20250122113536.jpg, фото
22 січня 2025, 08:34

22 січня – День Соборності України: історичний контекст

День Соборності України відзначають 22 січня і пов’язаний з двома важливими подіями в історії нашої держави.

Зокрема, в цей день 1918 року Українська Центральна Рада IV Універсалом проголосила незалежність Української Народної Республіки – вперше у ХХ столітті Україна заявила про себе як суверенну державу.

Рівно через рік, 22 січня 1919 року, на Софійському майдані в Києві був проголошений Акт Злуки, який об’єднав Українську Народну Республіку (УНР) та Західноукраїнську Народну Республіку (ЗУНР) в єдину державу. Ця подія стала історичним символом прагнення українців до єдності.

Ці події є надзвичайно важливими в історії Української революції 1917–1921 років і загалом історії України XX століття.

Ідея соборності охопила українців у найвіддаленіших куточках їх проживання. Відголоском історичного руху до Злуки на Закарпатті стали Всенародні збори у Хусті 21 січня 1919 року, які постановили об’єднати Карпатську Україну з Українською Народною Республікою зі столицею в Києві. В умовах перманентної боротьби за свободу і незалежність надзвичайно багато важило братерство по зброї українців із різних регіонів.

Апогеєм співпраці та консолідації зусиль став спільний похід українських армій на Київ у серпні 1919 року. Однак через низку причин об’єднання УНР і ЗУНР в одну державу не було доведене до завершення. Продовжували існувати два окремі уряди, дві армії. Республіки фактично перебували у конфедеративних відносинах. Відмінні геополітичні інтереси та цілі, зрештою, призвели до розвалу соборного фронту Української революції пізньої осені 1919 року. Тим не менше, Акт Злуки став символом і легендою для наступних поколінь борців за Україну.

Після проголошення об’єднання УНР і ЗУНР 22 січня 1919 року ідея цілісності української нації в українській політичній думці вже ніколи не ставилася під сумнів. Упродовж багатьох десятиліть Акт залишався символом віри, ідейним імперативом боротьби за незалежну, соборну державу.

І сьогодні, коли Україна виборює свою незалежність у війні, ідея соборності набуває особливого значення. Єдність усіх регіонів, згуртованість і спільна праця є запорукою нашої перемоги. Соборність – це не лише історія, це наша сучасна відповідь на виклики, які ставить перед нами агресор. Тільки разом ми зможемо відновити територіальну цілісність і забезпечити майбутнє нашої країни як незалежної та демократичної держави.

Інформація підготовлена за матеріалами Українського інституту національної пам’яті

Фото: «Проголошення Акту злуки УНР і ЗУНР 22 січня 1919 р. на Софійській площі у Києві»