Звіт за 2019 рік
Станом на 1 січня 2020 року в області проживало 1495 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. З них: 1100 перебуває під опікою та піклуванням, 273 виховуються у прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу, 48 навчаються у загальноосвітніх та спеціалізованих школах-інтернатах, 14 – у спеціалізованому будинку дитини, 6 – у будинках-інтернатах для дітей-інвалідів, 5 влаштовані в сім’ї родичів та знайомих.
В області функціонує 26 дитячих будинків сімейного типу, в яких виховується 168 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та 74 прийомних сім’ї, на виховання та спільне проживання до яких влаштовано 142 дитини цієї категорії.
Також, на території області проживає 1 прийомна родина та 1 сім’я опікунів, які перемістились з районів проведення ООС. У цих сім’ях виховуються 3 дитини, позбавлені батьківського піклування.
Упродовж 2019 року створено 2 прийомні сім’ї та 6 дитячих будинків сімейного типу, до яких влаштовано 49 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування. Усі прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу перебувають під соціальним супроводом центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
Загалом, сімейними формами виховання в області охоплено 95 відсотків від загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Забезпечено своєчасне виявлення та надання дітям відповідного статусу. Упродовж цього року надано статус 244 дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування.
В області налагоджена система своєчасної постановки на первинний та регіональний облік дітей, які підлягають усиновленню.
Станом на 1 січня 2020 року на місцевому обліку дітей, які можуть бути усиновлені, перебуває 355 дітей (з них: 254 мають братів та сестер, 32 - мають інвалідність, 262 - старші 11 років).
Сформована та постійно поновлюється база даних кандидатів в усиновителі, яка станом на 01.01.2020 року налічує 35 подружніх пар та одиноких громадян.
Постійно проводиться робота із забезпечення реалізації права кожної дитини-сироти на виховання в сім’ї. Під час підбору дитини усиновителям надається повна та об’єктивна інформація про дитину, яку вони бажають усиновити. За бажанням батьків, їм пропонується проводити незалежне обстеження дитини за станом здоров’я.
Упродовж 2019 року в області громадянами України усиновлено 22 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та 2 дітей усиновлено іноземними громадянами. Ряд справ з усиновлення у даний час знаходиться на розгляді в судах.
З метою реалізації права кожної дитини на виховання в сім’ї між службою у справах дітей, управліннями охорони здоров'я, освіти, науки та молоді обласної державної адміністрації та благодійною організацією «Благодійний Фонд «Зміни одне життя – Україна» було укладено договір про співпрацю щодо сприяння сімейному влаштуванню якомога більшої кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які можуть бути усиновлені і виховуються у інтернатних закладах.
За сприяння благодійних організацій створено фото і відеоінформації про дітей, щодо яких виникли підстави для усиновлення, та розміщено її у засобах масової інформації з метою пропаганди національного усиновлення, активізації усиновлення дітей громадянами України та реалізації права дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на проживання в сім’ї.
З метою розв’язання житлових та майнових проблем дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа в області діє цільова соціальна Програма забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа на 2017-2021 роки.
На реалізацію заходів Програми у 2019 році обласним бюджетом передбачено 2 805 тис. грн., така ж сума передбачена і в місцевих бюджетах.
За ці кошти придбано 12 соціальних квартир для 14 осіб та проведено ремонтні роботи в житлі, що належить на праві власності 10 особам з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування.
Також, завдяки коштам Субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на проєктні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа у 2019 році кошти спрямовані на придбання житлового приміщення або виплати грошової компенсації для 19 дітей та на будівництво дитячого будинку сімейного типу.
Протягом 2019 року в обласному соціальному гуртожитку для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування перебувала 21 особа. Досягнуто наступних результатів: 21 особу навчено соціально-побутовим навичкам, 20 особам налагоджено зв’язки з родиною, 15 особам оформлено/відновлено документи, 21 особі організовано медичне обстеження, 21 особі надано допомогу одягом, взуттям, продуктами харчування, 11 осіб влаштовано на роботу, 10 осіб влаштовано на навчання, 15 осіб поставлено на квартирний облік, 18 осіб отримали реєстрацію за місцем проживання/перебування, 3 особам знайдено/відновлено житло у результаті клопотань до органів виконавчої влади на місцях, органів місцевого самоврядування щодо покращення житлово-побутових умов.
З метою профілактики дитячої бездоглядності та правопорушень серед дітей, своєчасного виявлення дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей, які можуть стати потенційними жертвами торгівлі людьми, сексуальної та трудової експлуатації, в тому числі жебрацтва, обстеженням умов проживання дітей, які перебувають на профілактичному обліку, службами у 2019 році проведено 809 профілактичних заходів (рейдів) «Діти вулиці», «Вокзал» тощо, під час яких виявлено 231 дитину. Серед них 18 вживали спиртні напої. Виявлено 2 випадки продажу неповнолітнім спиртних напоїв та тютюнових виробів, ініційовано притягнення до відповідальності 3 посадових осіб, попереджено 2 осіб.
Під час проведення рейдів вилучено 220 дітей, з них 97 – з вулиці та 123 – з сім’ї. З числа вилучених під час рейдів дітей 154 влаштовано до закладів соціального захисту дітей, 16 – до закладів охорони здоров’я, 42 повернуто в сім’ю, 8 – до навчальних закладів.
За результатами рейдів ініційовано притягнення до адміністративної відповідальності за неналежне виконання батьківських обов’язків 267 батьків, попереджено 860 батьків.
Станом на 01 січня 2020 року на профілактичному обліку служб у справах дітей області зареєстровано 1138 дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, з них: 1068 дітей виховуються в сім’ях, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків, 35 самовільно залишають місце постійного проживання, 35 зазнали насильства (23 – психологічного, 11 – фізичного, 1 – сексуального). Ще 4 дітей, які зазнали фізичного насильства, перебувають на обліку як такі, що проживають в сім’ях, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків.
Протягом 2019 року на профілактичний облік поставлено 303 дитини, з них: 255 проживають у сім’ях, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків, 14 систематично залишають місце постійного проживання, 34 зазнали насильства (9 – фізичного, 24 – психологічного, 1 – сексуального) та знято з обліку 565 дітей, з них 343 у зв’язку із зникненням підстав перебування на обліку, 109 – з набуттям статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, 54 – з досягненням повноліття, 59 – зі зміною місця проживання.
Впродовж 2019 року обстежено житлово-побутові умови проживання і утримання 3644 дітей із 1748 сімей.
Станом на 01 січня 2020 року 252 дітям надано статус дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. 120 дітей цієї категорії охоплені різними видами соціальних послуг з метою задоволення виявлених потреб дитини.
Службами у справах дітей райдержадміністрацій та міських рад під час проведення обстежень умов проживання сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, внутрішньо переміщених сімей проводяться бесіди щодо недопущення залишення дітей без нагляду, жорстокого поводження з ними, втягнення дітей до сексуальної, трудової експлуатації, жебракування, про наслідки та настання відповідальності за вищевказані дії. Також проводяться індивідуальні профілактичні бесіди на правовиховну тематику, інформаційного, правоосвітнього характеру та з метою профілактики правопорушень і злочинів в дитячому середовищі з дітьми, що перебувають на обліку дітей, які опинились в складних життєвих обставинах. У 2019 році проведено 1298 таких бесід з неповнолітніми дітьми.
Працівники служб у справах дітей провели 218 профілактичних лекцій, бесід, засідань «круглих столів» в загальноосвітніх навчальних закладах щодо попередження насильства, сексуальної та трудової експлуатації, торгівлі дітьми, жебракування, булінгу та надали роз’яснення про можливість отримання необхідної допомоги.
Службами у справах дітей області впродовж року проведено 62 засідання координаційних рад, на яких розглянуто питання щодо профілактики дитячої злочинності та бездоглядності, захисту прав та інтересів дітей, навчання та організації правовиховної роботи в навчальних закладах, дотримання законодавства про працю та працевлаштування неповнолітніх тощо.
Працівниками служб у справах дітей області протягом 2019 року забезпечено представництво в інтересах дітей у судах по 668 справах (241 кримінальних та 427 адміністративних та цивільних).
Службою у справах дітей облдержадміністрації видано наказ від 18.03.2019 року №1 «Про реалізацію заходів щодо правової освіти населення на 2018-2022 роки» та наказ від 07.10.2019 року «Про реалізацію правопросвітницького проекту «Я маю право!» у 2020-2022 роках» з метою підвищення рівня правової обізнаності дітей.
Служби у справах дітей райдержадміністрацій та міських (міст обласного значення) рад надають роз’яснення опікунам, піклувальникам, прийомним батькам, батькам-вихователям та батькам дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, про їхні права та обов’язки щодо підопічних дітей, про права дітей, влаштованих в їхні сім’ї, інформують про функціонування в районах та містах центрів з надання безоплатної правової допомоги з метою захисту прав та інтересів дітей.
19 вересня, 08 жовтня, 06 листопада, 04 грудня 2019 року з працівниками служб у справах дітей райдержадміністрацій та міських (міст обласного значення) рад, представниками об’єднаних територіальних громад було проведено семінар-наради щодо організації роботи із забезпечення захисту прав дітей.
В підпорядкуванні служби у справах дітей облдержадміністрації перебуває два заклади соціального захисту дітей, а саме – притулок для дітей та центр соціально-психологічної реабілітації дітей.
У центрі соціально-психологічної реабілітації протягом 2019 року перебувало 110 дітей, в притулку для дітей – 178. Після проходження дітьми курсу реабілітації та профілактичної роботи із батьками 104 дитини повернулися на виховання в біологічні сім’ї, 43 набули статус дитини, позбавленої батьківського піклування.
З метою попередження фактів жорстокого поводження, булінгу, торгівлі дітьми, сексуальної та трудової експлуатації, в тому числі жебракування, для вихованців закладів соціального захисту дітей проводяться різноманітні тематичні бесіди, тренінги, «круглі столи», які спрямовані на обізнаність дітей із даною проблемою та механізмом отримання необхідної допомоги. До проведення заходів залучаються громадські організації, що займаються даною проблематикою («Ми плюс», МГО «Ф.О.М.А.», ГО «Велес+»), та представники ювенальної превенції, центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, служби у справах дітей.
Так, протягом року у закладах проведено круглі столи на теми: «Скажи «Стоп» торгівцям людьми», «Правова відповідальність підлітків», виховні години «Торгівля людьми: що необхідно знати?», «НЕ стань жертвою торгівлі людьми», «Торгівля дітьми в Україні. Рабству «Ні!», «Дитячому жебрацтву скажемо – ні», «Жорстоке поводження дітей у стосунках між собою», «Булінгу скажемо – ні», «Дитина має право», «Закон і ми», «Що таке «домашнє насильство». Як протидіяти», бесіди «2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством», «Незнайомі люди. Правила поведінки», «Поважай правопорядок», «Батьки та діти зобов’язані…», «Небезпечна поведінка – втікачі з дому», «Поняття злочину: кримінальна відповідальність дітей», диспут «Що робити, якщо ти потрапив у біду», опитувальник для дітей «Що я знаю про булінг?», заняття з елементами тренінгу «Людина – не товар!», «Ні!» дитячому жебракуванню», «Мій улюблений світ без насильства», «Протидія булінгу в дитячому середовищі», «Живу я в світі тільки раз», «Права людини – найвища цінність», «Як захистити себе», перегляди відеороликів «Запобігання торгівлі людьми та експлуатації дітей», «Свої права ти добре знай», «Станція призначення – життя», «Права людини починаються з прав дитини», розроблено рекомендації для дітей «Насильство в сім’ї: «Що це? І де отримати допомогу», проведено анкетування з питань насильства «Моє життя в сім’ї та школі».
Також проведено бесіди з батьками, діти яких перебувають в закладах, на теми: «Попередження насильства в сім’ї», «Як уберегти дитину від насильства», «Як вберегти дітей від смертельних ігор «Синій кит», «Червона сова» і т.д.», «Попередження насильства, жорстокості в сім’ї», «Заохочення та покарання дітей», «Насильство над дитиною як соціально-психологічна проблема».
Для вихователів проведено круглі столи на теми: «Будуймо дім без насильства», «Профілактика насильства та жорстокої поведінки», лекторій для працівників «Прояви жорстокого поводження з дітьми. Вивчення проблеми підліткового насильства», бесіди «Булінг та шляхи його подолання», «Звідки береться агресія», «Профілактика насильства над дітьми. Реалії сучасності», розроблено методичні поради «Булінг. Як допомогти потерпілому, агресору та запобігти булінгу?» та посібник «Насилля в сім’ї».
З метою гендерного виховання дітей та протидії дискримінації за ознакою статі протягом 2019 року для вихованців притулку для дітей служби у справах дітей облдержадміністрації та обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей проводилися виховні бесіди «Рівний - рівному», «Дивіться на нас як на рівних», «Дружба між хлопчиком та дівчинкою», «Культура виявлення почуттів», «Любов’ю дорожити вмійте», заняття з елементами тренінгу «Як захистити себе від гендерної дискримінації», «Уміння товаришувати», консультація для вихователів «Гендерне виховання», які спрямовані на обізнаність дітей із даною проблемою.