорем Чуліпою оглянули стан будівельних робіт об’єкту.
Як стало відомо, ремонтні роботи активно тривають та підходять до завершення. Зокрема, будівельна готовність реконструйованого відділення – 89%. Наразі там ведуться внутрішні роботи, а також облаштовується заїд для автотранспорту ШМД.
«На об’єкті уже зроблено великий обсяг робіт, тому із покращенням погодних умов реконструкція відбуватиметься швидше», – підсумував Юрій Погуляйко.
Оновлення відділення екстреної медичної допомоги Луцької міської клінічної лікарні здійснюється за кошти державного та місцевого бюджетів. Загальна кошторисна вартість становить понад 34 мільйони гривень. Зокрема, з державного бюджету передбачено 9,5 млн грн та 24 млн 529 тис. грн – кошти місцевого бюджету.
Тож слід зауважити, що це великий проєкт, у якому передбачалась не реконструкція приймального відділення, а фактично добудова нового. Саме тому це вплинуло на термін реалізації будівництва, який дещо змістився.
Нагадаємо, за рахунок державної програми приймальне відділення міської лікарні буде оснащене сучасним медичним обладнанням. Міністерство охорони здоров’я України уже закупило та передало до лікарні комп’ютерний томограф.
У Луцькій міській клінічній лікарні активно тривають роботи з реконструкції приймального відділення.
Загальна кошторисна вартість об’єкту становить понад 34 мільйони гривень. Зокрема, з державного бюджету передбачено 9,5 млн грн та 24 млн 529 тис. грн – кошти місцевого бюджету.
Оновлення відділення екстреної медичної допомоги відбувається у рамках програми Президента України «Велике будівництво».
Проєкт, згідно якого передбачено не відновлення відділення екстреної медичної допомоги, а фактично добудова нового, втілюється за європейським стандартами. Пацієнтів обстежуватимуть за допомогою сучасного медичного обладнання, а також у закладі передбачені комфортні кімнати для тимчасового перебування хворих.
Наразі тривають внутрішні роботи у приміщенні, облаштування території при відділенні та заїзду для автомобіля швидкої медичної допомоги.
У Володимир-Волинському ТМО за державні кошти, залучені від Національної служби охорони здоров’я України, відремонтували терапевтичне відділення, яке оглянула сьогодні, 30 квітня 2021 року заступниця голови облдержадміністрації Людмила Тимощук.
Зокрема, у відділенні відремонтували 13 палат, у яких розміщені 40 ліжкомісць. Також обладнали дві кімнати гігієни, маніпуляційний кабінет, сестринську, ординаторську та технічне приміщення. 1 травня у відділення переведуть перших пацієнтів.
Ремонт втілили за кошти, які підприємство отримало з надання медичних послуг пацієнтам (Національної служби здоров'я України). За 2 мільйони 700 тисяч гривень провели будівельні роботи, а на майже 600 тисяч гривень закупили нові меблі.
Нагадаємо, з 1 квітня 2020 року запрацювала Програма медичних гарантій на рівні вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги. Заклади охорони здоров’я, які надають вторинну (спеціалізовану) медичну допомогу, розпочали роботу за договорами з НСЗУ, і саме від цього залежить розмір фінансування, яке отримує лікарня.
«Ми будемо далі розвиватися швидкими обертами, щоб було зручно пацієнтам, а персонал мав гідні умови праці, бо вони дійсно на це заслуговують», - наголосила директор КП «Володимир-Волинське ТМО» Тетяні Ващук
Оглянувши медзаклад, заступниця голови ОДА Людмила Тимощук відзначила активність головного лікаря та медичного персоналу лікарні, що безпосередньо впливає на високий рівень надання якісних послуг населення та розвиток лікарні.
Своєю чергою, як зазначила головний лікар медзакладу, що на цьому оновлення лікарні не припиняється: найближчим часом у хірургічному відділенні медзакладу заплановані ремонтні роботи, крім цього буде закуплене нове обладнання для надання якісних послуг населенню.
На Волині розпочали підготовку до кампанії з оздоровлення дітей у межах карантинних обмежень. Про це стало відомо 13 квітня 2021 року під час засідання обласної міжвідомчої комісії з питань організації і проведення оздоровлення та відпочинку дітей, що відбулась під керівництвом заступниці голови облдержадміністрації Людмила Тимощук.
«Відповідальність за дітей, які відпочивають у таборах несуть керівники та власники оздоровчих закладів. І якщо у зв’язку з карантинними обмеженнями заходити батькам на територію таборів не можна, то цих правил необхідно дотримуватися, – звернулася до присутніх Людмила Тимощук. – Є дуже багато питань та ризиків, задля вирішення яких, ми з вами й зібралися. Ми повинні думати за наших дітей, і в яких умовах вони оздоровлюватимуться і відпочиватимуть».
До робочої наради також долучилися заступниця директора департаменту соціального захисту населення ОДА Оксана Гобод, заступник начальника управління із запобігання надзвичайним ситуаціям управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в області Олег Билиця, заступниця директора Волинського обласного лабораторного центру Надія Костирка, начальник управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства головного управління Дерпродспоживслужби в області Назар Орел, голова Федерації профспілок області Іванна Дубинка-Філозоф та керівники позаміських закладів оздоровлення та відпочинку.
Нагадаємо, що в області розпочалося оздоровлення дітей за путівками Міністерства соціально політики України у дитячих центрах «Артек» (м. Київ) та «Молода гвардія» (м. Одеса). Зокрема, впродовж березня «Молода гвардія» прийняла 27 дітей пільгових категорій та 29 – «Артек». У поточному році планується провести у зазначених дитячих центрах по 12 оздоровчих змін та охопити близько 800 дітей. Наразі заїзди у ці табори в квітні відмінені, оскільки міста Київ та Одеса перебувають у «червоній карантинній зоні».
Як повідомила Оксана Гобод, у зв’язку з введенням карантину, спричиненого епідемією гострої респіраторної хвороби COVID-19, дитячі оздоровчі заклади Волинської області у 2020 році не працювали. Часткове оздоровлення дітей відбувалося у МДЦ «Артек», УДЦ «Молода гвардія» та санаторіях. Загалом, у минулому році оздоровилося 278 дітей.
Слід зазначити, що в поточному році в районних бюджетах та бюджетах об’єднаних територіальних громад передбачено майже 4,5 млн гривень на придбання путівок для оздоровлення та відпочинку дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки.
Окрім того, у разі прийняття рішення про функціонування позаміського закладу впродовж травня 2021 року планується проведення комплексних перевірок дитячих таборів із залученням спеціалістів головного управління Держпродспоживслужби, управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій та управління Держпраці в області. За результатами інспекцій таборам надаватиметься відповідний дозвіл на відкриття дитячого закладу до оздоровчого сезону.
«Як і попередні роки міжвідомча комісія з питань організації і проведення оздоровлення та відпочинку дітей буде плідно працювати. На сьогодні ми розуміємо, що є нові виклики. Адже до дітей має бути найбільше уваги, аби забезпечити максимально безпечні умови їхнього перебування у таборах, враховуючи те, що другий рік світ та Україна бореться із COVID-19», – зазначила Оксана Гобод.
Відтак, учасники наради обговорили плани та проблемні питання, які виникають при підготовці до відкриття оздоровчого періоду для дітей в області. Зокрема, були озвучені пропозиції щодо роботи закладів та їх подальше функціонування відповідно до нових нормативних документів. Керівників позаміських закладів оздоровлення та відпочинку закликали ознайомитися із ними.
Слід зауважити, що основним документом, який на сьогодні регламентує роботу дитячих закладів в умовах карантину є постанова головного державного санітарного лікаря України від 30.07.2020 року № 43. Також, до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року № 1236, у цьому році внесено зміни, які надають роз’яснення щодо перебування дітей в оздоровчому таборі у випадку переходу області в «червону зону». Тобто, якщо діти заїхали у табір і через декілька днів у області встановлюється «червоний рівень» епідемнебезпеки, то вони залишаються там до завершення зміни. Відтак, під час такого періоду заїзд інших дітей не буде здійснюватися.
Також Надія Костирка та Назар Орел проінформували присутніх про основні вимоги щодо безпеки харчування та перебування дітей у дитячих таборах.
Нагадаємо, у Волинській області функціонують 11 приміських закладів оздоровлення та відпочинку. А саме:
- «Барвінок» Павлівської територіальної громади;
- «Веселка» Горохівської міської ради;
- «Супутник» обласної організації профспілки працівників освіти і науки;
- «Чайка» обласної організації профспілки працівників охорони здоров’я;
- «Світанок» обласної організації профспілки працівників державних установ;
- «Сонячний» обласного центру національно-патріотичного виховання, туризму і краєзнавства учнівської молоді;
- «Оберіг» Колодяженської територіальної громади;
- «Світязь» Володимир-Волинського ліцею «Центр освіти» обласної ради;
- «Прикордонник» управління освіти виконавчого комітету Нововолинської міської ради;
- «Ровесник» управління освіти виконавчого комітету Луцької міської ради;
- приватне підприємство «Парасолька».
У Луцьку 15 березня 2021 року у головній адмінбудівлі області під керівництвом заступниці голови облдержадміністрації Людмили Тимощук відбулося засідання обласної Координаційної ради з проблем ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та наркоманію. Обговорили основні питання щодо профілактики, виявлення та лікування соціально значимих захворювань. Зокрема,
Як повідомила заступниця очільника ОДА, у грудні минулого року Глобальний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією затвердив фінансування для України у розмірі 135 млн 778 тис. доларів США на 2021-2023 роки. Серед стратегічних цілей такої програми є забезпечення доступу до своєчасного виявлення, діагностики та лікування туберкульозу і ВІЛ, а також впровадження дієвих моделей допомоги, орієнтованих на пацієнта.
Отож, у рамках фінансування передбачено низку важливих закупівель, зокрема сучасних систем GeneXpert для молекулярно-генетичної діагностики туберкульозу, матеріально-технічне забезпечення для регіональних мікробіологічних лабораторій з діагностики туберкульозу, швидкі тести на ВІЛ, тощо.
«Ці кошти допоможуть Україні, зокрема Волинській області надавати якісну та висококваліфіковану діагностику, а також допомогу пацієнтам у лікуванні хвороби», – зауважила Людмила Тимощук.
Як зазначила завідувачка центром профілактики та боротьби зі СНІДом КП «Волинська обласна інфекційна лікарня» Олена Макаренко, ситуація щодо ВІЛ-інфекції/СНІДу залишається напруженою в області. Основний чинник, який вплинув на поширення соціально значимих хвороб, - це епідемія COVID-19, до якої ніхто не був готовий. Відтак, медичні працівники так і усе суспільство сконцентрувалося, аби подолати коронавірусну інфекцію.
«У зв’язку із таким фактором у нас в області та в Україні відбулося значне скорочення обстеження населення на наявність антитіл до ВІЛ-інфекції. Для прикладу, якщо минулі роки ми проводили близько 10 тис. досліджень на ВІЛ-інфекцію у місяць, то за весь минулий рік обстежено лише 54 тис. 300 пацієнтів», – підкреслила Олена Макаренко.
Як стало відомо, станом на 1 січня 2021 року, антиретровірусною терапією (АРТ) охоплено 1525 ВІЛ-позитивних осіб. Впровадження такої терапії ефективно вплинуло як на стан здоров’я пацієнтів, так і на профілактику поширення ВІЛ серед їх близького оточення.
Окрім того, учасники засідання обговорили проведення первинної профілактики соціально значимих захворювань серед учнівської та студентської молоді в області. Відтак, Координаційна рада проголосувала та підтримала ряд заходів, з метою забезпечення ефективної діяльності з питань профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та наркоманії.
В області відбулося засідання Госпітальної ради
20 квітня 2021 року відбулося засідання Госпітальної ради при обласній державній адміністрації. Участь у робочій зустрічі взяли голова облдержадміністрації Юрій Погуляйко, заступниця голови ОДА Людмила Тимощук, заступник голови обласної ради Григорій Пустовіт, т.в.о. начальника управління охорони здоров’я ОДА Роман Рудоквас та представники медичних закладів області.
«Серед важливих питань, які сьогодні розглядатимуться, прошу обговорити також питання централізованого постачання кисню в лікарні, які надають допомогу хворим на коронавірусну інфекцію в області», – зазначив Юрій Погуляйко.
У результаті засідання члени Госпітальної ради напрацювали варіанти рішень щодо мережі лікарень Волинського госпітального округу.
Зокрема, прийнято подати рекомендацію на підпис голові Волинської ОДА щодо надання Володимир-Волинському ТМО статусу опорного закладу Міністерством охорони здоров’я України.
Слід зауважити, що на сьогодні в області функціонують 7 опорних лікарень, які забезпечують надання вторинної (спеціалізованої) та госпітального етапу екстреної медичної допомоги до потреб населення. А саме:
– КП «Волинська обласна клінічна лікарня»;
– КП «Луцька міська клінічна лікарня»;
– КНП «Ковельське міськрайонне територіальне медичне об’єднання»;
– КНП «Любомльське територіальне медичне об’єднання»;
– КНП «Нововолинська центральна міська лікарня»;
– КНП «Ратнівська центральна районна лікарня»;
– КНП «Камінь-Каширська центральна районна лікарня».
Під час засідання присутні також обговорили процес формування спроможної мережі закладів охорони здоров’я Волинського госпітального округу. Нагадаємо, що в області до 1 січня 2021 року функціонувало 16 районів, в кожному з яких була центральна районна лікарня. Відповідно до нового адміністративно-територіального устрою утворено 4 райони: Володимир-Волинський, Камінь-Каширський, Ковельський та Луцький. Отож на території районів функціонує декілька лікарень, які виконують однакові функції.
На сьогодні завдання районів та кожного закладу – визначитися із своїми послугами, щоб їх удосконалювати. Зокрема, необхідно вирішити, які лікарні за своєю спроможністю можуть бути багатопрофільними, планового чи відновного лікування.
«Кожен медичний заклад подавав бачення свого розвитку, – підкреслила Людмила Тимощук. – Адже повинен бути напрямок, до прикладу хірургічний, який та чи інша лікарня буде розробляти та вдосконалювати».
Відтак, необхідно сформувати свої перспективні плани розвитку, спільно розробити маршрути пацієнта за закладами в кожному районі області, на основі яких буде сформовано перспективний план розвитку Волинського госпітального округу.
Слід зазначити, що комунальні підприємства галузі охорони здоров’я області співпрацюють із Проектом USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я», у рамках якого відбувається підтримка щодо питань формування спроможної мережі закладів охорони здоров’я Волинського госпітального округу. Як повідомив координатор Проекту Ігор Ващенюк, робота із медичними закладами області відбувається якісно та продуктивно, що надає можливість до початку червня 2021 року сформувати повністю пакет документів, аналітичних матеріалів та пропозицій до плану розвитку госпітального округу.
Також присутні обговорили співпрацю закладів охорони здоров’я із НСЗУ та встановлення нових кисневих точок у медичних закладах на території області, аби надавати ефективну допомогу хворим на COVID-19.
До слова, Людмила Тимощук запропонувала наступні засідання Госпітальної ради робити виїзними, аби бачити на базі кожної лікарні ефективність розвитку діяльності закладу.
В області відбулося засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій
Відповідно до постанови Кабміну на Волині продовжили дії карантину до 30 червня 2021 року. Про це стало відомо під час засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, яке відбулося, 28 квітня 2021 року, під керівництвом голови облдержадміністрації Юрія Погуляйка.
Зокрема, головний державний санітарний лікар області Наталія Янко доповіла присутнім про епідситуацію щодо коронавірусної інфекції в області станом на 28 квітня 2021 року.
Відтак, станом на 28 квітня 2021 року на COVID-19 хворіє 7 тис. 771 волинянин. Найвищий рівень захворюваності зареєстровано у Ковелі, Ковельському районі, Луцьку, Нововолинську та Луцькому районі.
За весь час пандемії в області зареєстровано 56 тис. 257 підтверджених випадків COVID-19, з них 2 тис. 920 у дітей та 3 тис. 428 у медичних працівників. 968 випадків хвороби завершилось летально, в тому числі померло 28 медиків.
Станом на 28 квітня 2021 року продовжують хворіти 210 школярів і 212 працівників шкіл у 187 закладах освіти області. Перебуває на самоізоляції 13 тис. учнів та понад 1,5 тис. осіб персоналу навчальних закладів.
За даними критеріїв оцінки епідемічної небезпеки, Волинська область залишається у «помаранчевій» зоні з перевищенням цільових показників за одним індикатором – не відповідає нормі рівень захворюваності на грип та гостру респіраторну вірусну інфекцію, який складає 141,4 % від епідпорогу (критерій менше 100 %).
«З метою покращення епіднагляду за COVID-19 на Волині невдовзі буде наданий доступ до онлайн-інструменту для визначення рівня епідемічної небезпеки у розрізі територіальних громад», – зазначила Наталія Янко.
Щодо вакцинальної компанії, то від її початку в області щеплено 15 765 осіб, усі вони отримали 1 дозу вакцини. За 27 квітня 2021 року щеплено 466 волинян.
«Незважаючи на те, що загальне число випадків нових захворювань на COVID-19,зменшується, не можна втрачати обачності та дотримуватися усіх протиепідемічних заходів, особливо під час прийдешніх свят», – зауважила головний санітарний лікар області.