Авто для волинських амбулаторій: історія та вартість закупівлі
Коротко про історію придбання автівок для амбулаторій області та вартість закупівлі.
✅Авто для волинських амбулаторій не були закуплені за завищеними цінами.
На вартість автомобіля Renault Duster суттєвий вплив має комплектація транспортного засобу, наявність чи відсутність додаткового обладнання, тип та об’єм двигуна, коробки передач тощо. Наприклад, вартість автомобіля Renault Duster коливається від 432 900 грн у базовій комплектації до 684 100 грн за автомобіль, що має повну комплектацію. Різниця у ціні – це відмінності в двигуні, коробці перемикання передач, типу приводу автомобіля та додаткових опціях. Автомобілі, що купувалися не є базовими, і при виборі комплектації враховувалися вимоги та побажання амбулаторій.
Окрім того, ціна автомобіля в найпростішій комплектації складає 432 900 грн. Ціна озвучена в сюжеті на рівні 390 000 грн – нісенітниця, адже така ціна можлива лише при умові купівлі базового автомобіля в кредит через Креді Агріколь банк, що аж ніяк не має відношення до тендерних процедур.
В договорі комплектація і не повинна зазначатися, адже вся інформація і вимоги описуються у тендерній документації.
✅Закупили автівки за кошти державного бюджету, а не Світового банку
Мова йде про кошти з державного бюджету на реалізацію заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров'я у сільській місцевості. Це так звана ЦІЛЬОВА медична субвенція для області, кожна копійка якої розписана та затверджена Мінрегіоном (не депутатами обласної ради, ні тим більше облдержадміністрацію). Більше того, ця субвенція бере свій початок ще у 2018-му році, які виділили у рамках реформи системи охорони здоров’я на розвиток «первинки».
Після затвердження Мінрегіоном згідно процедури необхідно видати розпорядженням голови облдержадміністрації, аби ці кошти можна було використовувати. Так, розпорядження голови про затвердження переліку – це суто процедурне питання, але цього вимагає бюджетне законодавство.
Однак, у Волинській області для цього потрібне ще рішення сесії обласної ради. Зокрема, депутати обласної ради прописали у бюджеті додаткову процедуру, згідно якої усі кошти (і державного, і обласного бюджетів) без рішення сесії використовувати не можна. Так, і ця умова – теж суто процедурне питання, розгляд якого часто народні обранці затягують в часі, чим уповільнюють їх використання.
Повертаючись до цільової медичної субвенції на 2020-й рік, а саме її залишків, то станом на 1 січня 2020-го року на рахунках обласного бюджету знаходилось 161, 6 млн грн коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров'я у сільській місцевості, не використаних у попередніх роках.
Відповідні кошти обласна рада РОЗПОДІЛИЛА (тобто дозволила їх використовувати) рішенням сесії від 12 березня 2020 року № 29/20 „Про внесення змін до рішення обласної ради від 12 лютого 2020 року № 28/11«Про обласний бюджет на 2020 рік». Крім того, головним розпорядником за відповідними коштами народні обранці затвердили департамент інфраструктури облдержадміністрації.
Тому твердження, що, буцімто, голова ОДА самостійно без погодження з бюджетною комісією затвердив перелік проєктів – неправда.
При підготовці рішення департаментом фінансів облдержадміністрації підготовлено пояснювальну записку до нього на 18 аркушах з детальним поясненням усіх змін, що пропонується унести до рішення про обласний бюджет на 2020 рік. На сторінках 12-14 цієї записки, що подана обласній раді разом з проектом рішення наведено детальні пояснення щодо розподілу залишків коштів за напрямками. Зокрема на будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт та придбання обладнання та автомобілів.
Саме там було зазначено і про 20,5 млн грн, які спрямували на придбання службового автотранспорту для нових амбулаторій.
✅Перелік амбулаторій, котрі отримали автомобілі, сформували ще у 2018 році.
Кому ж дістануться автівки визначав теж не голова ОДА Юрій Погуляйко. Перелік затверджений наказом Мінрегіону від 10 жовтня 2018 року №267 із змінами «Про затвердження Переліку заходів, що фінансуються у 2018 році за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров'я у сільській місцевості, щодо забезпечення службовим автотранспортом медичних працівників комунальних закладів охорони здоров'я, що працюють у сільській місцевості» (зі змінами) на суму 10 млн 500 тис. грн для придбання 21 автомобіля для амбулаторій, що будуються, та 20 млн 500 тис. грн - для придбання 41 автомобіля для існуючих амбулаторій