20240214173455.JPG, фото
14 лютого 2024, 17:34

10 % від вільних залишків коштів з бюджетів громад Волині спрямують на підтримку обороноздатності

Спрямувати 10% від обсягу вільних залишків коштів з бюджету кожної громади області на підтримку сил безпеки та оборони. Цю пропозицію обговорювали сьогодні, 14 лютого 2024 року, під час наради начальника ОВА Юрія Погуляйка із головами громад Волині. Таким чином в області хочуть сформувати бюджет, який підсилюватиме обороноздатність.

Залучення таких коштів місцевих бюджетів, як відзначив під час наради директор департаменту фінансів ОДА Ігор Никитюк, дозволить сконцентрувати 170 млн грн.

«Сьогодні пріоритетом є лише військові і допомога силам оборони. До того ж наша область межує із білоруссю. Тому Кабміном прийняте рішення про виділення коштів для Волинської області (майже 1,5 млрд грн) на побудову фортифікаційних споруд вздовж кордону. На сьогодні вже є проєкти і розпочинаємо будівництво. Зокрема, з обласного бюджету департаменту інфраструктури облдержадміністрації уже спрямовано 2,5 млн грн на виготовлення проєктно-кошторисної документації з будівництва фортифікаційних споруд та оплату окремих робіт. Тож обговорили реалізацію поставленого завдання, і як у цьому можуть допомогти органи місцевого самоврядування», - повідомив у Фейсбуці Юрій Погуляйко.

Головний фінансист області Ігор Никитюк для початку окреслив ситуацію із виконанням бюджету, адже це напряму пов’язано із допомогою для Збройних сил України.

«У 2023 році обсяг зведеного бюджету області склав усього 17,3 млрд грн, з яких за рахунок власних доходів загального фонду отримано 10 млрд грн. Планові показники за власними доходами виконані на 103,4 %. У порівнянні із 2022 роком доходи місцевих бюджетів зросли на 1,2 млрд грн, або на 13,2 %. За підсумками року на Волині виконані усі бюджети: обласний, районні та 51 бюджет у громадах області із 54-х», - поінформував директор департаменту фінансів ОДА Ігор Никитюк.

Так, за результатами виконання бюджету на початок 2024 року вільні залишки коштів усіх бюджетів становлять 1,8 млрд грн. З цих коштів на обласний бюджет припадає 144,8 млн грн. У січні цього року до місцевих бюджетів області надійшло 667,6 млн грн власних доходів. Понад план у січні отримано 64,3 млн грн, з яких до обласного бюджету надійшло 6,3 млн грн.

Таким чином ресурс, який може бути направлений додатково після затвердження бюджету вцілому по області становить 1,9 млрд грн. Саме ці кошти є основним джерелом для здійснення непередбачених у бюджеті витрат: як на реалізацію власних та делегованих повноважень, так і здійснення додаткових видатків, пов’язаних із воєнним станом.

Водночас, в обласному бюджеті потреба коштів, тобто незабезпеченість по захищених статтях, становить 284,7 млн грн. Сюди входить заробітна плата, комунальні послуги, харчування, стипендії та інші соціальні виплати.

У минулому році з 650-ти млн грн, які були спрямовані з місцевих бюджетів області у вигляді субвенцій державному бюджету, для підтримки підрозділів сил безпеки й оборони понад 20 % (майже 145 млн грн) виділялось з обласного бюджету.

Однак, на сьогодні втрата обласним бюджетом ПДФО з військових (це близько 400 млн грн) не дозволяє одночасно здійснювати з обласного бюджету на рівні попереднього року видатки з підвищення обороноздатності області, і крім цього спрямовувати значні кошти на будівництво фортифікаційних споруд.

Тому ситуація вимагає більшого залучення до вирішення питань оборони області органів місцевого самоврядування, а також концентрації фінансових ресурсів для вирішення таких питань на рівні керівництва облвійськадміністрації.

«Запропонований нами механізм – це передачі цільових субвенцій з місцевих бюджетів обласному бюджету. І станом на сьогодні органи місцевого самоврядування повідомили про виділення (або можливе виділення) близько 6 млн гривень. Працюємо разом й надалі», - підсумував начальник ОВА.

Довідково: Статтею 46 Закону України «Про державний бюджет України на 2024 рік» обмежено напрямки використання у 2024 році вільних залишків коштів місцевих бюджетів. При цьому, підтримка сил безпеки й оборони та будівництво фортифікаційних споруд віднесені законом до пріоритетних напрямків використання таких додаткових фінансових ресурсів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2023 року №1415 «Деякі питання підвищення обороноздатності держави на період воєнного стану в Україні» обласним військовим адміністраціям доручено забезпечити будівництво фортифікаційних споруд за рахунок державного та місцевих бюджетів, а також інших джерел, не заборонених законодавством.