03 грудня 2024, 17:04
останні оновлення: 04 грудня 2024

Звіт про результати оцінювання потреб в послузі раннього втручання у 2024 році у Волинській області

За результатами проведеного дослідження соціальну послугу раннього втручання у 2024 році потребує 105 сімей.

Відповідно до інформації, наданої департаментом охорони здоров’я облдержадміністрації, кількість дітей з інвалідністю віком до 3-х років становить 307 осіб, з них вперше встановлено інвалідність 86 дітям.

Послугу раннього втручання отримує 60 сімей.

Також вищевказаним сім’ям надано інші послуги:

  • 237 інформаційні;
  • 192 консультування;
  • 48 соціальної профілактики.

Послуга раннього втручання необхідна для сімей, які виховують дітей від народження до трьох повних років, у яких:

  • встановлено певний діагноз, що супроводжується затримками розвитку дитини (незалежно від ступеня тяжкості);
  • визначено затримку в розумовому, моторному, соціально-емоційному та комунікативному розвитку за допомогою скринінгів або тестів;
  • є ризик появи затримки розвитку внаслідок певних біологічних та соціальних чинників. Наприклад, діти, народжені раніше терміну; діти, народжені з малою вагою та інші; діти, які перебувають в будинку дитини; сім’ї, які отримали будь-який травматичний досвід;
  • сім’ї, де батьки мають сумніви та хвилювання щодо розвитку своєї дитини або питання стосовно відносин із маленькою дитиною, її поведінки та взаємодії з іншими людьми.

Під час отримання послуги раннього втручання сім’ї досягають певних результатів, зокрема:

  • підвищується компетенція батьків, щодо розуміння потреб та можливостей своєї дитини;
  • батьки налагоджують стосунки з дитиною та навчились сприймати її з усіма особливостями;
  • діти удосконалюють уміння та навички життєвого функціонування;
  • сім’ї планують майбутнє та розвиток своєї дитини.

Закладами охорони здоров’я області, в яких надається медична допомога дітям, відповідно до вимог та умов специфікації пакетів медичних гарантій, укладені договори з Національною службою здоров’я України (далі – НСЗУ) за напрямом реабілітаційної допомоги дітям. Зокрема, пакет «Медична реабілітація немовлят, які народились передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя» передбачає огляд дитини мультидисциплінарною реабілітаційною командою, постановку реабілітаційного діагнозу та/або визначення пріоритетів та функціональних цілей для дитини, батьків та родини на основі участі в щоденних заняттях (індивідуальний сімейний план раннього втручання) та формування індивідуальної програми реабілітації дитини.

За зазначеним пакетом згідно договору з НСЗУ в звітному році в області працюють наступні заклади:

  • КП «Волинське обласне територіальне медичне об’єднання захисту материнства і дитинства»;
  • КП «Луцька міська дитяча поліклініка»;
  • КНП «Ковельське міськрайонне територіальне медичне об’єднання»;
  • КНП «Ратнівська центральна районна лікарня»;
  • КНП «Нововолинська центральна міська лікарня»;
  • КП «Володимирське територіальне медичне об’єднання».

Для покращення доступності та раннього виявлення ризику розвитку поширених психічних розладів в рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP» пройшли 637 лікарів та 1055 сестер медичних закладів охорони здоров’я області. За пакетом «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги» укладені договори з НСЗУ 29 комунальними закладами охорони здоров’я області.

У КП «Волинське обласне територіальне медичне об’єднання захисту материнства і дитинства» функціонує відділення катамнестичного спостереження. Цей структурний підрозділ забезпечує спостереження і медичну реабілітацію за передчасно народженими дітьми за хворими новонародженими з усієї області. На даний час під наглядом фахівців перебуває 1100 малюків, з них – третина передчасно народжені вагою до 1500г.

Мультидисциплінарна команда у складі лікарів невролога і педіатра, лікаря ФРМ, фізичних терапевтів, ерготерапевта, клінічного психолога, терапевта мови і мовлення та їх асистентів проводять спостереження та ранню амбулаторну і стаціонарну реабілітацію дітям до 3-х річного віку за договорами з НСЗУ за пакетами: «Медична реабілітація немовлят, які народились передчасно та /або хворими, протягом перших 3 років життя» і «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах». За потреби, для консультування та вирішення подальшої тактики лікування і реабілітації до складу команди долучаються вузькопрофільні дитячі спеціалісти (офтальмолог, ортопед, генетик, хірург, пульмонолог та інші). Забезпечена взаємодія з іншими надавачами медичних послуг, центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, службами у справах дітей, надавачами соціальних послуг.

 

Департамент соціальної та ветеранської політики облдержадміністрації