Будівництво полігонів ТПВ: волиняни перейматимуть досвід у харків’ян
В Україні все частіше замислюються над питанням, куди дівати сміття, що продукують люди. Наразі єдиним ефективним рішенням називають будівництво полігонів твердих побутових відходів із дотриманням новітніх екологічних стандартів. Саме про це говорили учора, 26 лютого 2019 року, під час наради у радника голови облдержадміністрації Олександра Закузенного.
Як повідомив начальник Державної екологічної інспекції в області Олександр Ткачук, на Волині залишається напружена ситуація з утилізацією сміття. Зокрема, старі полігони переповнені, а нові – не будують через протидію з боку місцевого населення. До слова, схожа ситуація склалася в Горохові. Незважаючи навіть на те, що його мали зводити згідно європейських стандартів та вже були виділені кошти з державного бюджету. Натомість, будівництво сміттєпереробних заводів, про яке часто розповідають, – надзвичайно договортісне та триває не один рік. А питання відходів слід вирішувати вже зараз.
Отож, нині найгірша ситуація в Луцьку, Любешові та Ковелі. Адже місцеві полігони заповнені на понад 90 %. Окрім того, потребують вирішення «сміттєвого» питання в Маневичах, Нововолинську та Ківерцях.
Відтак, представники Луцька, Любешова та Ковеля прибули сьогодні на зустріч із представниками харківської проектної організації ТОВ «Діпрокомунбуд». Саме вони проектували та здійснюють нагляд за полігоном ТПВ у місті Дергачі Харківської області.
За словами радника голови облдержадміністрації Олександра Закузенного, це один із найкращих прикладів полігону твердих побутових відходів. Аналогів йому немає в Україні. Тому волинянам слід перейняти позитивний досвід. Це і є основна мета візиту харків’ян на Волинь.
Слід зазначити, що з 2008 року в Харкові розглядали різні варіанти боротьби зі сміттям та знайшли власну формулу успіху: 60 % відходів – переробляють, а 40 % – відправляють на полігон. Що ж стосується спалювання, то воно надзвичайно затратне, тому навіть не у всіх країнах Європи застосовують відповідний метод.
На переконання харківських інженерів-проектувальників, до початку будівництва полігону ТПВ варто провести відповідну інформкампанію для місцевого населення. Разом із тим, розробити схеми санітарних очисток населених пунктів та передбачити в проекті очисні споруди фільтрату. Не слід також забувати й про рекультивацію та дегазацію старих полігонів, в яких завершується термін експлуатації. Все це сприятиме зменшенню негативного впливу на навколишнє середовище від сміття, що зберігають на полігоні.
Опісля – обговорили проблемні питання, які виникли в Луцьку, Ковелі та Любешові щодо будівництва нових полігонів ТПВ та домовилися про подальшу співпрацю.
– Питання складне, але дуже важливе. Над його вирішенням треба працювати вже зараз, аби не допустити повторення львівської ситуації. Тому плануємо до кінця року займатися проектними роботами. А вже з 2020 року безпосередньо розпочнемо будівництво полігонів, залучивши при цьому екологічні кошти з державного бюджету, – резюмував Олександр Закузенний.
Відділ інформаційної політики облдержадміністрації.