20240416102839.jpg, фото
16 квітня 2024, 10:27

16 квітня — День обізнаності про стрес

Стрес — це реакція організму на чинники, які потенційно загрожують фізичному та психічному здоров'ю людини.

Під час війни багато людей переживають травматичні події. Внаслідок цього може виникати гостра реакція на стрес. Гострий стресовий розлад — це тимчасовий розлад, який розвивається у відповідь на незвичайний фізичний або психічний стрес.

➡️ За даними ЕСОЗ, у 2024 році діагноз “гостра реакція на стрес” встановлено 2 964 українцям. У 2023 році такий діагноз було встановлено 4 289 пацієнтам.

Основними ознаками стресу є:
➖ пришвидшення серцебиття та частоти дихання;
➖ гіперглікемія;
➖ уповільнення або повна зупинка травлення;
➖ звуження кровоносних судин у багатьох частинах тіла;
➖ розширення кровоносних судин у м'язах;
➖ зупинка слиновиділення та вироблення сліз;
➖ розширення зіниць;
➖ тремор;
➖ підвищене потовиділення;
➖ тунельний зір — стан, коли органи зору не можуть бачити предмети з боків, що виходять із центрального огляду.

➡️ Стрес має деструктивний вплив на наш організм та психіку. Якщо вам важко впоратися зі стресом та його наслідками самостійно, зверніться по допомогу до фахівця. Перший, до кого варто звернутися, — це сімейний лікар. У межах своєї компетенції лікар первинної ланки огляне пацієнта, надасть ментальну підтримку та складе план лікування. Або ж направить на консультацію до лікаря-спеціаліста.

➡️ Завдяки пакету "Супровід і лікування дорослих та дітей із психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги", усе більше сімейних лікарів можуть розпізнавати ментальні розлади та допомагати долати стрес, безсоння, депресію. Нині 982 заклади в Україні уклали відповідний договір із НСЗУ та надають безоплатну допомогу за Програмою медичних гарантій.

Щоб отримати безоплатну психологічну допомогу в сімейного лікаря, пацієнт може:
✔️ звернутися до центру первинної медичної допомоги за самозверненням;
✔️ отримати направлення від лікуючого лікаря для осіб із встановленим діагнозом F00-F99 “Психічні розлади”.
✔️ знайти медзаклад та лікаря, який надає послуги з підтримки ментального здоров’я за договором із НСЗУ, скориставшись онлайн-мапою на сайті: https://cutt.ly/Qw7T0m7v;
✔️ зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77.

Що входить у пакет “Супровід і лікування дорослих та дітей із психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги":
➖ проведення клінічної оцінки стану пацієнта/пацієнтки з позитивним результатом проведеного скринінгу психічних розладів на первинному рівні, надання медичної допомоги (за інформованої згоди пацієнта/пацієнтки);
➖ направлення на проведення лабораторних та інструментальних досліджень (крім, включених у специфікації пакета “Первинна медична допомога”);
➖ надання пацієнту/пацієнтці першої психологічної допомоги;
➖ забезпечення супроводу пацієнта/пацієнтки з ПНР тощо.

➡️ Повний перелік послуг — на сайті НСЗУ, у розділі “Контрактування” / “Контрактування 2024” / “Вимоги ПМГ 2024” (п.30): https://cutt.ly/Bw7T0HMp.

На сайті Всеукраїнської програми ментального здоровʼя "Ти як?" в "Аптечці швидкої психологічної допомоги" зібрано корисну інформацію, як навчитися піклуватися про себе та своїх рідних:
✔️ як допомогти дитині: https://www.howareu.com/#section-help-child-text;
✔️ як допомогти собі: https://www.howareu.com/#section-first-aid-kit;
✔️ техніки самодопомоги.