Бій за майбутнє: Волинь пам’ятає Героїв Крут
«Та винесла пам’ять народна з пожару вирваний кимось історії жмут: лицарів славних Холодного Яру і подвиг безсмертний героїв Крут». 29 січня минає 105 років від битви під Крутами, що стала символом боротьби та самопожертви за українську незалежність. Тож сьогодні на Волині вшанували пам’ять «перших українських кіборгів» – курсантів, які мужньо і до останнього подиху захищали свою країну.
Заступник голови облдержадміністрації Юрій Гупало, перший заступник голови облради Юрій Поліщук, Луцький міський голова Ігор Поліщук, священнослужителі та громадськість поклали квіти до пам’ятного знаку «Героям Крут — борцям за Незалежність».
Бій під Крутами – це бій за майбутнє України, де вкотре українці показали свій вибір на користь вільної та соборної держави.
Молоді юнаки затримали російського ворога на чотири дні біля залізничної станції Крути. Це дало змогу владі УНР розгромити повстання російської п’ятої колони на заводі «Арсенал» у Києві та укласти Брестський мирний договір із країнами Четверного союзу. Відповідно до документу 1 березня 1918 року українці звільнили від більшовиків Київ, а у квітні – майже всю Україну.
З українського боку участь у бою брали чотири сотні 1-ї Київської юнацької школи імені Богдана Хмельницького та 1-ша сотня Студентського куреня Січових стрільців – разом понад 500 вояків і 20 старшин. На озброєнні мали гвинтівки, 16 кулеметів і саморобний бронепоїзд – звичайну 76-міліметрову артилерійську гармату, встановлену на залізничній платформі.
Головною силою на полі бою були вихованці військових шкіл під командою досвідчених старшин.
За різними оцінками, під Крутами загинули від 70 до 100-а українців, у тому числі 27 вояків Студентської чоти, які потрапили в полон і були вбиті. Більшовиків загинуло щонайменше 300 осіб.