Звіт про роботу за 2018 рік
Станом на 01 січня 2019 року на профілактичному обліку служб у справах дітей області перебувало 1400 дітей, які опинились у складних життєвих обставинах, з них: 40 дітей, які самовільно залишають місце постійного проживання, 16 дітей, які зазнали насильства, 1343 дитини виховуються в сім’ях, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків та 1 дитина, позбавлена батьківського піклування, переміщена із зони проведення антитерористичної операції.
Протягом 2018 року на профілактичний облік поставлено 435 дітей, з них: 396 проживають у сім’ях, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків, 21 систематично залишають місце постійного проживання, 18 дітей зазнали насильства (9 – фізичного, 9 – психологічного) та знято з обліку 476 дітей, з них 285 у зв’язку із зникненням підстав перебування на обліку, 84 – з набуттям статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, 49 – з досягненням повноліття, 58 – зі зміною місця проживання.
З метою профілактики дитячої бездоглядності та правопорушень серед дітей, своєчасного виявлення дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей, які можуть стати потенційними жертвами торгівлі людьми, сексуальної та трудової експлуатації, в тому числі жебрацтва, обстеженням умов проживання дітей, які перебувають на профілактичному обліку службами у 2018 році проведено 799 профілактичних заходів (рейдів) «Діти вулиці», «Вокзал» тощо, під час яких виявлено 264 дитини. Серед них 34 вживали спиртні напої, 9 вживали наркотичні, токсичні речовини. Виявлено 3 випадки продажу неповнолітнім спиртних напоїв та тютюнових виробів, ініційовано притягнення до відповідальності 2 посадових осіб, попереджено 3 осіб.
Під час проведення рейдів вилучено 214 дітей, з них 127 з вулиці, 84 з сім’ї, 1 з розважальних закладів, 2 знайдені, підкинуті. З числа вилучених під час рейдів дітей 137 влаштовано до закладів соціального захисту дітей, 37 повернуто в сім’ю, 36 влаштовано до закладів охорони здоров’я, 4 – до навчальних закладів.
За результатами рейдів ініційовано притягнення до адміністративної відповідальності за неналежне виконання батьківських обов’язків 271 батьків, попереджено 747 батьків.
Протягом 2018 року обстежено житлово-побутові умови проживання і утримання 3979 дітей із 1862 сімей.
Службами у справах дітей райдержадміністрацій та міських рад під час проведення обстежень умов проживання сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, внутрішньо переміщених сімей проводяться бесіди щодо недопущення залишення дітей без нагляду, жорстокого поводження з ними, втягнення дітей до сексуальної, трудової експлуатації, жебракування, про наслідки та настання відповідальності за вищевказані дії. Також проводяться індивідуальні профілактичні бесіди на правовиховну тематику, інформаційного, правоосвітнього характеру та з метою профілактики правопорушень і злочинів в дитячому середовищі з дітьми, що перебувають на обліку дітей, які опинились в складних життєвих обставинах. У 2018 році проведено 1643 такі бесіди з неповнолітніми дітьми.
З метою профілактики правопорушень та злочинів в дитячому середовищі,
працівники служб у справах дітей проводять профілактичні лекції, бесіди, засідання «круглих столів» в загальноосвітніх навчальних закладах щодо попередження насилля, сексуальної та трудової експлуатації, торгівлі дітьми, жебракування, булінгу, зокрема на такі теми «Закон і право», «Кримінальне право», «Права та свободи людини», «Протидія булінгу», «Теоретичний аналіз феномену булінгу як особливого виду комунікативної взаємодії», «Насилля в школі. Як протистояти булінгу», «Протидія та запобігання булінгу в дитячому середовищі», «Безпечна школа», «Правила і закони в суспільстві та твоєму житті», «Вчинки та відповідальність», «Права та обов’язки» тощо, надають роз’яснення про можливість отримання необхідної допомоги, проводять індивідуальні бесіди з дітьми, які стоять на внутрішкільному обліку, в групі ризику, дітьми схильними до правопорушень та злочинів. Службами у справах дітей протягом 2018 року у навчальних закладах області проведено 273 лекції та круглих столів.
В районних/міських газетах та на офіційних інтернет-сайтах райдержадміністрацій та міських рад розміщено публікації і статті щодо протидії торгівлі людьми та насильству в сім'ї, в тому числі на теми: «Ганебно, коли діти жебракують», «Насильство в сім’ї – куди звернутись…», «Убережімо підлітків від необдуманих кроків», «Торгівля людьми», «Кожному, хто потрапив у рабство можна допомогти», «Запобігання сексуальної та трудової експлуатації, жебракування серед дітей», «Злочинці часто залучають до жебрацтва дітей», «Ми заслуговуємо бути щасливими», «Жебракування з дітьми – злочин», «Живи та працюй в Україні», «Всесвітній день протидії торгівлі людьми».
Службами у справах дітей області протягом 2018 року проведено 67 засідань координаційних рад, на яких розглянуто питання щодо профілактики дитячої злочинності та бездоглядності, захисту прав та інтересів дітей, навчання та організації правовиховної роботи в навчальних закладах, дотримання законодавства про працю та працевлаштування неповнолітніх тощо.
Працівниками служб у справах дітей області протягом 2018 року забезпечено представництво в інтересах дітей у судах по 590 справах (233 кримінальних та 357 адміністративних та цивільних).
На виконання розпорядження голови облдержадміністрації від 29 січня 2018 року № 59 «Про затвердження плану заходів із реалізації у Волинській області правопросвітницького проекту «Я маю право!» у 2018 році» службою у справах дітей облдержадміністрації видано наказ від 15 березня 2018 року № 6 «Про реалізацію правопросвітницького проекту «Я маю право!».
Служби у справах дітей райдержадміністрацій та міських (міст обласного значення) рад надають роз’яснення опікунам, піклувальникам, прийомним батькам, батькам-вихователям та батькам дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, про їхні права та обов’язки щодо підопічних дітей, про права дітей, влаштованих в їхні сім’ї, інформують про функціонування в районах та містах центрів з надання безоплатної правової допомоги з метою захисту прав та інтересів дітей.
14 червня та 20 грудня 2018 року з працівниками служб у справах дітей райдержадміністрацій та міських (міст обласного значення) рад було проведено семінар-наради щодо організації роботи із забезпечення захисту прав дітей.
В підпорядкуванні служби у справах дітей облдержадміністрації перебуває 2 заклади соціального захисту дітей, а саме – притулок для дітей та центр соціально-психологічної реабілітації дітей.
У центрі соціально-психологічної реабілітації протягом 2018 року перебувало 139 дітей, в притулку для дітей – 171 дитина, з них 198 перебували в складних життєвих обставинах. 133 дітей, пройшовши курс реабілітації, повернулися на виховання в сім’ю.
У закладах постійно проводяться заходи, спрямовані на зміцнення у дітей моральності, підвищення правових знань, профілактику правопорушень та з метою профілактики жорстокого поводження, торгівлі людьми, сексуальної та трудової експлуатації.
Так, протягом 2017-2018 років у притулку для дітей служби у справах дітей облдержадміністрації та центрі соціально-психологічної реабілітації дітей було проведено правові години «Торгівля людьми: теоретичний аспект проблеми», «Міграція, торгівля людьми, контрабанда людьми», «Торгівля людьми, проституція, легальна зовнішня міграція», «Ситуація з торгівлею людьми в Україні», «Люди, які потрапляють до тенет торговців «живим товаром»», «Експлуатація жінки», «Робота за кордоном», «Торгівля дітьми», «Комерційна сексуальна експлуатація дітей», «Експлуатація дитячої праці», «Використання дітей у порнографії», «Втягнення неповнолітніх осіб у злочинну діяльність», «Якщо Ви збираєтесь працювати закордоном…», «Туристичні поїздки», «Шлюбні оголошення та контракти», «Система au-pair», «Права людини в міжнародному законодавстві», «Національне законодавство щодо захисту прав дітей», «Захист дітей від насильства та жорстокого поводження», «Як захистити свої права в українському суді», «Права дитини. Ми змінимо світ від насильства», «Конвенція ООН про права дитини», «Як захистити себе», «Тенета торгівлі людьми», «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція», «Поняття злочину: кримінальна відповідальність дітей», «Закон і ми», «Поважай правопорядок», «Права дитини», «Ніхто не має права ображати маленьку людину», «Не стань жертвою торгівлі людьми», «Великі права маленької дитини», «Твої права та обов’язки», «Закон чи совість», перегляд відеороликів з подальшим їх обговоренням «Свої права ти добре знай», створення презентацій «Світова книга прав дитини», «Сторінками Конституції України», створення колажу «Наше право – щасливе дитинство», вікторини-ігри «Знаєш свої права – умієш себе захистити», «Чи знаєш ти права дитини? Перевір себе», «Свої права ти добре знай, їх шануй, і захищай», конкурси малюнку на асфальті «Я маю право», «Права дитини у моїй країні», книжкові виставки «Основні закони моєї країни», «Закон-законів».
Для дітей організовуються зустрічі з працівниками ювенальної превенції, центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, служб у справах дітей, громадськими організаціями, під час яких проводяться години спілкування з питань правового виховання та попередження правопорушень, зокрема «Твої права й обов’язки», «Вчимося жити добрими людьми», «Відповідальність неповнолітніх», «Головні положення Конвенції ООН про права дитини», «Подорож до країни доброти», «Умій робити людям добро», «Покарання та його види», «Токсикоманія і діти», «Поважай порядок», «Віртуальні небезпеки», круглі столи «Поговоримо про права та обов’язки дітей в Україні», «Правова відповідальність підлітків», тренінгові заняття «Умій захистити себе», «Права людини – найвища цінність», «Знаємо свої права – виконуємо свої обов’язки».
Психологами та вихователями закладів соціального захисту дітей проводяться індивідуальні бесіди з вихованцями «Що спонукає до крадіжки», «Мій день, мої вчинки», «Культура поведінки – моє обличчя», «Про обов’язок і відповідальність», «Жити за законами людського спілкування», «Добро треба шукати, а зло саме прийде», «Не обманюй», «Поведінка в громадських місцях», «Слухай усіх, але розум свій май», «Шкідливі звички», «Торгівля людьми», консультації для батьків «Як вберегти дітей від смертельної гри «Синій кит», «Червона сова», «Попередження насильства, жорстокості в сім’ї», лекторії для вихователів «Прояви жорстокого поводження з дітьми», «Вивчення проблеми підліткового насильства», «Профілактика правопорушень серед неповнолітніх», «Профілактика схильності до суїцидальної поведінки серед дітей» тощо.
З метою відзначення Всесвітнього дня протидії торгівлі людьми протягом липня-серпня у закладах соціального захисту дітей проведено інформаційно-просвітницькі заходи. Наприклад, у центрі соціально-психологічної реабілітації дітей було організовано перегляд відеофільму «Запобігання торгівлі людьми та експлуатації дітей» з подальшим його обговоренням, круглий стіл «Скажи «Стоп» торгівцям людьми», виховну годину «Не стань жертвою торгівлі людьми. Дитячому жебрацтву скажемо – ні», виховну бесіду «Незнайомі люди. Правила поведінки», диспут «Що робити, якщо ти потрапив у біду», презентацію «Жертвою торгівлі людьми може стати кожен», акцію «Долоньки дружньої підтримки», дискусійний клуб (поради для батьків) «Як уберегти дитину від насильства». Працівниками притулку спільно з громадською організацією «Волинські перспективи» проведено тренінгові заняття для вихованців «Міжнародне та національне законодавство: «Конвенція ради Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми», «Закон України «Про протидію торгівлі людьми».
З метою гендерного виховання дітей та протидії дискримінації за ознакою статі протягом 2018 року для вихованців притулку для дітей служби у справах дітей облдержадміністрації та КУ «Волинський обласний центр соціально-психологічної реабілітації дітей» проводилися виховні бесіди «Дружні стосунки між дівчатками та хлопчиками», «Любов’ю дорожити вмійте», інформаційна година «Рівні права – рівні можливості», заняття з елементами тренінгу «Дівчатка і хлопчики. Уміння товаришувати», «Ми такі різні», круглий стіл «Гендерне виховання дітей дошкільного віку», година спілкування «Будьмо взаємно ввічливими», диспут «Дружба і товаришування», які спрямовані на обізнаність дітей із даною проблемою.