28 липня 2020, 12:15
останні оновлення: 06 жовтня 2023

Звіт за І півріччя 2020 року

Станом на 1 липня 2020 року в області проживало 1499 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. З них: 1087 перебуває під опікою та піклуванням, 281 виховуються у прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу, 47 навчаються у загальноосвітніх та спеціалізованих школах-інтернатах, 19 – у спеціалізованому будинку дитини, 5 – у будинках-інтернатах для дітей-інвалідів, 20 влаштовані в сім’ї родичів та знайомих.

В області функціонує 30 дитячих будинків сімейного типу, в яких виховується 193 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та 70 прийомних сім’ї, на виховання та спільне проживання до яких влаштовано 142 дитини цієї категорії.

Також на території області проживає 1 прийомна родина, яка перемістилась з районів проведення ООС. У цій сім’ї виховується 1 дитина, позбавлена батьківського піклування.

У 2020 році створено 4 дитячих будинки сімейного та 2 прийомні сім’ї. Усього до дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей влаштовано 33 дітей, позбавлених батьківського піклування. Усі прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу перебувають під соціальним супроводом центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді або ж фахівців соціальної роботи об’єднаних територіальних громад.

Загалом сімейними формами виховання в області охоплено 95 відсотків від загальної кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

Упродовж цього року надано статус 116 дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування. З них: 66 влаштовані в сім’ї опікунів, 9-в прийомні родини, 1-усиновлено. У зв’язку із карантинними обмеженнями, наразі виникає затримка в оформленні документів для опікунів та піклувальників, тому 24 дитини влаштовані до закладів соціального захисту дітей та сімей родичів, знайомих.

В області налагоджена система своєчасної постановки на первинний та регіональний облік дітей, які підлягають усиновленню.

Станом на 1липня 2020 року на місцевому обліку дітей, які можуть бути усиновлені, перебуває 356 дітей (з них: 255 мають братів та сестер, 31 - мають інвалідність, 253 - старші 11 років).

Сформована та постійно поновлюється база даних кандидатів в усиновителі, яка станом на 01.07.2020 року налічує 30 подружніх пар та одиноких громадян.

Постійно проводиться робота із забезпечення реалізації права кожної дитини-сироти на виховання в сім’ї. Під час підбору дитини усиновителям надається повна та об’єктивна інформація про дитину, яку вони бажають усиновити. За бажанням батьків, їм пропонується проводити незалежне обстеження дитини за станом здоров’я.

Упродовж 2020 року в області громадянами України усиновлено 6 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та 1 дитина усиновлена іноземними громадянами. Ряд справ з усиновлення у даний час знаходиться на розгляді в судах, але у зв’язку з карантином, не набувають законної сили.

З метою реалізації права кожної дитини на виховання в сім’ї між службою у справах дітей, управліннями охорони здоров'я, освіти, науки та молоді обласної державної адміністрації та благодійною організацією «Благодійний Фонд «Зміни одне життя – Україна» було укладено договір про співпрацю щодо сприяння сімейному влаштуванню якомога більшої кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які можуть бути усиновлені і виховуються у інтернатних закладах.

За сприяння благодійних організацій створено фото і відеоінформації про дітей, щодо яких виникли підстави для усиновлення, та розміщено її у засобах масової інформації з метою пропаганди національного усиновлення, активізації усиновлення дітей громадянами України та реалізації права дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на проживання в сім’ї.

З метою розв’язання житлових та майнових проблем дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа в області діє цільова соціальна Програма забезпечення житлом дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб із їх числа на 2017-2021 роки. Реалізація Програми здійснюється за рахунок співфінансування видатків з обласного бюджету

Також у 2020 році виділено Субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на проєктні, будівельно-ремонтні роботи, придбання житла та приміщень для розвитку сімейних та інших форм виховання, наближених до сімейних, забезпечення житлом дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа у сумі 10 468,400 грн. Ці кошти будуть спрямовані на придбання житлового приміщення або виплати грошової компенсації дітям та на будівництво дитячого будинку сімейного типу.

         З метою профілактики дитячої бездоглядності та правопорушень серед дітей, своєчасного виявлення дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей, які можуть стати потенційними жертвами торгівлі людьми, сексуальної та трудової експлуатації, в тому числі жебрацтва, обстеженням умов проживання дітей, які перебувають на профілактичному обліку, службами протягом І півріччя 2020 року проведено 330 профілактичних заходів (рейдів) «Діти вулиці», «Вокзал», під час яких виявлено 73 дитини. Всього вилучено 59 дітей, з них: 29 – з вулиці, 30 – з сім’ї. Із загальної кількості вилучених дітей 43 влаштовано до притулку для дітей служби у справах дітей облдержадміністрації та центру соціально-психологічної реабілітації дітей, 14 – до закладів охорони здоров’я, 2 дитини повернуто в сім’ї.

Під час проведення рейдів обстежено умови проживання 801 сім’ї, попереджено 293 батьків про адміністративну відповідальність за неналежне виконання батьківських обов’язків, ініційовано притягнення до відповідальності 90 батьків.

Станом на 01 липня 2020 року на обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах зареєстровано 1106 дітей, у тому числі: 1019 – проживають у сім’ях, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків, 28 – систематично залишають місце постійного проживання, 59 – зазнали насильства (40 – психологічного, 18 – фізичного, 1 – сексуального). Ще 9 дітей, які зазнали насильства, перебувають на обліку як такі, що проживають в сім’ях, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків (7 – фізичного, 2 – психологічного).

Протягом І півріччя 2020 року на профілактичний облік поставлено 162 дитини, з них: 125 проживають у сім’ях, де батьки ухиляються від виконання батьківських обов’язків, 2 систематично залишають місце постійного проживання, 35 зазнали насильства (10 – фізичного, 25 – психологічного) та знято з обліку 194 дітей, з них 101 у зв’язку із покращенням ситуації в сім’ї та зникненням підстав перебування на обліку, 54 – з набуттям статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, 22 – з досягненням повноліття, 13 – зі зміною місця проживання, 1 – смерть дитини, 1 – позбавлення волі, 2 – негайне відібрання у батьків у зв’язку з загрозою життю і здоров’ю.

         Впродовж півріччя обстежено житлово-побутові умови проживання і утримання 1611 дітей, які перебувають на профілактичному обліку, із 779 сімей.

Станом на 01 липня 2020 року 290 дітям надано статус дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. 120 дітей цієї категорії охоплені різними видами соціальних послуг з метою задоволення виявлених потреб дитини.

Службами у справах дітей райдержадміністрацій та міських рад під час проведення обстежень умов проживання сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу, внутрішньо переміщених сімей проводяться бесіди щодо недопущення залишення дітей без нагляду, жорстокого поводження з ними, втягнення дітей до сексуальної, трудової експлуатації, жебракування, про наслідки та настання відповідальності за вищевказані дії. Також проводяться індивідуальні профілактичні бесіди на правовиховну тематику, інформаційного, правоосвітнього характеру та з метою профілактики правопорушень і злочинів в дитячому середовищі з дітьми, що перебувають на обліку дітей, які опинились в складних життєвих обставинах. Упродовж січня-червня 2020 року проведено 587 таких бесід з неповнолітніми дітьми.

З метою профілактики правопорушень та злочинів в дитячому середовищі, працівниками служб у справах дітей проведено 59 інформаційно-просвітницьких заходів, в тому числі лекції, засідання «круглих столів», відеолекторії, години спілкування, конференції, вікторини, тренінги, презентації в загальноосвітніх навчальних закладах, зокрема на теми: «Адміністративна та кримінальна відповідальність неповнолітніх», «Молодь та протиправна поведінка», «Булінг – проблема сучасності та як з ним боротись», «Профілактика правопорушень, булінгу, шкідливих звичок в учнівському середовищі», «Немає прав без обов’язків», «Попередження насильства в сім’ї (правові аспекти, згідно нового законодавства)», «Жорстокість та насилля серед підлітків», «Обери життя без насильства і агресії», «Етичні закони сім’ї – дзеркало поведінки дитини», «Вся правда про наркотики», «Профілактика наркоманії серед школярів», «Про права людини та правозахисну діяльність в Україні», «Закон і совість», «Відповідальність підлітків перед законом», «Як долати конфлікти», «Відповідальність неповнолітніх за правопорушення», «Світ без насильства», «Приклади насилля – вплив фільмів на психіку людини», «Протидія торгівлі людьми», «Домашнє насильство», «Світ без насильства. Адміністративна відповідальність», «Булінг», «Гендерні стереотипи  та гендерна рівність в  українському суспільстві», «Особливості підліткового віку. Шляхи подолання реальних проблем». Залучено близько 2000 дітей.

         Службами у справах дітей області впродовж І півріччя 2020 року проведено 24 засідання координаційних рад, на яких розглянуто питання щодо профілактики дитячої злочинності та бездоглядності, захисту прав та інтересів дітей, навчання та організації правовиховної роботи в навчальних закладах, дотримання законодавства про працю та працевлаштування неповнолітніх тощо.

Працівниками служб у справах дітей області протягом січня-червня 2020 року забезпечено представництво в інтересах дітей у судах 335 разів (142 по кримінальних справах та 193 – адміністративних та цивільних).

Службою у справах дітей облдержадміністрації видано наказ від 18.03.2019 року №1 «Про реалізацію заходів щодо правової освіти населення на 2018-2022 роки» та наказ від 07.10.2019 року «Про реалізацію правопросвітницького проекту «Я маю право!» у 2020-2022 роках» з метою підвищення рівня правової обізнаності дітей.

Служби у справах дітей райдержадміністрацій та міських (міст обласного значення) рад надають роз’яснення опікунам, піклувальникам, прийомним батькам, батькам-вихователям та батькам дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, про їхні права та обов’язки щодо підопічних дітей, про права дітей, влаштованих в їхні сім’ї, інформують про функціонування в районах та містах центрів з надання безоплатної правової допомоги з метою захисту прав та інтересів дітей.

         В підпорядкуванні служби у справах дітей облдержадміністрації перебуває два заклади соціального захисту дітей, а саме – притулок для дітей та центр соціально-психологічної реабілітації дітей.   

У центрі соціально-психологічної реабілітації протягом січня-червня 2020 року перебувала 71 дитина, в притулку для дітей – 82. Після проходження дітьми курсу реабілітації та профілактичної роботи із батьками 42 дитини повернулися на виховання в біологічні сім’ї, 29 влаштовано до сімейних форм виховання.

З метою попередження фактів жорстокого поводження, булінгу, торгівлі дітьми, сексуальної та трудової експлуатації, в тому числі жебракування, для вихованців закладів соціального захисту дітей проводяться різноманітні тематичні бесіди, тренінги, «круглі столи», які спрямовані на обізнаність дітей із даною проблемою та механізмом отримання необхідної допомоги. До проведення заходів залучаються громадські організації, що займаються даною проблематикою («Ми плюс», МГО «Ф.О.М.А.», ГО «Велес+»), та представники ювенальної превенції, центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, служби у справах дітей.

З метою гендерного виховання дітей та протидії дискримінації за ознакою статі протягом І півріччя 2020 року для вихованців притулку для дітей служби у справах дітей облдержадміністрації та обласного центру соціально-психологічної реабілітації дітей проводилися виховні бесіди «Толерантність як показник компетентності», «Дивіться на нас як на рівних», «Дружні стосунки між хлопчиками та дівчатками», «Культура виявлення почуттів», «Любов’ю дорожити вмійте», інтерактивні вправи, рольові ігри на тему: «Як захистити себе від гендерної дискримінації», групові заняття з елементами тренінгу «Уміння товаришувати», консультація для вихователів «Гендерне виховання», які спрямовані на обізнаність дітей із даною проблемою.