20200905101456.jpeg, фото
05 вересня 2020, 10:08

150-а річниця від дня народження Лесі Українки: реставрація садиб та новий формат відзначення

В рамках відзначення ювілею відомої української поетеси заплановано проведення реставрації садиб, пов’язаних з життям та літературною діяльністю Лесі Українки та родини Косачів.

Таке рішення прийняте на засіданні Організаційного комітету з підготовки та відзначення 150-річчя з дня народження Лесі Українки, яке відбулося 3 вересня 2020 року під головуванням Міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка. Участь в обговоренні відповідного Плану заходів взяв і голова облдержадміністрації Юрій Погуляйко.

Відтак, як на обласному, так і на державному рівні буде реалізовано низку культурно-мистецьких заходів та міжнародних комунікаційних кампаній.

«Нарешті вийдемо за межі підходів, що збереглися ще з радянських часів та організуємо масштабний сучасний захід, – зазначив голова оргкомітету, Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко. – З цих причин, а ще через коронавірусні реалії, ряд активностей одразу готуємо під цифрові майданчики для онлайн-перегляду».

Важливим є прийняте в ході засідання Оргкомітету рішення щодо реставрації «Будинку Косачів» у Луцьку та Новоград-Волинського літературно-меморіального музею Лесі Українки, а також капітального ремонту «білого» та «сірого» меморіальних будиночків Колодяжненського літературно-меморіального музею.

Слід зазначити, що виконавча влада області вже неодноразово порушувала питання щодо необхідності проведення зазначених реставраційно-ремонтних робіт та залучення для цих цілей кошів з державного бюджету, позаяк роботи потребують значних фінансових затрат, що є непосильним для обласного бюджету.

До слова, садиби Лесі Українки у с.Колодяжне Ковельського району («Сірий та Білий будинки Косачів») – пам’ятка історії національного значення, що взята під охорону держави відповідно. Наразі внаслідок тривалої експлуатації та дії природних факторів меморіальні будиночки перебувають у незадовільному стані.

Волинським краєзнавчим музеєм у 2019 році була виготовлена документація на «Реставраційно-ремонтні роботи пам’яток культурної спадщини «Білого та Сірого будинків Косачів» в с.Колодяжне. Проєкт пройшов експертизу ДП «УКРДЕРЖБУДЕКСПЕРТИЗА» та погоджений Міністерством культури України у грудні 2019 року. Робочим проєктом передбачається здійснення комплексу заходів з покращення технічного стану об’єктів та їх фізичного збереження в існуючому вигляді, які не зачіпають історичної сутності та не змінюють характеристик властивостей, які є предметом охорони пам’яток.

Проведення реставраційно-ремонтних робіт потребує і «Будинок Косачів» у м.Луцьку, Житловий будинок XVIII ст. – пам’ятка архітектури місцевого значення. Внаслідок того, що ділянка на якій розташований будинок, знаходиться на рові колишнього Окольного замку, споруда перебуває в незадовільному стані (тріщини та руйнація несучих стін, замокання підвалин, фасаду). Станом на 2020 рік існує потреба у перекритті даху, гідроізоляції фундаментів та облаштування фасаду.

Слід зазначити, що підготовча робота до відзначення в області у 2021 році 150-річчя від дня народження Лесі Українки ведеться на Волині ще з початку цього року. Зокрема, в області утворено відповідний Організаційний комітет з підготовки та відзначення в області юввілею Лесі Українки. Окрім того, обласною державною адміністраціє розроблена Регіональна програма з відзначення 150-річчя від дня народження Лесі Українки, яка подана на затвердження Волинській обласній раді.
На переконання голови облдержадміністрації Юрія Погуляйка, проведення комплексу культурно-мистецьких та просвітницьких заходів має велике значення для відродження української культури, утвердження її самобутності та неповторності.

«Це прояв шани до невмирущого таланту геніальної дочки українського народу Лесі Українки, – переконаний Юрій Погуляйко. – Це прекрасний привід для прочитання, переосмислення та сучасної інтерпритації її літературної спадщини, яка єднає українців як за кордоном, так і на теренах рідної батьківщини посередництвом культурних надбань».

Управління інформаційної політики та цифрової трансформації облдержадміністрації