21 січня 2019, 09:30
останні оновлення: 01 листопада 2024

Звіт про роботу управління за підсумками 2018 року

 

Звіт управління за підсумками роботи у галузі охорони навколишнього природного середовища у 2018 році

У 2018 році робота управління, в межах визначених повноважень, була спрямована на покращення екологічної ситуації в області та проведення ряду запланованих заходів.

Зокрема, з метою виконання пріоритетних природоохоронних заходів на території області:

- внесені зміни до Регіональної екологічної програми «Екологія 2016-2020», затверджені рішеннями сесії обласної ради від 04.04.2018 №19/13 та від 31.05.2018 № 20/11;

- розроблено розпорядження голови обласної державної адміністрації «Про затвердження Переліку природоохоронних заходів, що фінансуються у 2018 році за рахунок коштів обласного фонду охорони навколишнього природного середовища» від 22.05.2018 №297, зі змінами, внесеними розпорядженням голови облдержадміністрації від 08.10.2018 №650 (виконано робіт на суму більше 3 млн гривень).

- розроблено розпорядження голови облдержадміністрації від 15.01.2018 №15 «Про затвердження Порядку надання та використання коштів субвенції з обласного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію природоохоронних заходів»;

За безпосередньої участі управління були підготовлені, з відповідними екологічними висновками, та направлені до Мінприроди України 18 запитів на фінансування у 2018 році природоохоронних заходів з державного фонду  охорони навколишнього природного середовища на загальну суму майже 76 млн. гривень, з яких, у відповідності до розпорядження КМУ від 04.07.2018 №529-р «Про виділення коштів для здійснення у 2018 році природоохоронних заходів», профінансовані роботи по будівництву каналізаційної мережі у західній частині смт Шацьк, с. Гаївка, с. Мельники та будівництву каналізаційних очисних споруд смт Шацьк Шацького району (25 млн гривень) та по новому будівництву полігону твердих побутових відходів (III черга) для міста Володимир-Волинський (5 млн гривень).

За кошти обласного природоохоронного фонду управлінням  видано радіологічний бюлетень Волинської області та повноколірний альбом-каталог «Природно-заповідний фонд Волинської області», підготовлено список регіонально рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів рослин та тварин на території області, завершується робота з проведення наукових досліджень та проектів з метою збільшення об’єктів природно-заповідного фонду області.

Управлінням з власної ініціативи розроблено проект програми розвитку природно-заповідного фонду Волинської області «Волинь-заповідна» на 2019-2030 роки. Для реалізації програми, управлінням підготовлено перелік перспективних для заповідання територій на загальну орієнтовну площу 100402,5 га, що дозволить збільшити відсоток заповідності до 15,7 % від загальної площі області.

На даний час вивчається питання відновлення Луцького ботанічного саду, зокрема проведено обстеження його території, підписано акт обстеження та надані рекомендації щодо його відновлення.

З метою дотримання природоохоронного законодавства та збільшення дохідної частини обласного та місцевих бюджетів, спільно з ВОУЛМГ проіндексовано рентну плату за використання лісових ресурсів при заготівлі другорядних лісових матеріалів та здійсненні побічних лісових користувань на території області (за 2018 рік сплачено рентної плати 1 611,0 тис. гривень).

Протягом звітного періоду проведено інвентаризацію всіх суб’єктів господарювання області на виконання розпорядження голови облдержадміністрації від 08.02.2018 №82 «Про здійснення заходів щодо охоплення дозвільними документами суб’єктів господарювання всіх форм власності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на території області»  (включаючи пилорами), проведено інвентаризацію об’єктів, обладнання та відходів, що містять стійкі органічні забруднювачі, а саме концентровані поліхлоровані дифеніли.

Управлінням у 2018 році видано 310 дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, 157 декларацій про відходи, 235 документів щодо визначення величин фонових концентрацій, затверджено 7 реєстрових карт об’єктів утворення, оброблення та утилізації відходів, розглянуто та погоджено 30 комплектів технологічних нормативів використання питної води;

- розглянуто 21 звернення щодо наявності стихійних сміттєзвалищ на території Волинської області, які надходили через електронний сервіс «Інтерактивна мапа України»;

- підготовлено та направлено на погодження 2 договори оренди водних об’єктів та 32 додаткові угоди;

- розглянуто 190 проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, розташованих на території чи в межах об’єкта природно-заповідного фонду.

Нагадаємо, що з 18 грудня 2017 року введено в дію Закон України «Про оцінку впливу на довкілля», згідно якого функції з проведення оцінки впливу на довкілля покладені на управління екології та природних ресурсів облдержадміністрації, в якому створено відповідний структурний підрозділ.  Відділом проведено в повному обсязі 14 процедур з оцінки впливу на довкілля  планованої діяльності та об’єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля та надано відповідні висновки та розпочато 9 нових процедур.

12 жовтня 2018 року набрав чинності Закон України «Про стратегічну екологічну оцінку» від 20.03.2018 № 2354-VII, який регулює відносини у сфері оцінки наслідків для довкілля. Таким чином, розпочато практичну реалізацію процедури стратегічної екологічної оцінки документів державного планування (по 2 документах оцінка проведена, по 2 - процедура розпочата, 23 - готуються для проведення стратегічної оцінки).

Постійно здійснюється організація функціонування державної системи моніторингу довкілля в області, збір, аналіз, систематизація результатів спостережень та контролю стану навколишнього природного середовища суб’єктів моніторингу.

З метою збереження тваринних, рослинних ресурсів та збільшення площ територій та об’єктів природно-заповідного фонду (ПЗФ):

- проведено обліки тварин на території 88 користувачів мисливських угідь;

- погоджено для 47 користувачів проекти лімітів раціонального добування (відстрілу, відлову) диких парнокопитних та хутрових звірів, віднесених до природних ресурсів загальнодержавного значення, а також погоджено строки полювання, порядок його здійснення, норми добування мисливських тварин та пропускну спроможність мисливських угідь;

- видано 15 дозволів  на спеціальне використання природних ресурсів в межах територій та об’єктів ПЗФ загальнодержавного значення, затверджено 45 лімітів на використання природних ресурсів в межах територій та об’єктів ПЗФ місцевого значення;

- внесено зміни до 145 положень про території та об’єкти ПЗФ місцевого значення

- створено 3 нових території та об’єкти природно-заповідного фонду місцевого значення на загальну площу 109,7 га.

З метою ефективного використання внутрішньогосподарських меліоративних фондів з об’єктами інженерної інфраструктури, визначення існуючого технічного стану та планування і проведення необхідних заходів для забезпечення їх належного функціонування, розроблено доручення голови облдержадміністрації від  18.09.2018  № 6511/17/2-18 щодо проведення інвентаризації внутрішньогосподарських меліоративних фондів з об’єктами інженерної інфраструктури.

У рамках забезпечення реалізації основних засад державної інформаційної політики у сфері охорони довкілля за звітний період управлінням підготовлено інформаційно-аналітичні матеріали шляхом розміщення 169 публікацій на актуальну екологічну тематику на офіційному веб-сайті облдержадміністрації, а також 245 прес-релізів на офіційній сторінці управління у Інтернет-мережі «Facebook». Окрім того, представники управління взяли участь у 15 громадських слуханнях, 3 зустрічах з громадськістю, 8 форумах та конференціях, 5 «круглих столах», 6 природоохоронних  акцій, дали 7 інтерв’ю для місцевого телебачення.

Для забезпечення вільного доступу та належного інформування громадськості щодо стану довкілля, управлінням підготовлено Екологічний паспорт Волинської області та Регіональну доповідь про стан навколишнього природного середовища Волинської області за 2017 рік.

З метою підвищення професійної компетентності керівників органів влади та місцевого самоврядування і працівників, відповідальних за екологічні питання, проведено  семінари-навчання, із залученням спеціалістів управління на такі теми:

- «Регулювання природокористування та погоджувальна діяльність»;

- «Раціональне використання, охорона та відтворення біоресурсів. Організація, охорона і використання територій та об’єктів природно-заповідного фонду та елементів екологічної мережі»;

- «Планування та використання фондів охорони навколишнього природного середовища. Впровадження Закону України "Про стратегічну екологічну оцінку».